| florin1979 a întrebat:

Ce parere aveti depsre rai si iad? de ce se afirma ca exista daca nimeni nu a fost acolo si sa se intoarca sa povestesca ce a vazut?

Răspuns Câştigător
| ramona30 a răspuns:

Se numeste tautanofobie (frica de moarte). Oamenii inca refuza sa creada ca vor aunge oale si ulcele si asa ca spera ca pe langa viata aceasta vor mai primi una, daca se poate vesnica. Un basm crestin sunt aceste locuri (rai sau iad).

20 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Florin,raiul si iadul sint denumiri impropri; de fapt exista alte lumi paralele, ca sa le spun asa.Cu alt stil de viata, bun si rau.Numai bine.

| AnneBre a răspuns:

Da` noi de unde stim ca ai creier? a intrat cineva acolo vreodata sa vada? ಠ_ಠ

| EmaS a răspuns:

Raiul si iadul sunt o realitate.In primul rand cred ca exista deoarece cred tot ceea ce scrie in Biblie, este Da si Amin. Apoi, draga Florin sunt multi care au avut moarte clinica si au vazut raiul si iadul.Chiar un fost coleg de-al sotului meu a avut o astfel de experienta si de atunci s-a schimbat in totalitate.El, care radea de sotul meu cand ii spunea despre Dumnezeu. http://www.viatavesnica.ro/......ea-clinica

| FucktheSystem a răspuns:

Sincer, nu cred.
În primul rând mă îndoiesc că Dumnezeu, fiind atotputernic l-a lăsat pe Lucifer ( care da, era un înger) să facă iadul. Dacă e atotputernic și vrea binele tuturor de ce ar fi lăsat un loc ca iadul să exista? Parcă el ( și da, am scris cu literă mică, că nu-i nume) îi iubește pe toți, oricât de păcătoși sunt, dacă îi iubește de ce i-ar lăsa să-și petreacă veșnicia în chinuri și nu i-ar lua în rai și le-ar ierta păcatele?
N-are logică.
De fost se zice că au fost cei în moarte clinică, dar mă îndoiesc, poate să fie un simplu vis, pentru că în subconștientul tău există frământarea dacă ajungi sau nu în rai, ce se întâmplă cu tine și etc, deci ar fi posibil să fie doar o stare indusă, o halucinație să-i spunem așa.

| BebeStrumf a răspuns:

Ema ce indoctrinata esti! Raiul si iadul sunt aici pe pamant. Oamenii au scormonit tot; astea nu exista cu adevarat!

| EmaS a răspuns:

BebeStrumf
Iti recomand sa citesti cartea:,,Exista viata dupa moarte,, este o carte scrisa de mai multi oameni de stiinta in colaborare cu medici care au facut un studiu pe oameni cu boli terminale inainte de moarte si au ajuns la concluzia ca intr-adevar, exista viata dupa moarte!

Răspuns utilizator avertizat
| BebeStrumf a răspuns:

Ema,sper sa nu fie vorba in carte de halucinatii! Nu mai fi credula, fii rationala!

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Povesti, draga, povesti.

| Simpluuu a răspuns:

De ce ai pus intrebarea asta? eu cred in Dumnezeu pentru ca el este alfa si omega, inceputul si sfursitul. de ce nu as crede in rai? se spune ca niste rusi au sapat ceva kl si au descoperir ca acolo unde au ajuns sunt la vreun kl mai departe de iad. acolo era o caldura infernala si se auzeau cazcnete si tipete. erau dracii ( diavoli ) si oamenii chinuiti de ei.
sa speram ca iti mai revii la realitate dupa ce aizii ce tiam scris. Crede in Atotputernicul si in lumea lui

| sandra2012 a răspuns:

Asa este, nimeni nu a fost acolo din cei vii, logic, iar din cei morti nimeni nu s-a intors sa ne povesteasca ce a vazut. Aici intervine din nou Biblia, care ne asigura ca raiul si iadul exista, poate si ceea ce stim de mici de la parintii nostri, bunicii, etc. Nu prea stiu ce sa zic, eu pur si simplu cred ca exista dar astea cred ca sunt stari sufletesti ceea ce se intampla dincolo, fiindca acolo merge numai sufletul, deci nu prea au ce cauta lucrurile materiale. Cine a facut bine, va fi fericit, cine nu, tristete vesnica. Parerea mea...

| gigabyte a răspuns:

Raiul si iadul o spun sfintii parinti, sunt impropriu spus niste locuri in care ajungem dupa ce murim...de fapt sunt doar niste stari pe care le traieste sufletul dupa moartea trupului ceva de genu...

| morningstar a răspuns:

Pai cum nu a fost nimeni acolo? Isus a venit din Cer, din Rai pe Pamant. Daca nu vedem un loc anume, putem spune ca el nu exista? Adica daca eu as fi din Timisoara, ar fi logic ca eu sa sustin ca nu exista orasul Cluj pentru ca eu nu il vad? Eu pot sa sustin asta, dar ar fi o aberatie. Vantul nu il pot vedea, dar il pot simti din plin, nu pot nega aceasta cand il simt. La fel si iadul si raiul. Sunt doua realitati de care multi isi vor da seama prea tarziu ca au gresit necrezand in ele. Noi, ca oameni nu putem vedea realitatile acestea, numai cand vom fi in duh.

| DracusorImpielitat a răspuns:

Cine s-ar intoarcea din Rai, nu e Dumnezeu akl? din Iad multi ar vrea sa se intoarca, dar no pot.

| simaalex98 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=GJpQ0i1XYqY&feature=related uite aici si o sa te convingi daca exista

| morningstar a răspuns:

BebeStrumf, unde au scormonit oamenii si au vazut ca nu este iad si ca nu este rai? Ca sa vezi aceste doua realitati trebuie sa treci de moarte in viata de dincolo.

| BebeStrumf a răspuns:

@Irina,ca sa vezi aceste doua scormoneli,trebuie sa mori.Dar cum inca esti in viata nu poti fi credula a crede ca ele sunt niste adevaruri, ci niste presupuneri, sau cum am spus niste scormoneli.

| cksajbkb a răspuns:

Pai nici nu cred ca te-ai documentat inainte sa pui intrebarea asta! sunt mii de oameni care au fost in moarte clinica si cand si-au revenit au spus fiecare cum au vazut raiul sau iadul depinde de cum au fost in viata buni,rai, mandri, uraciosi etc. uite-te pe www.filme-documentare.ro cauta la religie si spirit si dai next pana gasesti documentarul in iad si inapoi!

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dumnezeu (Isus Hristos) este etern. Fiindcă ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu le este descoperit în ei instinctiv, căci le-a fost arătat de Dumnezeu. În adevăr, însuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui se văd lămurit, de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot dezvinovăţi;
fiindcă, măcar că au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslăvit ca Dumnezeu, nici nu I-au mulţumit; ci s-au dedat la gândiri deşarte, şi inima lor fără pricepere s-a întunecat.
S-au fălit că sunt înţelepţi, şi au înnebunit;
Știm cu toții că Dumnezeu există, unii pur și simplu nu doresc să schimbe direcția!
Nu există nici măcar o ființă umană de pe pământ care nu știe că Dumnezeu există.
El a făcut ca toţi oamenii, ieşiţi dintr-unul singur, să locuiască pe toată faţa pământului; le-a aşezat anumite vremuri şi a pus anumite hotare locuinţei lor, ca ei să caute pe Dumnezeu şi să se silească să-L găsească bâjbâind, măcar că nu este departe de fiecare din noi.
Căci în El avem viaţa, mişcarea şi fiinţa, după cum au zis şi unii din poeţii voştri: „Suntem din neamul Lui…"
Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă şi porunceşte acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască;
pentru că a rânduit o zi în care va judeca lumea după dreptate, prin Omul pe care L-a rânduit pentru aceasta şi despre care a dat tuturor oamenilor o dovadă netăgăduită, prin faptul că L-a înviat din morţi…"
Faptele Apostolilor 27:30
Nu există pace pentru cei răi, zice Domnul | http://www.youtube.com/......?/playlist
Cine este Dumnezeu: http://divinerevelationonholiness.org/book/chapter6.php Motivul pentru viață
https://www.youtube.com/watch?v=qxPZHkkTlLo&feature=youtube_gdata_player
De ce Biblia nu este Cuvântul lui Dumnezeu
http://www.youtube.com/watch?v=PwmpTgCoHKY
Intoarce te de la păcat sau pregăteste te pentru Infern. http://www.youtube.com/watch?v=VMnNVULxYco&feature=youtube_gdata_player
Strategiile lui Satan pentru Umanitate
http://www.youtube.com/watch?v=DRJqA-oKi20
Din experienta mea Dumnezeu a răspuns la rugăciunea mea, cum am spus în Biblie, cere și ti se va da!
Dumnezeu a iubit lumea atât de mult încât a dat pe Fiul Său să moară PENTRU ca oricin e crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica.
Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece. Matei 24:35
Citeste cuvintele cuvintele Lui Isus inregistrate in evanghelile Matei, Marcu, Luca si Ioan.
Pe cine Mă nesocoteşte şi nu primeşte cuvintele Mele, are cine -l osîndi: Cuvîntul, pe care l-am vestit Eu, acela îl va osîndi în ziua de apoi.
Ioan 12:48
Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.
Matei 24:35

Deci fa ce spune El.