| fllu07 a întrebat:

Ce parere aveti despre aceste sugestii:

http://www.jw.org/......lip-banii/

10 răspunsuri:
| Trolli a răspuns:

"Nu imprumuta cardul tau unui prieten" zice tanarul!
Uite, ca la asta nu m-am gandit! Interesant (*rolling eyes*)

| Holiday a răspuns:

Ce legatura are asta cu religia?!?

| fllu07 explică (pentru Holiday):

Simplu: o religie buna, trebuie sa te invete sa corespunzi cerintelor lui Dumnezeu in toate aspectele vietii, Isus a spus despre continuatorii sai, ca dupa roadele (faptele) lor ii vom recunoaste. atunci inseamna ca in orice aspect al vietii trebuie sa il imitam pe Dumnezeu fiin ordonati, manierati, si sa ne traim viata in conformitate cu principiile biblice, nu in excese, si destrabalari, pentru ca suntem tineri. si nu ma refer aici la reversul: abstineta totala. nu. Dumnezeu vrea sa fim moderati in tot. exceptand situatiile unde a impus legi clare.

| milan9 a răspuns (pentru fllu07):

Exigentele morale nu sunt cel mai bun criteriu al "religiei bune". Exista multe alte aspecte ce definesc acea religie unica (doar Unul este Dumnezeu, Una este si unitatea fara echivoc si fara contradictii a mesajului Sau transmis progresiv in lume).

De ce spui "o religie buna"? Cate religii crezi ca trebuie sa existe? happy

| fllu07 explică (pentru milan9):

Nu mai multe aspecte. 1 singur.
in Ioan 13:34, 35 Isus spune ca IUBIREA este semnul adevaratilor continuatori. si 100% nu se referea la iubirea manifestata prin acte de caritate. alea sunt un paravan. religii? 1 singura. cea bazata pe Biblie, nu pe doctrine false si traditii omenesti. Ioan 17:17: "CUVANTUL TAU este adevarul."

| milan9 a răspuns (pentru fllu07):

Sigur. Lasand la o parte "doctrine false si traditii omenesti", dar ce zici de faptul ca toate cele peste 40000 de culte crestine au "traditii". Biblia vorbeste despre "obiceiurile (traditiile) sfinte" ale crestinilor. Deci exita "traditii" si "traditii"...
Atunci cand se refera la lucruri simbolice, la simbolisme, sunt aspecte ne-esentiale, inofensive, ne-obligatorii. Toate cele 40000 de culte au.

Conteaza care dintre aceste culte pastreaza "traditii" intacte din primele secole ale Bisericii, continuate incepand cu episcopii ce i-au cunoscut pe apostoli, episcopi ce au alcatuit Noul Testament. Spun asta pentru ca exista culte ce pastreaza "traditii" initiate tarziu de tot, in sec XV, XVI, sau chiar XIX, XX de catre un Luther, Zwingli, Smith, etc...

(Daca avem viziuni diferite acest lucru nu trebuie sa ne irite, pentru ca, asta e, suntem exponenti ai unor culte diferite, nu? happy )

| suffarstar a răspuns:

Spune asta celor care lucreaza o zi intreaga pentru o farfurie de mancare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing spune asta tuturor fetelor care vara de vara daca nu odata la 3 luni cumpara haine de umplii o casa si nici nu le poarte si le arunca dupa 1 an.

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Şi ce legătură are cu România? Hai să-ţi zic un banc.
Cică se întâlnesc un german, un american şi un român.
Germanu zice: " Eu am salariu de 3500 de euro, din 2000 îmi plătesc chiria, întreţinerea, îmi cumpăr cele necesare, şi de restul fac ce vreau că-s banii mei"
Americanul zice" Eu câştig 2000 de dolari, cu 1000$ plătesc cele uzuale, şi de restul fac ce vreau, că eu am muncit pentru ei"
Românul zice "Eu primesc 1500 de lei, din 1000 plătesc întreţinerea şi lumina, de 500 plătesc din datorii şi trăiesc o lună, şi restul. să mai aştepte"

| uninvited66 a răspuns:

Cred ca glumesti... aia in mare parte dupa fata sunt de bani gata. termina cu prostiile