| Powerrrrrr a întrebat:

Ce intelegeti prin pacat? prefer raspunsuri personalizate, nu copiate din biblie

Răspuns Câştigător
| lolium a răspuns:

Pacatul e acea fapta care odata savarsita apasa asupra constiintei tale pantru ca ea face rau celor din jur sau chiar tie insuti

36 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Necredinta este cel mai mare pacat.

| Powerrrrrr explică (pentru EmaS):

Serios? Si cei care nu au fost educati sa creada in Dumnezeu sunt pacatosi, deci ajung in iad?

| EmaS a răspuns (pentru Powerrrrrr):

Dar Dumnezeu a pus in fiecare om gandul vesniciei. Nimeni nu se poate dezvinovati motivand ca nu a stiut sau nu a auzit.Acum se folosesc si mijloace moderne pentru ca fiecare sa auda despre Dumnezeu!

| Powerrrrrr explică (pentru EmaS):

Punete in locul unui arab sau tibetan. Daca cineva ti-ar spune ca exista un singur Dumnezeu si ca trebuie sa te inchini Lui ca daca nu ai ajunge in iad ai crede persoana?

| EmaS a răspuns (pentru Powerrrrrr):

Eu nu cred decat in Cuvantul lui Dumnezeu.

| Powerrrrrr explică (pentru EmaS):

Eviti intrebarea. In cazul asta arabul si tibetalu din exemplu sunt persoane mai bune decat tine pentru ca macar asculta opinia altora si stau sa se gandeasca la ea.

| justitiarul a răspuns:

Sa ai posibilitatea sa ajuti un om aflat in suferinta si sa nu o faci. Dupa mine e cel mai mare pacat de pe pamant!

| EmaS a răspuns (pentru justitiarul):

Asa este. Cand ai pe cineva bolnav care are nevoie de ajutorul tau trebuie sa consideri ca este o oportunitate de a sluji, avand ochii atintiti la rasplatirile eterne. Bine faci bine vei primi.

| Hombre a răspuns (pentru justitiarul):

Si daca e suferind ca e nefut... de mult si iti cere muierea ce faci? laughing

| ForJesus a răspuns:

Tot ce este împotriva Lui Dumnezeu, este păcat!

| danay72 a răspuns:

Inteleg imperfectiunea mostenita de la primii parinti, daca te referi la pacatul adamic sau se refera si la greseli pe care le facem cu voia sau fara voia noastra.

| Powerrrrrr explică (pentru danay72):

In general. Pacatul stramosesc trebuie sa aiba o legatura cu pacatul obisnuit, nu-i asa? ce intelegi pacat in general?

| danay72 a răspuns (pentru Powerrrrrr):

Adica a face ceva care este contrar principilor biblice, de exemplu sa comiti adulter, sa bei in exces, sa te droghezi. 1Corinteni6:9-11.

| Powerrrrrr explică (pentru danay72):

Sa inteleg ca ideea ta despre pacat este exact aceea ca si cea din biblie? Ce ai face daca ai fi de acord cu ceva din toata inima, dar biblia ar spune ca e pacat?

| danay72 a răspuns (pentru Powerrrrrr):

Inima e modelata de ceea ce citesti, de perosoanele cu care esti prieten, ea este alimentatata de tot ce vrei sa permiti sa faci.Ca sa faci ceva care este contrar Bibliei trebuie sa permiti in mod constient sa se intample lucrul respectiv, sa faci deja greseli minore legat de acel pacat, care te pot atentiona ca ai inceput sa o iei pe o directie gresita.Repet, daca intelegi de ce Dumnezeu considera un anumit lucru pacat, nu il vei face, pentru ca de fapt este spre binele tau, nu al lui Dumnezeu.Iar daca inima mea ar vrea ceva care este contrar normelor Bibliei, inseamna ca sunt grav bolnava din punct de vedere spiritual si as lua masuri ca sa-mi corectez punctul de vedere gresit, pentru ca toate aceste masuri biblice sunt spre binele nostru si doar noi avem de castigat, pentru ca Dumnezeu ramane acelasi fie ca noi respectam, fie ca nu.

| Powerrrrrr explică (pentru danay72):

Sunt de acord, dar daca nu ai citit biblia si nu ai auzit de pacate ce s-ar numi pacat?

| danay72 a răspuns (pentru Powerrrrrr):

Fiecare dintre noi s-a nascut cu o constiinta si din fire nu facem anumite lucruri pentru ca stim ca e gresit.Inclusiv respectarea legilor unei tari iti traseaza un tipar despre ce e bine si ce nu. Apoi in familie, in general educatia este de a face ce e bine.De aceea nu e neaparat nevoie de Biblie ca sa stii in mare ce e de facut.

| Powerrrrrr explică (pentru danay72):

Un copil nascut intr-o familie de asasini si educat sa ucida fara emotii... Ce pare ai despre el?

| danay72 a răspuns (pentru Powerrrrrr):

Ucide fara emotii pe alti dar cand e vorba de familia lui sigur respecta si urmeaza niste reguli de conduita. Apoi, ucide, dar o face pe ascuns pentru ca stie ca e gresit, si daca nu din Biblie, datorita legilor tarii.Deci nu au scuza, pentru ca cunosc, dar nu aplica.

| Powerrrrrr explică (pentru danay72):

Ar trebui si tu sa stii ca daca cineva cunoaste o lege nu e neaparat de acord cu ea. Un om nu devine pur si simplu de acord cu ceva ce e inpotriva filosofiei lui de viata pe care a urmat-o cu strictete pana acum strictete pana acum si in care a fost educat. E nevoie de socializare si de afectiune ca sa imblanzesti o inima.

| danay72 a răspuns (pentru Powerrrrrr):

Asa e e nevoie de afectiune si ce e frumos e faptul ca Biblia ajuta chiar si criminali sa devina daca vor, oameni blanzi si buni schimbandu-si personalitatea si automat inima, pentru ca aceste schimbari un om le face doar cu ajutorul lui Dumnezeu, nu de unul singur. Efeseni4:22-24

| tHeAnGeLoFwOrLd a răspuns:

Prin pacat inteleg tot ce nu are legatura cu Dumnezeu.

| RAY a răspuns:

Ce este pacat intr-o religie in alta este un lucru sfant sau normal, prin pacat inteleg frica omului de a fi bun si are nevoie de un mos care sa-i faca rau daca face pacate

| Powerrrrrr explică (pentru RAY):

Adevarat, opiniile sunt diferite si nu inseamna ca nu au mai multi dreptate. Aia nu se numeste pacat, se numeste stupiditate laughing

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Pacatul e acea fapta care odata savarsita apasa asupra constiintei tale pantru ca ea face rau celor din jur sau chiar tie insuti si Lui Dumnezeu.

| 1Mihai1 a răspuns:

Păcat=încălcarea unei legi.

| Kaleo a răspuns:

"prefer raspunsuri personalizate, nu copiate din biblie" - Mergi la "nea Jiji" că îți dă el personalizate. De nu te vezi...

| Powerrrrrr explică (pentru Kaleo):

Nu mai urmaresc stirile cu "nenea Jiji" de ceva timp, dar imi amintesc ca era credincios...

| Kaleo a răspuns (pentru Powerrrrrr):

Era credincios... Tu l-ai crezut?

| Powerrrrrr explică (pentru Kaleo):

Depinde ce intelegi prin credincios. Daca el zice ca e... nu am treaba lui

| Kaleo a răspuns (pentru Powerrrrrr):

Corect. happy

| Powerrrrrr explică:

Si care e legea lui Dumnezeu?

| irinushu a răspuns:

Pacat inseamna sa sufere cineva din cauza ta(sau chiar tu)

| evolutienuinvolutie a răspuns:

Ceea ce nu te face demn sa fii om se numeste pacat.

| Powerrrrrr explică (pentru evolutienuinvolutie):

Pana acum cel mai bune raspuns, parerea mea.