| dany248y a întrebat:

Ce inseamna agnostic?

Răspuns Câştigător
| ErrorFound a răspuns:

Agnosticii sunt oamenii care se limiteaza la cuvintele: Nu stiu daca exista un Dumnezeu.
Nu sunt nici atei(sa fie siguri ca nu exista divinitati) si nici credinciosi.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

A spune ca nu ai cunostinte despre existenta lui dumnezeu

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Conceptie care neaga total sau partial posibilitatea cunoasterii obiective alumii, a esentei fenomenelor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este fie necunoscut, fie imposibil de aflat.

Termenul agnostic a fost creat de Thomas Henry Huxley în 1869 și este folosit și pentru descrierea celor neconvinși de existența zeităților sau altor aspecte religioase. Cuvântul agnostic provine din greacă, compus din particula a (fără) și gnosis (cunoaștere). Agnosticismul nu este doar contrar gnosticismului, ci tuturor dogmelor religioase, pe care le consideră nedemonstrabile și prin urmare lipsite de orice certitudine.

Agnosticii pot afirma fie că nu este posibil să existe cunoaștere spirituală, fie că ei, personal, nu dispun de o asemenea cunoaștere. În ambele cazuri este expus scepticism față de doctrinele religioase.

Atitudinea acelora care preferă să nu se pronunțe asupra problemelor care nu intră în câmpul datelor experienței.

Termenul a luat naștere în ambientul pozitivismului.

Deși nu neagă existența lui Dumnezeu, agnosticismul spune că Dumnezeu nu poate fi cunoscut, iar existența lui nu poate fi probată (demonstrată).

Susținut în forma lui cea mai rigidă de Thomas Henry Huxley (1825-1895) este și poziția împărtășită de toți aceia care nici mai înainte n-au recunoscut posibilitatea de a ști dacă Dumnezeu există sau nu.

De exemplu, pentru Immanuel Kant Dumnezeu, sustras cunoașterii teoretice, rămâne un postulat al rațiunii practice; Friedrich Schleiermacher consideră religia fondată pe sentiment; Carl Gustav Jung îl vede pe Dumnezeu ca pe un produs al abisului inconștient al eului.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Agnosticism

| Ben00 a răspuns:

Raymusic.

| adybutterfly a răspuns:

Membru al unei secte creștine cu tendințe democratice, formată în Africa romană (pe teritoriul Algeriei de azi) în sec. 4-5 și reprezentând aripa radicală a donatiștilor, care practica asceza și martiriul de bunăvoie; erau numiți și circumcelliones (cei ce rătăcesc în jurul cuștilor) spre a sugera pasiunea lor pentru martirajul în arena cu lei. ♦ Adept al unei subsecte creștine derivate din mișcarea lui Donatus, confundată uneori cu agnosticii din aceeași epocă, a căror doctrină consta mai ales în afirmarea imposibilității cunoașterii lui Dumnezeu cu ajutorul rațiunii, precum și a lumii obiective. – Din fr. agnostique (‹ gr. agnostikos).

| 7QA3 a răspuns:

Agnostic e adeptul agnosticismului, acesta fiind reprezentat de o conceptie filozofica care neaga partial sau total posibilitatea cunoasterii obiective a lumii, conform DEX-ului. In plan religios, agnosticul este cel ce nu poate sa spuna ca nu crede in Dumnezeu, dar nici ca ar crede, pentru ca nu stie sau nu daca exista si nu opteaza pentru niciuna dintre varianta. Sper ca te-am lamurit!