| litlledolleioanna a întrebat:

Ce parere aveti despre atei?

Răspuns Câştigător
| Yugeen a răspuns:

Unii atei:
- duc o viaţă mult mai creştinească decât mulţi crestini;
- sunt mai toleranţi;
- sunt mai iertători;
- sunt mai puţin orgolioşi;
- ajută mai repede un om cu probleme;
- sunt mai buni părinţi, etc...

Mai sus mă refer la cei pe care îi cunosc personal.

Există şi "specimene" mai "periculoase" în rândurile ateilor dar ce grădină nu are şi buruieni? happy

Biblia te învaţă (... dacă vrei să înveţi tongue ) că nu este bine să judeci... sau, ca să fiu mai corect, te anunţă că vei fi judecat aşa cum iţi vei judeca "aproapele".

In general mie mi se par mai deschişi ateii, mai comunicativi... o foarte mare parte din "fraţii" creştini cu care am discutat intrau într-o sferă agresivă atunci când comunicarea nu le mai deservea parcurgerea "poeziei" obişnuite.

De multe ori ateii gândesc mai uşor în soluţii decât în probleme, ceea ce nu prea pot să spun despre majoritatea creştinilor pe care îi cunosc, creştini ce au "bunul" obicei ca atunci când dau de greu să nu mai caute soluţii ci să apeleze la rugăciuni, la milă, etc...
Pe scurt, parcă sunt mai de "anduranţă" ateii în ceea ce priveşte greutăţile vieţii... asta dacă vorbim, bineînţeles, în procente.

Tu ce părere ai despre ei? tongue - Nevermind, am aflat-o... happy

O seară bună! happy
P.S. A nu se înţelege că eu cred că toţi ateii sunt lapte şi miere precum nici faptul că toţi creştinii o să ajunga, cum s-ar spune, "lângă şemineu" happy (parcă si părintele Cleopa zicea ceva de genul ăsta...).

P.P.S...şi nu, nu sunt nici ateu şi nici nu cred în... religie, întămplarea (probabil) făcând ca să mă nasc în "sânul" unei familii de creştini... dar cred într-un Dumnezeu, unul pe care nu îl vom putea "contempla" mai mult decât în gânduri, sentimente, etc. happy

55 răspunsuri:
| IndescribableChild a răspuns:

Nimic. D-Zeu va decide ce se intampla cu ei, acolo sus.

| BoboMC a răspuns:

Fiecare cu teoriile lui. Nu se discuta asta.

| Bogdanux a răspuns:

Sunt...oameni?

| litlledolleioanna explică:

Vreau doar sa vad si parerile voastre despre faptul ca unii nu cred un dumnezeu. eu una nu sunt foarte credincioasa dar stiu ca exista un dumnezeu acolo undeva si adevarul e ca nu ii inteleg pe atei si nu stiu daca o sai pot intelege vreodata.

| Ichigo a răspuns:

Fiecare religie are minciunile ei... cred ca unii oameni s-au saturat de asta si au zis sa isi ia propriul destin in mana si sa nu mai creada toate prostiile

| NoKidding a răspuns:

Zici ca intrebi de alte specii.
Respect si doar atat.
Persoane care nu asteapta ceva fara sa stea degeaba gen "sa dea domu' sa..." si doar asta fac, persoane care nu ii auzi " azi nu spal ca e dumnica, sau vinerea mare sau sambata mortilor...de care m-am saturat peste cap sa aud astea de la mama", oameni liberi sa faca ce vor si cand vor, fara sa faca 'shpe cruci cand trec pe langa o biserica.
Si nu inteleg ce este atat de speriat cand auzi ca o persoana este atee.Pentru faptul ca nu crede ca universul, pamantul nu s-a format din cateva cuvinte rostite, sa il privesti ca pe altceva decat un om. O ruda de'a mea vroia sa se faca, ca nu ma cunoaste cand a auzit ca nu cred in Dumnezeu(scriu cu litera mare din respect pentru crestini), incepea sa rada. E aiurea.

| litlledolleioanna explică (pentru Yugeen):

Tocmai asta e pb ca inca nu am o idee anume despre ei am cunoscut multe persoane de genul acesta dar nu miau impartasit lucruri despre asta in concluzie nu stiu nimic decat ca nu cred in dumnezeu.

| ndc a răspuns (pentru Yugeen):

+1000. Pacat ca nu pot sa-ti dau mai mult de un vot.

| Yugeen a răspuns (pentru litlledolleioanna):

Este dificil, dragă Ioana happy, să îţi faci o părere corecta în necunoştinţă de cauză (adică în lipsa unei experienţe personale)...

Sfatul meu este să încerci să devi o persoana mai asertivă... şi atunci vei putea discuta destul de uşor cu aproape orice fel de om... şi partea frumoasă este ca în mare parte vei reuşi chiar să îi şi înţelegi pe cei cu care comunici şi la rândul lor aceştia te vor putea întelege (mai uşor) pe tine.

Încearca... use Google: "asertivitate"! happy

| Laura a răspuns (pentru litlledolleioanna):

Am o întrebare; răspunde te rog subiectiv. De ce crezi că există? (Dacă afirmi faptul că știi că există ești deja prea ignorantă, dar fie). Din cauză că "te-a ajutat"? Te-ai gândit poate că toate urmările faptelor tale sunt cauzate de acțiunile tale și/sau a celor din jur? Din cauză că sună prea frumos ideea existenței unui zeu atotputernic, atotiubitor, omniscient și omniprezent? Gândește-te că este imposibil, vezi și paradoxul lui Epicur. De fapt paradoxurile în privința lui dumnezeu afirmă concret inexistența lui. De ce să trăiești în minciună când poți fi un om bun, fericit și în plus rațional fără să crezi că există unicorni tricolori plutitori invizibili și atotputernici?

| BebeStrumf a răspuns:

Idem @Bogdanux, sunt oameni care au alt cult religios, sa zic...sunt liberi!

| VladSilviu a răspuns:

Buna!
Eu sunt ateu, jur pe dumnezeu laughing
lasand gluma, nu stiu de ce pui asemenea intrebari... nu poti tu dormi din cauza ateilor? pariu ca nai 10 ani oricum...
Daca dumnezeu e raspunsu am gresit intrebarile! happy

| litlledolleioanna explică (pentru Laura):

M-am nascut printre oamnei credinciosi asta am invatat cu asta m-am nascut. e adevarat ca uneori am si eu dubiile mele dar mai citesc si carti de religie si biblia din cand in cand si imi fac acea idee ca exista un dumnezeu

| litlledolleioanna explică (pentru VladSilviu):

Era o curiozitatea de-a mea voiam sa afluy mai multe despre atei si atat daca tu nai kef sammi rasp frumos la intrebare de ce nu te duci u amai bine la culcare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Despre cei maturi, o parere buna.care sunt intr-adevar atei.despre alde puta verde astia de 12-18 ani care inca au cas la gura si nu stiu nici ce inseamna viata daramite sa filozofeze pe teme existentiale, tot o parere buna.fiindca se vor maturiza si nu vor depasi standardele cunoscute fiindca nu le e dat.am o parere foarte proasta despre...stiti voi cine.

| litlledolleioanna explică (pentru anonim_4396):

Zine si noua

| Ecea a răspuns (pentru litlledolleioanna):

Ce ti se pare greu de inteles?
Un om care nu crede in existenta unui zeu.
Un om care a citit mai multe carti,a vazut mai multe documentare,s-a informat,a citit biblia, etc si a ajuns la concluzia ca oamenii sunt niste animale evoluate.

Crezi ca noi ateii intelegem magiile? Dumnezeu face din lut omul si sufla peste el si ii da viata, apoi rupe o coasta din barbat si creaza femeia?
Si noua ni se pare patetic.
Dar fiecare crede cum vrea.Nimeni nu judeca pe nimeni.
Avem tot 2 maini, 2 picioare, 2 ochi.Religia nu poate caracteriza un om, am intalnit credinciosi foarte destepti, dar si multi atei inteligenti.

| chelstone a răspuns (pentru litlledolleioanna):

''stiu ca exista un dumnezeu acolo undeva''
Ce parere am despre atei?! Eu insusi sunt ateu, iar daca m-as compara cu tine, in primul rand nu sunt ignorant, ignoranta face parte din caracterul crestinului, practic il modeleaza, crestinul face afirmatii gratuite pe care nu le poate dovedi printr-un rationament logic, astfel facand si un atac la inteligenta umana, a celor care o au... Sa stii ca a stii ca exista CINEVA si credinta in existenta acelui CINEVA sunt cu neputinta impreuna. Acolo unde exista stiinta/ cunoastere, nu-si are rostul credinta, este ilogic sa sustii ca, tu crezi in ceva ce stii ca exista. Acum revenind la STIINTA pe care o ai, si bine-inteles lipsa de argumente pe care le ai pentru ati sustine stiinta sau mai bine-zis credinta, denota ignoranta si in acelasi timp devii un clovn in ochii celor care incearca sa gandeasca si care nu se lasa condusi de niste dogme expirate extrase dintr-o carte scrisa de unii pentru a tine lumea sub control, iar apoi interpretand fiecare fraza dupa bunul plac al fiecarui crestin.
Daca tu STII ca exista dumnezeu care are un caracter transcendent, nu-mi explic cum de nu-i poti intelege pe ateii?! Sau poate doar daca tu crezi ca exista dumnezeu, si atunci se schimba schimba situatia, dar sa stii ca ''a crede'' are un caracter subiectiv si nu demonstreaza nimic. Dar totusi cum stiinta are un caracter obiectiv, deci, care poate fi demonstrata, poate ne demonstrezi si tu ca dumnezeu exista.

| BRG a răspuns:

Dar dvs

| EmaS a răspuns:

Cunosc atei cumsecade,am prieteni care sunt atei, dar sunt si printre ei oameni morali, cu principii. Diferenta este ca ei nu cred in Dumnezeu.Eu sper ca si ei vor avea o zi de intalnire cu marele nostru Dumnezeu, cum a avut Apostolul Pavel aceea intalnire cu Domnul Isus pe drumul Damascului.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Ne bazam pe ceva ce se numeste,, logica''.

Răspuns utilizator avertizat
| francesca89 a răspuns:

In loc de Biblie mai bine ai studia limba romana.Ti'ar prinde bine!

| Trolli a răspuns:

Sunt realisti.

| DorelSudoru a răspuns:

Ma simt ca o specie de animal la cum a fost adresata intrebareastraight facestraight face
Huh!"Ce parere aveti despre atei?"

| Maidanezul a răspuns:

Propun funda pentru @Yugeen. Citind cele scrise de el parca este "Cintarea Romaniei" scuze "Oda adusa ateismului"Daca traia Lenin avea si funda rosie de pionier.

| litlledolleioanna explică (pentru francesca89):

In loc sa vii cu critici mai bine nu raspunzi deloc

| Swifthammer a răspuns (pentru Yugeen):

Defineste "viata de crestin" si "viata de ateu". A spune ca un ateu e mai bun decat un crestin mi se pare strigator la cer. Si eu sunt crescut intr-o familie de crestini practicanti (pocaiti). Deci experienta personala am destula.

| litlledolleioanna explică:

Bai fratilorr nu sunt o ignoranta si eu pun intrebari multe si uneori chiar ajung sa cred ca nu exista dumnezeu si ma cearta bunicarolling on the floor cand aude de chestia asta dar asa am fost invatat de mica si nu am ce face, decat sa cred ca exista si o alta varianta cea a ateilor nici eu nu sunt sigura 100% ca exista dumnezeu pentru ca nu am dovezi dar m-am nascut cu asta ca exista un dumnezeu acolo undeva.

| litlledolleioanna explică:

Anyway tot ce voiam sa stiu cum sunt ateii, gandirea lor si chestii din astea si aveti dreptate funda merge la Yugeen...