| Salahadin73 a întrebat:

Ce parere aveti despre catedrala mantuirii neamului, care costa intre 200 si 400 milioane de €? BOR n-ar fi putut folosi banii in alte scopuri?

27 răspunsuri:
| dobratitus a răspuns:

Cu siguranta ca da, s-ar fi putut construi multe locuinte pentru cei saraci, cred ca am fi mai repede mantuiti asa

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu te pune nimeni sa donezi e un simbol national, s-a vrut construita de acum 80 de ani dar nu s-a putut. La multi ani!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ei n-au avul 1 ron, totul s-a facut si se va face doar din donatii.

Răspuns utilizator avertizat
| AlexeHellsing a răspuns (pentru lolosaurus):

Exact. S-AU DAT bani de la guvern. Biserica Ortodoxă Română are propriul buget și nu există legi prin care să oblice Statul Român să distribuie bani în masă pentru o construcție, chiar dacă a fost de o asemenea amploare. Toți banii noștri au fost dați pomană Patriarhiei, patriarhia a cerut poporului, nu guvernului. De altfel dacă nu s-ar fi donat atâția bani, Uniunea Europeană ar fi contribuit la construcția ei, dar s-au scârbit de decizia guvernului.

| vrelian a răspuns:

Catredala neamului si toate bisericile manastirile, toate terenurile bisericii plus toti preotii si alti trintori eu daca as fi la putere leas coate la licitatie pe toate.asta trebuie facut in romania.tot ce tine de biserica apartine statului, tuturor oamenilor.si daca apartine noua la toti atunci poate eu nu-s de acord ca o biserica sa fie sustinuta de stat. poate nu sint de acord ca un popa sa fie platit tot din salariile noastre.si atunci c are este rezolvarea si logica? simplu.statul sa scoata tot la licitatie, iar popii sa dea bani din buzunar daca vor sa aiba o biserica.cine are banu sa plateasca cash nu magarii si uite asa adunam miliarde la bugetul statului, bani cei putem folosi in scopuri bune.bine inainte de a face asta trebuiesc eliminati si banditii, hotii care ne conduc. dupa ce am scos totul la licitatie si dupa vinzare urmeaza ca cei care au achizitionat o biserica sa isi plateasca singuri curentul electic, apa si restu.plus de asta opresc orice salariu catre biserica, opresc orice bani alocatii bisericii.vor joburi sa munceasca pentru asta.biserica de fapt este un fel de afacere si nu vad de ce eu ca stat.de ce eu ca contribuabil sa-i tin pe preoti ca pe niste lenesi.cu ce ne ajuta pe noi biserica? aaaa cu vorba ok atunci daca ei vor sa ajute oamenii sa-si faca singuri biserici sa se sustina singure.deci elimin odata salariile atitor preoti si lenesi din conducerea bisericii. apoi pe linga asta urmeaza sa plateasca si impozit pentru cladire.pai adica eu un amarit platesc impozit si ei nu? nu frate toti sintem egali asa ca toti sa platesca.restu ca o sa zica ca sint afaceri non profit da ok nu au ce le impozita daca intr-adevar or sa dfie non profit.si uite asa se audna bani la bugetul statului de platim penstii salarii si asa mai departe.reparam spitale si alte chestii foarte usor.deci facem ceva util cu acei bani strinsi de biserica de mai marii sefi ai lor.repet asta dupa ce eliminam leprele, hotii, tilharii de la conducerea tarii.cam asa ar trebui sa decurga lucrurile.nu este nimeni impotriva bisericii, dar nici nu putem accepta ca noi s ai suportam pe ei.va intreb de ce nu ati ajuta un copil, un bolnav, de ce nu ajutam o familie amarita si ajutam aceste lepre de popi.si alte specimene care conduc biserica? poate unia dintgre voi vreti sa dait bani lor.nu este nimeni impotriva.dar poate eu nu-s de acord ca banii mei sa mearga la ei. uite eu nu vreau.o particica dintr-o biserica este sia mea si poate ca eu nu vreau ca un popa sa cistige bani de pe urma asta.asa ca cine vrea sa aiba biserica sa si-o cumpere. apoi sa isi faca enoriasi iar aia sa plateasca cit vor ei. daca vor sa dea toti banii lor bisericii sau popei e treaba lor nimeni nu este impotriva. apoi vrea cioneva sa faca catedrala neam, ului poate sa dea si milioane de miliarde daca are.dar acea cladire va fi supusa impozitarii ca porice cladire.asa este corect, normal logic si cum mai vreti.nu sa stea aia in lux pe spatele prostilor.pai daca sintem prosti normal ca ei vad asta si isi permit ce vor.sinte de acord sa o faca dar pe banii cui vor sai dea. oamenii nu au case si ei fac catedrale.dar de ce biserica nu spune ia fratilor hai sa stringem miliardele astea si sa facem ceva blocuri sa le dam la saraci, sau sa le si vindem la persoanele mai nevoiase dar cu mai putin sa isi poata fiecare permite sa aiba o casa.au spus ei vreodata asa ceva? nu ei vor tot pentru ei sa aiba unde sta ei, sa aiba unde da petreceri pe spatele fraierilor.credinciosii daca vor sa le dea tot ce au dar dupa ce se face ce am spus.numai bine si asa sa le dea dzeu cum am spus.

| HowdidIgethere a răspuns:

Un superspital. Insa au si ei o conducere si e decizia lor.
PP. Nu au banii, incearca sa ii obtina din sponsorizari.

| Filip23 a răspuns:

Niste locatii pentru educarea tineretului. Cum ar fi 500 de studio-uri de videochat sau saloane de masaj.

| Andrei7520152 a răspuns:

Mantuirea n-are pret! big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da tu de ce pierzi timpul fara rost pe aici? nu ai putea altceva mult mai util, decat sa socotesti niste bani, cu care nu ai nici o tangenta? si ce costa atata? catedrala? ori construirea ei?

Răspuns utilizator avertizat
| HeiligKreuzAchtAcht a răspuns:

Pentru ca spitalele sunt prea mainstream.

| ManStrong a răspuns:

Eiiiiiiiiiiii dar ce ar face preotii aia care asteapta functii inalte si care promit statului adica guvernantilor ca le fac rost de mandate.Crezi ca ei se multumesc cu o bisericuta acolo! Catedrala domnule.ca de aia e popor roman.

| Mădă0611 a răspuns:

Hai, sictir!
http://i.imgur.com/i9xNj.jpg
La ce iti folosesc scolile, ca oricum nu mai invata nimeni, si de ce sa invete daca viata asta e doar de proba?
La ce iti folosesc spitalele daca boala e urmare fireasca a pacatului si doar dumnezeu te poate vindeca? Sfidare! Blasfemie!
La ce folosesc donatiile pentru centre de ajutorare, daca lui dumnezeu ii e dor de ăi saraci si vrea sa-i ia la el? Oricum o sa-i ia => bani risipiti.

http://www.youtube.com/watch?v=gPOfurmrjxo&feature=youtu.be&t=34s He needs money!

| Thunderstruck a răspuns (pentru Andrei7520152):

N-a intrebat daca mantuirea are un pret... Oricum, d.p.d.v. crestin, daca mergi la biserica nu esti ca si mantuit.

| Andrei7520152 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Stiu. incercam sa fiu amuzant.

| Varga_Fabian_1910 a răspuns:

Doamne ajuta! Catedrala MAntuiri Neamului este foarte buna! Si nu mai scrieti ca ar fi putut face locuinte si din astea! Bineinteles ca ar mai fi putut face mai multe dar s-au si facut destule si spitale s-au ridicat si azile pentru batrani de catre BOR deci nu se ridica numai catedrala se ridica mai multe pe langa ea! ORtodox! id faby_varga pentru mai multe informatii

| ania a răspuns:

-unde trebuie să se închine oamenii...vine ceasul și acum a și venit, când închinătorii adevărați se vor închina Tatălui în duh și în adevăr, fiindcă astfel de închintori dorește Tatăl( Iisus Hristos în Ioan 4-20, 23).

| Kosuchin a răspuns (pentru anonim_4396):

Atata timp cat STATUL a oferit de bunavoie bani abominatiei, mai ales in perioada pinguinului, cred ca ne priveste pe toti.

Si-apoi, omul nu pierde timpul ci doar ne aminteste de adevarata fata a BORaturii, desi e cam gre deu uitat laughing.

Cat despre costuri, cele pentru constructie vor fi mici in comparatie cu cele pentru intretinere. Poti sa te orientezi dupa factura electrica lunara a casei poporului.

| Dandanache a răspuns (pentru Varga_Fabian_1910):

Un popor mic are nevoie de simboluri mari. Desi in scadere socio-economica si demografica, noi reusim an de an sa batem recorduri de marime: cel mai mare brad de craciun, cel mai lung carnat, cea mai mare salata etc. Asta si fiindca recordurile de calitate sau indemanare nu ne sunt la indemana. Ai dreptate, puterea ecleziastica are si ea nevoie de un simbol colosal, la fel cum cea politica are deja. Catedrala Mantuirii Neamului e o huiduma demna de Casa Poporului, buna de trecut in propaganda turistica a Romaniei.

| TheStory a răspuns:

Sunt prea multe biserici si putini cresti adevarati.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru vrelian):

Dar cei care au votat U.S.L. au vrut ca de la 471 de parlamentari sa ajunga la 588. E mai bine asa?

| vrelian a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Pai na zis nimeni ca e bine.ar fi trebuit sa scada numarul leprelor, dar se pare ca poporul roman vrea sa fie chinuit, sa traisca in mizerie.eu asa ceva nu am mai vazut si nici in visele cele mai naspa nu mi-am imaginat asa ceva.cu alte cuvinte sintem un popor de prosti.scuze ca o spun dar alta explicatie nu exista. daca tu alegi pe cei care ti-au facut rau, cum ne mai putem numi? ori sintem prosti ori sintem sadomasochisti, ne place sa fim sclavagiti, sa fim furati si asa mai departe.si acum, poate multi dintre noi, inteleg de ce noi acest popor dea lungul timpului mereu am fost asupriti.pai ne meritam soarta, pentru ca asa am vrut, asta este raspunsul.noi ca romani nu am avut nimic, nu am avut orgoliu, nu am avut speranta, nu am avut absolut nimic un spirit al nostru.au mai aparut asa sporadic cite unu pe ici pe colo care a incercat sa ne aduca in lumea civilizata, dar noi i-am dat in cap.pai de ce sa traim noi mai bine? de ce sa fim noi condusi de un altu dintre noi.acum imi dau seama ca nu strainii au fost cei care neau asuprit ci noi insine am cautat asta.na venit nimeni sa zica alege-l pe hotu ala pe banditu ala.eu asa cred si nu doar cred ci o zic cu tarie ca sintem un popor de timpiti de prosti.alta ceva se exclude.sintem atit de prosti incit si noi credem ceea ce visam sau credem in oricine ne arata un deget.asa ceva nu ai sa mai vezi nicaeri in lumea asta.nu nea fortat nimeni, na intervenit nimeni, noi singuri ne-am facut-o si neo facem cu mina noastra.sintem un popor de ingimfati, noi le stim pe toate, sintem cei mai destepti, cei mai frumosi si etc dar sintem vai mama noastra traim de pe o zi pe alta.cum poate frate un om sa spuna ca sintem cei mai destepti cind tara este in groapa? eu asa ceva nu inteleg, nu vreau sa inteleg ca cineva poate gindi in halul asta.ii vorbim pe americani ca sint prosti ca habar nu au pe ce lume sint, dar aia traiesc f bine au de toate, iar noi aia cei mai cei de pe asta planeta sintem deja in groapa dar tot destepti, frumosi sintem.asa ceva nu mai gasesti in toata galaxia.sintem niste raritati pe bune.cu alte cuvinte nu cred ca mai are rost sa vorbim despre noi ca popor.ce popor frate, asta e popor.asta e tara.nui de mirare ca toti vor sa plece.nu e vinovat Basescu s au Iliescu sau mai stiu eu Antonescu, noi sintem vinovati ca asa vrem noi sa fie.ca asa vrem noi sa fim condusi de putorile, de leprele, de banditii care sint.si de ce vrem asta? pentru ca toti sintem un popor de banditi, de lepre si asa mai departe.sau aproape toti si o lepra un bandit pe cine vrei sa voteze daca nu tot pe unul ca ei.eu ma las de meseria asta de roman sincer.deja mia ajuns.si de meseria de romania.treb sa schimbam numele cumva, sa eliminam pe toti hotii, banditii,. putorile si sa redenumim tara asta in altceva.sa o numim Dacia, pentru ca in acele vremuri era foarte bine vazuta si ca tara si ca popor.pai putem noi sa zicem ca sintem urmasii dacilor? ma mira sa fie adevarat.frate aia din ce spun istoricii erau niste oameni drepti, intelepti, cinstiti si asa mai departe.asta o spun istoricii ce au trait atunci si iau vazut.pai sintem noi oare asa? eu zic nici pe departe.nu e de mirare ca unia spun ca sintem veniti pe aici de mai stiu eu unde.tot ce se poate pentru ca altii din afara ne vad mult mai bine decit ne vedem noi insine.si de aia o si spun. daca mai sint printre noi daci pai atunci frate sa faca ceva sa revenim ceea ce am fost daca ne tragem din ei.tradam si pe mama si pe tata si pe oricine pentru bani pentru o sticla de ulei si pentru o punga de malai.nu cred ca mai avem cuvinte.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru vrelian):

Se trage ca ne-am ucis conducatorul de craciun ceea ce nimeni n-a facut-o pana acum!

| trolololo a răspuns (pentru Varga_Fabian_1910):

Serios? Te provoc sa intri într-un spital al BOR. A, stai nu sunt astfel de spitale.

| Varga_Fabian_1910 a răspuns (pentru trolololo):

Sunt du-te la patriarhie si ai sa vezi!

| LegionarulRoman a răspuns:

Fara nici un rsot va fi aceasta catedrala. Poate doar ca sa implineasca profetiile sfiintilor care ziceau ca bisericile vor fi mai bogate ca niciodata la venirea lui Antihirst. O astfel de catedrala poate fi cu adevarat frumoasa, dar nu era cazul sa se faca in perioada de criza, cand romanul moare de foame.