| reihiuke a întrebat:

Ce intelegeti din "Pilda talantilor"? Matei 25:1, Matei 25:14-29.

4 răspunsuri:
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Cred că răspunsul depinde de punctul de vedere din care este pusă întrebarea (mă refer la valoarea practică, semnificaţia profetică ş.a.)

| reihiuke explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Ok. Pilda aceasta, ca oricare alta, contine in ea niste invataturi si arata "ceva". Ce arata? Radu a dat un raspuns. In genul acela le astept si pe celelalte. Nu inteleg ce vrei sa zici prin "semnificatie profetica".

De ce cel care a primit 5 talanti a facut alti 5 si cel care a primit 2, a facut alti 2? De ce nu a facut primul, care a primit 5, 10 talanti sau 3?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru reihiuke):

Salut. Mulţumesc pentru clarificări. Această pildă scoate în evidenţă că Dumnezeu nu aşteaptă ceva peste puterile noastre deoarece criteriul după care a împărţit stăpânul talanţii a fost "fiecaruia dupa puterea lui". În ce priveşte semnificaţia profetică, aceasta se referă la ce ar putea spune ea despre viitor, pentru că a profeţi înseamnă a spune un lucru înainte de a se întâmpla. Dar despre asta trebuie de expllicat mai mult. În ce priveşte ultima întrebare, Isus a făcut această pildă pentru a sublinia ideia de a face tot ce depinde de noi, deci aceste detalii cu privire la câştigul fiecărui nu urmăresc altceva decât să sublinieze ideea sus menţionată.
O zi bună mai departe.

| RaduMD a răspuns:

Rezumatul rezumatului: oamenii primesc înzestrări diferite. Ceea ce contează este ce faci cu înzestrarea pe care ai primit-o.