| Inferno a întrebat:

Ce parere aveti de sectanti? Acei oameni care-si creaza propriile realitati imaginare,propriile tipare strict,acei oameni ce-si limiteaza intreaga lor viata la banala existenta ei pretinzand a respecta niste porunci.
Acei trogloditi de pestera care refuza sa mearga si la medic pentru un control,care prefera sa mearga la preotul din secta respectiva pentru a-si salva "sufletul" decat sa mearga la doctor.
Acei oameni indoctrinati de mici, la care vointa si sentimentele lipsesc cu desavarsire,ei nu sunt buni asa cum pretind ca ar fi, nu sunt nici rai, sunt aidoma unor roboti,niste masinarii biologice ce traiesc dupa tiparele ce le-au fost impuse. Dar ei nu vad asta,ei nu constientizeaza acest lucru, ei nu constientizeaza nimic. Cum e sa te intalnesti cu un om aparent normal, aparent inteligent, aparent capabil de a rationa si sa vezi ca in realitate ratiunea lui este adormita? Ce poate sa trezeasca ratiunea acestor oameni?

31 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Am cea mai buna parere despre oamenii care au inteles care este scopul pentru care au fost creati care stiu sa traiasca la cele mai inalte standarde si care cunosc care sunt adevaratele valori. Daca toti ar trai dupa Sfanta Carte puscariile ar fi goale statul nu ar cheltui sume uriase pentru reabilitarea lor!

| Purec a răspuns:

De parca tu nu ai trai dupa anumite tipare. Toti suntem la fel, sectanti sau crestini, musulmani sau atei. Fiecare dintre noi este obligat sa se incadreze in anumite standarde de viata, sa nu depaseasca anumite limite si sa traiasca intr-un anumit fel pentru ca asa este considerat de societate a fi un lucru bun. Acum nu prea inteleg faza aia cu "proprile", banuiesc ca ai o anumita tasta stricata, sau..cine stie.

Ps: Oamenii au nevoie de anumite lucuri care sa ii faca sa se simta fericiti. Sunt oameni care in interiorul acelor secte se simt impliniti si fericiti. Existenta noastra este scurta si fiecare dintre noi are nevoie de fericire, de speranta si de putere de a lupta cu realitatea vietii. Cum suntem diferiti, fiecare dintre noi alege sa isi traiasca viata in modul in care simte. Dupa parerea mea inteligenta unui om consta mai ales in a intelege diferentele care exista intre noi si a nu spune nimic rau despre nimeni. Acei9 oameni au ratiune la fel ca tine sau ca oricare alt om, numai ca pur si simplu ei au alte valori dupa care se ghideaza in viata. Treaba e ca asa ar putea sa spuna un crestin despre tine ca esti pagan si ca nu cunosti adevarul vietii, ca nu il cunosti pe Dumnezeu. Trebuie sa te obisnuiesti ca atata timp cat nu te afecteaza pe tine direct, nici nu trebuie sa ai o parere despre modul de viata a altor oameni.

Ps2: Secte e cam mult spus din moment ce pe teritoriul Romaniei sunt DOAR diferite clte crestine.

Ps3: Invata sa respecti oamenii indiferent de religie, culoare, limba, opinii sau culoare politica. Faptul ca jignesti niste oameni care totusi au niste valori pe care le urmeaza cu strictete, nu te face sa pari inteligent, ci din contra

| Inferno explică (pentru Purec):

Cei de care vorbesc eu s-au marginalizat atat de mult de societate incat ei,ca oameni, nu prea mai exista, a ramas doar carcasa.
Si da, ei par fericiti si spun ca unt fericiti.
Este corect sa procedam si noi asa daca asta ne face fericiti? Sa intrerupem aproape orice contact cu societatea sa ne interiorizam, sa ne retragem intr-un colt intunecat al camerei si sa ne rugam? Asta sugerezi tu ca este corect sa facem?
Acest lucru nu duce decat la nebunie. Poate ei sunt fericiti, dar este fericirea unui nebun in devenire.

| Purec a răspuns (pentru Inferno):

Fiecare dintre noi vrea fericirea intr-un anumit mod. Nu pot sa spun eu ceea ce este corect pentru tine, eu personal stiu ce este corect pentru mine si lupt sa imi obtin fericirea asa cum o VAD EU. Daca tu sau altcienva insa alege sa fie fericit intr-un mod total diferit de al meu, dar care nu lezeaza interesele nimanui, este liber sa o faca.

Este corect sa procedezi in orice fel sa iti castigi fericirea, atata timp cat nu deranjezi pe nimeni altcineva. Gresala ta majora e ca ii judeci pe toti ceilalti din punctul tau de vedere si iei parerea ta si viziunea ta asupra vietii ca fiind etalon.

| Inferno explică (pentru Purec):

Cel mai adesea acesti oameni sunt cei ce nu au putut face fata prostiei si a cruzimi exercitate de societate asupra lor, asa ca renunta si isi creaza propriul Univers. Nu cred ca este corect sa-i lasam in aceasta stare.

| Inferno explică (pentru Purec):

Cam egoist raspunsul dumneavoastra, sa istoric spatele unor oameni ce nu au putut sa se adapteze nu este corect.

| Purec a răspuns (pentru Inferno):

Nu este egoist absolut deloc. Tu personal nu poti sa spui raspicat si sa demonstrezi ca felul in care ai ales tu sa iti traiesti viata este general corect. Poate e corect sa ne izolam si sa ne rugam la bizonul verde. Egoismul se manifesta la tine, atunci cand judeci intreaga lume dupa valorile tale.

| Inferno explică (pentru Purec):

Iti spun eu ce nu este corect. Nu este corect ca majoritatea formata din ignoranti sa domine minoritatea formata din oameni inteligenti, nu este corect ca diferentele sa fie facute din punct de vedere cantitativ si nu calitativ.
Nu vreau sa ii critic pe cei ce se marginalizeaza de societate, vreau sa critic societatea.
Nu vreau sa judec oamenii slabi care nu au facut fata unei societati tembele, vreau sa judec societatea.
Societate, un pat al lui Procust, nimic mai mult, te modeleaza dupa bunul ei plac.

| Inferno explică (pentru Purec):

De ce spuneti de mine ca sunt egoist? Eu ce fac? Am pus o intrebare, ce rau poate face aceasta intrebare? Dar societatea care ucide cu sutele astfel de oameni, si aduce alte sunt intr-o situatie asemanatoare, de ea de ce nu spuneti nimic?

| Purec a răspuns (pentru Inferno):

Nu te modeleaza in niciun fel societatea. Hai sa fim seriosi ca cine vrea cu adevarat si munceste pentru asta reuseste in orice fel de sistem. Ca unii au mai multe sanse si altii mai putine este adevarat, dar totodata normal sa fie asa. Poti sa critici societatea cat vrei, dar aici ai criticat oamenii si i-ai facut in toate felurile: " trogloditi de pestera" " ratiune adormita", " aparent normal", "aparent inteligent". Ai jignit oameni, nu ai criticat societatea. Societatea nu modeleaza pe nimeni, ci fiecare dintre noi isi alege modele in viata pe care incearca sa le urmeze. Iar rgesesti cand spui ca "Nu este corect ca majoritatea formata din ignoranti sa domine minoritatea formata din oameni inteligenti, nu este corect ca diferentele sa fie facute din punct de vedere cantitativ si nu calitativ."

Cel care ajunge sa domine este cel mai bun, pentru ca a ajuns sa domine. Fraza aceasta a ta este tipica pentru cineva foarte frustrat. SI te asigur eu ca cei inteligenti vor reusii intotdeauna sa ajunga acolo unde isi doresc.

| rocco09 a răspuns (pentru Inferno):

Si cum e "normalul"? Care e standardul, societatea romaneasca? Sau de unde ideia de normal?

| Purec a răspuns (pentru Inferno):

"De ce spuneti de mine ca sunt egoist? Eu ce fac? Am pus o intrebare, ce rau poate face aceasta intrebare? Dar societatea care ucide cu sutele astfel de oameni, si aduce alte sunt intr-o situatie asemanatoare, de ea de ce nu spuneti nimic? "

Am spus de 3 ori cel putin de ce consider ca dai dovada de un egoism feroce. Pentru ca tu judeci lumea prin prisma valorilor PERSONALE si iei drept adevar absolut viziunea TA asupra vietii TUTUROR. Fiecare are valorile lui, dupa care isi ghideaza viata. Societatea nu ucide pe nimeni.

| Purec a răspuns (pentru rocco09):

Te chinui degeaba...le stie numai pe ale lui, pun pariu ca are si impresia ca Iluminati ii controleaza viata happy

| HowdidIgethere a răspuns (pentru Purec):

Corecta afirmatia ta despre egoism si valori.

| Purec a răspuns:

Ok hai sa incerc sa iti explic altfel. Sa presupunem ca ajungi pe o insula locuita in proportie de 100% de homosexuali. Tu esti heterosexual si te izolezi de grupul respectiv de pe insula cu inca 2 oameni asemeni tie si incercati sa rtaiti departe de ei fara sa ii afectati cu nimic pe cei care sunt homosexuali. Cineva din grupul homosexualilor incepe sa te faca pe tine troglodit de pestera si sa zica ca esti lipsit de ratune, ca te izolezi de societate si ca esti heterosexual cand nici macar nu exista femei pe insula. Este corect din punctul asta de vedere?

| 4b a răspuns:

Suntem oameni ce Dumnezeu...fiecare se limiteaza unde vrea Inferno...
Sanatate.

| Inferno explică (pentru 4b):

Deci sa nu se inteleaga gresit, nu ma refer la toti sectantii, nu incerc sa jignesc pe nimeni, ma refer doar la acei oameni care, sa zicem ca exagereaza "putin".

| 4b a răspuns (pentru Inferno):

''Acei trogloditi de pestera care refuza sa mearga si la medic pentru un control, care prefera sa mearga la preotul din secta respectiva pentru a-si salva "sufletul" decat sa mearga la doctor''...asa au obiceiul; sincer, mie imi pare rau ca gandesc asa, insa n-am ce face...

| KaterinkaBoy a răspuns:

Este alegerea lor.Cine sunt eu sa ii judec cat timp activitatea lor nu imi deranjeaza viata si cat timp nu intreprind nici un fel de activitati ilegale, imorale, etc?

Răspuns utilizator avertizat
| vvasi a răspuns:

Despre sectanti, numai de bine.Toata mizeria in crestere, a planetei, vine de la oameni care au rationat cam mult.