| AvalohAlyn a întrebat:

Eu am propria mea religie inventata de mine pentru că așa simt eu că e bine confirm intuitiei mele, convingerilor și logicii mele precum și a propriilor sentimente despre religie și crestinism.De fapt nu e o religie proprie ci e o credință proprie creștină reformata căci creștinismul trebuie din nou reformat.Religia mea se numește Speranța în Iisus Hristos.Nu merg la biserică, religia asta nu are biserici sa zicem așa metaforic iar principala învățătura de baza sunt Evangheliile cele 4 din Biblie.Nimic mai mult nimic mai puțin.Si încă ceva: Credinta religiei este că Iisus Hristos este DUMNEZEU și trebuie să ne punem toată speranța în El.Nu există intermediari între om și Dumnezeu mă refer la preoți, pastori, oameni insa exista credință în Îngeri, Sfinți și mai ales Sfânta Maria..Credem și în Apocalipsa și că Iisus va reveni sa facă dreptate și să stârpeasca raul de pe Pământ ducând oamenii în Paradis, Rai sau într-o zonă numita Iad dar care e de fapt lipsa lui Dumnezeu și a tuturor sentimentelor pozitive și stărilor pozitive nu cazane cu draci și alte bazaconii.
Noi ne bazam pe Sola Scriptura adică pe studiul personal Evangheliei după ce este făcută o rugăciune către Dumnezeu. Considerăm dialogul cu Dumnezeu prin rugăciune și recomandam cărți creștine dar și cele ale lui Norman Vincent Peale.Studiul Evangheliei se face acasă nu în alte locații și fiecare adept al acestei religii trebuie sa aibă minim o icoană in casa cu Iisus Hristos Dumnezeu iar în final nu exista tradiție, ritualuri și Sf. Taine acestea inlocuindu-se doar cu rugăciune, milostenie, dat cu mir și tămâiat prin casa.De asemenea Cartea noastră SUPREMA și Sfânta este Evanghelia aducă cele 4 Evanghelii din Biblie și atât.Mantuirea se obține în DAR prin intermediul credinței în Iisus Hristos și urmării că model suprem al Lui.Religia aceasta e complet gratuita fiindcă Dumnezeu se oferă
și se descoperă ooamenilor in DAR adică gratuit iar fiecare adept va trebui pentru mărturisirea credinței sa aibă și să poarte ori un lanț cu cruciuliță la gât ori un medalion, pandantiv sau orice lucru care are imaginea lui Iisus Hristos reprezentată (aproximativ că în cultura, popor)pe respectivul medalion, pandantiv, orgon.Nu există ierarhii și clase bisericești și nici lideri există doar eu Alin Avalohis, un simplu profesor în acest domeniu și în aceasta religie ..profesor care voi deveni după ce voi face cursurile toate 11 de la Sola Scriptura și voi obține diplomele de participare.Iar in rest și i principal singura cerință șma acestei religii este sa avem speranță în Iisus Hristos și să respectăm/urmam și recomandările de știi de viață din Fericirile și cele 10 porunci universal valabile majoritatea pentru toată umanitatea Terrei.

Eu aici mai sus v-am prezentat mai mult credință mea și în ce fel cred eu cu privire la creștinism.
Ce părere aveți de "religia mea" sau de aceasta credință personala?
Ați fi de acord să îmi urmați exemplul?
Și încă o întrebare la care vreau neapărat să îmi răspundeți : Credeți că dacă prin absurd să zicem as înființat aceasta religie și credința as avea adepți sau multi care rezonează cu mine?
Eu cred că da deoarece Iisus Hristos Dumnezeu a zis sa ne rugam in odăița noastră când nu ne vede nimeni, in taină, nu în sinagogi și biserici iar multe lume este de acord cu mine și simte la fel ca mine sa creada, că în descrierea religiei mele inventate de mai sus...Deci trăiască religia inventata de mine Speranță în Iisus Hristos care este Dumnezeu.Așa ar trebui sa creadă mulți și să lase bisericile și adunările. Daca vrei sa Îl lauzi pe Dumnezeu o poți face în rugăciune, cântece creștine sau pe rețele de socializare, in familii, grupuri de prieteni etc prin viu grai, nu e nevoie de biserici și catedrale fastuoase și nici de banii întreținerea lor căci Dumnezeu Iisus Dumnezeu este pretutinden nu într-o clădire inventata de oameni
Deci mai in gluma mai in serios, ce părere aveți despre religia și credința mea Speranța în Iisus Hristos și credeți că e buna sau rea?
Apropo, eu nu vreau sa imi fac alta religie, cel puțin nu în realitate ci în jocul Religion Simulator și Religion Inc.dar asta nu va interesează, ceea ce vreau sa spun este că ei v-am expus credință mea creștină dar văzută din punctul meu și pe care o am eu și îmi doresc părerile voastre sincere despre aceasta religie.Practic,glumind puțin,sunt un mic reformator al crestinismului contemporan însă jobul meu și dorința mea este sa am cel mai frumos job(era și o melodie cu așa ceva) acesta fiind jobul de învățător creștin sau predicator creștin sau mai bine zis vreau sa răspândesc Evanghelia in România. Însă nu mă refer la învățător și predicator propriu că in biserici și școli ci în faptul că vreau sa fac cunoscut oamenilor despre persoana care a influențat,schimbat și marcat umanitatea,Iisus Hristos care este Dumnezeu pe Pământ și în cer iar eu in încheiere,in final va indemn doar atât, un lucru inofensiv și bun care va va schimba viața, să aveți speranță în Iisus Hristos, întotdeauna, mereu și pentru eternitate și să Îl apreciați pe Iisus mult, avandu-L că model suprem în viața căci chiar merita.
Ce părere aveți de religia mea proprie? E derivată din creștinism, mi-aș dori sa reformez religia creștină, căci ce zice Iisus în învățătura nu corespunde cu ce se întâmplă azi prin biserici.
Și aici e motivul meu pentru care as vrea sa reformez, daca s-ar putea prin absurd, religia creștină;

Vorbele lui Iisus Hristos Dumnezeu

Iar când vă rugaţi, nu fiţi ca făţarnicii cărora le place, prin sinagogi şi prin colţurile uliţelor, stând în picioare, să se roage, ca să se arate oamenilor; adevărat grăiesc vouă: şi-au luat plata lor.
6. Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta şi, închizând uşa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, şi Tatăl tău, Care vede în ascuns, îţi va răsplăti ţie.
7. Când vă rugaţi, nu spuneţi multe ca neamurile, că ele cred că în multa lor vorbărie vor fi ascultate.
8. Deci nu vă asemănaţi lor, că ştie Tatăl vostru de cele ce aveţi trebuinţă mai înainte ca să cereţi voi de la El.

3 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Evanghelii zici...parca ma era o religie care se baza pe asta...a da, își zic creștini după Evanghelie.

| Mtoni a răspuns:

Fiecare este liber să creadă cum vrea. Eu am mers și mai departe și am început să modific rugăciunile clasice când mă rugam. Asta până când am fost atacat de spirite și m-am întors la calea bătătorită.

| UnOmOarecare3000 a răspuns:

Mai era cineva care se credea Dumnezeu se numeste diavolul.
Nu este bine sa copiezi sau creezi o religie, si nici sa o reformezi.

Cele 10 porunci:
1. Eu sunt Domnul Dumnezeul tău, Care te-a scos din pământul Egiptului şi din casa robiei. Să nu ai alţi dumnezei afară de Mine!
2. Să nu-ţi faci chip cioplit şi nici un fel de asemănare a niciunui lucru din câte sunt în cer, sus, şi din câte sunt pe pământ, jos, şi din câte sunt în apele de sub pământ! Să nu te închini lor, nici să le slujeşti, că Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu zelos, care pedepsesc pe copii pentru vina părinţilor ce Mă urăsc pe Mine, până la al treilea şi al patrulea neam, și Mă milostivesc până la al miilea neam către cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele.
3. Să nu iei numele Domnului Dumnezeului tău în deşert, că nu va lăsa Domnul nepedepsit pe cel ce ia în deşert numele Lui.
4. Adu-ţi aminte de ziua odihnei, ca să o sfinţeşti. Lucrează şase zile şi-ţi fă în acelea toate treburile tale, iar ziua a şaptea este odihna Domnului Dumnezeului tău: să nu faci în acea zi niciun lucru: nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici sluga ta, nici slujnica ta, nici boul tău, nici asinul tău, nici orice dobitoc al tău, nici străinul care rămâne la tine.
5. Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta, ca să-ţi fie bine şi să trăieşti ani mulţi pe pământul pe care Domnul Dumnezeul tău ţi-l va da ţie.
6. Să nu ucizi!
7. Să nu fii desfrânat!
8. Să nu furi!
9. Să nu mărturiseşti strâmb împotriva aproapelui tău!
10. Să nu doreşti casa aproapelui tău; să nu doreşti femeia aproapelui tău, nici ogorul lui, nici sluga lui, nici slujnica lui, nici boul lui, nici asinul lui şi niciunul din dobitoacele lui şi nimic din câte are aproapele tău!