| Nicolae131 a întrebat:

Ce parere aveti despre acest videoclip care va va soca.Ce ajung unii oameni sa creada https://youtu.be/HhV2ghBU1b4
Omul ista face live si explica el ca traim vremurile de pe urma si ca traim apocalipsa ca vaccinul e 666 si ca trebuie sa fugim in munti etc.
Chiar daca sunteti atei sau crestini va rog sa va uitati si sa va dati cu parerea.Eu nu cred ce zice el insa ma nelinisteste teribil faptul ca are multi fani care chiar cred ca vine sfaritul lumii etc.

13 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

De ce te nelinisteste faptul ca are multi "fani"?
Fiecare cu viata lui, nu? Tu n-ai decat sa fii fanul cui vrei tu.
Si mie mi se pare dubios dar nu judec. Cine vrea sa-l urmareasca n-are decat s-o faca. De asta ne-a dat Dumnezeu liber arbitru si democratia drepturi sa putem face ce ne taie capul.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns:

Da Armaghedonul biblic e aproape.

| Panamax a răspuns:

Din pacate inteligenta nu prea il ajuta pe bietul om.
Religia, alcoolul, drogurile de orice tip ar trebui interzise prin lege.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Odata ce ajungi in rai sau iad liberul arbitru dispare. Dar din fericire, locurile astea, la fel si zeul crestin, sunt pur fictive.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Tot e aproape de 2000 de ani.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LupusDei1993):

Greșit. Liberul arbitru nu dispare niciodată. O vorba spune, foarte adevarat, că porțile iadului sunt închise din interior. Cei din iad au liber arbitru și aleg conștient și mereu să stea acolo.
La fel și cei din rai, evident.

| RAY a răspuns:

Cred ca oameni nefericiti asteapta apocalipsa.

| Mayhem666 a răspuns:

Nu stiu de unde ai luat ideea ca are multi fani, din moment ce nu are nici 10 vizionari, abia are un comentariu de la cineva care ii spune ca e nebun si are si 2 dislike-uri si 0 like-uri. Chiar nu vad cum ai ajuns la concluzia ca are multi fani.
Oh, stai, tu te refereai la tipul din videoclip, sau tipul din videoclipul videoclipului?
Ce ma nelinisteste pe mine mai mult e ca ai atat de multe greseli intr-o singura postare, si ca si tu si el ati scris gresit cuvantul "lumii". Lumii se scrie cu 2 de "i" in contextul in care ai folosit cuvantul.
Cu un singur "i" ar fi fost daca scriai ceva de genul "mergem sa vedem si alte lumi".

| Nicolae131 explică (pentru Mayhem666):

Videoclipul provine dintr-un live de al individului pe care l-am filmat si l-am filmat si l-am postat pe canalul meu.Pe canalul lui are peste 100 de persoane care îi urmaresc liveurile si peste 1000 de abonati

| Mayhem666 a răspuns (pentru Nicolae131):

Tot nu mi se pare mult.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Cine intreg la minte ar alege tortura vesnica (inexistenta)?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LupusDei1993):

Cineva suficient de mandru, ingamfat si cu o suficienta ură față de Dumnezeu și față de toate darurile Sale.
Așa zic și eu, așa zice și însăși Biblia: cine e atat de prost sa aleaga întunericul și tortura iadului în defavoarea lui Dumnezeu?
Și când mă uit în jurul meu văd suficiente exemple de atei, de oameni cu păcate mari care preferă să stea în ele în loc să se pocăiască de ele sau oameni care recunosc fățiș că ar prefera să stea în iad decat cu Dumnezeu.

Tu trebuie sa întelegi ce e iadul. Iadul nu este un loc, ci este o stare. Iadul nu e facut de Dumnezeu sa tortureze oameni ci este facut de tine însuți, în interiorul tău. Tortura iadului tău este remușcarea veșnică în momentul în care realizezi ce viata ai trait pe pamant.
Dintr-un loc poti ies, ba chiat poti scapa, dar dintr-o stare psihologica sau mai bine zis sufleteasca nu poti scapa. Fiindca ti-ai construit-o singur si nu vrei sa o lasi. Prizonierul iadului sufera teribil, nu fizic, ci psihic, dar tortura unui rai plin de iubire i se pare cu mult mai rea decat mocirla întunecata a iadului in care se află.