| SaveTheNature a întrebat:

Ce inseamna boda-prosti?

Răspuns Câştigător
| DDCC a răspuns:

Bună!
Bogdaproste sau Bodaproste ste un cuvânt provenit din limba bulgară, folosit ca formulă de mulțumire de către o anumită persoană când aceasta primește ceva de pomană.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru DDCC):

Aiurea

| DDCC a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru DDCC):

Ai raspuns gresit, uita-te ce am raspuns eu.

| DDCC a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Greșit? Păi, argumentează și de ce. Uită-te ce a scris Mmihai și dup-aia mai fă contraziceri că BOGDAPROSTE nu este formulă care se folosește numai pentru a mulțumi cînd se primește ceva de pomană.
Vezi pe http://dexonline.ro/definitie/bogdaproste
"bogdapróste interj. – Mulțumesc, să fie primit. – Var. bodaproste, bo(g)daprosti. Sl. Bogŭ da prostitĭ „Domnul să-i ierte (pe morții tăi)". Este formulă păstrată tradițional de cerșetori, care se folosește numai pentru a mulțumi cînd se primește ceva de pomană. Se pare că DAR greșește considerînd că pui de bogdaproste „om nenorocit, prăpădit" trebuie să se înțeleagă drept „copil de cerșetor"; este mai curînd o aluzie la puii care se dădeau în dar sau ca bir mănăstirilor, și care nu se alegeau desigur dintre cei mai grași și mari, cf. și expresia echivalentă de căpătat. " VEZI unde scrie VAR? Are mai multe sensuri însă acum este folosit acela de mulțumire. Ceea ce ai scris tu este o variantă, ca a mea, deci NU văd GREȘEALA.

15 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Http://dexonline.ro/definitie/bodaprosti/568932
bodaprósti și (maĭ rar) bogdaprósti interj. (vsl. bg. bogŭ da prosti, „Dumnezeŭ să ierte", adică „păcatele". V. prostesc 3). Vorbă pin care mulțumesc cerșetoriĭ. Iron. Puĭ de bodaprosti, copil de cerșetor. A te umplea de bodaprosti, a te pricopsi, a te umplea de chichiriță (a te alege c’un nesucces orĭ c’o ocară): m’am dus, dar m’am umplut de bodaprosti! A zice bodaprosti, a te simți mulțămit: zi bodaprosti c’aĭ scăpat de el! În vest. -óste.

Răspuns utilizator avertizat
| MMihai a răspuns (pentru TheMask):

Omul as vrut să știe ce înseamnă o expresie și atunci am copiat răspunsul din niște dicționare one- line indicând și de unde am copiat că omul nu voia să știe ce înțeleg eu prin expresia respectivă ci niște persoane ceva mai „autorizate "!

| MMihai a răspuns:

Vezi http://ro.wikipedia.org/wiki/Bogdaproste
Bogdaproste
De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Bogdaproste sau Bodaproste este un cuvânt, provenit din limba bulgară, folosit ca formulă de mulțumire când se primește ceva de pomană.[1] Acest obicei apare doar la creștinii ortodocși.

În bulgară, bogŭ da prosti înseamnă „Dumnezeu să-i ierte (pe morții tăi)". Uzual, în prezent, se folosește preponderent forma Bodaproste.

Locuțiune adjectivală: „de bogdaproste" = de pomană

Expresie: „ca un pui de bogdaproste" = (despre copii) prăpădit, nenorocit (este o aluzie la puii care se dădeau în dar, sau ca bir mănăstirilor, și care nu se alegeau desigur dintre cei mai grași și mai mari).

| SaveTheNature explică (pentru MMihai):

Multumesc pentru raspuns. Nu am avut decat 1 funda pe care am dato deja. Regulamentul nu ma lasa sa dau 2 funde ca ti-as fi dat si tie una.

| danut a răspuns:

Oamenii traduc acest cuvant (?) in multe feluri DAR in esenta el insemna doar un lucru: INCHINAT MORTILOR. Practica pagana preluata si "adaptata" traditiei crestine.

| RAY a răspuns:

In oltenia asa se spune la pomana bodea prostea

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Bogdaproste e de origine slava si inseamna Dumnezeu sa miluiasca!

| tasmania a răspuns:

Este corespondentul slav pentru "Dumnezeu sa primeasca!".

| DinamoPCH a răspuns:

Formulă de mulțumire de către o anumită persoană când aceasta primește ceva de pomană.

| mihai1989 a răspuns:

Boda inseamna atei.