| LanguageMaster a întrebat:

Ce este un sfânt în religia ortodoxă, respectiv catolică?

3 răspunsuri:
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

O persoană sfântă este o persoană foarte apropiată de Dumnezeu, care face voia Sa. Prin apropierea acestea de Dumnezeu, ei s-au îndumnezeit prin Harul Său, au devenit dumnezei prin har.
Sfinții sunt mijlocitori între noi și Dumnezeu și rugăciunile lor pentru noi au mare putere. Uite ce zice Psalmul 33: "Ochii Domnului spre cei drepți, și urechile Lui spre rugăciunea lor".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In ortodoxie, un sfant e un om unit cu Dumnezeu. In care louieste Dumnezeu mai bine zis. Indiferent ca are sau nu nu stiu fapte spectaculoase. Sfintii sunt oamenii care au dobandit Duhul lui Dumnezeu. Duhul Sfant. Care-l au pe Hristos in inima lor.

In catolicism nu stiu sa-ti raspund.

| Theologos a răspuns:

Vezi aici un răspuns mai complet: https://www.chilieathonita.ro/2021/06/27/cine-este-sfantul/ - în catolicism, sfântul este cine este decretat, în ultimă instanță, de Papă (Arhiepiscopul de Roma) - nu (mai) există procesul descris în articolul de sus.