| Moisie a întrebat:

Se spune ca "mantuitorul" Isus si-a sacrificat viata pentru ca oamenilor sa le fie iertate pacatele!
Ce inseamna asta?
Inseamna ca oricat am talharii, fura, viola si preacurvii, Isus ne mantuieste de pacate si ca si criminalii vor ajunge in Rai la fel ca oamenii sfinti si cinstiti?

8 răspunsuri:
| 8imal a răspuns:

Ioan 1 v12-13 traducerea cornilescu spune:12 Dar tuturor celor ce L-au primit, adică celorce cred în Numele Lui, le -a dat dreptul să se facă copii ai lui Dumnezeu;
13 născuţi nu din sînge, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu.
Deci cum poate un om nasut din nou ( pocait) sa mai fie talhar, preacurvar... Criminalul si restul ajung in rai daca se pocaiesc acum cat mai e HAR! insa daca tu esti un om al lui Dumnezeu si te apuci de una din faptele de mai sus de buna voie inseamna ca IL respingi si vei avea soarta lor!

| Moisie explică (pentru 8imal):

Nu conteaza, Betivii se pot simti bine curvarind si talharind, cu conditia ca in ultimul minut al vietii sale sa se CAIASCA sincer (si nu sa se pocaiasca, pentru ca Isus era de religie mozaica si nu crestin pocait) in ultimele minute ale vietii sale de porc desavarsit!
2 Crestinii NU se pot naste din Dumnezeu pentru ca NU au ca Dumnezeu un dulgher fara nicio experienta in materie de Dumnezeire!
Sau crezi ca "dumnezeirea" se invata la invatamantul fara frecventa?
Deci crestinii neavand un Dumnezeu, inseamna ca nu pot avea nici HAR!
Asa ca daca mai si constientizeaza ca Legea lor "noua" incalca Legea lui Dumnezeu inseamna ca in loc de HAR, pot sa-si faca linistiti un HARAKIRI, ca la judecata lui Dumnezeu, aia de apoi, vor avea mari probleme, chiar daca s-au pocait pe degeaba!

| 8imal a răspuns (pentru Moisie):

Cainta suna a: imi pare rau dar lasa! ori Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă, şi porunceşte acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască fapt17:30 In ceea ce te priveste tu ai probleme mari: cunosti dar nu accepti, stii dar te poticnesti, vrei insa egoul e mai puternic. DUMNEZEU cheama la iertare, toleranta, iubire(neconditionata) Tine cont te rog de talharul de pe cruce, stiu tu l-ai trimite in iad insa tu crezi ca esti mai bun ca el sa mergi in cer? Un talhar sau criminal da poate avea iertarea in ultima clipa caci nu a stiut insa tu daca stii si nu vrei ce esti? Iertati si vi se va ierta! biblia se explica singura nu trebuie sa-ti dea cineva idei. DIN EA IL cunosti pe CRISTOS doar daca vrei si nu aplici doar ce-ti convine!

| Moisie explică (pentru 8imal):

Cerinta lui Dumnezeu de a te pocai, nu are nicio legatura cu religia crestina!
Asa ca mai degraba te poti pocai ca ateu, decat sa te pocaiesti intr-o religie potrivnica lui Dumnezeu.
2 Cine naiba mai e si Christosul asta UNS ca doar sarmanul dulgher pe nume Isus nu a fost UNS niciodata astfel incat lumea sa i se adreseze cu UNSUL=Christos?
Mai intai explica/ne cine este acest Christos si cu ce ocazie si in ce functie a fost el UNS?

| 8imal a răspuns (pentru Moisie):

Sa inteleg ca tu esti ateu! atunci ce cauti in categoria religie?

| Moisie explică (pentru 8imal):

Scrie cumva ca asta este un topic doar pentru religiosi?
Nu scrie asta niciunde!
Pe acest topic se discuta despre religie!
Si exact asta fac!
Tu nu vezi ca eu combat religia cu versete din Biblie?

| Moisie explică (pentru 8imal):

Sa inteleg ca pentru tine este mai important sa barfim persoana mea decat sa raspunzi la intrebarile de pe acest topic?
Pai daca nu te duce mintea sa raspunzi la intrebari, atunci ce te bagi in discutie?
Crezi ca te obliga cineva sa discuti despre persoane in loc sa raspunzi la intrebari?

| 8imal a răspuns (pentru Moisie):

De la ce vine religie? ce inseamna? daca esti ateu nu te intereseaza religia! insa tu nici nu stii pe ce lume traiesti ori ce vrei!