| anonim_4396 a întrebat:

Are cineva idee care este diferenta dintre religia catolica si cea crestin ortodoxa?

Răspuns Câştigător
| iStarry a răspuns:

Sunt multe...
1. noi ne inchinam cu dreapta, ei cu stanga
2.ei au alte rugaciuni...
3. difera amenajarea bisericii
4. ortodox inseamna prima religie adica religia noastra e mai aproape de Dumnezeu
5. obiceiurile difera
Asta ne-a zis profesorul de religie care e preot dar cred ca sunt mai multe diferente

8 răspunsuri:
| Andrei233 a răspuns:

Hei,nu va certati! va multumesc pentru ajutor happy

| iStarry a răspuns:

Am zis ca asa ne-a zis profesorul de religie care se ocupa doar cu religia ortodoxa...scuze daca v-am jignit ca eu chiar n-am vrut... vroiam doar sa-l ajut pe Andrei happy

| DannyCaponne a răspuns:

Allah a facut Coranul, iar Dumnezeu a facut Biblia rolling on the floor! Sper ca raspunsul meu sa te ajute! Multa Bafta!hee hee

| Viki20 a răspuns:

@sweetstrawberry97 vai, mai gandeste-te... fara suparare, ce spui tu is niste aberatii.
1. Unde ai vazut tu ca fac catolicii cruce cu stanga? LOL God... mor de ras, dar is si extrem de nervoasa. Daca ai fi aici te-as da cu capul de pereti.
2. Alte rugaciuni insemnand? Pai este si un 'Tatal nostru' si un Crez, si multe alte rugaciuni pe care le spun si catolicii, dar difera cuvintele, termenii pe care ii folosesc si modul de adresare, esenta e aceeasi. Da, sunt si altele si cateva diferite, dar, cum ziceam, esenta e aceeasi si Dumnezeu tot unul e.
3. Amenajarea bisericii, asta da, dar cui ii pasa? Te duci la biserica sa admiri constructia sau sa te rogi? Ma rog, aici ai dreptate.
4. Cand naiba a fost ortodoxismul prima religie? Inteleg ca n-am trait in vremea aia, dar nu cunosc pe nimeni sa afirme ca prima religie a fost ortodoxismul.
5. Daca as fi mama ta as face o cerere directorului scolii sa va schimbe profu' de religie.

| Anna_5252 a răspuns:

Sunt catolicä si cea ce stiu eu e cä la catolici nu poti sa te cäsätoresti la bisericä, adicä sä te cununi de mai multe ori, numai o singurä data, iar la ortodoxi poti sä te cäsätoresti religios de mai multe ori.
Mie sincer mi se pare cä cea de la catolici e mai adeväratä pentru cä când te cununi juri credintä si iubire toatä viata partenerului, iar la ortodoxi juri dar nu se tin de cuvânt!(Pärerea mea)

Si sweetstrawberry97 faptul cä religia ortodoaxä e mai aproape de Dumnezeu, nu prea cred, pentru cä prima religie a fost religia catolicä din câte stiu eu!

| anonim_4396 explică (pentru Anna_5252):

Faptul ca juramintele nu sunt respectate nu tine de religie, ci de morala umana.

| Andrei233 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravo! Foarte corect happy

| SusyLike a răspuns:

Esti proasta sweetstrawberry97...eu sunt catolica si fac cruce cu dreapta numai ca nu cu trei degete ci cu patru... diferenta este ca la catolici se face diferit cruce in loc sa faci de la dreapta la stanga noi facem de la stanga la deapta, noi avem crezul diferit de ortodoxi cu cateva cuvinte iar partea principala este ca ORTODOXII SI CATOLICII SUNT LA FEL DE APROAPE DE DUMNEZEU! isteato

isteato