| MakePeaceNotWar a întrebat:

Ce este iadul? ( doar pentru cei care cred in existenta acestuia )

Răspuns Câştigător
| Sekaki a răspuns:

Un loc creat de biserica ortodoxa ca sa sperie oamenii.

37 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Provine din cuvantul hades grec care inseamna lumea de sub noi sau locul unde sufera cei rai, te invit sa vezi un film Dantes Infoerno (2010) arata toate nivelurile de iad e o poveste frumoasa scrisa de mari filozofi, teologi, premiat

| Mădă0611 a răspuns:

Ceva de care se tem crestinii. Cati crestini atatea iaduri (fiecare are o idee diferita), ce sa cred de aici?

| RAY a răspuns:

Pragul iadului, pofta trupeasca, lacomia pântecului, lacomia dupa bani, furia, erezia, violenta, înselaciunea si tradarea. Acestea sunt cele 9 cercuri ale Infernului facute celebre de Dante Alighieri în faimoasa lui capodopera, „Infernul lui Dante", prima poveste din „Divina Comedia". „Dante’s Inferno: An Animated Epic" va poarta într-o calatorie naucitoare prin Infern, caci Dante înfrunta fortele Raului, macelarind demoni si monstri ai unei imaginatii extraordinare – totul doar pentru a o salva pe iubita lui, Berenice, din ghearele lui Lucifer, stapânul absolut al Infernului. Însotind jocul Electronic Arts de urias succes, „Infernul lui Dante" este povestit cu multa ingeniozitate prin ochii unor regizori vizionari de animatie, din toata lumea, incluzând echipele de creatie care au realizat unele dintre cele mai îndraznete filme de animatie din toate timpurile (Ghost in the Shell, Blood: The Last Vampire, Tales of the Black Freighter si Samurai Champloo).

| CristiB93 a răspuns:

Iubirea lui Dumnezeu, refuzata de catre oameni.

| RAY a răspuns (pentru CristiB93):

Iubirea lui dumnezeu nu poate fi iadul vesnic

| Nucreeed a răspuns:

Si crezi ca cei care cred in existenta iadului au ideea despre cum ar putea fi? Ei stiu doar ce mai scrie prin carti...
Imaginea pe care ti'ai creat'o tu din auzite nu e prea diferita de cea pe care o s'o auzi de la cei mai "invatati" dintre "crestini" rolling on the floor

| CristiB93 a răspuns (pentru RAY):

Si pe cei de acolo, el i iubeste, dar ei sunt acolo pentru-ca acolo au ales ei sa fie ci nu din cauza lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iadul este împărăția morții.
Iar stăpânul este Lucifer.
http://rashmanly.files.wordpress.com/2012/02/jesus_vs_satan_1680x1050.jpg

| RAY a răspuns (pentru CristiB93):

Tu nu intelegeti ca in iubire nu exista iad cei asa greu de inteles iahve nu a creat nici un iad, isus vb de iubire nu de suferinte eterne

| CristiB93 a răspuns (pentru RAY):

Ce iahve, nu am auzit de asa ceva, ce vorbesti acolo, din ce biblie falsa ai scos si pe iahve asta?

| RAY a răspuns (pentru CristiB93):

Numele lui dumnezeu

| CristiB93 a răspuns (pentru RAY):

In ce religie?

| KateMiddleton a răspuns:

Iadul este locul de chinuri cumplite ale diavolului si a celor ce l-au urmat si au facut voia lui.Acesta se mai numeste ghiena, adica osinda vesnica.
Funda?

| Hombre a răspuns:

Un loc unde se aduna oamenii liberi in cap de orice doctrina.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Mai mulţi traducători au folosit cuvântul "iad" pentru a traduce ebraicul sheóhl (care probabil înseamnă "a cere" sau "a pretinde") şi echivalentul său grecesc háides(care înseamnă, după cât se pare, „locul nevăzut").
La ce se refereau aceşti termeni?
În Scripturile inspirate, cuvintele „Hades" şi „Şeol" sunt asociate cu moartea şi cu cei morţi, nu cu viaţa şi cu cei vii. Ele nu transmit nici ideea de plăcere, nici ideea de durere. O analiză atentă a felului în care sunt folosiţi aceşti termeni arată clar că nu este "iadul" despre care mulţi cred că este un loc al chinului veşnic.

| MakePeaceNotWar explică:

Cred ca esti putin nebun daca tu crezi ca exista un loc imaginar.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Locul unde nu e Dumnezeu

Răspuns utilizator avertizat
| drogh a răspuns:

Iadul este un fel de carceră. Unde eşti doar tu şi nimeni altcineva. Rău ai făcut, rău ai găsit.

| MakePeaceNotWar explică:

Vad ca am primit 5 raspunsuri si am creat o cearta, mai bine lasati religia.

| AndradaRoxana9 a răspuns:

Iadul este locul in care platesti pentru toate greselile tale facute de-a lungul vietii tale pe Pamant.

| MakePeaceNotWar explică (pentru Nucreeed):

Si legatura cu intrebarea mea este?

| MakePeaceNotWar explică (pentru AndradaRoxana9):

Si, crezi ca acolo esti chinuit, arzi, etc. sau sunt doar aiureli?

| AndradaRoxana9 a răspuns (pentru MakePeaceNotWar):

Pai, parerea mea este ca... trebuie sa fi chinuit in vreun fel. Totusi, acolo ajungi in urma unor rautati facute de tine pe Pamant.

| Nucreeed a răspuns (pentru MakePeaceNotWar):

PAI TU AI INTREBAT CE ESTE IADUL IAR EU TI'AM SPUS PAREREA MEA...ESTI RETARDAT? cum adica ce legatura are cu intrebarea ta... vrei sa zici ca nu are nicio legatura? ESTI IDIOT..jet ca ma enervezi

| RAY a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

Da si mie desi la inceput aveam indoieli e desene animate dar e bun