| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre atei? Cum ar trebui tratati ei?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@subzero: eu de exemplu dezaprob o mare parte din traditiile bisericeasti (eu sunt ortodox), insa acest lucru in ochii preotilor este considerat ateism, cu toate ca eu cred in Dumnezeu...hmm, oare la ce sa ma astept din partea crestinilor practicanti ai traditiilor bisericesti?

28 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Ateii sunt oameni care pur si simplu nu cred in Dumnezeu.happyEste treaba lor ce fac.Nu avem dreptul sa ii criticam.happy

| lia a răspuns:

In ce sens "tratati"? De ce exista atatea conflicte? Ii tratez dupa capacitatile lor, nu dupa credinte. Fie ca esti ateu, fie ca esti crestin atunci cand te faci cunoscut in societate, nu te faci cunoscut dupa religie ci dupa cunostitele pe care le stapanesti, dupa felul tau de a fi. Am un amic ateu, care este avocat si este destul de apreciat in ceea ce face. Fiecare este liber sa faca propriile alegeri in viata.

lolita
| lolita a răspuns:

Dar ce darga, ateismul este o boala? pe asta nu o mai stiam. normal, cum ar trebui sa tratam si un cuplu gay de exemplu.

Shin
| Shin a răspuns:

Ca orice alta persoana, religia cuiva nu este motiv de discutie. Este treaba fiecaruia, in ce forta divina crede sau lipsa acelei credinte.
Shin.

Janina
| Janina a răspuns:

Vorbim de atei parca ar fi niste ciudati...pt ei noi putem fi ciudatii
sunt oameni normali si trebui tratati ca atare happy

auran
| auran a răspuns:

Cu rabdare

| Parintele a răspuns:

Oameni ca voi toti ce ar trebui tratati cu aspirina.

alexam cred ca tu esti putin confuza, un ateu nu este confuz si nu se spovedeste pe patul de moarte de frica. Ateilor nu le este frica de moarte pentru ca ateii stiu ca dupa moarte nu mai este nimic si nu au de ce sa le fie frica.

Iar daca sotul tau s-a casatorit cu tine in biserica a facut-o pentru voi caci va respecta credinta si sigur te iubeste si nu a vrut sa stice relatia doar pentru mandria lui. Asta nu inseamna ca, daca este intr-adevar ateu, deja si-a schimbat punctul de vedere. Eu personal nu ma conformez acestor traditii inutile, nu mi-am botezat copilul desi am fost supus la presiuni din partea familiei si nici nu voi face cununie religioasa sau alte ceremonii pe care nu le aprob.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Soarele incalzeste si peste cei buni si peste cei rai. Ateii nu sunt neaparat rai, doar ca au un alt credo decat cei credinciosi. Si ei, ca si noi, vor fi judecati prin prisma constiintei lor.

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Cu condescendenta. Cu respectul cuvenit unui semen, cel putin la fel de onest ca si tine. Cu intelegere, pentru ca nu poti stii ce sta la baza convingerilor sale. Sa continui?

| moonY a răspuns:

...astepti raspunsuri de genul "sa fie scosi in piata si omorati cu pietre"?
dar despre cei ai caror zeu este allah, sau buddha, sau zamolxes. ce parere ai?
de ce sa fie tratati intr'un anume fel, doar pentru ca nu impartasesc aceleasi convingeri cu ale tale?
de ce credinta ta e cea mai buna?

| ioanaa a răspuns:

Cum ar trebui tratat orice om, indiferent de sex, religie sau nationalitate.

| dulshe a răspuns:

Nici buna nici rea

| greg a răspuns:

Ca niste oameni normali, numai ca trebuie sa fii putin atent ca poate el nu-ti intelege logica.

| Diva a răspuns:

Fiecare e liber sa decida in ceea ce priveste religia si viata personala

| alexam a răspuns:

Marea majoritate a ateilor sunt oameni ce cred in Dumnezeu, dar sunt nitel confuzi. Consider ca foarte putini sunt atei convinsi, si dupa cum deja stii, majoritatea se spovedesc pe patul de moarte, probabil dintr-un fel de frica. Noroc ca bunatatea, mila si iertarea lui Dumnezeu sunt foarte mari! Trebuie tratati ca orice om normal. Desi sunt crestin-ortodoxa nu sunt habotnica. Ideea e ca cei ce sunt credinciosi, apartinand unui cult religios sau altuia, sau de exemplu care tin post - nu e normal sa se mandreasca ( laude ) cu asta. big grin

| alexam a răspuns:

@ Andrei - mi-a placut raspunsul tau, dar ce preot ortodox ti-a spus ca in ochii lui esti ateu doar pentru ca dezaprobi o parte din traditiile Bisericii Ortodoxe? happy Chiar sunt curioasa daca mai raspunzi, dar probabil e doar o impresie eronata a ta, m-as mira sa fie un fapt real, care a avut loc. ( Paranteza, sotzul meu se declara ateu, dar eu nu ma,, agit,, prea tare, caci stiu ca in sufletul lui crede in Dumnezeu! totodata suntem casatoriti la Biserica... happy )

| alexam a răspuns:

@ No God - ok. Si daca la o varsta oarecare copilul tau va vrea sa se boteze ( crestineze ), indiferent la ce Biserica, ce ai zice? Ar insemna ca e optiunea lui, nu? happy

| borsec a răspuns:

Sunt oameni si trebuie sa-i acceptam asa cum sunt.

| Onutzu a răspuns:

E alegerea lor. Si chiar nu am nimic cu aceste persoane.

| Cryss a răspuns:

Cum adica tratati? confused... Nu vad nici o diferenta intre ei si noi decat religia, in rest sunt si ei oameni si au dreptul de a se integra in societatea noastra happy.

Răspuns utilizator avertizat
| ka2 a răspuns:

Ai pus intrebarea asta de parca ai zice ca nu sunt oameni! Sunt ateu, ii respect pe atei si ar trebui tratati normal, ca oamenii normal. Mai bine ai avea ceva cu homosexualii aia de ies la parade. Aia sunt bolnavi. Si daca tot veni vorba, sa stii ca noi, ateii, avem mai multe dovezi sa credem ca exista si extraterestrii de cate dovezi ai tu, credincios.winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adica noi cei care nu purtam plusuri legate cu ata la gat?, noi care nu ne luam la bataie pentru o sticla de apa sfintita? noi care nu ascutam de preoti care tocmai si-au terminat de construit vile din cutia milei? cu blandete te rog happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Musulmanii sint atei? Sau poate budistii? Ii omorim? Reincepem cruciadele ca nu cred in cine credem noi? Si dupa asta ce facem? Ne omorim intre noi ca nu ne mai place de fetele noastre.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toti oamenii trebuie tratati nediscriminatoriu. Drepturile omului sunt lege. Citez din Conventia privind drepturile omului:Articolul 14 – Interzicerea discriminării
Exercitarea drepturilor şi libertăţilor recunoscute de prezenta convenţie
trebuie să fie asigurată fără nici o deosebire bazată, în special, pe sex,
rasă, culoare, limbă, religie, opinii politice sau orice alte opinii, origine
naţională sau socială, apartenenţă la o minoritate naţională, avere,
naştere sau orice altă situaţie."
Legea-i lege, nu-i tocmeala!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@alexam: pai in primul rand, am avut ocazia sa port aceasta discutie ultima oara cand m-am spovedit (a long long time ago), preotul mi-a spus ceva de genu ca fac rau ca ma duc numai de doua ori la biserica pe an, asta fiind pacat mare; si in al doilea rand am: am avut o discutie prin liceu cu profesorul de religie (care era preot) si cu care am putut discuta mai deschis, si mi-a confirmat parerea preotilor despre ateism...
Poate ce am concluzionat eu este total fals, si preotii adora enoriasii care nu ii baga in seama cate 2-3 ani...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu trebuie tratati altfel, sunt oameni ca si noi, asta e altceva cand nesimtirea umple paharul, se intalneste cam des la ei dar nu avem ce sa le facem.