| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti de urmatorul verset?
Când vă rugaţi, să nu fiţi ca făţarnicii, cărora le place să se roage stând în picioare în sinagogi şi la colţurile uliţelor, pentru ca să fie văzuţi de oameni. Adevărat vă spun că şi-au luat răsplata. Ci tu, când te rogi, intră în odăiţa ta, încuie-ţi uşa şi roagă-te Tatălui tău, care este în ascuns; şi Tatăl tău, care vede în ascuns, îţi va răsplăti. (Matei 6:5-6)

Bisericile ar mai fi de folos in cazul acesta? Iisus ne-a spus sa ne rugam in chilia noastra,cand nu ne aude nimeni decat Dumnezeu si sa ne rugam din suflet nu de ochii lumii.
Ma gandesc,daca nu bisericile sunt acele sinagogi vechi de care a spus Iisus,cum se rugau fatarnicii in sinagogi? Adica si acum unii oameni merg la biserica si se roaga,canta,se inchina si isi fac zeci de cruci si in fata mai multor oameni,oare nu sunt ei ca fatarnicii din sinagogi sau colturile ulitelor?
Dumnezeu e pretutindeni, poti sa-l chemi si in mijlocul unui deal nu numai in biserici..Pana la urma trebuie sa Il ai pe Dumnezeu in inima nu in biserici.Nu in biserici sa Il caute pe Dumnezeu omulci ci in inima lui,in cugetul lui, in credinta lui.
Ce parere aveti despre asta?

Răspuns Câştigător
| HDeNiSaR a răspuns:

Atata timp cat rugaciunea e sincera-te poti ruga oriunde.

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Da, iar neoprotestantii fac rugaciuni in fata adunarii, ce penibil!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arta pura love struck
Te iubesc, tigrisorule love struck
Miaaaaau

| Dorugar a răspuns:

Bravo! Vad ca te-ai prins. Daca mai intelegi si ce spune Isus in 1Corinteni 3.16.
"Nu ştiţi, oare, că voi sunteţi templu al lui Dumnezeu şi că Duhul lui Dumnezeu locuieşte în voi? "
Ai intelege ca nu este nevoie nici de religie, nici de biserica si cu atat mai putin de preoti, pentru ca Dumnezeu este in cerul din TINE insuti si nu in alt cer

| Holiday a răspuns:

Da, daca tot faci niste chestii ciudate, de exemplu vorbesti cu personaje din povesti, macar fa-o fara sa te vada cineva...pare logic...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Lauda de sine nu miroase a bine, asa suna un proverb romanesc si se refera exact la acest aspect; lipsa smereniei face ca rugaciunea sa fie nula poate chiar sa se transforme in pacat

| danay72 a răspuns:

E bine ca oamenii incep sa vada cu cine seamana azi preotii.