| SladeWilson a întrebat:

Ce parere aveti despre atei? Dar de credinciosi?

73 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Toti sunt oameni.

| Angel0 a răspuns:

Exista atei si atei, credinciosi si credinciosi.
Ateii sunt mai putini dar fac galagie mai multa ca sa compenseze intr-un fel.

| Krokodil a răspuns (pentru Angel0):

Da' ce, e razboi sau cearta sa fie galagie?
cat timp cineva o arde la modu' fanatic mi se pare normal sa-i raspunzi.

NOname
| NOname a răspuns:

Sunt oameni.

| CristiB93 a răspuns:

Ateii sau nascut, dar s-au nascut degeaba.

| Lizzu a răspuns (pentru CristiB93):

"Ateii sau nascut, dar s-au nascut degeaba. "

--Cum poti sa afirmi asta? Nu-ti dai seama ca jignesti? E ca si cum ar face umbra degeaba pamantului si nu ar aduce nicio contributie vietii si societatii.

Revizuieste-ti vorbele. Suna a discriminare. E loc pentru toti nu doar pentru credinciosi infocati.

| CristiB93 a răspuns (pentru Lizzu):

Sigur ca e loc pentru toti, dar pentru-ca ateii nu cred in Dumezeu atunci e degeaba, fara sens. Scopul vietii este mantuirea, tinderea catre asemanarea cu Dumnezeu, dar fiind-ca ateii nu fac asta, atunci degeaba traiesc.

| Lizzu a răspuns (pentru CristiB93):

E parerea ta.

| CristiB93 a răspuns (pentru Lizzu):

Nu este parerea mea, este doar adevarul, dar spune-mi tu, ce scop vezi tu in tine si in ceilalti atei, de ce traiti voi, de ce ati face bine sau rau? ca pana la urma totul e degeaba, muriti si gata, ce mai conteaza ce ati facut voi.

| NOname a răspuns (pentru CristiB93):

Poate aşa ai fi tu, dacă ai fi ateu. Nu aplica felul tău de a fi celorlalţi. Unii mai au şi empatie, raţiune...şi nu fac un bine doar pentru că le dictează cineva "de sus".

Tu ce bine faci acum cu acest dispreţ şi discriminare?

| CristiB93 a răspuns (pentru NOname):

Nu am facut nici bine, nici rau, am raspuns doar la intrebarea, ce parere am despre atei, asta e parerea mea.Nu intelege gresit, eu nu am nimic cu ateii, doar ca nu pot sa-i inteleg, ceea ce ma spus mai sus este ceea ce as crede eu daca as fi ateu, de ce as face ceva bun, mi-as traii viata la maxim, as face tot felul de prostii si senzatii tari, as face totul pentru distractie si exces de simturi pentru-ca si asa mor si nu mai are nici o importanta daca am facut bine sau rau aici pe pamant.

| NOname a răspuns (pentru CristiB93):

Atunci, fără să am ceva personal cu tine, permite-mi să mă îndoiesc de calitatea ta de om.

Cu această gândire subumană nu ştiu de ce te consideri superior.

| CristiB93 a răspuns (pentru NOname):

Nu ma consider superior, unde am spus asta, Fa-ma tu sa inteleg de ce sa nu traiesc la maxim si sa nu imi pese de nimeni cand stiu ca nu mai am alta viata dupa ce mor?

| NOname a răspuns (pentru CristiB93):

Chryystyyann: "Ateii sau nascut, dar s-au nascut degeaba."

"...pentru-ca ateii nu cred in Dumezeu atunci e degeaba, fara sens. Scopul vietii este mantuirea, tinderea catre asemanarea cu Dumnezeu, dar fiind-ca ateii nu fac asta, atunci degeaba traiesc."

"Nu este parerea mea, este doar adevarul, dar spune-mi tu, ce scop vezi tu in tine si in ceilalti atei, de ce traiti voi, de ce ati face bine sau rau? ca pana la urma totul e degeaba, muriti si gata, ce mai conteaza ce ati facut voi."

...şi apoi spui că nu te consideri superior? Vorbeşti de sus, jigneşti nişte oameni pe care nu-i cunoşti, generalizezi, desconsideri...să mai continui?

"Fa-ma tu sa inteleg de ce sa nu traiesc la maxim si sa nu imi pese de nimeni cand stiu ca nu mai am alta viata dupa ce mor?"

Dacă nu poţi să-ţi răspunzi singur la această întrebare, atunci degeaba...te mai numeşti "om" şi citeşti Biblia. Un om nu are nevoie de un pistol la tâmplă şi promisiuni de recompense, ca să dorească şi să facă un bine.

| CristiB93 a răspuns (pentru NOname):

Ok dar totusi vreau sa imi raspunzi la intrebare. De ce?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Ti-am zis ca avem empatie.
Si apoi, daca ai o viata si te bucuri atat de tare incat vrei s-o traiesti la maxim, cum e mai logic, sa mori la < 20 intr-un accident de masina ca erai baut sau veneai de la chef cu niste prieteni bauti/drogati (deci sub 18 ani), sau sa sezi cuminte si sa traiesti sanatos, linistit, sa te bucuri de natura, de oameni, animale, sa fii curios, sa simti ca ai mai umplut un gol din minte cu o descoperire? Cred ca popa va baga ideile alea in cap, ca nu esti singurul crestin care gandeste asa.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

E parerea lui Ţuţea, mare om, mare caracter, mare căciulă :))
https://www.facebook.com/....../photo.php :))

| NOname a răspuns (pentru CristiB93):

Hmm...

"Fa-ma tu sa inteleg de ce sa nu traiesc la maxim si sa nu imi pese de nimeni cand stiu ca nu mai am alta viata dupa ce mor?"

Pentru că eşti om - simţi, iubeşti, compătimeşti, ai empatie... - nu un parazit sociopat incapabil să dorească binele altcuiva în afară de el însuşi.

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Exact, este parerea lui, de la el am citit asta si mi-am dat seama ca are dreptate.

| Lizzu a răspuns (pentru CristiB93):

Asculta.
Fiinta umana nu trebuie sa fie conditionata de NIMIC pentru a face bine sau rau. Dar aici e vorba de a face bine.
Credinciosii sunt conditionati in a face bine,marea majoritate.
Tu,daca ai fi sigur ca nu exista nici o pedeapsa si nici un iad cu smoala, ai continua sa faci bine? Sau ti-ai da frau liber partii negative din tine,stiind ca nu te va pedepsi nimeni?

--Te rog sa-mi raspunzi pentru ca de fiecare data cand cer un raspuns concret si serios de la credinciosi,nu mi-l ofera si e frustrant.

Scopul meu este de a face bine,indiferent de persoana,natie,religie,orientare sexuala, varsta,culoarea pielii. Scopul este sa aduc o mica parte din linistea si pacea care ar trebui sa predomine intre oameni.
--Scopul ti-l faci tu,telul tau. Nu trebuie conditionat de ceva.
Degeaba ma apuc acum cu predici si morala cum ca totul s-ar putea sa fie o minciuna,religia e doar un mijloc de a face bani din cele mai vechi timpuri.
S-ar putea ca d-zeu sa nu fie acela pe care cei mai multi il simt, ci altceva total diferit.

Cea mai mare dorinta a mea este ca cei care cred orbeste intr-o carte sa vada lucrurile si din alte perspective, din alt unghi de vedere, sa incerce sa-si extinda viziunea si in alte colturi. Sa incerci sa descoperi, sa cercetezi nu este pacat, nu e crima.

Sper ca m-am exprimat clar...

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu popa ni le baga, eu am vazut si cunoscut oameni care su spus asa, bem mancam petrecem, ca doar o viata avem, nu le pasa ca mor in accident sau cum ai zis tu acolo, persoane cunoscute de-ale mele, au murit asa, au venit de la discoteca noaptea beti toti iar pe drum s-au prapadit in accident.( PS, cine imi ocupa locul pe care probabil l-am vrut? ). Tot asa si ei au spus cum am zis eu aici si Noname m-a certat sad

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

Mda...
Si pentru ce totul? Pentru ce marsuri ortodoxe?
Si optional icoana, hai ca asta e cea mai tare happy exagerat, prea de tot...
Dar fiecare cum crede. Prin marsuri nu elimini raul din lume.

| CristiB93 a răspuns (pentru Lizzu):

Da mi-as da frau liber,dar nu as face rau oamenilor,ci doar as traii o viata usoara si plina de petreceri senzatii tari, m-as limita sa nu am probleme cu legea.Dar nu e cazul, lumea e prea minunata ca sa nu aibe vreun sens, sa fi aparut la intamplare, fara scop, sens.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Ţuţea ala, saracu, numai om de citat nu e, dar na, treaca de la mine, sau de la noi laughing
Daca toti cei care au fost si sunt atei, chiar si cei care s-au indoit de existenta lui dumnezeu sau au interpretat si modificat invatatura crestineasca s-ar fi nascut cu un semn pe ei si astfel sa fi fost omorati, doar s-au nascut degeaba, voi traiati in pesteri, sub pamant sau in copaci, presupunand ca basmul e real, Adam + Eva = puradei.

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

Interesanta pagina...
Inseamna ca daca citesc voi ajunge in smoala, atunci ma voi opri din citit.
Iar chestia cu despuierea muiereasca e exagerata, ar trebui sa adoptam portul arabesc, am sti o treaba si cu asta basta.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Si stii tu sigur ca oamenii aia erau atei? Eu cred ca ateismul te face responsabil, pe cand teismul/crestinismul te opreste de la ceva folosind amenintari, deci nu din vointa proprie nu faci x lucru.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Link-ul era pentru amuzament laughing "Marsul" impotriva cipului "666" laughing scrie in descrierea imaginii.

| Lizzu a răspuns (pentru CristiB93):

Eu tind sa cred ca avem un scop, ca nu e totul chiar asa sec, spuneam doar ca nu trebuie sa ne purtam exemplar doar din frica unei pedepse despre care nu stim nimic.
Nu stim daca exista sau nu. Ce spune o carte sau doua sau trei, nu este intotdeauna adevarul. Cateodata trebuie sa gandim pe cont propriu.

Eu cred in suflet si in ceva de dincolo. Atunci cand disparem de aici.
Inca nu sunt atee eu, acum sunt agnostica. Pentru moment. Vedem ce se va mai intampla.

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

"Link-ul era pentru amuzament"

Da, mi-am dat seama dupa ca era gluma tongue am vazut despre ce e vorba pe acolo.

| CristiB93 a răspuns (pentru Lizzu):

Pai este bine daca crezi, studiaza despre asta, despre suflet si despre Dumnezeu si o sa aflii multe.

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu te opreste de la nimic crestinismul, nici Dumnezeu, esti liber sa faci ce vrei si cum vrei.EL iti spune, fa asa si vei fi bine si fericit, dar nu te obliga.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Dar daca vrei sa faci rau te opreste el, nu empatia, astfel, daca n-ar fi el in mintile voastre, multi ati face mult rau.

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu neaparat, multi fac mult rau si cred in Dumnezeu, eu nu as face rau nici asa, ce crezi ca toti crestinii respecta legile lui Dumnezeu, ei doar cred, dar faptele lor sunt departe de Dumnezeu, mai conteaza si ce educatie aiwinking

| Polonic1 a răspuns (pentru CristiB93):

Toti ne-am nascut atei si am fost crestinati prin botez(cica scapati de pacatul stramosesc).Asa ca, practic, tot degeaba te-ai nascut si tu.

| Lizzu a răspuns (pentru CristiB93):

Am studiat,crede-ma. Eram aproape fanatica.
Am cercetat ani din viata am citit carti si la un moment dat m-am apropiat atat de mult de prezenta aceea, dar s-ar fi putut ca totul sa fi fost doar in mintea mea si atat. Nimic mai mult.

De ce acum cand am incercat sa merg la biserica, nu am mai simtit ca inainte? Nu am primit nici un feedback asa cum primeam cand eram inauntru. Priveam cu alti ochi.
Am ramas socata si confuza, pur si simplu nu era nimic acolo, nimeni, doar niste pereti pictati si aer rece. Nimic altceva. Nu-mi explic.

| RAY a răspuns:

Care credinciosi? ca vreau sai cunosc si eu,sa fim seriosi nu exista crestini si doar cu numele, dupa cum se vede in raspunsuri nimeni nu are habar de iubirea aproapelui baza asa zisului crestinism a lui isus
pareri religia ofera o speranta, Romania e o tara saraca oamenii au nevoie de o speranta, nu doar saracia dar si boala, necazurile etc

pentru mine nu exista crestini, au fost indoctrinati de mici sa fie crestini daca se nasteau in india erau mulsulmani, tineri se roaga sa le ajute la bac saracu dumnezeu cate are pe cap

| robby212 a răspuns (pentru RAY):

Sunt destul de multi credinciosi care isi iubesc aproapele.Si care e chestia cu "tinerii se roaga sa le ajute la bac"? Mare scofala.Noi crestinii credem (foarte multi dintre noi, majoritatea) in Tatal Ceresc, care ne va izbavi de relele pamantului.
Te rog, lasa pe seama altora jigniriile, dupa cum te crezi, esti un om cu un asa zis "rationament".(ziceam in caz ca ai de gand sa te apuci sa aduci jigniri ).

| RAY a răspuns (pentru robby212):

Da toti sunt de fapt sfinti doar ca nu vor sa se arate stau pe invizibil stiu, eu inca n-am jignit pe nimeni dar am fost jignit de multi sfinti crestini

| robby212 a răspuns (pentru RAY):

Nimeni nu zice ca sunt sfinti.Sunt constient de faptul ca sunt multi si foarte multi cu un comortament prost, ei fiind nesimtiti si altele.Pana la sfinti e cale lunga pentru fiecare crestin...

| RAY a răspuns (pentru robby212):

Sti fb ca ma refer la pocaiti

| robby212 a răspuns (pentru RAY):

Ce?

| Mădă0611 a răspuns:

Se vede smug

| zurick a răspuns:

Salut! Eu nu judec un om dupa credinta pe care o au.Cred ca sunt fiinte cu rationament, oameni care pot alege ce cale vor...PS.Sunt crestin-ortodox.Pa,pa.

| M25M a răspuns:

Suntem cu toti oameni, difera doar convingerile religioase.

| M25M a răspuns:

Tu esti crestin?

| Lizzu a răspuns:

O parere buna in general pana in momentul in care intr-o discutie, credinciosii vin cu versete si citate din biblie pentru a explica o realitate.
E aberant si exasperant cateodata.
Nu folosesc cuvintele lor proprii ci cuvintele unor necunoscuti.

| HueyFreeman a răspuns:

Round 1. Fight.

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Salutare! Eu cred ca ateii sunt oameni rai si necredinciosi si credinciosii ca sunt oameni buni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt in favoarea ateilor... sustin crestinii asa ar trebui sa facem toti!

EU SUNT CRESTIN SI DUMNEZEU ESTE STAPANUL MEU

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

Vrei sa spui ca tu esti ateu? Nu m-am facut sclav, toti il avem ca stapan pe Dumnezeu, iar daca stapan este un cuvand dur atunci putem spune :parinte suprem!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De acord cu tine. Daca tu ai spus: '' EU SUNT CRESTIN SI DUMNEZEU ESTE STAPANUL MEU'' nu inseamna ca te-ai numit sclav,ci doar ai aratat ca tu crezi cu tot sufletul, si sunt sigura ca fiecare crestin a spus aceste cuvinte la un moment dat, dar frazei tale ia-s mai adauga cate lucruri:
''EU SUNT CRESTIN SI DUMNEZEU ESTE STAPANUL MEU, CREATORUL MEU, TATAL MEU SI MENTORUL MEU!'' nu mai asculta vorbele rele ale ateilor

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Perfect!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ateismul mi se pare o convingere a unor oameni foarte exagerata asupra inexistentei Lui Dumnezeu.
Crestinismul este un subiect foarte complex, dar recunosc nici noi crestini nu suntem perfecti, adica hai totusi suntem oameni la fel ca atei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare crede ce vrea.

| BlackSulphur a răspuns:

Aronganta este justificata de inteligenta si cunostinte, care se opun prostiei.
Crestinii sunt aroganti bazandu-se pe faptul ca ei ajung in rai fata de atei, rad de ei pe seama asta in ciuda faptului ca ateii oricum nu cred si nu le pasa, deoarece iadul si raiul nu au fost dovedite. Nu cred ca ateii sunt cei prosti in acest caz. Cum zicea Ice Cube: "Check eu self!".

| Mikhtarian a răspuns:

Probabil ca daca ma nasteam in Arabia Saudita, eram musulman.
Nu poti condamna un om dupa religie, si nici dupa altceva.
Dumnezeu te lasa sa alegi de ce parte vrei sa fi.
Nu am nici-o parere, fiecare crede cum ii spune inima.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Sunt oameni cu convingeri diferite.

| Ironicnαme a răspuns:

Ateii sunt oamenii ce gândesc.
Credincioșii sunt oamenii care cred în Dumnezeu, fără nici un obstacol.
De asemenea, ateii cred în știință, sau cel puțin ateii pe care eu îi cunosc cred în știință.

| CristiB93 a răspuns (pentru Ironicnαme):

Si credinciosii cred in stinta, si in Dumnezeu, eu stiu adevarati oameni de stiinta care cred in DUmnezeu, aceia sunt adevaratii oameni de stiinta,

| NOname a răspuns (pentru CristiB93):

"...eu stiu adevarati oameni de stiinta care cred in DUmnezeu, aceia sunt adevaratii oameni de stiinta."

...şi ceilalţi ce sunt, impostori?

Iar desconsideri pe criterii religioase?

| CristiB93 a răspuns (pentru NOname):

Ceilalti nu vor sa creada in Dumnezeu

| NOname a răspuns (pentru CristiB93):

Şi cum anume credinţele sau necredinţele lor îi descalifică automat ca oameni de ştiinţă?
Nu observi că tragi nişte concluzii ilogice, absurde şi discriminatorii?

| CristiB93 a răspuns (pentru NOname):

Nu am zis asta, am zis doar ca sunt necredinciosi, tu ai tras concluziile astea

Răspuns utilizator avertizat
| AnnaMaria27 a răspuns:

Cred ca s-a pus de 1000 de ori intrebarea asta!laughing I am bored.straight face

| gfghn a răspuns:

Pentru ca atei nu au ceva concret in care sa creada si sunt influientati de raul care se intampla pe pamint si daca dumnezeu nu intervine si nu pune capat fuferintei atunci nu exista dumnezeu nu cred in nimic.vor fapte reale. refuza sa faca cunostinta cu dumnezeu si sa invete sau sa asi puna intrebari simple despre viata.

| AnyAnA99 a răspuns:

Ateii sunt prosti.Cum pot sa creada ca ne tragem din maimute, ca intr-o zi a explodat nu mai stiu ce si ca asa ne-am format blah blah blah? DUMNEZEU EXISTA SI VA EXISTA MEREU.

| LiviuCristy a răspuns:

Eu m-am nascut crestin si am sa cred pana la moarte
Ateii cred ca sunt oameni care au uitat de Domnul sau nu stiu despre El
De obicei sunt oameni mai reci
Credinciosii au credinta si speranta intr-o putere divina si cred ca cel mai bine s-ar afla omul cand are o mare nevoie de ajutor ' atunci zice "Doamne" - acel om e credincios
Ateii cred ca se mint pe ei insusi si nu vor ei sa creada desi in adancul sufletului au un pic de credinta in CEVA

Răspuns utilizator avertizat
| HueyFreeman a răspuns (pentru LiviuCristy):

Ai dreptate, si ateii cred in ceva. Ei cred in propria persoana.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Ateii nu se bazeaza pe stiinta. Ateismul este doar atat : fara dovezi, eu nu am de ce sa accept ca afirmatia ta este corecta iar zeii si semizeii de care vorbesti reali.

Ateismul nu are legatura cu stiinta. Tot ce trece de "trebuie sa dovedesti ca zeii tai exista altfel nu accept afirmatia ta ca fiind corecta", e optional. Evolutia, cosmologia si altele de genul nu tin de ateism.

| NobodyANDNothing a răspuns:

Ateu, ma gandesc ca e o persoana care are curajul de a pune intrebari. big grin Eu personal sunt ateu de o luna cred, familia mea fiind super credincioasa m-au invatat ca e ''pacat'' sa pui intrebari si pui la indoiala existenta unui ''Dumnezeu", pana cand m-am gandit astfel... Daca orice exista are o cauza, iar Dumnezeu e cauza noastra, cauza lui Dumnezeu care e? Daca nu are o cauza asta inseamna ca e inexistent nu? Totusi sunt sigur ca Biblia nu e o minciuna sau o inventie, ci o carte in care se relateaza istoria, dar fiind scrisa de catre antici, unde tehnologia nu era chiar punctul lor forte, au pus totul pe seama supernaturalului.De exemplu, ipotetic vorbind, daca m-as duce cu avionul in anul 500 i.Hr, in ziua de azi avionul e ceva normal, dar atunci oameni ar fi consideart ca e ceva dumnezeiesc, un inger de exemplu ( alb si cu aripiwinking Deci, daca dumnezeu e inexistent (ceea ce eu cred cu tarie) ce i-au facut pe oamenii de atunci sa creada intr-o astfel de divinitate? Cat despre crestinism, eu il aseman cu un regim totalitar, in care ti se impune sa crezi un anumit lucru si unde esti judecat daca ai o parere diferita.