| alinutzaap a întrebat:

Ce parere aveti despre religia penticostala? (sunt penticostala) happy

48 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Sunt oameni care il iubesc pe Dumnezeu care cauta Fata Lui in fiecare zi care doresc sa traiasca dupa voia lui Dumnezeu traducand in viata de fiecare zi Cuvantul Sau sfant.Sunt oameni mantuiti prin jertfa din Golgota.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Si restul nu sunt, catoloci merg in iad nu-i asa

| Esperança a răspuns:

Dacă crede cineva că este religios, şi nu-şi înfrânează limba, ci îşi înşală inima, religia unui astfel de om este zadarnică.
Religia curată şi neîntinată, înaintea lui Dumnezeu, Tatăl nostru, este să cercetăm pe orfani şi pe văduve în necazurile lor şi să ne păzim neîntinaţi de lume.
Deci tu ai intrebat ce parere avem despre religia penticostala, nu despre oamenii din ea.Iar despre religii in general nu am o parere prea buna, pentru ca nu exista religie buna sau perfecta!
Fiecare religie are anumite sarbatori si obiceiuri ce nu ar trebui sa le aiba!

| sandra2012 a răspuns:

Am auzit lucruri bune si rele despre toate religiile. Fiecare religie vorbeste despre Dumnezeu dar nu toti oamenii asculta. Eu nu am nici o parere, nici buna nici rea. Sunt doar ortodoxa ( pocaita as vrea in curand) si ortodoxa o sa raman.

| Filip23 a răspuns:

Parerea mea e ca inainte de 1870 nu prea gasesti penticostali. Unde au fost?

| Polaris a răspuns:

Nu prea contează, până la urmă nu e nicio diferență între religii, doar două-trei dogme în plus, respectiv minus.

| benny a răspuns:

E o secta in care mare parte sunt romi

| anonim4565 a răspuns (pentru benny):

E o religie dupa parerea mea buna si eu sunt dar nu e de ajuns sa te numesti penticostal ci trebuie sa sa traiest viata cu Isus
cum spuneam in alte locuri :Religia nu mantuie pe nimeni

| Catalinnna a răspuns (pentru anonim4565):

Mantuire exista doar in Adevar, respectiv doar in Biserica Ortodoxa!

| anonim4565 a răspuns (pentru Catalinnna):

Adica? crezi ca daca esti ortodox si traiesti asa fara Dz doar ca asa te numesti esti mantuit? asta nu e adevarat.
poti sa te numesti ortodox penticostal catolic,orice dar daca nu traiesti cum vrea Dz degeaba, Adevar=Isus nu biserica ortodoxa."Eu sunt Calea, Adevarul si Viata"

| valiion a răspuns (pentru Catalinnna):

Ce legatura are ortodoxia cu adevarul?
Arata-mi cateva dintre ele

| Catalinnna a răspuns (pentru anonim4565):

Nu am spus ca un ortodox are sufletul matuit intr-un mod firesc, obligatoriu, caci si el va avea parte de o judecata particulara. Insa, Biserica Ortodoxa este singura ce il poate ajuta pe om sa isi mantuiasca sufletul, restul religiilor sunt date anatema de catre Biserica Ortodoxa, deci sunt excluse si din Imparatia Domnului.
Apropo, nu trebuie sa traiesti cum vrea Dumnezeu, caci nu suntem niste marionete lipsite de ratiune, avem libertatea de a alegere ceea ce vrem sa facem si pe cine sa urmam.

| Catalinnna a răspuns (pentru valiion):

In Crez (Simbolul Credintei) se spune clar : Cred Intr-unul Dumnezeu... si-ntr-una sfanta, soborniceasca si apostoleasca Biserica"! O singura Biserica, nu 100, ci doar Biserica Soborniceasca Ortodoxa!
"Biserica este stalp si intarire a adevarului. Biserica este Trupul lui Hristos, al carui cap este in ceruri"

| anonim4565 a răspuns (pentru Catalinnna):

Prin biserica nu se refera la o anumita biserica ca cea ortodoxa se refera la toata mireasa Lui Isus.
Prin a face ce vrea Dz ma referam la faptul ca trebuie sa respectam Cuvantul si nu suntem obligati
asta e alegerea noastra
daca vrem mantuire trebuie trait cum spune Biblia nu cum spune biserica sau religia
dar da-mi id tau! pls sa vb.

| Catalinnna a răspuns (pentru anonim4565):

Ba da, se refera doar la Biserica Ortodoxa! Biserica cea Adevarata!

| Purec a răspuns:

Nu stiu foarte multe despre religia ta. Cred ca e acel cult in care oamenii se roaga cu voce tare? si daca nu ma insel, ( sper sa nu o fac) penticostalii permit relatile sexuale si casatoria intre frati...chiar o incurajeaza? Daca gresesc scuze de pe acum.

| anonim4565 a răspuns (pentru Purec):

Gresesti
poate vrei sa te referi casatorie intre sora +frate in Hristos
nu se refera la frate de sange

| morningstar a răspuns (pentru Purec):

Eu zic sa nu mai scrii daca nu stii sigur. Pentru ca ceea ce scrii e chiar aiurea. Penticostalii nu permit relatiile sexuale si casatoriile intre frati! Nu stiu unde ai auzit tu asa ceva dar te asigur ca e fals.

| Dandanache a răspuns:

Aceeasi parere pe care o am despre rinoceri.

| anonim4565 a răspuns (pentru Dandanache):

Si anume
?

| Dandanache a răspuns (pentru anonim4565):

O ard in grup, sunt bagareti si ma lasa complet indiferent. O alta specie in marea savana a confesiunilor.

| anonim4565 a răspuns (pentru Dandanache):

Pacat ca asta crezi
oricum e opinea ta

| Dandanache a răspuns (pentru anonim4565):

Stiu, asta imi spun si calvinii, luteranii, martorii lui Iehova, adventistii, unitarienii, evanghelistii etc.

| anonim4565 a răspuns (pentru Dandanache):

Bine
cum zici tu
fa ce vrei

| Zenithf a răspuns:

Religia (orice religie) este buna sau rea, in functie de cum este inteleasa de oameni si cum sunt aplicate preceptele ei.

| CupY a răspuns:

Eu sunt de părere că religia înseamnă politică.

Sunt întrutotul de acord cu acest articol care vorbește despre cea mai bună religie: http://www.forum4you.ro/cea-mai-buna-religie-de-pe-pamant/

| valiion a răspuns:

Parerea mea este sa faci ce zice in Apocalipsa!
Adica sa fugi urgent din Biserica Marii Curve a Noului Babilon, adica Roma si religia ei crestina si sa te intorci inapoi la Legea lui Dumnezeu/Yahwe

| Esperança a răspuns (pentru valiion):

Curva Babilonului se refera la toti cei care s-au supus curviei(diavolului,pacatului) adica toti cei care s-au culcat inainte de casatorie cu o persoana, s-au despartit si s-au casatorit cu alta/altul ori s-au casatorit dar au divortat pe parcurs si s-au recasatorit, desi sotia/sotul era inca in viata!
De ce faci afrimatii nefondate?

| valiion a răspuns (pentru Esperança):

Eu nu vorbeam de Curva Babilonului ci de Marea Curva a NOULUI Babilon, adica marea curva nascuta in orasul Roma, adica Crestinismul!

| MishuD a răspuns:

Religia penticostala?
Pfff... am exact aceeasi parere pe care o am si despre restul religiilor inventate pentru a supune si indobitoci gloata.
Si anume ca is toate facute spre beneficiul "conducatorilor" de secta (si prin secta inteleg orice grupare religioasa, fie ca`i ortodoxa, catolica, penticostala etc.) si nu fac decat sa limiteze evolutia umana.
O gloata docila si cu "frica lu` dumnezo" este mult mai usor de supus decat oamenii liberi cu principii reale care stiu sa se respecte unii pe ceilalti fara sa fie speriati cu "focurile iadului".

| MTC a răspuns:

Cum te`ai facut penticostala? laughing

| alinutzaap explică (pentru MTC):

Sunt penticostala de mica happy adica mam nascut in familie de penticostali.

| EmaS a răspuns (pentru alinutzaap):

Dar tu stii ca trebuie sa existe un moment in viata ta cand Il vei cunoaste pe Dumnezeu intr-un mod personal!

| Filip23 a răspuns (pentru EmaS):

Si de ce nu-L pot cunoaste si la ortodocsi? De ce numai la penticostali?

| Abandoned2 a răspuns:

Aveti cantece frumoase pe care le ascult si eu uneori.

| eugeniu_6685 a răspuns:

Nu este o religie. Religii sunt : mozaismul, creştinismul, islamismul, budismul, hinduismul. Religia majorităţii românilor este creştinismul de rit ortodox. Celelalte "culte" sunt toate de import. Ecoul luteranismului s-a apart în America în sute de mici grupări religioase a căror fondatori au "lucrat" după capul lor croind "adunări" nu biserici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aveti piese frumoase pe care le-am ascultat in copilarie si cand merg la voi la biserica ca am vecini care sunt pocaiti si cand au vreun botez ma duc ca neau ajutat mult, ce sa mai zic sincer nu-mi pasa de ce religie are omul si ce are in creier, nu inteleg faza ca nu faceti parte din lume, ca vreti bogati in rai dar voi majoritatea iubiti banul mult asta suna a ipocrizie eu isi garantez fac pariu pe viata mea ca fetele pocaite sunt mai materisliste ca cele ortodoxe, catolice, atee desi voi ar trebui sa fiti diferite in fine am cunoscut pers atee care mai uimit sincer

| anonim4565 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce parere ai despre acei vecini?
vezi ceva diferit de restul in ei?
prin faza ca nu facem parte din lume inseamna ca nu facem ce face lumeasi anume prin lume ne referim la ce este rau nu oamenii
nu stiu cum sa ma exprim
si nu cred ca toate fetele pocaite sunt cum zici tu si nu toti iubesc banul
de fapt a fi penticostal nu sta in numele de penticostal ci in viata traita in cum traieste viata
deci stii acei in care unii gasesc pricina de poticnire care nu dau dovada de crestini fac un pacat
e o vorba nu fa ce face popa fa ce zice popa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana omul nu va intelege ca Iisus nu a venit sa faca religi va vi mereu ura intre pers de religi diferite cel mai importanta e credinta nu religia si sa rescpecti cele 2 porunci care le-a dat Iisus sasi iubesti aproapele si pe dumnezeul tau, daca as merge la un pocait si i-as da o palma ar intoarce obrazul? daca as spune unui pastor cu masini sa-si lase averea sal urmeze in desert pe Iisus ar accpeta? degeaba te rogi vi la biserica cand cu aproapele tau te comporti urat, alina ca pocaita care e scopul vieti tale?

| Vichtory a răspuns:

Fiecare om are religia sa pe care o respecta si in care crede.Parerea mea este sa nu-ti dezamagesti religia si sa crezi mai departe in ea.
Succese.

| vasilicalambru a răspuns:

La fel de inutila ca oricare alta religie

| Leilockheart a răspuns:

Frumos. Pot intelege ca stii pe ce lume traiesti. Nu sunt in masura ca contrazic aceasta religie, nici sa o sustin. Dar din ce am observat persoanele sunt corecte, simtite, Dumnezeu este cel mai important scop in viata. Surioara mea are o colega care s-a nascut tot in aceasta religie. Pot spune ca fata de alte religii, (nu dau nume), cea penticostala este una pasnica. Sa ai grija de tine. Cu bine. happy

| DianaaSykes a răspuns:

E o secta, si voi va bateti joc practic de icoane, cel putin eu am colege penticostale si tot timpul rad de chesiile astea si se considera mai presus si nepacatoase, cand de fapt sunteti mai pacatosi decat ortodocsii. voi nu aveti nimic in biserica aia ( daca se poate numi biserica ). thinking

| anonim4565 a răspuns (pentru DianaaSykes):

Nu suntem mai sfinti ca voi caci daca nu ar fi murit El pentru noi n-ar fi nimiic de capul meu si nici al tau si degeaba am traii
caci nu suntem mantuiti dupa faptele noastre caci daca ar fi asa nimeni nu ar ajunge in Rai
caci nimic nu e meritul nostru n-avem merite niciunul caci suntem oameni de multe ori pacatuim si nu putem si nimeni nu poate sa spuna ca "eu is mai bun ca ila.ila se drogheaza fumeaza etc"
suntem tooti la fel!
daca spun cas mai sfinte ca tine spune-le ca n-au nici un merit

| DianaaSykes a răspuns (pentru anonim4565):

Aha. sigur. religia te ajuta la ce? la nimic. ^^

| anonim4565 a răspuns (pentru DianaaSykes):

Religia ajuta dar nu mantuieste
ea te invata ce sa faci ca sa fi mantuit

| alexia999 a răspuns:

Poi cred ca e o religie ok. am si euh o colega penticostala si e chiar de treaba" acum. fiecare cu religia lui:*

| anonimaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Benny:nu te baga ca morcovu in cur, nu sti despre ce e vorba.NU e o SECTA si NU fac parte ROMI.