| Maxim96 a întrebat:

Ce intelegeti voi prin viata vesnica?
Biblia ne spune ca :"Şi aceasta este viaţa veşnică: Să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, şi pe Iisus Hristos pe Care L-ai trimis."
Sunteti de acord?

23 răspunsuri:
| LineGuide a răspuns:

Versetul citat de tine din Ioan XIII, 3 ne indica de fapt faptul ca invataturile morale, si desigur aplicarea lor ne conduc spre drumul mantuirii. Cunoaterea lui Dumnezeu asa cum a fost lasata prin Sf.Scriptura, si Sf.Traditie, si respectarea revelatie Dumnezeiesti este cheia imparatiei cerurilor.

| fllu07 a răspuns (pentru LineGuide):

Ce inveti din "sfanta traditie" despre dumnezeu?
Isus ia condamnat pe fariseii din zilele sale tocmai din cauza asta: ca au inlocuit cuvantul lui dumnezeu cu traditia.

| LineGuide a răspuns (pentru fllu07):

Inainte de toate Dumnezeu se scrie cu litera mare, nu pentru ca in slavesti, dar cum scrii Ra cu majuscula, scrii denumiri de zeitati cu majuscula. Ok, next, Sf.Traditie reprezinta partea de revelatie care poate fi cuprinsa mai usor de o minte redusa ca cea a omului. Adica cred ca oricine si-a pus intrebarea: "cum a fost creat pamantul?".

| fllu07 a răspuns (pentru LineGuide):

Stiu ca se scrie cu D mare, dar uneori ma grabesc cu degetele si apuc sa apas shift, sa se scrie cu majuscula.
stii, pentru a afla cum a fost creat pamantul exista biblia: geneza 1:1
cum ti-am zis: Isus ia condamnat pe cei din zilele sale care acceptau traditia in loc de cuvantul lui Dumnezeu, care era disponibil.

| milan9 a răspuns (pentru LineGuide):

Exceptand prozelitismul agresiv al unei grupari necrestine, trebuie clarificate bine lucrurile. La fel a făcut şi Mântuitorul Hristos atunci cand a facut diferenţa dintre obiceiurile greşite ale oamenilor (tradiţii umane schimbătare) şi PREDANIA lăsată apostolilor (Sf. Tradiţie NESCHIMBATĂ).

| milan9 a răspuns (pentru LineGuide):

Iată doar câteva citate biblice despre Predanie (sensul actual al "Sf. Tradiţii"):

1). -II Tesaloniceni 2, 15:,, Deci, dar, fratilor, staţi neclintiţi şi tineţi predaniile pe care le-aţi învăţat, fie prin cuvint, fie prin epistola noastra." (şi alte învăţături, suplimentare faţă de cele trimise prin epistolă, prin scrisoare)
2). -Ioan 20, 30: "Deci si alte multe minuni a facut Iisus inaintea ucenicilor Sai, care nu sunt scrise in cartea aceasta." ( Sf. Traditie, Predanie)
3). -I Corinteni 11, 2:,, Fraţilor vă laud că în toate va aduceţi aminte de mine şi ţineţi predaniile aşa cum vi le-am dat"
4). -Faptele Apostolilor 2, 42,, Şi stăruiau în învăţătura apostolilor şi în împărtăşire, în frângerea pâinii şi în rugăciuni."
5). -II Petru 3, 2:,, Ca să vă aduceţi aminte de cuvintele cele mai înainte grăite de sfinţii prooroci şi de porunca Domnului şi Mântuitorului dată prin apostolii voştri."
6). -Filipeni 4, 9:,, Cele ce aţi învăţat si ati primit si ati auzit şi ati văzut la mine, acestea să le faceţi, şi Dumnezeul păcii va fi cu voi."
7). -II Tesaloniceni 3, 6:,, Fraţilor, va poruncim în numele Domnului nostru Iisus Hristos, să vă feriţi de orice frate care umblă fără de rânduială şi nu după predania pe care aţi primit-o de la noi."
8). -II Timotei 1, 13:,, Ţine dreptarul cuvintelor sănătoase pe care le-ai auzit de la mine, cu credinţă şi cu iubirea ce este în Hristos Iisus."
9). -Ioan 21, 25:,, Dar sunt şi alte multe lucruri pe care le-a facut Iisus şi care, daca s-ar fi scris cu de-amanuntul, cred ca lumea aceasta n-ar cuprinde cărţile ce s-ar fi scris. Amin."
10). -II Timotei 2, 2:,, Şi cele ce ai auzit de la mine, cu mulţi martori de faţă, acestea le încredinţează la oameni credincioşi, care vor fi destoinici să înveţe şi pe alţii."etc...

| LineGuide a răspuns (pentru fllu07):

Am si eu o curiozitate...ce Biblie ai tu? In geneza(Facere) nu se vorbea nimic de Iisus. Si plus de asta: "La inceput a facut Dumnezeu cerul si pamantul"(Fc I, 1)

| LineGuide a răspuns (pentru milan9):

Tu vrei sa convingi pe cineva ca Dumnezeu exista, folosindu-te de chestii pe care tot tu crezi ca El le-a lasat? Gresita interpretare, nu ajungi prea departe.

| iurii75 a răspuns (pentru milan9):

1 corinteni 4:6 ...ca să învăţaţi din exemplul nostru regula aceasta: „Să nu treceţi peste ce este scris".
2 timotei 3:. 16 Toată Scriptura este inspirată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte lucrurile, să disciplineze în dreptate, 17 pentru ca omul lui Dumnezeu să fie pe deplin competent, complet pregătit pentru orice lucrare bună.
Deci nu avem nevoie de '' istorisirile neadevărate care profanează ce este sfânt şi pe care le povestesc femeile bătrâne.'' (1 timotei 4:7)

| milan9 a răspuns:

Nu în zadar Dumnezeu profeţeşte că va fi "un cer nou şi un pământ nou".
Este deci posibil ca pentru viaţa veşnică inclusiv pământul să fie un loc de convieţuire a oamenilor.

Iarăşi, nu am putea crede că acesta va fi singurul loc (ar însemna să limităm pentru veşnicie fie puterea, fie bunătatea lui Dumnezeu), mai ales că Scriptura menţionează prin zeci de versete că şi cerul este locul veşniciei happy :

"Căci ştim că, dacă acest cort, locuinţa noastră pământească, se va strica, avem zidire de la Dumnezeu, casă nefăcută de mână, veşnică, înceruri." II Corinteni 5, 1

"Căci de aceea şi suspinăm, în acest trup, dorind să ne îmbrăcăm cu locuinţa noastră cea din cer" II Corinteni 5, 2

"După acestea, am auzit, în cer, ca un glas puternic de mulţime multă zicând: Aliluia! Mântuirea şi slava şi puterea sunt ale Dumnezeului nostru!" Apoc 19, 1, etc.

| milan9 a răspuns:

Fiul nu este o "creaţie"! Nimeni nu Îl poate confunda pe Dumnezeu Fiul cu creatura, PE CARE El a CREAT-O!

Iată pe Dumnezeu Fiul prezentat ca şi CREATOR: thinking

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL (Hristos) ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

,, Eu si Tatăl meu una suntem" a spus-o chiar Fiul lui Dumnezeu.
Si din context se pare ca toti au inteles ca s-a recunoscut a fi una cu Dumnezeu!

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ
EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia (Mica) 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

| milan9 a răspuns:

Hristos este în Sfânta Scriptură singurul numit în sens propriu şi distinct FIU AL LUI DUMNEZEU!
Este o diferenţă ca de la cer la pământ între DUMNEZEU FIUL pe de parte, existent din veşnicie şi CREATOR al tuturor lucrurilor, şi "creaţia" Sa pe de altă parte!

În toată Biblia expresia "întâiul născut" se referă la un fiu din aceeaşi "familie", de aceeaşi "natură" cu ceilalţi din respectiva familie: dacă e vorba de fiu al lui Iacov e din "familia" lui Iacov, daca e "fiu" dintr-un regn animal atunci e de ACEEAŞI NATURĂ CU SPECIA RESPECTIVĂ şi nu om sau altceva, dacă e numit fiu al lui Faraon înseamnă ca este fiu ŞI NU CREATURĂ "meşterită" de faraon!

Şi pe acelaşi raţionament, dacă Hristos este în Sfânta Scriptură singurul numit în sens propriu şi distinct FIU AL LUI DUMNEZEU, înseamnă că e de ACEEAŞI NATURĂ CU TATĂL "FIULUI"!

Dar bine spune Scriptura despre unii rătăciţi: "aveți ochi dar nu vedeți, urechi dar nu auziți".

| milan9 a răspuns:

Este jenant şi batjocoritor ca Scriptura să fie invocata de catre unele grupări în mod fals, pentru a-şi justifica teoriile eronate...

| sublime89 a răspuns:

Viata vesnica ar fi cea mai mare tortura care ar putea exista.

| Moisie a răspuns:

Viata vesnica este atunci cand ramai vesnic VIU!
A crede ca poti traii dupa ce viermii ti-au devorat organele care faceau posibila viata, este ca si cum ai crede ca ca ceea ce ieri ai mancat si ai cakt, poti sa mananci astazi din nou!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Absolut de acord! Adica raspunde Isus apostolilor si pentru oricine primeste acest mesaj, ca este nevoie sa asimilam cunostinta exacta despre Dumnezeu sadcine este, ce caracter si calitati are ce Nume are, ce scop are cu omul si cu pamantul ce mod de inchinare accepta, ce conduita trebuie sa avem, ) iar Pe Isus Cristos trebuie sa-l cunoastem de asemenea prin paginile Bibliei ca: este Fiul lui Dumnezeu, creat de Dumnezeu, ca a avut o viata preumana in cer, ca a ascultat de tatal sau si i-a fost supus, ca nu s-a facut niciodata egal cu tatal sau, i-a recunoscut autoritatea, puterea, iubirea, dreptatea generozitatea.El Isus s-a prezentat de buna voie inaintea tronului lui Dumnezeu cu supunere pentru a veni jos pe pamant pentru salvarea omului, Dumnezeu a facut ca viata sa spirituala sa fie transformata in fiinta umana prin intermediul Spiritului Sfant si-a unei femei tematoare de Dumnezeu.Atrait ca om, pe pamant, a fost un fiu supus in familia lui Iosif si a Mariei, a primit o instruire potrivita, pentru rolul pe care -l avea, afost apreciat de cei ce apreciau adevarul, a fost si este urat de Satan si acolitii sai el Satan l-a trantit, l-a batjocorit, el s-a lasat omorat, insa asa cum Dumnezeu a profetit totul despre El de la inceput a si implinit prin persoana sa ceea ce a spus. Daca doresti citeste in: Proverbe 8:22-30; Isaia 7:14; Isaia 9:6-7; Geneza3:15; a fost omorat, dar Dumnezeu l-a inviat -l-a inaltat la cer la locul pe care-l avea inainte de a fi lumea Psalmul 110:1, 2. Dupa profetiilebiblice Isus este intronat ca rege ceresc al regatului lui Dumnezeu, din 1914 octombrie daca doresti citesti Apocalipsa 12:9-12.Astazi domneste din cer in mijlocul dusmanilor sai de pe pamant alege popor, care sa-i fie supus, ii invata adevarul despre Dumnezeu si necesitatile pentru viata vesnica. Poate ti-am scris mult, daca te-am obosit, scuza. Daca ve-i citi argumentele biblice foarte bine faci, daca crezi, si mai bine, daca doresti mai conversam.

| sempreinvolo30 a răspuns:

Este vorba de viata vesnica pe care ne-o promite Dumnezeu pe acest pamant, o viata fara boala, suferinta, moarte daca in prezent ne conformam adevarului biblic

| Moisie a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Dumnezeu nu promite viata vesnica nici macar poporului sau, atunci cum sa promita viata vesnica crestinilor care ii incalca Legea si astfel comit in ochii lui Dumnezeu cel mai mare pacat de neiertat! Pacatul Neascultarii de Dumnezeu!

| fllu07 a răspuns (pentru Moisie):

Israelul nu mai este de mult poporul lui Dumnezeu. cam de pe vremea lui Isus.

| Moisie a răspuns (pentru fllu07):

Zau?
Poi eu vad ca Dumnezeu si-a respectat promisiunea fata de poporul sau, si iata ca evreii au o tara a lor exact asa cum le-a fagaduit Dumnezeu, si tranzactia asta s-a intamplat cu cca 60 de ani in urma si nu cu 2000 cum gresit spui tu, si aia care ti-au spus prostia asta!

| fllu07 a răspuns (pentru Moisie):

Tu nu crezi in Isus, in biblie, si prin urmare nu am cum sa-ti dovedesc ceea ce spun. este ca si cum ai merge la un doctor sa te opereze dar ii zici ca fara bisturiu, sau alte obiecte cu tais, care le-ar putea folosi.
ce folos are sa mai pui un sac de intrebari aici daca tot contesti biblia, contesti pe Isus... sincer, nu iti inteleg munca titanica care o depui in zadar.

| Moisie a răspuns (pentru fllu07):

Ce exprimare mai e asta? De crezut trebuie sa crezi doar in Dumnezeu si nu intr-un om de meserie tamplar sau intr-o carte pe care nici Christosul si nici Dumnezeu nu o recomanda niciodata?
Nu confunda medicina cu religia pentru ca religia te lasa fara creier chiar daca nu are bisturiu!
- Eu pun intrebari ca sa aflul raspunsul la ele, nu e vina mea ca lumea nu e in stare sa raspunda!
' Nu depun nicio munca, ci o fac din placere!

Răspuns utilizator avertizat