| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce pare aveti despre aceasta contradictie? ''Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veșnică''

23 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Mamaaaa! Daca si aici vezi contradictie... No comment!

| cristi202 a răspuns:

Mamaaa! Daca si aici vezi contradictie... No comment!

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si?

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ba da. Dar nu e o contradictie. Si oamenii au doua personalitati. Tu esti baiat, si la profil ai foto de fata happy. La nivelul lui Dumnezeu vorbim de personalitati distincte, reale in aceeasi fiinta.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Defineste contradictia... Banuiesc ca nu cunosti termenul. happy

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns:

Nu vad contradictia, dar vad un cuvant cheie. Acela fiind "oricine". Deci daca nu e toata lumea, dar doar cei care cred in Dumnezeu o sa aiba viata vesnica, iar restul nu.
Probabil ca la asta te refereai prin contradictie, dar e ceva foarte subtil, si nu necesar contradictoriu, pentru ca nu spune ca Dumnezeu nu ii iubeste pe cei care nu cred in Ea.
Dar trebuie sa mentionez ca ma cam deranjeaza cum oamenii vad sacrificiul uman in toata fraza asta ca pe ceva absolut normal.
Daca stai sa analizezi atent fraza vei vedea ca Iisus nu e mai mult decat un sacrificiu uman.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, nu o vad, pentru ca nu zice nicaieri ca Iisus e zeu, e doar fiul unui zeu, si cu totii stim ca jumatate de zeu (un parinte e zeu si unul e om) se cheama demi-god.
Eu nu l-am considerat niciodata pe Iisus ca fiind un zeu, nici macar cand eram copil si credeam in chestiile astea.
Uneori nici macar un demi-god nu credeam ca e, ci doar un om cu superputeri care a murit.
Nu stiu cum oamenii il considera pe Iisus ca si zeu, si sa nu mai zicem de Sfantul Duh, care nu stiu de unde a mai aparut, e o fantoma sau ce e?
Deja 3 zei, deci prin urmare religia e una politeista, dar crestinii refuza sa creada asta si zic ca e una monoteista si ca toti acesti zei sunt de fapt unul singur. Unde e unul singur? Sunt clar 3.
Asa pot si eu sa spun ca o religie hindu care are are mai multi zei, de fapt e unul care are mai multe avatare (infatisari) si sa fac o religie politeista in una monoteista doar prin cateva vorbe.
Ok, m-am abatut de la subiect, dar macar am vazut la ce te referi, dar eu tot nu il consider pe Iisus ca si zeu.
Nu ca as crede ca zeii exista. Vorbesc doar de dragul fictiunii.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

O sa-ti raspund la toate 3 comentariile intr-un singur comentariu ca e mai usor asa decat sa raspund de 3 ori separat.

Nu stiu, dar sunt sigur ca multi crestini nu cred ca Iisus si Dumnezeu sunt aceeasi persoana. Am observat ca multi ii considera si vorbesc despre ei ca doua entitati separate.

Adica intr-un fel poti sa fii cel mai bun om din lume, dar daca nu crezi in Dumnezeu ajungi in iad, dar in acelasi timp poti sa fi cel mai mare criminal si gunoi din lume, dar atata timp cat crezi in Dumnezeu pozitia in rai iti este asigurata? Mie asta nu mi se pare prea corect.

Biblia e plina de contradictii si contradictii ale contradictiilor deci nu ma mai surprinde nimic. Toata lumea moare. Corpul uman nu e facut ca sa traiasca la infinit. Asta daca vorbim in legatura cu corpul fizic, nu cu mintea (sufletul), care eu personal nu cred ca "moare" ci ca se "recicleaza" ceea ce multi numim asta ca si reincarnare.

| halogen001 a răspuns:

E o absurditate primitiva pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori care nu gandesc.

| halogen001 a răspuns:

Cateva contradictii suplimentare:
"a iubit" => nu mai iubeste happy ceea ce contrazice ideea ca el iubeste lumea;
"singurul lui fiu" => a devenit impotent, ceea ce contrazice ca e atotputernic;
"a dat" => nu e atotputernic, deoarece nu poate face orice si e nevoit sa plateasca cu unicul lui fiu cand isi doreste ceva ce altii pot sa faca faca si el nu poate. E un fel de parinte care isi vinde copiii ca sa obtina ce-si doreste. laughing
Nu traieste nimeni vesnic => nu crde nimeni in el sau crede degeaba in el si promisiunea e mincinoasa happy

| Werrich a răspuns:

Unde cucu e contradicția?!

Răspuns utilizator avertizat
| Antisistem11 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Jesus a fost venerat ca fiu al lui Dumnezeu nu ca Dumnezeu.ca s-au decis "părinții bisericii" in anul 325 sa il faca egal cu Dumnezeu asta e altceva.