| StrongHeart a întrebat:

Ce intelegeti cand auziti cuvantul Dumnezeu?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

O inventie umana, dar legat de iahve sunt multe de spus, este un zeu cu de toate

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde cine mă întreabă și ce interes are.

| Octavian199 a răspuns:

O inventie omeneasca.Si am o replica la cei care dau block, fara sa ai nici o treaba cu ei.Adica, la cei care dau block fara sa le raspuzi la o intrebare.Asa preventim.Se numeste copilism asta.

| Irinel15123532 a răspuns:

Dumnezeu, prin acest cuvant, imi aduc aminte de tatal iubitor din biblie. Dumnezeu este cel care L-a trimis pe unicul Sau fiu, ca sa moara pe cruce pentru noi toti, si Domnul Iisus Hristos a spus ''Am venit sa Imi dau viata ca rascumparare pentru multi, nu Mi-o ia nimeni cu sila, o dau de buna voie, am putere sa o dau si am putere sa o iau iaras'' Hristos a fost de acord sa vina pe pamant pentru noi, cand a vazut ca destinul nostru prin pacat era iadul, a decis sa vina pe pamant si sa ne socoteasca neprihaniti, indreptatiti, nevinovati prin moartea Lui.
Si sa ne declare copii ai Lui Dumnezeu, tu poti fi fiul Lui printr-o alegere deliberata, trebuie sa vii la El, sa ii ceri iertare pentru pacatele tale, sa acepti moartea pe cruce ca plata pentru pacatele tale, sa IL primesti pe Domnul Iisus Hristos ca mantuitor personal, El te asteapta cu bratele deschise.

Exista si o poezie foarte frumoasa.

''Ai auzit vreodată, prietene, de Mine,
pe când în largul lumii cutreierai semeţ,
pe când cu lănci şi scuturi, cohortele străine
te căutau să-ţi ceară al vieţii tale preţ?

Ai auzit vreodată, prietene, de Mine,
când floarea vieţii tale îşi scutura podoaba?
Ca să te scap de lanţuri, de moarte şi ruşine,
Eu am murit pe cruce, în locul tău, Baraba...

Eu răsădisem pacea, tu semănai furtuna.
Şi pe-amândoi mulţimea ne-a pus pe un cântar.
Minciuna cea din umbră alese-atunci minciuna,
tâlharii cei cu vază cerură pe tâlhar.

Puteam să zbor din lume, sătul de-ai ei urgie.
Şi-atunci mulţimea oarbă te-ar fi cerut degeaba.
Dar M-am gândit la tine, privind spre veşnicie,
şi am murit pe cruce, în locul tău, Baraba...

Te chem şi astăzi: Vino şi vom străbate norii!
Te-am căutat cu lacrimi prin spini şi bolovani.
Dar vremea e târzie. Mijesc pe dealuri zorii.
Şi ceru-ntreg te-aşteaptă de două mii de ani.

De-ai şti ce neagră noapte şi ce adânc fierbinte
va fi... când suferinţa nu va cunoaşte graba...
Vei plânge totdeauna şi-ţi vei aduce-aminte
că am murit pe cruce, în locul tău, Baraba!''

Tu poti fi fiul Lui printr-o rugaciune foarte simpla, ca cea de mai devreme sau nu neaparat aceasta, nu conteaza in ce fel o spui, conteaza sa iti pui increderea in Hristos printr-o alegere, ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu (God) are multe nume. De fapt este o experienta care o poti trai doar cand te nasti/mori, dar unii oameni au ajungs la ea prin diferite metode cum le foloseau diferite religii meditatie/post, zile, luni intregi/mers in mijlocul desertului fara apa, alte rahaturi ar fi stat fara lumina zile intregi sau substante halucinogene in doze foarte mari.
Mai pe scurt, este nimic dar totusi totul, umnipotent si omnipresent in toate fiintele vii si in univers. E tot ceea ce existã, este ‘infinitul’
https://www.youtube.com/watch?v=__bgs-DIpo8

| chuckmanson a răspuns:

„Cuvântul „Dumnezeu" nu este pentru mine altceva decât expresia şi produsul slăbiciunilor umane"
-Albert Einstein

| pacatosulBogdan a răspuns:

"Tatal, Cuvantul si Sfantul Duh, si Acesti trei Una sunt." 1 Ioan 5, 7