| mentholinks a întrebat:

Ce intamplare din viata voastra credeti ca v-a marcat cel mai mult?

20 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Contactul cu Joy of Satan, dacă nu era secta aia nu aș fi realizat ce înseamnă propagandă, prozelism, racolare și ignoranță, adică într-un cuvânt nu aș fi realizat cât de rahat e religie la modul general.

| Teffan a răspuns (pentru SG1995):

Sa stii ca hinduismul anuleaza "la modul general".

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

Da, sa supravietuiesti unui cult are acest efect. Dar putini supravietuiesc cult-ului. Faptul ca spune ca dogmele cult-ului sunt prostii, ca nu mai il frecventeaza, nu este concludent, de regula persoana considera inca ca e ceva valoros in cult in sine, iar mecanismele de manipulare inca sunt active in viata ei. Pe pielea mea am invatat asta, si eu sunt un cult survivor. Asa ca, cel mai bun lucru pe care il poti face pentru un om, e sa il ajuti sa nu cada in ghiarele unui cult, de la inceput, fie acesta Joy of Satan, o biserica evanghelica sau un cult laic, precum nazismul sau comunismul.

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

Religie este si biserica penticostala, in care membrii se prac ca cred niste proorocii evident stupide, care sunt dezmintite peste cateva zile, si Joy of Satan care sustine teorii preluate din Harry Potter, dar si denominatiile protestante cu teologie liberala din Occident. M-ar mira sa vad un anglican spalat pe creier, sau mecanisme de manipulare folosite in biserica suedeza luterana. Iar aceste biserici nu folosesc nici o pseudostiinta, sunt perfect compatibile cu stiinta moderna.

| SG1995 a răspuns (pentru minrest):

În dogme nu, deși încă mai frecventez uneori biserici până câna ajung la partea în care preotul/pastorul scuipă rahat pe gură și ies.

| SG1995 a răspuns (pentru minrest):

Că tot vorbim de prnticostali am fost recent la ei, si pastorul isi facea pe fata public programul de propaganda, cum sa atraga noi membri in cult, am iesit doar ca sa nu stau acolo sa ma apuce voma.

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

Am vazut si eu asta, dar eu am auzit si cum ii indemna pe membrii sa para fericiti, ca sa aiba credibilitate.

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

Eu in biserici evanghelice, adica penticostale, baptiste sau crestini dupa evanghelie, nu intru. Nu vreau sa incurajez un cult (in engleza se spune cult oricarei grupari care foloseste tehnici de manipulare la greu) nici prin prezenta. Cineva din familie s-a botezat recent la baptisti (din pacate), si nu am participat, din cauza asta. Bine, nu intru in general in biserici, dar la evanghelici nu intru din principiu.

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

Ai fost si biserica luterana augustana? Serveste si pastorul luteran acelasi ''meniu"? Sa stiu, sa-mi iau de-o grija.

| SG1995 a răspuns (pentru minrest):

Nu, dar am fost la catolici. Aia sunt mai rasariți, totuși iezuiți sunt manipulatori abili, extremi de subtili.

| SG1995 a răspuns (pentru minrest):

Ai mei sunt toți penticostali, dar după divorț au rupt-o cu secta. Soră-mea în schimb a rămas intr-o versiune mai liberală a sectei, și mare parte deoarece secta (penticostala) din sat a fost influentata de lutherani nemti.

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

Asta e nasol la luterani, ca printre ei sunt si pocaiti, asa e si la Bucuresti. Chiar Richard Wurmbrand, cel mai popular pocait (popular tot printre pocaiti), a fost pastor luteran.

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

Vad ca Papa a admis evolutia si Big-Bang-ul. Inseamna ca renunta la pseudostiinta creationista, iar functionarea unui cult are nevoie sa respinga stiinta. Probabil un catolic poate fi un crestin nedogmatic liberal, sau sclavul unui cult, depinde cum doreste si ce are in oras.

| RAY a răspuns (pentru minrest):

Fix ei care secole la rand au fost impotriva stiintei, sunt curios acest dumnezeu ce rol mai are?

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Au fost impotriva stiintei, exact, ei in mod special, dar toata lumea era impotriva stiintei; stiinta moderna e un fenomen recent. Dumnezeu, daca exista, nu are de sa aiba un rol in natura. Nu are de ce sa incalce legile naturii, pentru ce ar trebui corectate? E un nonsens. Si religia catolica a fost un cult fanatizant, totalitar, bazat pe pseudostiinte; ce nu au voie sa se corecteze? Avand in vedere pozitia recenta a Papei impotriva avortarii embrionilor cu boli genetice, mai au foarte mult de lucru. Eu oricum nu sunt catolic, nu ma grabesc.

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Si pana la urma, catolicii nu ar vrea sa recunoasca evolutia si big-bang-ul, dar au devenit evidente. Nu poti sa negi evidenta fara sa inebunesti. Chiar si comunistii, oamenii cei mai spalati pe creier posibil, au trebuit sa recunosca ca societatea fara clase e un nonsens. Aviz crestinilor evanghelici si nazistilor, daca vor sa inebuneasca de tot, ca sa sustina aberatii, pe mine nu ma deranjeaza.

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

Partea aia e cea mai importanta, atunci are loc tentativa de manipulare. Daca esenta serviciului ''divin'' nu iti place, de ce te mai duci?

| SG1995 a răspuns (pentru minrest):

Well asta la protestanti si pocaiti, la ortodocsi si catolici predica e mai mult de umplutura. Sincer ma duc pentru admosfera primitoare si din plictiseala, in plus am multi prieteni in acel mediu.

| Teffan a răspuns:

Copilaria.

| asdfq a răspuns:

Evadarea din pantec