| EmaS a întrebat:

Ce înseamna ca Isus mantuieste? De ce mantuieste Isus? Pe cine mantuieste Isus?

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Cu totii avem nevoie de mantuire. Fiindca Dumnezeu a vrut ca sa traim o vesnicie cu El si-a aratat dragostea fata de noi,pe cand noi inca rataceam in pacatele si greselile noastre,oferindu-ne mantuirea in dar, fara plata prin sangele lui Isus Hristos!
Asa ca oricine vrea sa traiasca vesnic sa vina la Cel ce da cu mana larga. Indiferent de varsta,sex, culoare, etnie, religie, Dumnezeu da mantuire oricui o cere si o doreste, oricui vine inaintea Lui cu o inima sincera si curata ducand o viata prin credinta si pocainta!

31 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

De ce nu-l intrebi pe pastorul tau.Sau vrei sa te lumineze raymusic ca de obicei.

| Dumnezău a răspuns:

1.Iisus nu mantuieste, nu ne-a mantuit, pentru ca Raiul si viata vesnica nu exista.Mai degraba,am putea adopta deviza nazista "Arbeit Macht Frei",adica "Munca te face liber", pentru ca nu ajungi nicaieri fara munca, iar mantuirea despre care vorbesti tu e o fantezie redundanta.
2.Biblia zice ca mantuieste pentru ca ne iubeste,dar eu zic ca,chiar de-a existat,n-avea el nicio treaba cu mantuirea,sau cu faptul de a fi fiu al lui Dumnezeu. Iarasi,afirm ca mantuirea exista doar in mintile unor oameni egoisti, ce vor ca vietile lor sa fie vesnice, intr-un loc caldut si primitor.
3. Iisus nu mantuieste pe nimeni,dar daca rasa din care facem parte,ar inceta sa mai fie uber-cretina,s-ar putea auto-mantui,prin ridicarea standardelor generale si particulare,prin evolutie mentala si dezvoltare spirituala.(exclus aici convertiri religioase, ma refer la o noua viziune asupra oricarui lucru, asta inseamna evolutie spirituala)

Chiar nu pot pricepe de ce unii oameni tin sa creada in basme penibile si dupa 15 ani.Si tu ai vreo 45-50, ceea ce e grav.

| EmaS explică (pentru Dumnezău):

Eu gust din bunatatea si credinciosia lui Dumnezeu in fiecare zi.Este pacat de cei care traiesc fara de Dumnezeu.

| Alex a răspuns (pentru EmaS):

Pentru dumneavoastra este un pacat daca nu crezi in Dumnezeu. Pentru cei care nu cred in Dumnezeu nu este un pacat.

| EmaS explică (pentru Alex):

Ba da ai sa vezi ca atunci cand vei sta fata in fata cu dreptul Judecator ai sa regreti ca nu ati luat aminte la cuvintele mele.Este in joc vesnicia ta.

| Alex a răspuns (pentru EmaS):

Ati uitat mesajul privat catre dumneavoastra trimis de mine?

| EmaS explică (pentru Alex):

Nu mai stiu despre ce mesaj este vorba.Primesc foarte multe mesaje si nu le tin minte pe toate. Poti sa imi scrii din nou aici sa in privat.

| Dumnezău a răspuns (pentru EmaS):

De mine nu e pacat deloc, traiesc foarte bine si fara Dumnezeu si influenta sa. Tare as fi curios sa vad, daca ai fi trait prin 1500, sa fi spus o chestie putin necugetata sau neacceptata de Biserica acelor vremuri, si sa fi fost judecata nedrept si trepanat, in numele lui Dumnezeu, sa fi vazut ce gust mai avea bunatatea acestuia.

| Woodenpints91 a răspuns:

În timpul liber, când nu-s beat, mai şi mântuiesc. De obicei mântuiesc femei cu ţâţe mari şi până-n 25 de ani...dar dacă restul corpului nu-i o epavă mai sar şi peste barierele ăstea.

| Inferno a răspuns:

Cred ca esti in masura sa dai un raspuns la aceasta intrebare si ai pus-o doar ca sa vezi daca stiu si ceilalti utilizatori raspunsul.

| Vladuthz a răspuns:

Eu cred, draga EmaS, ca esti putin frustrata, sau invidioasa pe noi, ca spre deosebire de tine, am depasit acest stagiu al ipocriziei personale si am ajuns la o constiinta proprie. Pentru ca altfel nu-mi explic, cum poti sa postezi in continuare intrebari de astea, stiind ce raspunsuri ai sa primesti, sau mai bine zis, stiind ca nu faci altceva decat sa irosesti spatiul acestei comunitati.

| EmaS explică (pentru Vladuthz):

Draga Vladut eu nu sunt frustrata deloc. Spre deosebire de tine eu fac acest lucru cu un scop bine determinat.Dar tu nu faci altceva decat sa te legi de unii care incearca sa faca ceva.Care este mai util dintre noi doi?

| Vladuthz a răspuns (pentru EmaS):

Util este acel care face ceva folositor. Tu nu faci decat sa induci oamenii in eroare, iar eu te opresc. Tu vrei sa le bagi oamenilor pe gat credinta, eu vreau sa-i determin sa faca bine instinctual, nu din pricina unui tip imaginar. Deci raspuns: eu sunt mai util dintre noi doi.

| Toluk19 a răspuns:

Ian spune tu mia, cati ani in urma a aparut omul?

| Vladuthz a răspuns (pentru Toluk19):

Aoleo taticule, dar ce gandire frumoasa de crestin ai. Pai ia zi tu ma, daca omul e bun, si doar pentru simplul motiv ca n-a crezut in dumnezeu, o sa fie pedepsit? Din cate stiam eu bunatate nu inseamna credinta in dumnezeu, ci facere de fapte bune. Voi si religia voastra.

| ateu123 a răspuns:

Intrebarea ta ignora 99 la suta din oamenii de biologie care afirma evolutia, ca ignori adevarata istorie a omenirii nu cea furnizata de basme ca biblia, religia nu ofera nici o dovada reala in schimb stiinta ofera atat de multe putem observa prin fosile, adn ca suntem mamifere ca am evoluat si ca evolutia a fost adevarata si este in continuare, criticand evolutia nu demonstrezi existenta zeului tau si slabiciunea de a fi lenes in gandire, evolutia e reala, big bangul este real, zeii sunt mitologii inventate de om, doar ipocritii ignora atatea dovezi si accepta doar ce vrea el, nu-mi pasa de mantuire, isus basme sf stiinta este viitorul

| Toluk19 a răspuns (pentru ateu123):

O sa vedem ce o sa spui in clipa mortii atunci o sa ai dovada ca Dumnezeu exista. Si vreau sati intimple asta ca sa te convingi. Anume in clipa mortii!

| Andrei7520152 a răspuns (pentru Toluk19):

Te freaca atat de rau opinia lui ca'i doresti aluia sa moara in chinuri? Maaaah, da ce crestin esti?!
de fapt nu'mi da reply. nu vreau sa stiu laughing

| chelstone a răspuns (pentru Toluk19):

Mai lasa-ne ma cu clipa mortii, ai si tu o pasarea, clipa mortii in sus, clipa mortii in jos. Ce poti sa zici intr-o clipa?! Nimic! Poate vom muri striviti de camioane sau dupa ce-am trecut prin coma la spital, ori vom fi ucisi, cazuri in care murim fara sa putem constientiza ''clipa mortii'', se poate intampla oricui. Tu ai impresia ca toti vor muri ca niste senili la 90 de ani visand oite roz pe campii albastre?!

| ateu123 a răspuns (pentru Toluk19):

Ai fost tu de stii cum va fi ma?

| Alex a răspuns (pentru Toluk19):

Pentru cei care nu cred in religie, ei nu cred ca exista viata dupa moarte.

| EmaS explică (pentru Alex):

Aceasta nu schimba cu nimic realitatea.Nu te vei putea dezvinovati.Chiar randurile scrise de mine iti vor fi marturie.

| Alex a răspuns (pentru EmaS):

Fiecare are parerea lui. Nu poti sa schimbi parerea unui om daca nu vrea.

| EmaS explică (pentru Alex):

Dar macar eu am incercat sa il fac sa mediteze la viitorul sufletului sau.

| Vladuthz a răspuns (pentru EmaS):

Mai mult decat atat, nu numai ca induci oamenii in eroare, dar mai dai si apa la moara. Inciti cat mai mult spiritele, adica ii faci pe atei sa le fie sila de oameni ca tine si mai mult decat le este. Uite de asta nu agreem noi religia si persoanele fanatice(ca tine). Nu incercati decat sa ne bagati prostiile voastre pe gat, in loc sa deschideti ochii si sa ganditi. E mai usor sa te bazezi pe cineva imaginar decat pe tine, nu-i asa? Ma rog, este alegerea ta, treaba ta. Deci nu ar trebui sa-i atati si pe altii. Parca ai avea 8 ani...

| EmaS explică (pentru Vladuthz):

Problema este la tine. Daca nu ai ura pe Dumnezeu sau crestinii, nu te-ar deranja postarile mele.Curios este ca nu te legi de ateii care scriu tot felul de mizerii sau de Soimos care scrie numai blasfemii.Eu cred ca ochiul tau este rau, ai nevoie sa iti faci niste procese de constiinta.Si mai exista functia ignore, in caz ca nu stiai.

| Vladuthz a răspuns (pentru EmaS):

Nope, uita-te mai bine, sa vezi ca m-am luat si cu soimos, uita-te la postarile lui sa vezi ce i-am scris, iar soimos este un copilas de 15 ani in care hormonii se joaca, timp ce tu esti o femeie in toata firea de vreo 40 sau 50 de ani, ceea ce este destul de grav daca stai sa te gandesti bine.

| Vladuthz a răspuns (pentru EmaS):

And one more thing, ateii se leaga de voi, pentru ca oameni ca tine le dau motive sa o faca. Daca intr-adevar ai fi o crestina adevarata, ai inceta toate aceste prostii, si n-ai m-ai starni conflicte degeaba. Sa-ti fie rusine cucoana!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand Isus se scrie cu doi de I.Isus inseamna magar.Si nil mantuieste adica nil curata.Sa nu ne copleseasca cel rau.

| DiiiAnAaaa a răspuns:

Pai. in primul rand Iisus se scrie cu 2 "i".happy
cu un sg "i" inseamna "magar". ce religie esti?big grin