| Antisistem11 a întrebat:

Ce inseamna mai exact ca adam a fost făcut după chipul și asemănarea lui Dumnezeu?

14 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna ca Omul ii seamana lui Dumnezeu.Adica noi, fara sa ne dam seama aratam si ne comportam ca Dumnezeu.

P.S:Asta cred eu, acum nu stiu ...Fiecare om intelege Biblia mai altfel

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Adică exact asta. Te uiți la un om, vezi chipul lui Dumnezeu, chip însemnând și structură dinamică, nu numai numai fața. Asemănare înseamnă model, configurație, pattern, asemănător, dar nu identic. Asta dacă vrei să crezi așa.

| iurii75 a răspuns:

Biblia arată că doar oamenii au fost creați „după chipul și asemănarea" lui Dumnezeu. (Geneza 1:26, 27) Întrucât „Dumnezeu este un Spirit", asemănarea nu putea fi fizică, aceasta înseamnă că oamenii au fost înzestrați cu calități și trăsături asemănătoare cu cele ale lui Dumnezeu, precum iubirea și simțul dreptății.

În plus, oamenii au fost înzestrați cu capacitatea de a gândi și de a raționa, precum și cu simț moral și necesități spirituale. De aceea putem admira măreția universului și minunile din natură și putem găsi desfătare în pictură, muzică și poezie. Mai presus de toate, oamenii au capacitatea unică de a-i aduce închinare Creatorului. Prin toate aceste caracteristici, oamenii se diferențiază net de celelalte ființe de pe pământ.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Scrie haideti sa facem un om dupa asemănarea noastra vs dumnezeu judeca in mijlocul zeilor, deci mai sunt si alti zei

| RAY a răspuns:

Iurii tu esti martor aveti biblia voastra, esti un erectic, blasfemator, am eu mai mari sanse la rai decat tine, numi bat joc de biblie

| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ca sunt atatea secte care iti bat joc de biblie

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Se pare că ești frate cu RAY.

Răspuns utilizator avertizat
| h379m3973423 a răspuns:

Adică forma antropometrică a lui Adam și caracterul său erau ca ale lui Dumnezeu.

| ania a răspuns:

Ca si omul e si o fiinta spirituala, are constienta de sine, inteligenta, ratiune, vointa, sentimente, creativitate etc

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Adica noi, fara sa ne dam seama aratam si ne comportam ca Dumnezeu."

Oamenii fura, omoara, inseala, distrug planeta, etc.
Deci da, intr-un fel ne comportam ca si dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Că avea trăsăturile pozitive de caracter ale Creatorului, nu înfățișarea Lui fizică.