| subcarpatii a întrebat:

Ce-i cu biserica asta scientologică? De ce i se face atâtă reclama in ultimul timp?

35 răspunsuri:
| Polaris a răspuns:

Gigi Xenu, extraterestrul malefic din Galaxia Gonoree, s-o dus și și-o luat armată de sclavi să se dea jmeker pe lângă fra-su, dar s-a plictisit de ei, așa că a luat un avionul până-n Terra și și-a aruncat sclavii-n vulcanii activi (mama lor de sclavi autiști). Dar sufletu' lor n-a încetat să dăinuiască, așa că i-au făcut în ciudă lui Badea Xenu și au preluat mințile dragilor noștri strămoși, Homo Erectus p-atunci, totul devenind o revelație divină pentru țăranii de noi. De-aia nu e o insultă când cineva te strigă "bă, sclavule".

| 6DuckMeJesus a răspuns:

Unora le doresc rauri de vodka, altora extinctia... Oare ce mi se va intampla mie? smug

| Inferno a răspuns (pentru 6DuckMeJesus):

"Oare ce mi se va intampla mie?"
Fie extinctia si o sa mori fie o sa mori inecat intr-un rau de Vodka.

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru Inferno):

No, atunci hai sa ne innecam in vodka.

| Saya a răspuns:

Si ca sa fiu on topic..bass ideal ar fi pentru ca sa iti formezi o parere proprie ar fi mai bine sa citesti mai multe surse. Sunt multe neconcordante scrise ori de incuiati ori de indoctrinati ori de rivali.

| RAY a răspuns:

Oricum o iei ateismul e viitorul

| Miauti a răspuns:

Pai in zilele noastre poti sa ti faci biserica ta. De exemplu am gasit pe net templu manelelor.

Eu as fi facut biserica ateista, unde vor umbla femei sexy goale si izvoare de bere.

| casablanca40 a răspuns:

Mi se pare ok biserica scientologica, admir teoria reincarnarii, mai putin parerea lor despre Univers.
"Le gat de creatia universului, se pare ca in urma cu trilioane de ani tetanii au devenit atat de plictisiti incat au dat nastere la (au emanat) universuri mintale in care sa se joace si sa se amuze. Insa, in scurt timp au devenit atat de absorbiti de creatia lor si au fost atat de conditionati de manifestarile proceselor lor de gandire incat si-au pierdut constienta adevaratei lor identitati si a naturii lor spirituale."

| puffy04 a răspuns:

E o mare, mare porcarie! din care fac parte f multe vedete de la hollywood si asa isi fac reclama.Tom Cruise de exemplu e membru si se pare ca divortul de Katie Holmes este exact din cauza asta...Au niste reguli idioate din cate stiu.http://dictatosaurus.wordpress.com/2008/05/20/despre-scientologie/

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru puffy04):

Treaba e ca tu nu ai dreptul sa critici religia nu-stiu-cui, din moment ce si tu pupi in cur o zeitate. Dumnezeul tau nu e cu nimic diferit de Xenu, principiile adorarii tale nu-s diferite de ale ...lui Cruise de exemplu, ideea de baza e aceeasi.

Bass, ca sa intelegi mai bine care-i treaba cu Biserica Scientologica nu cauta intr-o singura sursa si sa te feresti de blog-uri ca asta de mai sus. Blog-urile sunt facute fie de adversari incuiati fie de adepti fanatici. In orice caz, nu lua de buna o singura sursa, cauta in mai multe.

| martzian a răspuns (pentru puffy04):

Se spune chiar ca Tom Cruse ar fi numarul 2 in aceasta "biserica"...

| martzian a răspuns (pentru 6DuckMeJesus):

Prietene, nu trebuie sa ne iritam asa. Principiile nu sunt aceleasi iar Dumnezeu e unul singur. Pacatului ii vom spune pacat si idolatriei - idolatrie cu riscul de suna a critica. Ma rog ca tu insuti sa pricepi intr-o zi care este diferenta dintre "un zeu" oarecare, imaginat, creat si Singurul Dumnezeu. Atunci vei intelege de ce comunitatea aceasta nu este Biserica si nici nu se inchina Dumnezeului adevarat.

Istoria formarii si doctrina scientologiei sunt publice si cunoscute de mult, nu este nevoie sa dezbateti pe marginea ei. happy

Calm down. happy

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru martzian):

Ah, ce mare noroc ai tu ca te-ai nascut cu 'singurul d-zeu' prezent in societatesmug As vi vrut sa te vad un negru mic pierdut in jungla de pe nu-stiu-ce insula.

| martzian a răspuns (pentru 6DuckMeJesus):

Orice punct de vedere este si unul de orbire. Crezi ca faptul ca te-ai nascut aici te-a ajutat prea mult pe tine pana acum? Avem o societate asa-zis crestina dar in care doar o minoritate infima isi traieste cu adevarat credinta.

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru martzian):

Bun. Acea minoritate de fanatici trebuie rasa de pe fata pamantului... in fond, le scurtez calea spre Bunul D-zeu.

| martzian a răspuns (pentru 6DuckMeJesus):

Ai grija. Ce spui tu este pe cat de ilegal pe atat de aproape de psihopatologic. sad

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru 6DuckMeJesus):

Ai vreo problema?

| puffy04 a răspuns (pentru 6DuckMeJesus):

Nu pot sa zic decat ca numele tau public si atitudinea ta spun totul despre tine.

| puffy04 a răspuns (pentru martzian):

Cat se poate de adevarat!

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru puffy04):

In caz ca ai uitat, discutam despre biserica scientologica, nu despre atitudinea mea.

| puffy04 a răspuns (pentru 6DuckMeJesus):

happy

| Saya a răspuns (pentru puffy04):

Dragul meu membru TPU, cum poti spune ca e o mare porcarie? sau ca au reguli idioate? Cine esti tu? Din ce catun ai iesit?laughing))

Deci ideea e urmatoarea. Toti de nastem si suntem botezati in religia cre(s)tina apoi e dreptul nostru sa alegem din ce grupare vrem sa facem parte. Pe vremea cand a fost fondata tu inca suge-ai tata de la maicata!

| Saya a răspuns (pentru puffy04):

Tipic cre(s)tinilor fanatici, indoctrinati si orbi de atata credinta.

| puffy04 a răspuns (pentru Saya):

Bine zis grupare! Nicidecum religiehappyNu cred ca am obligat pe nimeni nimic, mi-am spus parerea asa cum o faci si tu.Bineinteles ca orice om are liberul arbitru.Crezi ca pe mine vremea cand a fost fondata nu ma lasa sa dorm? Sau ca asta are vreo relevanta? Sau ca asta conteaza? Nicidecum.

| Saya a răspuns (pentru puffy04):

Ba are o relevanta! Aici nu vorbim de un grup izolat, ci de un o grupare ce a rezistat din 1952.

| puffy04 a răspuns (pentru Saya):

Este interesant cum ateii cauta „nod in papura" in orice.

| Saya a răspuns (pentru puffy04):

Interesant cum indoctrinatii ii numesc atei pe cei care cauta sa inteleaga. Dupa voi toti cei care gandesc sunt ateiwinking

| puffy04 a răspuns (pentru Saya):

1952?laughing)))))si ti se pare o eternitate? Dar ai idee de cand rezista crestinismul?

| Saya a răspuns (pentru puffy04):

Am spus cumva ca scientologia are o eternitate in spate?

Crezi ca cre(s)tinismul va rezista o eternitate? Sunteti mai putini decat credeti si veti ramane si mai putini.

| Saya a răspuns (pentru puffy04):

Te-ai dat la fund? Acum vin astia si te muta la T/Alaughing))

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru puffy04):

Nu, ateii gasesc greseli sau lucruri eronate foarte usor, pentru ca prisma ratiunii lor nu e umbrita de indogmare

| puffy04 a răspuns (pentru 6DuckMeJesus):

Atat ateismul cat si credinta sunt "adevaruri subiective".

| puffy04 a răspuns (pentru Saya):

Nu era o situatie in care sa ma dau la fund si nu obisnuiesc, doar ca am lucruri mai importante de facut decat o discutie interminabila fara rosthappy

| Saya a răspuns (pentru puffy04):

Evident, cand nu mai ai argumente renuntiwinking

| puffy04 a răspuns (pentru Saya):

Argumente?laughingE destul de simplu sa-mi dau seama ca mi-as raci gura de pomanahappy