| alecsa91 a întrebat:

Ce inseamna "religie mainstream"?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nainstream inseamna prea cunoscut, prea normal, din rutina, toata lumea o face asa, cu frecventa, curent de gandire predominant, etc. In cazul asta poate fi religia predominanta.

| oprescudorin11 a răspuns:

"Religie mainstream" se refera la toate religiile sub forma de abordare.Intr-un spatiu in care religia predominanta este catolica, toata comunitatea o va adopta, indiferent daca o intelege sau nu.Este cam ce se intampla in tarile occidentale.Te-ai nascut lutheran, nu prea intelegi, dar practici obiceiul comunitatii ca sa nu fii exclus! In plus e firesc sa faci precum ceilalti.In principal, nu religia este mainstream, doar proiectia ei asupra unora din membri este de tipul mainstream.Adica un obicei de rutina, de conjunctura, de falsa socializare, as forta eu termenul.
Uneori poate fi si la noi.

| Cici91 a răspuns:

Ce inseamna "religie mainstream"? Nu e vreo religie anume! E doar un termen pe care, in general crestinii, il folosesc pentru cineva de alta religie.O zi frumoasa!