| Kramerwalt a întrebat:

Dragi crestini si la fel de dragi atei,ce spuneti daca astazi facem pace? Fiecare tabara va ramane cu viziunea ei asupra lumii, dar va rog sa nu uitam ca noi toti suntem oameni si trebuie sa traim frumos.Eu ca si crestin i-mi cer scuze fata de atei daca din greseala i-am suparat, vreau sa uit toate discutiile cotradictori si vreau sa traim cu totii in pace ca doar suntem oameni nu?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Respectandu-ne unii altora opiniile, ne respectam pe noi insine. Este bine sa relationam, sa dezbatem, insa este important sa nu ne jignim unii pe altii.

44 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns:

Prietene,in primul rand, nu supraaprecia oamenii. Daca n-ar fi legislatia draconica si un dram de mustrare de constiinta si nitel ipocrizie in marea majoritate a oamenilor, ne-am manca unii pe altii, mai ceva cum se infrupta hienele din cadavre.Nu,nu putem trai in pace, pacea e o notiune abstracta, ca sa nu mai zic de inexistenta si umflata artificial.Nu imi pot cere scuze unui om ce crede ca exista in "tariile cerului" o divinitate care il pedepseste sau recompenseaza dupa faptele sale din timpul vietii, intr-o viata viitoare inexistenta.Cu treburi din astea se ocupa alde Mos Nicolae sau Mos Craciun.Si nu,nu-mi pot cere scuze bigotilor,habotnicilor, pupatorilor de oase, linge-sutana, celor ce te catalogheaza drept eretic sau satanist, daca nu crezi in caraghisoul lor atemporal.Imi mentin parerea ce-o am de cateva luni bune: crestinii merita arsi pe rug.Motiv? Supericialitate, bigotism, sfidare a ratiunii si a judecatii.E de-ajuns.Suntem oameni.Implicit,hai sa ne mancam intre noi aici, ca in viata reala, nu ne tine instalatia sa ne hacuim, cum ne zice o mica parte din constiinta.Start!

| Inferno a răspuns:

Eu nu inteleg de ce tot va separati asa? Atei - crestini. Este exagerat. Parca ati fi doua specii diferite.

| Kramerwalt explică (pentru Inferno):

Pai cam asa ne comportam, ca doua specii dieferite si vreau sa schimb asta.

| Inferno a răspuns (pentru Kramerwalt):

E, pe dracu, schimbi tu mentalitqatea de pe TPU cu o intrebare...

| Kramerwalt explică (pentru Inferno):

nu intelegi, vreau sa traim toti ca oamenii fara injuraturi, reprosuri si atatea discutii contradictorii.

| Inferno a răspuns (pentru Kramerwalt):

Priveste numai utilizatorul iezuitul care este de fapt soimos, care e somios, care e soimos 2 care e biluza. Are o gramada de conturi pe TPU si nu cred ca ii poti schimba mentalitatea.

| Inferno a răspuns (pentru Kramerwalt):

Una e ce vrei tu si alta este realitatea.

| Kramerwalt explică (pentru Inferno):

Eu am sperantele mele, eu nu-l oblig sa fie crestin vreau doar sa fie om.Ce conteaza daca esti ateu, crestin sau ce esti nu ar trebui ca toti sa ne comportam frumos?

| Inferno a răspuns (pentru Kramerwalt):

Nu e vorba de crestin, ateu, budist, musulman, etc. E vorba de comportament. Omul prost tot prost ramane indiferent de ce vrei tu. Dupa parerea mea oamenii astea ar trebui eliminati nu corectati.

| Kramerwalt explică (pentru Inferno):

Nu mai vorbii asa, eu sper ca noi toti vom traii candva in pace.

| Inferno a răspuns (pentru Kramerwalt):

Pacea nu exista. Vorba lui Hitler : "Pacea adevarata va fi doar atunci cand ultimul om il va ucide pe penultimul."

| Kramerwalt explică (pentru Inferno):

happy eu sper, macar speranta moare ultima, hai sa ne gandim ca poate si pacea va exista vreodata.

| GizazCraist a răspuns (pentru Inferno):

Suntem 2 specii diferite pentru ca in esenta ateul este satanist, opusul crestinului
Dar sa nu te gandesti la mutilatul animalelor si al copiilor pentru ca sunt interzise
sa fii satanist inseamna sa fii propiul tau zeu exact ca ateismul

| Polaris a răspuns:

Fără pace până nu-mi primesc calul înapoi!

| Coconutz a răspuns:

Ai cam multe "fite" in cap mai cumetre. Dupa ce ca suntem multi mai vrei sa fim despteti. Nu ai cum sa impaci idiotii.

Si nu sari la mine pentru ca am zis ca ai fite. A fost doar o gluma.

| Kramerwalt explică (pentru Coconutz):

Am observat ghilimelele, stai linistit nu sunt eu ala de sare cu gura.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

S-a mai incercat o instaurare a pacii...
DanyR, am vrea noi!straight face
Cum zice EmaS, sa ne respectam unii pe altii.
Pacebig grin

| Kramerwalt explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Pace si tie, dar eu vad ca nici respectul nu exista, si sunt foarte trist.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru Kramerwalt):

In Apocalipsa nu prea spune de pace.Bine,tu te refereai aici pe site dar in general...

| Kramerwalt explică:

Uite hai sa uitam de toate aceste lucruri eu am propriul meu mod de gandire si gandesc ca toti ar trebui sa traim frumos, nu?

| Kramerwalt explică:

Eu nu-ti doresc raul,te rog nu generaliza,tocmai asta am vrut sa spun, noi crestinii sa nu le mai dorim raul ateilor, suntem doua tabere diferite corect dar noi crestinii trebuie sa avem iubire de aproape si eu unul nu vreau sa ma laud dar o am, si iti doresc tot binele din lume, sper sa ne intelegem.

| Kramerwalt explică:

Uite ce spun eu si tu nu vrei sa intelegi,hai sa uitam de religie, gandeste-te ca sunt om ca si tine eu nu doresc raul nimanui, dar vad ca tu nu ma asculti, ma intelegi gresit nu vrei sa ne intelegem, i-mi pare rau!

| Kramerwalt explică:

Ok,este parerea ta nu este nicio problema, dar vreau sa stii ca eu nu-ti doresc nimic rau, numai bine!

| Kramerwalt explică:

Eu nu doresc raul nimanui nu ai inteles?

| Kramerwalt explică:

De ce spui ca doresc iadul la 5 miliarde de persoane, eu nu doresc asa ceva, eu iti doresc doar bine.

| Kramerwalt explică:

Spun asta cu enorma tristete, cu cu sufletul rupt, nu o spun cu bucurie.

| Thunderstruck a răspuns:

Eu sunt robul lui Satana si nu vreau sa facem pace.*Sarcasm off*. Omule, eu nu vad niciun razboi, nicio cearta pe-aici, atata timp cat eu nu ma bag in ele, ci le explic crestinilor parerile mele, nu o sa fie nicio cearta.Eu la categoria asta sunt impotriva prostiei, nu neaparat crestine, ci si ateiste.Sunt atatia atei prosti, cat si crestini.Eu sunt ateu si mi se rupe practic de religie si alte prostii, dar ii respect pe cei care chiar cred.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Nu exista niciun razboi, doar opinii diferite laughing Da, mi-ar placea ca argumentele dintre cei de la sectiunea Religie sa se desfasoare intr-un mod mai civilizat.

| Kramerwalt explică (pentru adulahfaapdoøjadjal):

Ma rog am folosit cuvantul razboi si am uitat sa-i pun niste ghilimele, scuzele mele.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns (pentru Kramerwalt):

N-ai de ce sa iti ceri scuze.

| Wøodenpints a răspuns:

Şi eu de cine mai râd?

| martzian a răspuns:

De acord cu inferno. Nu trebuie sa facem demarcatia pe tabere: atei / crestini. Traim in aceeasi lume, poate si in ceeasi tara. Putem conversa si invata unii de la ceilalti, atata timp cat suntem civilizati si ne respectam. Eu insumi am invatat enorm chiar si de la cei (sau mai ales) cu care nu impartasesc aceeasi credinta religioasa.

De acord si cu tine, pacea si toleranta este cea mai buna solutie.

"Daca este cu putinta, intrucat atarna de voi, traiti in pace cu toti oamenii." (Romani 12:18)

| Kramerwalt explică (pentru martzian):

Multumesc pentru raspuns.Asta vroiam eu sa spun, ca trebuie sa fim civilizati, sa vorbim frumos si cum ai spus si tu sa invatam unii de la ceilalti, dar crestinii sunt mereu batjocoriti de ceilalti si deloc ascultati.

| dragos9234 a răspuns:

Nu cred ca este vreun razboi intre noi pentru a fi necesara pacea.

| Kramerwalt explică (pentru dragos9234):

Nu este razboi intre noi doi poate, dar daca te uiti la intrebarile de la religie vei vedea ca la fiecare intrebare sunt injuraturi, reprosuri, amenintari, hai sa nu mai traim asa! asta vreau eu.

| dragos9234 a răspuns (pentru Kramerwalt):

Daca unu` incepe sa injure degeaba este prost, daca ameninta la fel.
Nu cred ca este vreun razboi intre nimeni, fiecare este altfel in fata unui PC daca ne-am intalni in viata reala sunt sigur ca disputele nu vor fi la fel de aprinse

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pace tie si binecuvintat fii in numele LUI.

| MauiNight a răspuns:

Offf plictiseala asta ce face din om... astia pe care ii vezi tu pe aici ca se cearta, nu se cearta neaparat din cauza religiei, este doar o aberatie ca sa iasa in evidenta pe TPU prin certuri.
Mai pe scurt, teatru de doi lei.

| Kramerwalt explică (pentru MauiNight):

Pai am vazut multe certuri intre crestini si atei, nu cred ca este chiar teatru de 2 lei.

| MauiNight a răspuns (pentru Kramerwalt):

Lumea se cearta din orice, multi sunt orgoliosi si nu accepta ideile altora. Altii sunt naivi si au impresia ca le pot baga pe gat ideile lor. Cam este un teatru de doi lei, unii o fac pe prostii. Da-ti ochelarii jos poate o sa vezi mai bine. Cel putin pe mine nu ma impresioneaza povestile astea nemuritoare.

| Kramerwalt explică (pentru MauiNight):

Deci,nici tu nu vrei sa ne intelegem mai bine?

| Andy97Sexxx a răspuns:

Eu sunt de acord cu voi...crestinii..Ce am eu cu voi?! In fond eu sunt ZEULwinking

| deutzarockaritza a răspuns:

Noi atei si voi cresti nu vom face pace pta asa a fost sa fie ne crticam uni pe altiwinking