| Inferno a întrebat:

Ce este mai rau?
Sa crezi ca Dumnezeu exista si sa ii negi existenta sau sa crezi ca el nu exista si sa ii negi existenta?

Răspuns Câştigător
| harciog a răspuns:

E bine sa nu gindesti in nici un fel la asta,sa traiesti intens in perfecta armonie cu natura,sa iubesti, sa dansezi, nu conteaza, trebuie sa te bucuri de viata.

28 răspunsuri:
| barbattttt a răspuns:

NU este nici o diferenta...

| Inferno explică:

Pstongueentru crestini.

| sinx a răspuns:

Raymusic tata, tin sa te anunt ca varsta atribuita de tine, respectiv 12 ani, reprezinta mai putin de jumate din varsta mea. Indiferent cum vorbesti, tot analfabet ramai. Si eu m-am nascut in Romania si, culmea, stiu sa scriu corect romaneste. Nu sunt tigan, dar daca as fi, nu mi-ar fi rusine, mai ales cand vad cum unii ca tine sunt mai prejos decat orice tigan din tara asta, atat prin comportament cat si prin educatie. Ai mai multe clase decat Garcea? happy

| ghiolbitza a răspuns:

Daca nu crezi in El, ce rost mai are sa-i negi existenta?!? Pui si tu intrebari la care raspund toti cocalarii analfabeti cu aere de filozofi. Daca habar nu au sa se exprime corect, cat de mult poti lua in considerare raspunsul lor?

| sinx a răspuns (pentru ghiolbitza):

Raymusic vorbeste de atei ca fiind oameni cu facultati si studii. Si el se considera ateu, dar din punctul meu de vedere nu are mai mult de 2-3 clase, dupa felul in care scrie. Mai multe greseli gramaticale decat la el nu am vazut la nimeni in viata mea.

Si culmea, sunt ateu, dar nu suport sa vad cum te dai mare ateu si destept cand tu habar nu ai sa scrii corect romaneste.

La scoala bah, nu pe TPU...

| ateu123 a răspuns:

Cel mai rau amice e sa nu ai banii,sa ai sida,ciuma si boli de astea mortale,sasi moara parintii, iubita, imi tot repeta cineva in cap nu conteaza cati ani ai daca nu ai banii, stiai ca prin nebunie ajungi geniu eu nu ma astept la asta, amice e o porcarie toata porcaria asta cu dumnezeu sunt 2700 de diviniati de unde sti care e cea corecta? eu afirm ca nu exista vreo divinitate in univers pot demonstra prin stiinta asta vezi big bang, evolutia unde vezi tu ceva divin? ma uitam la pisicuta mea neagra azi si i spuneam ca suntem rude si imi zambea pacat ca crestini nu zambesc ei doar ignora tot

| abyy95 a răspuns (pentru ateu123):

Foarte mare dreptate ii dau dreptate...

| Inferno explică (pentru ateu123):

Fara bani esti un gunoi.

| ateu123 a răspuns (pentru Inferno):

Categoric ca da nimeni nu te baga in seama fara banii, uni spun banii nu aduc fericirea atunci de ce sunt asa obsedati sai aiba? vezi pocaiti si masiinile lor tu crezi ca pocaitele nu sunt materialiste ba sunt, ateii sunt cele mai sincere persoane in timp ce uni sunt foarte ipocrite spund ca ei nu vor banii

| Nolkyz a răspuns (pentru ateu123):

Ideea nu constă în a găsi divinitatea "corectă". De fapt, nici nu există aşa ceva. Nu există aceeasi divinitate "corectă" pentru fiecare. Fiecare se regăsteşte într-o anumită concepţie, fiecare se regăsteşte crezând in acel ceva care se mulează pe principiile ce îl definesc ca individ în societate.

| ateu123 a răspuns (pentru Nolkyz):

Corect

| LotusRadioactiv a răspuns (pentru ateu123):

Divinitatea e aceeasi, interpretarile oamenilor sunt diverse. Ei chiar o pot "imparti" sau o pot asuma ca un intreg.
In orice caz, o "Forta a Binelui" clar exista. Iar spiritul tau e atras de acea "forta", iar absenta ei te distruge spiritual. Raul este doar absenta binelui. Orice om trebuie sa isi asculte constiinta si sa aleaga calea de care isi simte spiritul legat. Insa pentru a fii aproape, trebuie in primul rand sa te smeresti, adica sa te descotorosesti de materia crae nu este altceva decat o carcasa: desavarsirea spirituala.

| ateu123 a răspuns (pentru LotusRadioactiv):

Eu nu cred in forte de astea, eu cred ca oricine poate face bine sau rau dar binele ca forma fizica nu exista

| LotusRadioactiv a răspuns (pentru ateu123):

Logic ca nu exista ca forma fizica. Binele este de fapt o consecinta spirituala a faptelor (bune) facute, o forta care iti ofera o cantitate de energie fascinanta.

| ateu123 a răspuns (pentru LotusRadioactiv):

Poti demonstra

| LotusRadioactiv a răspuns (pentru ateu123):

Calugarii (de orice fel), care au si transmit o energie aparte. Daca acea forta n-ar exista oamenii n-ar mai avea un motiv pentru a face acele fapte. Insa daca tu nu crezi in ea (deci practic nu o accepti), efectul va fi mult mai redus.

| BenjaminFranklin a răspuns (pentru ateu123):

Prietene,ai liber de decizie in orice plan al vietii tale,e adevarat.Dar,nu alege sa asculti de soapta lumii caci vei regreta atunci cand vei ajunge fata in fata cu Dumnezeu. Poate sa existe chiar si miliarde de divinitati si pot savantii sa iti umple capul cu prostii pe care nu le intelegi,dar exista un SINGUR DUMNEZEU ADEVARAT. Apoi, imi pare rau ca nu imi observi zambetul de pe fata, prietene.De ce? Pentru ca sunt fericit pentru ca eu il cunosc pe El si am o relatie stransa si inchegta cu El.El e tatal meu si eu sunt copilul Lui, poti fi si tu caci nu exista restrictii este cale libera.Nu te lasa amagit de nimicurile acestei lumi caci odata vei sta fata in fata cu Dumnezeu si iti va fi foarte greu.MA rog sa iti deschizi ochii inimii si ai mintii caci vei observa realitatea.GOD BLESS YOU

| ateu123 a răspuns:

Sinx tu esti ateu ca mine mulsulman habar nu ai cei ateismul esti doar un copil de 12 ani care habar nu are cei viata da sa jignesti sti, daca mai vi citit bine eu n-am spus ca toti si uni au scopurii in viata mai mari decat crestinii uni nu toti, acum cu gramatica mea mam nacut in Romania nu ca am vrut si ca asa a vrut soarta nu ma obligi tu un nimeni ce sa scriu si cum sa scriu, team obligat sa ma citesti? esti doar un tigan imputit, gunoi de strada ai ignor eu cu gunoaie virtuale nu vb

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Să crezi ca Dumnezeu există
și să îi negi existența?

Dacă crezi că Dumnezeu există și îi negi existența, înseamnă că ai probleme grave cu capul.

| Nolkyz a răspuns:

Cam greu să crezi in d-zeu şi să îi negi existenţa în acelaşi timp. Nu ştiu ce om demn de sine ar face asta. E vorba aici de a avea puterea să recunoşti pe deplin ţie însuţi şi altora credinţa. A nega dar şi a crede în acelaşi timp... Nu ştiu, însa mi se pare o ipocrizie, mai degrabă o tendintă de a fi la modă, că acum na, se poartă ateismul (aici nu vorbesc de acei oameni care se bazează pe principii proprii fondate, oameni cu o anumită maturitate în perspectivă ci de puştanii teribilişti care se cred centrul pământului şi consideră că e şmecher să fii ateu).

| ateu123 a răspuns (pentru Nolkyz):

Acei smecherii nu sunt ateii fac parte din generatia emo, crede-ma un ateu are cei 7 ani de acasa nu-i laud dar daca te-ai uita la ei numa oamenii de facultatii cu studii sunt stiu ce vor de la viata, o viata au profita de ea

| Nolkyz a răspuns (pentru ateu123):

Păi asta voiam să evidenţiez afirmând că a fi ateu a devenit o modă, referindu-ma la acei "emo", cum le zici tu.

| ateu123 a răspuns (pentru Nolkyz):

Ce la moda poate fi sa te declari ateu mie mi greu chiar daca sunt da sa ma laud cu asa ceva, pe net oricine poate sa se dea ce vrea

| TabooR a răspuns:

Atunci cand negi te doare-n P.@ daca intelegi ce vreau sa zic, am trecut prin asta si nu aveam credinta.Pana cand a venit momentul s-o cersesc

| lovemusic605 a răspuns:

Eu spun că prima pentru că înseamnă că eşti un mincinos prefăcut dacă tu nu îţi recunoşti credinţa pe care o ai faţă de Dumnezeu în public.

| abyy95 a răspuns:

Ce intrebarelaughing ambelehappy dar.prima zic eu ca este.mai rau

| Ciocolatefrenchblue a răspuns:

Sa crezi ca Dumnezeu exista si sa ai negi existenta

| BenjaminFranklin a răspuns:

Prietene,nu rade cu lucrurile serioase caci aici tu vorbesti de DUMNEZEU! Sa ii negi existenta inseamna sa crezi El este o inventie a unor oameni nebuni.Dar nu este asa.Tu spui aceste lucruri pentru ca tu nu l-ai cunoscut si nici nu il cunosti.Il vei cunoaste odata si tu si vei vedea ca exista.Deschide-ti ochii! Daca faci acest lucru inseamna ca il vei vedea(vorbesc de ochii mintii si inimii nu de cei fizici).
DA este un lucru grav sa ii negi existenta. Daca doresti sa il negi,po-ti sa o faci dar vei da ochii cu El si va fi greu,vei primi o rasplata vesnica:Iadul.
Nu este o inventie a unor oameni nebuni, nu e superstie sau magie, este realitatea