| chiftelutacrocanta a întrebat:

Ce este religia? De multe ori m-am intrebat daca nu cumva religia tine de efectul placebo, sau de spalarea creierului.Practic citind despre religie, si afland mai multe detalii despre ea, mi-am dat seama ca increderea noastra intr-o anumita forta atotputernica creste si odata cu cunoasterea apare si spalarea creierului.Fiind religiosi Incepem sa ne comportam mai diferit,vedem lucrurile marunte, cum ar fi injurtaturile mici, ca pe o pacatuire, avem mereu impresia ca cineva ne vede de sus, sau este langa noi si se supara la pacatele noastre.Suntem prea singuri si neajutorati, si ne lasam usor influentati de cuvinte religioase, ca si cum acele cuvinte, ne-ar alunga singuratatea SI ne-ar ajuta in diferite probleme.Practic,multa lume citind religie,si mergand la biserica,are tendinta sa gandeasca mai optimist si mai larg(mereu isi linistesc inima cu ganduri religioase), iar asta inseamna de fapt gandire optimista iluzorie, sau incarcarea creierului cu iluzii pline de incredere. Daca in acest moment un mincinos imi spune cu incredere si imi arata acte(prin spate false), ca maine voi primi 1 milion de euro,si voi avea cea mai frumoasa vila,sunt sigur ca si eu voi gandi altfel,pentru ca creierul va fi incarcat cu,,iluzii,,.

In legatura cu efectul placebo,daca cineva vine si ma convinge acuma cu incredere ca ma vindeca de o anumita boala cu puterea minti si alte baliverne,creierul meu daca se lasa usor influentat,va primi informatia asta si increderea ca vai,chiar ma vindec,si toate astea ducand intr-un fel la legea atractiei,care potrivit unor oameni de stiinta,spune ca asa cum gandesti ca va fi lumea,asa va si fi.

Necunoscutul insa asternut in religie,are o putere foarte mare,care are tendinta sa-i pacaleasca pe oameni,asa ca oamenii cand vor simti greutate,imediat se vor refugia in versete biblice,isi vor incarca creierul cu vorbe increzatoare, isi vor pacali creierul si potrivit legei atractiei toate gandurile vor deveni realitate, iar oamenii vor crede ca datorita religiei s-au intamplat miracole, pe cand colo este doar incurajarea creierului de catre vorbe puternic influentabile venite din necunoscut.Stiu,este foarte mare influenta asupra creierului,si creierul nu poate fi atat de bine amagit,decat de necunoscut,care are la baza moartea si viata de apoi,in care se spune ca vor fi gradini,paradise si o iesire din suferinta etc.

tot asa,unele persoane cand fac o fapta rea si,,pacatoasa,,,imediat isi descurajeaza creierul si spun:

Gata, acuma Dumnezeu ma bate, ma voi imbolnavi, voi pati ceva etc..Si uite cum creierul descurajat transforma gandurile negative in realitate crunta, si omul se iluzioneaza din nou ca l-a batut Dumnezeu.

M-am grabit un pic cu intrebarea, sper ca am scris corect.

Care sa fie adevarul in legatura cu religia, aveti vreo opinie interesanta?

24 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Cand ai sa ai vreodata dureri sa testezi efectul placebo prin niste pastile facute din talc cu apa de la robinet.

NOname
| NOname a răspuns:

Uşor-uşor începi să judeci raţional. Te felicit.

| doctorandus a răspuns:

Religia se poate crede sau nu, nu pot exista dovezi obiective ca o anumita religie ar fi cea corecta. In schimb, exista studiile religioase, care cerceteaza religiile din punct de vedere stiintific (istoric, sociologic, antropologic, psihologic, literar, etc.).

| CοnstruimCatedrala a răspuns (pentru doctorandus):

Sunt dovezi pretutindeni ATEULE. Vezi Biblia.

In Biblie ne zice ca Dumnezeu exista. Si toti stim ca Biblia nu minte, pentru ca a fost scrisa de Dumnezeu.
Apoi mai exista minunile. De exemplu, acum o saptamana când meregeam spre locul de munca am gasit pe jos un poortofel plin cu bani.

Masonii sunt si ei tot niste satanisti care vor sa ne fure credinta. La fel ca budistii, ateii, penticostalii si restul religiilor. Toti sunt satanisti mascati si nu vor decat sa ne fure noua credinta cea DREAPTA.

Exista o conspiratie mondiala impotriva crestinilor. De exemplu ieri am vazut semnul 666 pe placuta de inmatriculare a unei Dacia Duster.
Persecutia crestinilor nu se termina nici pe TPU. Priveste numai cate voturi eronate am primit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CοnstruimCatedrala):

Din păcate nu se mai poate face nimic în cazul tău.

| doctorandus a răspuns (pentru CοnstruimCatedrala):

Persecutie pe TPU? Poate vrei sa zici critica, ca habar n-ai ce a aia persecutie. Atitudinea ta este o jignire a memoriei tuturor crestinilor care au fost persecutati pentru credinta lor.

Biblia nu minte pentru ca asa scrie-n Biblie? Cu astfel de argumente faci credinta de cacao. Si nu, nu sunt ateu.

| CοnstruimCatedrala a răspuns (pentru anonim_4396):

Zi ce nu iti convine daca esti asa destept.

| CοnstruimCatedrala a răspuns (pentru doctorandus):

Ce nu e bun la argumentele mele?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CοnstruimCatedrala):

Ești bolnav mintal frate...

Du-te la psihiatrie...

| RAY a răspuns:

Ai scris adevarul man, crede-ma ca cele mai proaste expriente le-am avut cu cei care se dateau sfinti, asa ca religia nu te schimba deloc, religia e manipulare in masa, spalare pe creier, iluzie etc cei care cred de fapt cred in interesele lor atat ma intelegi?

| AvalohAlyn a răspuns:

Acum Ahmed,nu mai crezi in Dumnezeu?
O fi religia rea,manipulare sau nu stiu cum, importanta e credinta, spiritualitatea, relatia ta spirituala cu Creatorul Inteligent si Superior, cu Dumnezeu.happy

Răspuns utilizator avertizat
| AvalohAlyn a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Religia e un ansamblu de ritualuri,concepte,reguli,dogme,traditii ce trateaza o anumita tema, cele sfinte, divine etc
dar importanta e NU religia CI credinta in Divin, in Creator, spiritualitatea si relatia spirituala cu Dumnezeu Creatorul..si modul de a iti trai viata si de a iti ingriji sufletul sau partea imateriala din tine..de a-l hrani, de al uni pana la urma cu Dumnezeu insusi.

| oprescudorin11 a răspuns:

Sa incepem cu 'placebo'. Efectul placebo prinde la 20% din prostalai! In rest nu are efect!
Mai exista efectul nocebo!(asta e cand cineva iti da -ca doctorii vostri atei) un medicament neutru de care-ti spune ca iti face RAU, procentul de inrautatire a situatiei creste cu pana la 70%.
Concluzia este ca de vreo 100 de ani sunteti spalati la creier sa credeti in dobitocii de pe strada, in analfabeti, nu va mai dati seama ca lucrurile merg din RAU in RAU, la scala planetara!
Opinia mea despre religie nu poate concura cu opinia creierelor spalate si nivelate cu 'fierul de calcat', cu bunatate!
Nu ai cum sa afli! De fapt nu te intereseaza! Cati bani ti-a dat aia sa mananci atata rahat? Nu merita, zau! Pareai baiat cu ceva, nu mai stiu.

| suffarstar a răspuns:

I.imgur.com/9oDfpzt.webm laughing

Nu confunda religia cu bullshitul care se vrea a fi religie. Religie nu mai exista de mult timp, poate doar in comunitati restranse. Ceea ce vezi tu ca e religie sunt de fapt niste institutii plisctisitoare. Oamenii au nevoia sa creada in tot felul de concepte dar religie inseamna, la origine altceva. Religie, semantic, inseamna reconectare. Ca fapt divers, si yoga inseamna acelasi lucru. Acum nu stiu eu la ce se refera, dar banuiesc ca la depasire a conditiei "umane".
Citeste despre ezotrerism si exoterism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți zic eu purul adevăr!

Religia este folosita pentru manipularea maselor de oameni de către guvernele mondiale!

Nu are rost sa zic mai mult din cauza ca multi s-ar putea sa nu înțeleagă și din cauza asta an dat o definiție pe scurt.

Religia în sine este o gena primitiva care încă nu a dispărut.

Cu timpul aceasta gena primitiva va fi eradicata de evoluția omului.

Omul continua sa evolueze în fiecare secunda.
Mai pe scurt!

ADN-UL acestuia.

După cate știm ADN-UL uman are doar doua spirale.

Peste câteva mii de ani ADN-UL omului va avea 10 sau chiar mai multe spirale.

Cea ce înseamnă că vom fi capabili sa folosim 100% din creier.

Deocamdată noi folosim în jur de 10% din creier.
Cel puțin asa am auzit eu.

Putini oameni sunt capabili sa conștientizeze aceste lucruri.

De aia nu are rost sa încercăm sa trezim la realitate acest gen de oameni pentru ca ei în subconștientul lor își doresc sa înțeleagă aceste lucruri dar creierului lor le este imposibil sa proceseze informația.

Atât mentalitatea cat și inteligenta omului la nivelul actual,, cel puțin la majoritatea oamenilor,, sunt puțin dezvoltate și atunci prefera sa ignore adevărul.

NU POȚI SCHIMBA PĂREREA NIMANUI!

Ce vor zice ceilalți despre religie.

Gen Useri ca inferior sau gaia.
Praf.

Baliverne copiate de pe net.

Ce am zis eu nu e o opinie.
Este adevărul sau cel puțin e jumatate din adevăr.

Aștept pe cineva capabil sa completeze sau sa reformuleze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da mai draguta, am o opinie intai despre faptul ca e bine sa asculti mult si sa vorbesti putin.De asemeni se spune ca prostul, se baga in fata ca sa-l vada lumea, inteleptul se aseaza in spate ca sa observe el lumea.Chestia cu placebo, atractia universala, manipularea gandurilor, sant adevarate in masura in care crezi, gandurile fiind emanare de energie pozitiva ori negativa iar efectele lor in vita ta simtindu-se exact dupa vibratiile care le genereaza energetic.Religia, nu e doar gogaiala fara rost si legata doar de fizic ori psihic, si nu se abordeaza asa incaltat cu bocancii plini de noroi si cu limbajul de lemn.Cand vrei sa semeni ceva, incepi cu inceputul, pregatesti ogorul.Il ari, nivelezi, afanezi, il uzi.Cand crezi ca este pregatit, arunci samanta si esti sigur ca va prinde radacina.In cazul religiei, inima si mintea este ogorul ce trebuie pregatit.Foarte multi de pe aici sar direct in mijlocul lanului, nici nu stiu ce e semanat, nici nu stiu daca e copt, sar direct la recoltat.NU SE POATE.sa-ti spun de ce? Fiindca un credincios a semanat odata griu.Vine dracul si zice; imi dai si mie ca altminteri te omor.bine zice crestinul, eu voi lua capatul de sus, iar tu vei lua restul.Si a luat omul spicul iar paiele le-a luat dracul.Vazand ca a fost pacalit, al doilea an zice; anul asta iau eu partea de sus, si tu restul.Ok.Si a semanat crestinul cartofi.A luat dracul vrejurile.Anul urmator zice; M-ai pacalit de doua ori; Anul asta iau eu si varful si ce e in pamant, tu vei lua mijlocul.Si pune Romanul nostru si samana Papusoi.Intelegi deci ca religia,oricare,e o filozofie de viata,o cale,un drum complet cu inceput si capat,nu o simpla vorba. exagerarile care duc la razboaie,si omoruri,mai nou,la terorism,si alte chestii din astea, nu au nici o legatura cu idealurile oamenilor, de toleranta, credinta, respect, si desavarsire spirituala.Si asta asa pe putin, fiindca imi ia mult sa explic punctul meu de vederefiindca nu sant chiar cel mai calificat de aici sa lamuresc cam cum e cu saritul in mijlocul lanului si sa cauti raspunsuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Ce este religia? De multe ori m-am intrebat daca nu cumva religia tine de efectul placebo, sau de spalarea creierului."
Un posibil raspuns pe tema asta il gasesti in cartea lui Carl Jung "Psianaliza fenomenelor religioase", respectiv "Psianaliza fenomenelor oculte". Iti urez lectura placuta, cele doua se gasesc in format PDF pe internet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa am grija ca ciudații ca tine sa nu mai calce pe acest site.

| 6684464 a răspuns:

Ma, tu citeste Biblia mai intai.
Noul Testament macar, dar cu atentie!

| PogChamp a răspuns:

Religia e o doctrina. Fiecare dintre noi suntem indoctrinati de mediul in care traim, de persoanele pe care le intalnim si de evenimentele la care participam. Problema e atunci cand cineva incearca sa-si raspandeasca doctrina celor ce nu vor sau nu agreeaza doctrina respectiva, deznodamantul fiind unul nu prea fericit. Este destul de greu sa privesti dintr-o perspectiva diferita de cea cu care ai fost indoctrinat, de aceea apar conflicte, fiind astfel mai multe tabere ce considera doctrina lor ideala si irefutabila. Pana la urma atata timp cat exista 2 oameni pe planeta asta va exista un conflict, singura diferenta fiind amplitudinea acestuia.