| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce este liber arbitru? Ca vad ca o dati cu "Dumnezeu i-a lasat omului liber arbitru".

74 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Liberul arbitru e scuza pentru atunci cand dumnezeu mare si atotputernic da dovada ca nu prea e nici mare nici atotputernic

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Adică nimic.
Liber arbitru înseamnă să hotărăști să faci ce vrei tu.
Arată-mi unul care face ce vrea el.
Așa că fraza ar trebui să fie reformulată astfel.
Dumneezeu i-a lăsat omului iluzia că el are liber arbitru.

Răspuns utilizator avertizat
| BogdantheDreamer a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Aici intervine moralitatea, cauza si efect, consecinte. Cine te opreste in a lua decizia sa iesi pe strada cu un kalasnikov? Aha, fie ca vorbim de propria constiinta fie ca vorbim de frica de pedeapsa/lege acestea sunt urmarile desfasurarii liberului arbitru.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca e cum spui tu de fapt democratia e o minciuna. Du-te pe strada si striga in gura mare ca "democratia e o minciuna" si vei vedea ce se intampla. Doar asa vei arata ca vorbesti serios.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca ai "sange in" du-te si da un interviu la protv si sa apari in vazul lumii intregi spunand asa ceva. Sunt sigur ca nu va fi bine cu tine.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, ca democrație. Și alte cuvinte pe hârtie și de hârtie.
Ca de exemplu amor de papel.
Sau tigru de hârtie.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu stiu ce sa zic Dany...
"liber arbitru - concepţie filozofică clasică potrivit căreia omul ar avea o libertate nemărginită de a acţiona după voinţa sa. Teoria neagă existenţa legilor obiective, a necesităţii, în natură şi societate, legi care limitează posibilitatea omului de a acţiona după bunul plac, ceea ce i-a atras critici. Liberul arbitru, ca fundament al responsabilităţii penale, înseamnă posibilitatea omului de a-şi alege în 'mod liber conduita socială, având reprezentarea consecinţelor faptelor sale şi capacitatea de a-şi dirija voinţa potrivit cu aceste reprezentări."

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu diluez sensurile si le pun pe grade. Am diluat ce spui cu nu exista libertate de alegere absoluta ci relativa. Cred ca intelegi ce inseamna relativ, absolut.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

M-am legat de ca ai zis ca "nu exista libertate in democratie." Multi te vor intelege gresit intelegand ca le spui ca de fapt democratia e tot dictatura doar ca mai mascata si mai perfida sau mai subtila ceea ce ar demasca sensul real al democratiei. Cred ca intelegi acum ce vreau sa spun. Celor de sus nu le place sa stie ca lumea nu mai crede in libertate in democratie. Cand a murit negrul Floyd nu s-a mai crezut in libertate si drepturile omului si iaca ce a iesit. In general lumea nu a ajuns la nivelul nostru de educatie ca sa inteleaga ca de fapt democratia e de forma sau o notiune gresit inteleasa.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asa cum intelegi tu e corect.

| Meme10Memu a răspuns:

E atunci cand omul spune "nu".
Cand omul se opune valului. Cand omul da curs ispitelor si se lasa manipulat nu mai e libera alegere si se comporta ca materia moarta.
Majoritatea oamenilor se comporta ca materia moarta. De aceea pentru tine nu exista libertate de alegere sau democratie adevarata. Pe mortii vii Dumnezeu ii lasa sa fie morti in continuare.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Totul e relativ. Dz e relativ la el insusi.

| Algo098 a răspuns:

"liber arbitru" este gaselnita care il exonereaza pe invizibilul si inexistentul Dz de orice raspundere si obligatie fata de cei pe care ii "iubeste" nespus de mult. In felul asta e justificata absenta lui Dz din viata reala si e aruncata raspunderea pentru orice lucru rau in spatele credinciosului naiv, credul si umil.

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Exact, liber arbitru doar cu numele.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"fara sa dai socoteala nimanui" - daca gandesti asa ajungi in puscarie.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Algo098):

Cei care ajung in puscarie nu au facut ce au vrut ei?

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pentru tine iadul e puscaria si deci Dumnezeu exista.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Algo098):

Dar pe tine nu vezi cate prostii faci si esti vizibil?

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Cine e vizibil, macar face ceva, bun sau rau, dar face si e loc si de mai bine. De la un om bogat poti primi bogatie, de la un om invatat invatatura, de la un Dz invizibil poti primi doar lucruri invizibile: ajutor invizibil, viata vesnica invizibila, totul dupa puterile personajului invizibil.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Algo098):

Da, dar face vreun om sa creasca plantele? Dumnezeu face sa creasca plantele.

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Eu vad ca plantele cresc singure, fara Dz. In China nu e Dz si plantele cresc normal. Eu nu-l vad pe Dz sa aiba grija de plante.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Algo098):

Dumnezeu e duh si prin duhul sau prin puterea sa face sa creasca plantele.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu degeaba a facut dz soarele si apa.

| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

E asa ca duhul din Lampa lui Aladin.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Algo098):

Nu e asa. Duhul lui dz e ceva foarte fin care actioneaza la baza materiei.

| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

E asa de fin si de puternic de stau spitalele pline cu bolnavi neatinsi de puterea si iubirea lui Dz. De 2000 ani Dz ajuta fin de nu se vede nimic. E normal ca de la un personaj invizibil sa nu se vada nimic. Tot ce face el e invizibil ca si el.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sunt doua ipoteze: 1. la inceput Dz a facut lumina fizica cu origine directa din puterea Lui. Fata lui Moise stralucea avand ca sursa de lumina lumina spirituala de la Dz. Apoi in a 4-a perioada de creatie Dz a facut o sursa intermediara de lumina adica Soarele. 2. Dz a facut Soarele de cand a facut lumina insa in prima "zi" nu se distingea de pe pamant datorita stratului difuz de nori care totusi permitea trecerea unei cantitati suficiente de lumina incat sa creasca plantele. Plantele primesc suficienta lumina si cand e innorat. In a 4-a zi norii s-au rarefiat permitand ca Soarele sa fie vizibil pe cer.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Materia e materie intunecata concentrata. Materia intunecata e energie intunecata superfina ( imateriala ) concentrata. Dz e energie personificata si superfina adica imateriala sau nedetectabila de "radar". Priveste la modul foarte fin in care sunt construite structurile biologice.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu glumesc. Tie ti se pare gluma insa te bazezi pe concepte exclusiv materiale care au multe semne de intrebare sau necunoscute.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Algo098):

Energia intunecata e asa de fina de trage toata materia cu galaxii cu tot.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu e liber arbitru absolut asa cum nu exista vid perfect sau absolut. Nici Dz nu e absolut in sensul ca poate face ce vrea. Pentru a-si duce planul la bun sfarsit trebuie sa accepte parerea de rau ca a facut pe oameni si a permis sa fie ucisa cea mai iubita creatura a sa adica Iisus. Ramane intrebarea daca planul e pur intamplator. Raspunsul e ca nu e pur intamplator sau liber absolut.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Fiindca te referi la libertate absoluta ai dreptate.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, e fizica numai ca eu amestec fizica cu religia. Poate sa spuna oricine ce o vrea despre mine. Atata timp cat fizica niciodata nu poate explica orice golul ramas e umplut de religie. De ce nu? Astfel religia nu va dispare niciodata.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In Biblie scrie ca Dz face si lumina si intunericul. Isaia 45:7:"Eu întocmesc lumina şi dau chip întunericului" - biblia ortodoxa. Alta traducere: "Eu întocmesc lumina şi fac întunericul".
O gaura neagra e plina de lumina desi e intunecata vazuta din exterior.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asa e cum spui tu. Insa cu asta nu argumentezi ca Dz nu exista sau ca Dz nu iubeste daca ar exista.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In Biblie iad inseamna cimitirul. Raiul e orice zona de pe pamant incantatoare. Daca pe dz nu-l putem vedea nu inseamna ca nu exista. Focul vesnic sau lacul cu foc in Biblie e simbolic si inseamna distrugere fara posibilitate de intoarcere la viata prin inviere.

| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Asa e si Dz finut si trage toata materia cu tot cu galaxie.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Algo098):

E antigravitatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In principiu, liberul arbitru este ceva de care fiinta noastra este foarte departe. Prin definitia sa, este ceva cu totul fantezist, avand in vedere ca omului ii este greu pana si sa fie stapan pe propriile ganduri, impulsuri, pentru a actiona intocmai vointei sale. Vointa care la randul sau a aparut in urma unor anumiti factori, adica a fost influentata de ceva. De asemenea, liberul arbitru anuleaza cauza-efect, ceea ce este ne neconceput in lumea in care traim. Orice are o cauza si un efect si te afecteaza, intr-un fel.
Libertatea in sine este definita prin exercitarea unei anume actiuni fara a fi constrans de anumite conditii, de cineva anume. Inseamna sa poti face si gandi ce doresti, fara sa fi chiar supusul unei proprii dogme.
Cu toate astea, asta nu inseamna ca omul nu are o oarecare libertate. El este, intr-o oarecare masura, liber sa actioneze dupa cum doreste si sa creada in ce vrea. Daca omul nu ar avea libertatea asta, atunci nu ar mai putea invata si descoperi de unul "singur", lumea in care isi duce veacul.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai, dupa parerea mea, din moment ce se pune problema existentei unui Atotcreator, se exclude din start existenta liberului arbitru. Insasi existenta unui creator are anumite consecinte, avand printre repercusiuni o anumita ordine universala ce nu ii poate permite omului sa depaseasca anumite limite.

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns:

Fiecare om e liber să creadă sau să nu creadă, să facă o faptă bună sau un păcat. Suntem liberi să decidem dacă suntem credincioși sau atei, asta ca exemplu.

| doctorandus a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Liber, da, in sensul ca are dreptul legal sa creada ce vrea.

Dar din punct de vedere stiintific nu exista liber arbitru: https://www.youtube.com/watch?v=zpU_e3jh_FY

Răspuns utilizator avertizat
| Reghqen a răspuns:

Înseamnă să-și trăiască viața cum vrea fără ca El să decidă cum oamenii să-și trăiască viața.
Libertate!

| alex598 a răspuns:

Dacă iei un pix în mână ai alegerea de a-l lăsa din mână sau de a-l ține în continuare în mână. Ăsta e liberul arbitruwinking

Răspuns utilizator avertizat
| Raullalu a răspuns:

Când Hitler a început sa tortureze evreii și celelalte popoare pe care le considera inferioare, Dumnezeu nu a intervenit sa schimbe gândirea lui Hitler încât sa îl forțeze sa înceteze, ci a lăsat omul sa facă ceea ce a gândit.
Dumnezeu a creeat omul cu liberate de alegere și respecta asta.
Dumnezeu nu controleaza omul.

Răspuns utilizator avertizat
| Raullalu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu are nici o legătură, sa nu ai,, liber-arbitru " înseamnă să fii controlat fără sa știi de noțiunea da sau nu.
Ești ca un sistem Android care face ceea ce e programat.

| doctorandus a răspuns (pentru Raullalu):

Si de unde stii ca nu facem ceea ce este pre-determinat de conexiunile noastre nervoase? E adevarat ca putem gandi asupra optiunilor posibile, dar vezi ca ganditul nu este acelasi lucru cu liberul arbitru, https://www.youtube.com/watch?v=zpU_e3jh_FY