| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce este liber arbitru? Ca vad ca o dati cu "Dumnezeu i-a lasat omului liber arbitru".

74 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru Algo098):

Da, dar face vreun om sa creasca plantele? Dumnezeu face sa creasca plantele.

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Eu vad ca plantele cresc singure, fara Dz. In China nu e Dz si plantele cresc normal. Eu nu-l vad pe Dz sa aiba grija de plante.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Algo098):

Dumnezeu e duh si prin duhul sau prin puterea sa face sa creasca plantele.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu degeaba a facut dz soarele si apa.

| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

E asa ca duhul din Lampa lui Aladin.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Algo098):

Nu e asa. Duhul lui dz e ceva foarte fin care actioneaza la baza materiei.

| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

E asa de fin si de puternic de stau spitalele pline cu bolnavi neatinsi de puterea si iubirea lui Dz. De 2000 ani Dz ajuta fin de nu se vede nimic. E normal ca de la un personaj invizibil sa nu se vada nimic. Tot ce face el e invizibil ca si el.

| Raullalu a răspuns:

Când Hitler a început sa tortureze evreii și celelalte popoare pe care le considera inferioare, Dumnezeu nu a intervenit sa schimbe gândirea lui Hitler încât sa îl forțeze sa înceteze, ci a lăsat omul sa facă ceea ce a gândit.
Dumnezeu a creeat omul cu liberate de alegere și respecta asta.
Dumnezeu nu controleaza omul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai, dupa parerea mea, din moment ce se pune problema existentei unui Atotcreator, se exclude din start existenta liberului arbitru. Insasi existenta unui creator are anumite consecinte, avand printre repercusiuni o anumita ordine universala ce nu ii poate permite omului sa depaseasca anumite limite.

Răspuns utilizator avertizat
| Reghqen a răspuns:

Înseamnă să-și trăiască viața cum vrea fără ca El să decidă cum oamenii să-și trăiască viața.
Libertate!

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sunt doua ipoteze: 1. la inceput Dz a facut lumina fizica cu origine directa din puterea Lui. Fata lui Moise stralucea avand ca sursa de lumina lumina spirituala de la Dz. Apoi in a 4-a perioada de creatie Dz a facut o sursa intermediara de lumina adica Soarele. 2. Dz a facut Soarele de cand a facut lumina insa in prima "zi" nu se distingea de pe pamant datorita stratului difuz de nori care totusi permitea trecerea unei cantitati suficiente de lumina incat sa creasca plantele. Plantele primesc suficienta lumina si cand e innorat. In a 4-a zi norii s-au rarefiat permitand ca Soarele sa fie vizibil pe cer.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Materia e materie intunecata concentrata. Materia intunecata e energie intunecata superfina ( imateriala ) concentrata. Dz e energie personificata si superfina adica imateriala sau nedetectabila de "radar". Priveste la modul foarte fin in care sunt construite structurile biologice.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu glumesc. Tie ti se pare gluma insa te bazezi pe concepte exclusiv materiale care au multe semne de intrebare sau necunoscute.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Algo098):

Energia intunecata e asa de fina de trage toata materia cu galaxii cu tot.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu e liber arbitru absolut asa cum nu exista vid perfect sau absolut. Nici Dz nu e absolut in sensul ca poate face ce vrea. Pentru a-si duce planul la bun sfarsit trebuie sa accepte parerea de rau ca a facut pe oameni si a permis sa fie ucisa cea mai iubita creatura a sa adica Iisus. Ramane intrebarea daca planul e pur intamplator. Raspunsul e ca nu e pur intamplator sau liber absolut.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Totul e relativ. Dz e relativ la el insusi.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu diluez sensurile si le pun pe grade. Am diluat ce spui cu nu exista libertate de alegere absoluta ci relativa. Cred ca intelegi ce inseamna relativ, absolut.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

M-am legat de ca ai zis ca "nu exista libertate in democratie." Multi te vor intelege gresit intelegand ca le spui ca de fapt democratia e tot dictatura doar ca mai mascata si mai perfida sau mai subtila ceea ce ar demasca sensul real al democratiei. Cred ca intelegi acum ce vreau sa spun. Celor de sus nu le place sa stie ca lumea nu mai crede in libertate in democratie. Cand a murit negrul Floyd nu s-a mai crezut in libertate si drepturile omului si iaca ce a iesit. In general lumea nu a ajuns la nivelul nostru de educatie ca sa inteleaga ca de fapt democratia e de forma sau o notiune gresit inteleasa.

Răspuns utilizator avertizat