| Acidacetilsalicilic a întrebat:

Dumnezeu si Lucifer ar putea avea liber arbitru sau acesta e doar o optiune a Omului?

Răspuns Câştigător
| RaduMD a răspuns:

Îngerii beneficiază de liber arbitru. În cazul îngerilor căzuţi, aşa cum este Lucifer, liber-arbitrul lor nu mai este atribut actual, deoarece, spre deosebire de oameni, alegerea lor spre rău este opţiune definitivă.

În cazul lui Dumnezeu, nu se poate pune problema liber arbitrului, fiindcă liber arbitrul se defineşte ca alegere liberă între bine şi rău. Or, în timp ce putem spune despre Dumnezeu că este sursa Binelui, nu putem spune că alege liber între bine şi rău. Cu alte cuvinte, Binele este însuşi El şi ceea ce radiază El şi nu ceva cu vreun principiu exterior Lui, pe care El l-ar alege sau nu.

9 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Libertatea e o optiune ce nu o are nimeni.

| DantePlacebo a răspuns:

Lucifer e doar un inger creat de Dumnezeu. In Biblie Dumnezeu e descris ca fiind omniprezent, atotputernic si atotstiutor, si totusi din fapte deducem ca are sentimente de manie, un sentimente umane.

| hunterpainting a răspuns:

Au, nu "ar putea".

| martzian a răspuns:

Ce intelegi prin liber arbitru? Intreb pentru ca din ceea ce spui nu pare ca ai fi inteles conceptul.

| Dorugar a răspuns:

Dumnezeu are liberul albitru din start ca el a facut atat binele cat si raul.
La fel si Lucifer a avut liberul arbitru atunci cand si-a propus sa-l dea jos pe Dumnezeu de pe tronul lui. si a avut liber arbitru si dupa ce a fost azvarlit pe pamant cu numele de Isus Christos, pentru ca a ales sa moara pe cruce. adica sa se sinucida, si asta e ceva rau pentru ca si-a pierdut dreptul sa fie inmormantat in cimitir.

| CryChristiAN a răspuns (pentru Dorugar):

Deci cred ca nu ai vazut documentarul pe care ti l-am aratat acum 1 luna. Trezeste-te ma omule, cum sa zici ca Iisus e Lucifer cand Dumnezeu e triunic: Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Sfantul Duh. Deci Iisus era mai inainte de lucifer, caci Dumnezeu (triunic) a creat lumea. Epistola lui Iuda ne invata ca Lucifer a fost intr-ader primul Mesia, dar dupa ce a pacatuit nu s-a mai numit Mesia, dar apoi in anul 1 i.Hr. s-a nascut adevaratul Mesia, Iisus s-a numit Mesia, caci El este Fiul Domnului.De ce zici ca Iisus este Lucifer, cand El a fost ispitit de cel rau dupa botez? Gandeste macar si uite ce a mai zis Iisus ''Daca cel rau scoate pe cel rau din oameni, cum va dainui imparatia lui?''.

| Dorugar a răspuns (pentru CryChristiAN):

Mai Vladut Copchilule, Dumnezeu este UNIC si nu triunic!
Da linkul din Biblie in care Dumnezeu recunoaste ca este Triunic, si ca recunoaste ca are un fiu care este si el Dumnezeu!
2 Este o intrega harabura in capusorul tau, Messia nu este un personaj din ceruri ci o persoana UNSA (ca doar asta inseamna messia adica UNS) in functii inalte administrative ca de ex, Rege!
O fi Isus fiul Domnului doar ca pe Domn il chema Tiberius Caius Iulius Abdes Pabdira/Pantera! iar asta era un soldat roman si nu Dumnezeu!
3 Isus este Stapanul cheilor Iadului, iar tatal sau ceresc il numeste Diavol in Apoc 12.12, si Isus singur se recunoaste ca fiind Lucifer in Apoc 22.16, deci nu pe mine trebuie sa ma contrazici ci mai bine ai contrazice si tu Biblia!

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Jos Lucifer

| Shinigami_Ankoku_1988 a răspuns:

Lucifer se pare ca-l are cu sigurata deoarece a ales raul