| anonim_4396 a întrebat:

Ce face Iahve când se odihnește? Ce pasiuni are?

28 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Varianta A: Crestinismul. Iahve se plictiseste, cele trei personalitati (sufera de personalitati multiple, simptom al unora dintre cele mai grave cazuri de schizofrenie) sufera de singuratate, asa ca incearca sa isi faca prieteni, cine nu vrea sa ii fie prieten (sa Il primeasca in inima Lui, nu asta inseamna?) va fi tinut in viata in mod artificial, pentru a putea fi torturat vesnic, cine vrea sa ii fie prieten, beneficiaza de niste promisiuni vagi de fericire eterna, DAR. Poti avea incredere in promisiunile unui asasin in masa, sadic?

| RAY a răspuns (pentru minrest):

Dar azi se odihneste, e ziua lui, azi a terminat de facut universul din absolut nimic, a fost un patriot care a vrut ca poporul lui sa fie deasupra tuturor un Hitler de asta povestea cu iisus e absurda, revenind la basm, ce pasiuni are iahve?

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Situatia e mult mai complicata, azi se odihnesc crestinii, dar Dumnezeu poate se odihneste de cand a creat lume si pana acum. Vreau ca dupa bazin, diseara, sa prezint, dupa intelegera mea, variantele B: Islamul si C: Iudaismul; Iahve sa ma ajute cu ceva revelatii si sper sa se clarifice un pic problema.

| RAY a răspuns (pentru minrest):

Crezi ca daca sunt German iahve o sa ma trimita in iad?

| RAY a răspuns (pentru minrest):

Crezi ca o evreiaca ar accepta sa fie iubita mea? am cautat pe google nu am gasit cam nimic

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Asta chiar nu vad cum ar fi posibil.

| RAY a răspuns (pentru minrest):

Inca mai este ura asta prezenta in societatea evreiasca?

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Ce sa faci cu babele alea, cu evreicele din Timisoara. De ce sa nu accepte una de varsta ta? Numai ca sunt cateva de varsta ta, in toata tara. Nu prea mi se pare in regula, sa cauti iubita pe criteriu etnic.

| RAY a răspuns (pentru minrest):

Nu din timisora, iahve a spus ca daca violez o evraica trebuie sa ma insor cu ea, ce spui legea inca mai e valabila?

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu, oricum evreii nu privesc chestiunile etnic. Sigur sunt unii care dau vina pe germani! Dar nu stiu daca sunt multi, eu unul presupun ca sunt putini.

| RAY a răspuns (pentru minrest):

Am auzit ca la iahve i place vinul si carnea, crezi ca berea i place?

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Deja in secolul 1 nu mai considerau legale nici una din prevederile brutale; concluzia lor a fost ca viata trebuie aparata cu orice pret. Oricum, legea aia e parte a unui legamant, nu esti evreu, nu esti sub legamant, nu ti se aplica.

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Cred ca daca manaca, se hraneste cu energia a roiuri de galaxii la o gustare.

| RAY a răspuns (pentru minrest):

Sa inteleg ca astia au devenit atei, nici evrei numai cred in iahve trist crying intre zeus vs iahve care e mai diabolic?

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Daca erau atei in secolul 1, astazi nu ar mai fi fost nici unul. Ei nu s-au multumit sa aplice legea textual, au interpretat-o, si au ajuns la concluzia paradoxala ca legile alea brutale cer de fapt, in esenta, contrariul, adica sa aperi orice viata umana; asta e interpretarea evreilor religiosi si acum.

| RAY a răspuns (pentru minrest):

Sunt si acolo bulangi care profita de alti, nu toti evrei o duc bine si ei sunt sclavi taxelor, tu ai fost in israel vreodata?

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Zeus nu prea interactiona cu muritorii, mai facea copii cu cate o virgina, cam atat. Uite Iahve la cata suferinta a dat nastere, in orice interpretare. Zeus nu a creat lumea, nu e responsabil de ce se intampla in ea; singurul rau pe care il face e ca mai fulgera pe cate cineva, si mai face copii cu feciore.

| RAY a răspuns (pentru minrest):

Crezi ca iahve este e responsabil de ce se intampla in ea?

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Da, e multa fraiereala printre ultraortodocsi. Evreii in general nu o duc prea bine, nu e o tara bogata, ca tarile occidentale. Nu prea sunt curios sa merg in Israel, urmatorul proiect e sa merg in Ucraina. E interesant de vizitat Israelul?

| RAY a răspuns (pentru minrest):

Eu ma gandesc tot la violat evraice dar cum numai e posibil numai merg, sa vizita sa vad asa ca cultura, Grecia, Egipt

| minrest a răspuns (pentru RAY):

E nu vreau sa Il supar, nu sunt contra Lui din principiu, dar DA. Este responsabil de toata suferinta din univers, sau daca nu, logica si ratiunea sunt bune de aruncat la gunoi.

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Violul e ceva oribil, omule; mai bine tai scula si o arunc la gunoi, decat sa fac asa ceva.

| RAY a răspuns (pentru minrest):

Dar o viata cu aia cum e, un iad laughing a stiut iahve ce pedeapsa sa iti dea

| mentholinks a răspuns:

Se simte bine ca pana și ateii se gândesc tot timpul la el.

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

Tu nimic? nici o evreiasca virgina?

| mentholinks a răspuns (pentru RAY):

Nu cunosc niciun evreu, dapai evreica, mi-ar plăcea, cred.

| Meme10Memu a răspuns:

Imagineaza-ti.

| Henrypericolpublic a răspuns:

Supraveghează lumea și mai vorbește cu cei din rai. Mai trage un ochi în iad.