| Yoyo222 a întrebat:

Ce inseamna ca i-am gasit cuiva in buzunar o bucatica de foaie pe care scria "cum fuge dracu de tamaie, asa sa fuga si de x, y si z". Face farmece, e un descantec sau ceva? Va rog sa imi spuneti daca stiti. Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ceva de genul. Dar ce căutai tu în buzunarul altuia? Doar se pune problema dacă dracu știa să citească, iar dacă știa, dacă chiar îi păsa. Mie să fi fost eu dracu, chiar nu mi-ar fi păsat, nici chiar și de tămâie.

| Yuoia a răspuns:

Inseamna ca l-ai buzunarit. Si nu e corect ce ai facut. Ce i-ai mai furat?

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Nu. Înseamnă că fratele nostru a scris treaba aia pe o foaie, din varii motive. Nu are niciun efect.
Dar totuși, ce căutai la prin buzunarele persoanei respective?

| BogdantheDreamer a răspuns:

Exista o asemanare cu rugaciunea sfintei cruci:

"Să se scoale Dumnezeu, şi să se risipească vrăjmaşii Lui, şi să fugă de la faţa Lui cei ce-L urăsc pe Dânsul. Să piară cum piere fumul, cum se topeşte ceara de faţa focului, aşa să piară demonii de la faţa celor ce-L iubesc pe Dumnezeu"