| litlledolleioanna a întrebat:

Ce parere aveti despre atei?

Răspuns Câştigător
| Yugeen a răspuns:

Unii atei:
- duc o viaţă mult mai creştinească decât mulţi crestini;
- sunt mai toleranţi;
- sunt mai iertători;
- sunt mai puţin orgolioşi;
- ajută mai repede un om cu probleme;
- sunt mai buni părinţi, etc...

Mai sus mă refer la cei pe care îi cunosc personal.

Există şi "specimene" mai "periculoase" în rândurile ateilor dar ce grădină nu are şi buruieni? happy

Biblia te învaţă (... dacă vrei să înveţi tongue ) că nu este bine să judeci... sau, ca să fiu mai corect, te anunţă că vei fi judecat aşa cum iţi vei judeca "aproapele".

In general mie mi se par mai deschişi ateii, mai comunicativi... o foarte mare parte din "fraţii" creştini cu care am discutat intrau într-o sferă agresivă atunci când comunicarea nu le mai deservea parcurgerea "poeziei" obişnuite.

De multe ori ateii gândesc mai uşor în soluţii decât în probleme, ceea ce nu prea pot să spun despre majoritatea creştinilor pe care îi cunosc, creştini ce au "bunul" obicei ca atunci când dau de greu să nu mai caute soluţii ci să apeleze la rugăciuni, la milă, etc...
Pe scurt, parcă sunt mai de "anduranţă" ateii în ceea ce priveşte greutăţile vieţii... asta dacă vorbim, bineînţeles, în procente.

Tu ce părere ai despre ei? tongue - Nevermind, am aflat-o... happy

O seară bună! happy
P.S. A nu se înţelege că eu cred că toţi ateii sunt lapte şi miere precum nici faptul că toţi creştinii o să ajunga, cum s-ar spune, "lângă şemineu" happy (parcă si părintele Cleopa zicea ceva de genul ăsta...).

P.P.S...şi nu, nu sunt nici ateu şi nici nu cred în... religie, întămplarea (probabil) făcând ca să mă nasc în "sânul" unei familii de creştini... dar cred într-un Dumnezeu, unul pe care nu îl vom putea "contempla" mai mult decât în gânduri, sentimente, etc. happy

| litlledolleioanna explică (pentru Yugeen):

Tocmai asta e pb ca inca nu am o idee anume despre ei am cunoscut multe persoane de genul acesta dar nu miau impartasit lucruri despre asta in concluzie nu stiu nimic decat ca nu cred in dumnezeu.

| ndc a răspuns (pentru Yugeen):

+1000. Pacat ca nu pot sa-ti dau mai mult de un vot.

| Yugeen a răspuns (pentru litlledolleioanna):

Este dificil, dragă Ioana happy, să îţi faci o părere corecta în necunoştinţă de cauză (adică în lipsa unei experienţe personale)...

Sfatul meu este să încerci să devi o persoana mai asertivă... şi atunci vei putea discuta destul de uşor cu aproape orice fel de om... şi partea frumoasă este ca în mare parte vei reuşi chiar să îi şi înţelegi pe cei cu care comunici şi la rândul lor aceştia te vor putea întelege (mai uşor) pe tine.

Încearca... use Google: "asertivitate"! happy

| Swifthammer a răspuns (pentru Yugeen):

Defineste "viata de crestin" si "viata de ateu". A spune ca un ateu e mai bun decat un crestin mi se pare strigator la cer. Si eu sunt crescut intr-o familie de crestini practicanti (pocaiti). Deci experienta personala am destula.

| Yugeen a răspuns (pentru Swifthammer):

"""Defineste "viata de crestin" si "viata de ateu". A spune ca un ateu e mai bun decat un crestin mi se pare strigator la cer. """

Ai uitat să scrii "te rog"... ce maniere frumoase (nu) ai.
O să îţi răspund totuşi iar cu ocazia asta menţionez că dacă cauţi un partener de polemici eu nu sunt acela! happy

Definitiile sunt sigur ca le gasesti in DEX, daca le cauti.
Daca esti pus pe cautat incearca si intr-un dictionar teologic!

Diferenta intre ce intrebi tu si ce am scris eu este ca eu nu am spus/scris ca ateii sunt mai buni decat crestinii! Am scris ca ateii pe care îi cunosc eu sunt mai buni decat majoritatea crestinilor (ortodoxi) pe care ii cunosc.

Repet: fiecara gradina are buruienile sale (iar istoria este plina ochi de "buruieni" ale crestinismului)!

Nu sunt in masura sa generalizez in afara a ceea ce cunosc si nici nu o voi face pentru tine (sau poate ma insel si tu nu urmaresti o generalizare cu toate ca ceea ce ai scris indica opusul).

Inchid cu o "vorba": "adevarul este intotdeauna undeva la mijloc".

P.S. Recunosc ca nu cunosc multi pocaiti si ma bucur sa afirm ca nu am nici un dusman (sau cel putin nici unul declarat laughing ) dar, in schimb, am avut dispute cu o mare varietate de oameni iar singurele inca nesolutionate sunt cu un baiat pe care il suspectez de nevroza si alte implicatii psihice iar a doua persoana este o doamna din randurile pocaitilor care, din pacate, nu stie altceva decat ceea ce citeste din carti, fapt pentru care ii lipseste logica si o alta parte negativa este ca incearca (foarte insistent, chiar si atunci cand nu este cazul) sa isi impuna punctul de vedere (adica credinta... sau ceea ce a invatat din carti, la ea nefiind mare diferenta intre cele doua).

Eu am facut decat niste constatari... daca nu sunt pe placul tau (Swifthammer ) esti liber sa strigi la cer sau in directia din care speri sa obtii un raspuns dar asta nu o sa schimbe cu nimic realitatea cotidiana.

O seara buna!

P.P.S. Pe viitor incearca (daca vrei, desigur happy ) sa interpretezi ceea ce scriu altii mai cu (bun) simt, fara sa ajungi la a induce anumite sensuri acolo unde nu isi au locul!

| Swifthammer a răspuns (pentru Yugeen):

"Şi faptele firii pământeşti sunt cunoscute şi sunt acestea: preacurvia, curvia, necurăţia, desfrânarea, închinarea la idoli, vrăjitoria, vrăjbile, certurile, zavistiile, mâniile, neînţelegerile, dezbinările, certurile de partide, pizmele, uciderile, beţiile, îmbuibările şi alte lucruri asemănătoare cu acestea. Vă spun mai dinainte, cum am mai spus, că cei ce fac astfel de lucruri nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu. Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioşia, blândeţea, înfrânarea poftelor. Împotriva acestor lucruri nu este lege. ". Galateni 5, 19-23. Daca esti crestin (cu adevarat) vei aduce roada Duhului, daca nu esti crestin vei aduce roada firii pamanatesti. Nu e nicio alta varianta (de mijloc, cum zici tu), tertul este exclus. In fata Lui Dumnezeu, cel putin, un ateu nu va fi considerat "mai bun" decat un crestin adevarat. De-aia te-am pus sa definesti cuvintele, pentru ca nu stii ce vorbesti.

| Yugeen a răspuns (pentru Swifthammer):

"De-aia te-am pus sa definesti cuvintele, pentru ca nu stii ce vorbesti."

Dupa ce o sa traiesti mai mult si mai variat (presupun ca nu vrei sa faci tot timpul acelasi lucru, fara sa experimentezi lucruri noi, iar pe alta parte sa afirmi, probabil din carti si din parerile altora, ca de fapt tu stii care este "adevarul" in ceea ce priveste lucrurile pe care nu le-ai trait, nu le-ai experimentat, poate pe care nici nu le-ai intalnit) o sa ajungi la concluzia ca de fapt eu stiu ce vorbesc!

Asa cum am mai scris, faptul ca tu vezi lucrurile din alt punct de vedere si nu realizezi asta la care mai adaugam si faptul ca presupui ca stii ce vorbesc mai bine decat stiu eu (increzutule, ignorantule, continui? Sunt doar constatari, nu jigniri, dar daca te simti lezat imi cer scuze pentru ca nu te poti purta ca cineva care nu este asa cum am scriswinking ) si sa nu uitam si de faptul ca tu te referi la "atei", in general, iar eu la "ateii", in particular la cei pe care ii cunosc.

Din ceea ce ai afirmat tu (de bine cel putin) stii ce le lipseste "ateilor mei" happy? Le lipseste credinta (logic, in Dumnezeu) si infranarea poftelor (motiv pentru care iti sugerez sa consulti sfatul unui psiholog ca sa vezi ce se intampla atunci cand ai o nevoie -pe care o poti traduce in multe cazuri prin "pofta"- pe care nu o satisfaci si ajungi la? la? Habar n-ai -pentru ca altfel gandeai inainte sa scrii-: ajungi la sentimente si ganduri reprimate)!

Tu stii cum functioneaza omul? Se gandeste la ceva, subconstientul si/sau -dupa caz- constientul analizeaza si activeaza un raspuns, raspuns ce este redat de o actiune (in cazul unui om normal, care gandeste, ci nu in cazul unuia care actioneaza impulsiv, sau, cum s-ar zice, "animalic", instinctiv -lucru care, ca fapt divers, uneori e bine iar alteori nu prea-).
In contextul asta, virginitatea nu este doar fizica ci si psihica: cand te-ai gandit prima oara la actul (ce presupune pierderea virginitatii) in sine nu mai esti virgin (psihic, mental vorbind... iar de la gand la fapt nu e mare distanta in cazul unui om normal pentru ca daca vrea sa puna gandul in actiune o poate face) asadar "desfranarea" despre care vorbesti are loc, mental, in cazul la 99% dintre oamenii care traiesc in societate (aici nu ma refer la cei care se "ascund" prin schituri si in alte locuri unde ispitele sunt altele).

In plus, eu credeam ca discut cu tine ci nu cu scripturile, motiv pentru care te rog sa nu mai (imi) aduci argumente ce nu apartin existentei tale pe acest pamant, in aceasta lume "minunata" (in care vom gasiii, nuuuumai coopiiii laughing --chill out, este doar o parte dintr-un cantecelwinking-- ) pentru ca gasesc de unul singur argumentele acelea in Biblie si in plus este ca si cand as vorbi cu o carte si cu autorii acelei carti ci nicidecum cu tine.

Asta a fost ultimul raspuns pentru tine, pe subiectul asta, din partea mea. Cand o sa inveti sa nu te mai crezi atat de "De-aia te-am pus sa definesti cuvintele, pentru ca nu stii ce vorbesti" fara macar sa ma "pui" folosind forme politicoase, cum ar fi "te rog sa", mai discutam dar mai ai de trait (si de evoluat) pana atunci.

Succese!

P.S. "In fata Lui Dumnezeu, cel putin, un ateu nu va fi considerat"

Glumesti, nu?
Tu deja stii in ce va consta considerarea/judecata inainte de a se intampla, in caz ca va exista una?
Eu cred ca nu stii; cred ca ai citit undeva (ghici unde) sau te-a invatat cineva care a citit de undeva (exact, ai ghicit! laughing ) iar asta si cu stiutul nu au nici o treaba in comun (atat timp cat iti folosesti ratiunea, logica)!

P.P.S. Tu nu ai auzit de "mesaj privat"? Sau iti place sa te faci de ras in mod public? Just asking...
La intrebari personale nu iti mai raspund pe topic, din respect pentru subiect si autorul/autoarea sau/sa!

Cu ocazia asta eu imi cer scuze pentru ca am intervenit aici cu aceste mesaje dedicate lui Swifthammer!

Crestinii ma vor ierta pentru ca ma iubesc ca pe ei insasi iar ateii ma pot intelege, majoritatea, deci "it's all good, no stress for me" laughing.

| Swifthammer a răspuns (pentru Yugeen):

Scrii mult si prost, problema era simpla, tu ai afirmat ca unii atei sunt mai buni decat multi crestini. Ateu = care nu crede in divinitate (indiferent care ar fi ea). Crestin = Care crede in Dumnezeul biblic, care crede in Isus ca fiind Hristosul, Fiul Lui Dumnezeu si care ii urmeaza calea. Un crestin aduce roada Duhului, cel ce zice ca e crestin si nu aduce roada Duhului ci roada firii pamantesti nu este crestin! Vrei sa-mi zici ca cei care ucid, care beau, fumeaza, se drogheaza, comit adulter si alte lucruri scarboase, injura, se cearta si care totusi afirma ca sunt crestini, sunt crestini? Clar ca nu.
"P.S. "In fata Lui Dumnezeu, cel putin, un ateu nu va fi considerat"
Glumesti, nu?" - Nu!
"Tu deja stii in ce va consta considerarea/judecata inainte de a se intampla, in caz ca va exista una? ". Da, stiu! De curiozitate, tu de cate ori ai citit Biblia? Dar de cate ori ai cautat s-o intelegi, s-o studiezi? Cand ai zis ca te-ai nascut intr-o familie de crestini, te-ai referit la crestini ortodocsi (ca sa inteleg cam care e nivelul tau de cunostinte)? Sau ai zis doar asa ca sa te faci credibil?
"La intrebari personale nu iti mai raspund pe topic" - care intrebare? Si de ce sa eviti discutia? E mai bine pentru toti sa ne expunem ideile si sa le argumentam corect, pentru ca cei ce cauta raspunsuri sa vada.

P.S: Emoticoane, expresii in engleza... esti mult prea degajat pentru nivelul tau de cunostinte in domeniu, nu crezi?

| Yugeen a răspuns (pentru Swifthammer):

Scuze anticipat daca deranjez pe (alt)cineva (in afara de Swifthammer ) cu acest mesaj!
Raspund aici doar ca sa nu creada cineva (ca si cand m-ar interesa foarte mult ce cred altii laughing ) ca evit sa raspund.

Eu stii ce cred, Swifthammer? Ma indoiesc ca te intereseaza dar totusi o sa iti scriu.
Cred ca ai nevoie de o (anumita) carte ca sa crezi, motiv pentru care explicatia logica este ca credinta ta este una indusa ci nu una adevarata.

Precum decalogul ce se vroia a fi scris nu in piatra ci in inimile oamenilor nici tu nu esti departe... ci doar la polul opus: credinta ta nu izvoraste din tine ci dintr-o "piatra" in forma de carte - Biblia - fara de care aparent nu iti poti argumente alegerile, argumentele, "logica", etc.

Este irelevant, pentru mine, sa port o discutie pe tema asta cu tine.
Daca renunti la argumentele Biblice -ceea ce nu cred ca poti face prea curand- mai discutam, altfel nu (din simplul motiv ca mi-as pierde timpul).

"E mai bine pentru toti sa ne expunem ideile si sa le argumentam corect, pentru ca cei ce cauta raspunsuri sa vada"
In principiu sunt de acord cu tine, aici, dar eu cred ca este mai bine ca cine cauta un raspuns sa puna o intrebare si cu asta basta.
In afara de tine eu alte intrebari nu am primit, iar ultima oara cand am verificat, topicul de fata nu-ti era destinat iar mie persoanl mi se pare lipsa de bun simt ceea ce faci tu in masura in care litlledolleioanna a gasit raspunsul pe care-l cauta.
Daca ai neclaritati deschide-ti topic-ul tau si (poate) discutam acolo.

"Vrei sa-mi zici ca cei care ucid, care beau, fumeaza, se drogheaza, comit adulter si alte lucruri scarboase, injura, se cearta si care totusi afirma ca sunt crestini, sunt crestini? Clar ca nu. "
Repet: glumesti, nu? laughing
Tu iti dai seama ca afirmatia pe care ai facut-o este expusa din punctul de vedere al unui judecator, nu? NU - nu, nu cred ca iti dai seama... sau doar nu te intereseaza?
Eu cred ca am citit destul Biblia ca sa ajung la concluzia ca cine-si judeca aproapele face o greseala... dar sa nu uitam, tu esti crestin pentru ca? Asa aduci roade Duhului, judecandu-i pe ceilalti? Sunt curios cine te crezi. Nu, nu ma intereseaza raspunsul ci era mai mult o intrebare retorica cu iz ironic.

Nivelul meu de cunostinte e cel putin cam ca cel al unui absolvent al facultatii de Teologie Ortodoxa din Bucuresti si daca insisti, iti spun si valorile pe care le am la IQ si EQ, ca sa poti sa dormi mai linistit noaptea happy.

L.E.
O intrebare (la fel de retorica si la fel de ironica) simpla am pentru tine: ce ai fi facut daca nu ar fi existat Biblia?
Iti spun eu: nu ai mai fi purtat acest "dialog" cu mine.
Daca ai alta parere te rog sa argumentezi.
Poti sa-mi raspunzi unde vrei, aici sau pe PM, eu ti-am scris cum consider ceea ce faci raspunzand aici.

Se pare ca pe mine deja m-ai judecat asa ca nu-mi ramane decat sa iti doresc "Noapte buna"!

P.S. Emoticoane? Expresii in engleza? Nivelul meu de cunostinte?
Dupa ce o sa mai traiesti o perioada o sa aflii ca aparentele inseala... dar cum tu crezi deja ca le stii pe toate, probabil o sa treaca mai mult timp decat in cazul unui "open-minded" pana cand vei constata ca nu "vorbesc" prostii happy.

| MistersRapidistMaRiuS a răspuns (pentru Yugeen):

Asa era raspunsul

55 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cunosc atei cumsecade,am prieteni care sunt atei, dar sunt si printre ei oameni morali, cu principii. Diferenta este ca ei nu cred in Dumnezeu.Eu sper ca si ei vor avea o zi de intalnire cu marele nostru Dumnezeu, cum a avut Apostolul Pavel aceea intalnire cu Domnul Isus pe drumul Damascului.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Ne bazam pe ceva ce se numeste,, logica''.

| wales a răspuns:

Fiecare e liber să-și aleagă destinul. E alegerea lor. Dumnezeu respectă alegerea fiecăruia, iar asta trebuie să facem și noi creștinii.

| Maidanezul a răspuns:

Propun funda pentru @Yugeen. Citind cele scrise de el parca este "Cintarea Romaniei" scuze "Oda adusa ateismului"Daca traia Lenin avea si funda rosie de pionier.

| Bogdanux a răspuns:

Sunt...oameni?

| ZvT a răspuns:

Ateii sunt oameni care accepta realitate cu bune si rele.

| DorelSudoru a răspuns:

Ma simt ca o specie de animal la cum a fost adresata intrebareastraight facestraight face
Huh!"Ce parere aveti despre atei?"

| francesca89 a răspuns:

In loc de Biblie mai bine ai studia limba romana.Ti'ar prinde bine!

| litlledolleioanna explică (pentru francesca89):

In loc sa vii cu critici mai bine nu raspunzi deloc

| francesca89 a răspuns (pentru litlledolleioanna):

Sunt libera sa comentez ce vreau!

| litlledolleioanna explică (pentru francesca89):

Comenteaza unde vrei tu dar nu aici ca nu tiam cerut parerea in legatura cu forma mea de scriere

| francesca89 a răspuns (pentru litlledolleioanna):

Spui ca nu esti ignoranta,dar analfabeta recunosti ca esti?
si cum ti'am mai spus,comentez ce vreau, cum vreau, cand vreau indiferent ca tie iti convine sau nu! E un site liber.

| litlledolleioanna explică (pentru francesca89):

Mdaaa...oare de ce TPU nu creeaza o categorie aparte pentru tine thinking( categ idioatelor)

| litlledolleioanna explică (pentru francesca89):

Ce parte din intrebarea mea sau din rasp mele nu ai inteles ca sa zici ca trebuie sa studiez lb romana? lasi si tu comm pe aici doar ca sa primesti cateva puncte in plus si nimic mai mult mai bine ia si iti vezi de ale tale daca nu ai chef sa rasp la o intrebare si nu mai fa tu observatii ca pun pariu ca esti o mucoasa

| francesca89 a răspuns (pentru litlledolleioanna):

Ce puncte ma fata? despre ce vorbesti? Eu nu cersesc nici puncte nici funde. Spui asta de parca imi face viata mai usoara...
Si de ce trebuie eu sa-ti dovedesc ca esti analfabeta? o stii si tu.

PStongueierzi pariul in legatura cu varsta mea.Sunt din '89 nu '99

| NoKidding a răspuns:

Zici ca intrebi de alte specii.
Respect si doar atat.
Persoane care nu asteapta ceva fara sa stea degeaba gen "sa dea domu' sa..." si doar asta fac, persoane care nu ii auzi " azi nu spal ca e dumnica, sau vinerea mare sau sambata mortilor...de care m-am saturat peste cap sa aud astea de la mama", oameni liberi sa faca ce vor si cand vor, fara sa faca 'shpe cruci cand trec pe langa o biserica.
Si nu inteleg ce este atat de speriat cand auzi ca o persoana este atee.Pentru faptul ca nu crede ca universul, pamantul nu s-a format din cateva cuvinte rostite, sa il privesti ca pe altceva decat un om. O ruda de'a mea vroia sa se faca, ca nu ma cunoaste cand a auzit ca nu cred in Dumnezeu(scriu cu litera mare din respect pentru crestini), incepea sa rada. E aiurea.

| BebeStrumf a răspuns:

Idem @Bogdanux, sunt oameni care au alt cult religios, sa zic...sunt liberi!

| BRG a răspuns:

Dar dvs

| Trolli a răspuns:

Sunt realisti.

| BoboMC a răspuns:

Fiecare cu teoriile lui. Nu se discuta asta.

| Ichigo a răspuns:

Fiecare religie are minciunile ei... cred ca unii oameni s-au saturat de asta si au zis sa isi ia propriul destin in mana si sa nu mai creada toate prostiile

| litlledolleioanna explică:

Vreau doar sa vad si parerile voastre despre faptul ca unii nu cred un dumnezeu. eu una nu sunt foarte credincioasa dar stiu ca exista un dumnezeu acolo undeva si adevarul e ca nu ii inteleg pe atei si nu stiu daca o sai pot intelege vreodata.

| Laura a răspuns (pentru litlledolleioanna):

Am o întrebare; răspunde te rog subiectiv. De ce crezi că există? (Dacă afirmi faptul că știi că există ești deja prea ignorantă, dar fie). Din cauză că "te-a ajutat"? Te-ai gândit poate că toate urmările faptelor tale sunt cauzate de acțiunile tale și/sau a celor din jur? Din cauză că sună prea frumos ideea existenței unui zeu atotputernic, atotiubitor, omniscient și omniprezent? Gândește-te că este imposibil, vezi și paradoxul lui Epicur. De fapt paradoxurile în privința lui dumnezeu afirmă concret inexistența lui. De ce să trăiești în minciună când poți fi un om bun, fericit și în plus rațional fără să crezi că există unicorni tricolori plutitori invizibili și atotputernici?

| litlledolleioanna explică (pentru Laura):

M-am nascut printre oamnei credinciosi asta am invatat cu asta m-am nascut. e adevarat ca uneori am si eu dubiile mele dar mai citesc si carti de religie si biblia din cand in cand si imi fac acea idee ca exista un dumnezeu

| Ecea a răspuns (pentru litlledolleioanna):

Ce ti se pare greu de inteles?
Un om care nu crede in existenta unui zeu.
Un om care a citit mai multe carti,a vazut mai multe documentare,s-a informat,a citit biblia, etc si a ajuns la concluzia ca oamenii sunt niste animale evoluate.

Crezi ca noi ateii intelegem magiile? Dumnezeu face din lut omul si sufla peste el si ii da viata, apoi rupe o coasta din barbat si creaza femeia?
Si noua ni se pare patetic.
Dar fiecare crede cum vrea.Nimeni nu judeca pe nimeni.
Avem tot 2 maini, 2 picioare, 2 ochi.Religia nu poate caracteriza un om, am intalnit credinciosi foarte destepti, dar si multi atei inteligenti.

| chelstone a răspuns (pentru litlledolleioanna):

''stiu ca exista un dumnezeu acolo undeva''
Ce parere am despre atei?! Eu insusi sunt ateu, iar daca m-as compara cu tine, in primul rand nu sunt ignorant, ignoranta face parte din caracterul crestinului, practic il modeleaza, crestinul face afirmatii gratuite pe care nu le poate dovedi printr-un rationament logic, astfel facand si un atac la inteligenta umana, a celor care o au... Sa stii ca a stii ca exista CINEVA si credinta in existenta acelui CINEVA sunt cu neputinta impreuna. Acolo unde exista stiinta/ cunoastere, nu-si are rostul credinta, este ilogic sa sustii ca, tu crezi in ceva ce stii ca exista. Acum revenind la STIINTA pe care o ai, si bine-inteles lipsa de argumente pe care le ai pentru ati sustine stiinta sau mai bine-zis credinta, denota ignoranta si in acelasi timp devii un clovn in ochii celor care incearca sa gandeasca si care nu se lasa condusi de niste dogme expirate extrase dintr-o carte scrisa de unii pentru a tine lumea sub control, iar apoi interpretand fiecare fraza dupa bunul plac al fiecarui crestin.
Daca tu STII ca exista dumnezeu care are un caracter transcendent, nu-mi explic cum de nu-i poti intelege pe ateii?! Sau poate doar daca tu crezi ca exista dumnezeu, si atunci se schimba schimba situatia, dar sa stii ca ''a crede'' are un caracter subiectiv si nu demonstreaza nimic. Dar totusi cum stiinta are un caracter obiectiv, deci, care poate fi demonstrata, poate ne demonstrezi si tu ca dumnezeu exista.

Răspuns utilizator avertizat
| litlledolleioanna explică:

Bai fratilorr nu sunt o ignoranta si eu pun intrebari multe si uneori chiar ajung sa cred ca nu exista dumnezeu si ma cearta bunicarolling on the floor cand aude de chestia asta dar asa am fost invatat de mica si nu am ce face, decat sa cred ca exista si o alta varianta cea a ateilor nici eu nu sunt sigura 100% ca exista dumnezeu pentru ca nu am dovezi dar m-am nascut cu asta ca exista un dumnezeu acolo undeva.

| litlledolleioanna explică:

Anyway tot ce voiam sa stiu cum sunt ateii, gandirea lor si chestii din astea si aveti dreptate funda merge la Yugeen...

| Maidanezul a răspuns (pentru litlledolleioanna):

Eu zic sa nu dai inca funda nu este cinstit stai poate apare arnaxur 1950 Acolo sa vezi descintec de plingi nu alta de primitivismul crestininilor in piei de oaie cu prepeleacul la spinare, traind in colibe de paie, facind sirba in jurul focului, aprins cu cremeneaNici arcul nu stiu sa il foloseasca

| litlledolleioanna explică (pentru Maidanezul):

I-am dat funda lui pentru ca asta ma interesa ceea cea a scris el nimic mai mult

| Maidanezul a răspuns (pentru litlledolleioanna):

Ma bucur ca ai gasit ce cautai.

| litlledolleioanna explică:

Ia zi-mi tu cum arata

| IndescribableChild a răspuns:

Nimic. D-Zeu va decide ce se intampla cu ei, acolo sus.

| IndescribableChild a răspuns:

In Rai.

| IndescribableChild a răspuns:

Teoretic da. asta se presupune.

| IndescribableChild a răspuns:

Din punctul asta de vedere, da, e sus. Mai citeste si tu din Biblie si dupa hai sa dam raspunsuri "inteligente".

| IndescribableChild a răspuns:

Am folosit ghilimele pentru a IRONIZA cuvantul inteligemt, daca stii ce inseamna a ironiza, bineinteles. Credeam ca iti vei da si singur seama despre asta, din moment ce esti in stare sa arunci cu critici si pareri nefondate in stanga si in dreapta.
Un sfat: ar fi bine sa pui tu manuta pe o carte, si sa mai lasi mingea.
P.S Am avut cand sa ma joc multumesc pentru "interes"

| IndescribableChild a răspuns:

Hm, cred ca amandoua. Toti suntem niste analfabeti pana la urma. N-am sa fiu eu prima scriitoare de romana la perfectie, dar nici ultima analfabeta.
Si cred ca am deviat de la subiect. O viata frumoasa in continuare.

| VladSilviu a răspuns:

Buna!
Eu sunt ateu, jur pe dumnezeu laughing
lasand gluma, nu stiu de ce pui asemenea intrebari... nu poti tu dormi din cauza ateilor? pariu ca nai 10 ani oricum...
Daca dumnezeu e raspunsu am gresit intrebarile! happy

| litlledolleioanna explică (pentru VladSilviu):

Era o curiozitatea de-a mea voiam sa afluy mai multe despre atei si atat daca tu nai kef sammi rasp frumos la intrebare de ce nu te duci u amai bine la culcare?

| Daryman a răspuns:

Eu insumi sunt prieten bun cu doi atei, si pot spune ca sunt oameni de treaba, buni, care ajuta omul la greu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Despre cei maturi, o parere buna.care sunt intr-adevar atei.despre alde puta verde astia de 12-18 ani care inca au cas la gura si nu stiu nici ce inseamna viata daramite sa filozofeze pe teme existentiale, tot o parere buna.fiindca se vor maturiza si nu vor depasi standardele cunoscute fiindca nu le e dat.am o parere foarte proasta despre...stiti voi cine.

| litlledolleioanna explică (pentru anonim_4396):

Zine si noua

Răspuns utilizator avertizat