| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce este liber arbitru? Ca vad ca o dati cu "Dumnezeu i-a lasat omului liber arbitru".

74 răspunsuri:
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Fiindca te referi la libertate absoluta ai dreptate.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, e fizica numai ca eu amestec fizica cu religia. Poate sa spuna oricine ce o vrea despre mine. Atata timp cat fizica niciodata nu poate explica orice golul ramas e umplut de religie. De ce nu? Astfel religia nu va dispare niciodata.

| Raullalu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu are nici o legătură, sa nu ai,, liber-arbitru " înseamnă să fii controlat fără sa știi de noțiunea da sau nu.
Ești ca un sistem Android care face ceea ce e programat.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asa cum intelegi tu e corect.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In Biblie scrie ca Dz face si lumina si intunericul. Isaia 45:7:"Eu întocmesc lumina şi dau chip întunericului" - biblia ortodoxa. Alta traducere: "Eu întocmesc lumina şi fac întunericul".
O gaura neagra e plina de lumina desi e intunecata vazuta din exterior.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asa e cum spui tu. Insa cu asta nu argumentezi ca Dz nu exista sau ca Dz nu iubeste daca ar exista.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In Biblie iad inseamna cimitirul. Raiul e orice zona de pe pamant incantatoare. Daca pe dz nu-l putem vedea nu inseamna ca nu exista. Focul vesnic sau lacul cu foc in Biblie e simbolic si inseamna distrugere fara posibilitate de intoarcere la viata prin inviere.

| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Asa e si Dz finut si trage toata materia cu tot cu galaxie.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Algo098):

E antigravitatie.

| alex598 a răspuns:

Dacă iei un pix în mână ai alegerea de a-l lăsa din mână sau de a-l ține în continuare în mână. Ăsta e liberul arbitruwinking

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Liber, da, in sensul ca are dreptul legal sa creada ce vrea.

Dar din punct de vedere stiintific nu exista liber arbitru: https://www.youtube.com/watch?v=zpU_e3jh_FY

| doctorandus a răspuns (pentru Raullalu):

Si de unde stii ca nu facem ceea ce este pre-determinat de conexiunile noastre nervoase? E adevarat ca putem gandi asupra optiunilor posibile, dar vezi ca ganditul nu este acelasi lucru cu liberul arbitru, https://www.youtube.com/watch?v=zpU_e3jh_FY

Răspuns utilizator avertizat