| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti de megalomana Catedrala a Mantuirii Neamului? Bani irositi? Sau ne trebuia asa ceva? Dar Spitalul Vindecarii Neamului de ce nu se face? Nu mai bine se facea asta?

13 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

In incinta catedralei se va face inclusiv un spital ultramodern, de urgenta... Se va adauga celorlalte 54 deschise de biserica ortodoxa. Nu sunt multe, dar hai sa vedem statul, ce a mai construit in ultimii 30 de ani... ABSOLUT NIMIC. PROGRAM EUROPEAN - in ceea ce ii priveste pe romani.
A inchis zeci si zeci si zeci de spitale sad

| Octavian199 a răspuns (pentru milan9):

Moca?

| milan9 a răspuns (pentru Octavian199):

Este datoria Bisericii de a se implica. Nu stiu daca e vreun caz (cu fonduri mixte) in cele 54 de unitati medicale/ spitale ridicate de Biserica, dar nu prea cred, din moment ce statul are o agenda fixata de Europa: inchidere de spitale, disponibilizari de locuri, reducere de personal medical...

| mentholinks a răspuns:

Mi se pare trist ca intr-o tara in care exista atat de multi oameni si copii care traiesc sub limita saraciei, biserica sa iroseasca astfel banii. E contrar tuturor invataturilor crestine ce se intampla.

| AC4S4 a răspuns:

Da, cred ca sunt bani irositi. Insa, cred ca banii aia tot nu mergeau spre spitale, scoli, infrastructura daca nu mergeau pe catedrala. Nu sunt nici ortodox, nici bucurestean, nu prea e treaba mea.
Ma intereseaza mai mult dezvoltarea regiunii mele. Din pacate, acest lucru se va intampla cu greu daca PSD va fi la guvernare, din moment ce regiunea mea voteaza cu PNL.
In plus, Biserica Ortodoxa Romana ar trebui sa se concentreze in a apropia enoriasii de Dumnezeu. Putini romani ortodocsi merg frecvent la biserica, si mai putini citesc Biblia.
Mantuirea este importanta, dar nu se face printr-o cladire. Avand in vedere ca exista preoti prinsi cu pacate de curvie care sunt lasati in continuare sa fie preoti, ei le spun oamenilor intr-un fel ca pacatul nu este grav.

| Darkmagic a răspuns:

Hai sa vedem daca un raspuns din 2015 e la fel de actual si acum.
Din curiozitate... :D
https://www.tpu.ro/go-to-answer/13751665/
Mergem mai departe, in timp...
Prin 2011, unul care v-a fost Presedinte a sustinut si aprobat inchiderea a vreo 60 de spitale.
Asa o fi?
Sa apelez la internet? :)
Nu am auzit sa sara nimeni de (pardon!) c(u)r in sus, asa ca propun o petitie catre italieni, englezi, francezi, nemti, spanioli, etc, sa-si niveleze dracului bisericile monstruoase, si sa faca niste spitale-n loc!
Sau niste scoli, ca put tarile lor de inculti si-si dubleaza filmele din cauza de analfabetism.
Hmm...
N-ar merge nici astea!
Eu zic sa incercam totusi, poate ne iau in serios. :))

| Octavian199 a răspuns:

O prostie.

| 6684464 a răspuns:

Incetati cu intrebarile de oameni prosti!
Ce spitale sa se faca daca nu sunt doctori? Te duci tu si faci pe doctorul acolo?! Sa se investeasca in oameni nu in cladiri prostilor! asa trebuie sa ganditi, oamenii sunt importanti, nu cladirile! Sa se investeasca in educatie si salarii motivante pentru oameni educati cum trebuie, nu in oameni prosti, buni la dat din gura si in cladiri inutile! [stii ca sunt spitale goale in Romania pentru ca nu sunt doctori?!]

| pacatosulBogdan a răspuns:

Ce parere avem despre megalomanele stadioane pe care sunt irositi banii publici, si cu care s-ar putea construi spitale? Daca omul cand isi construieste o casa, crede ca merita tot ce-i mai bun, ca materiale, ca si marime sau arhitectura, de ce nu ar merita Dumnezeu tot ce-i mai bun din cate ii poate oferi un popor roman, ai carui stramosi au fost crestinati de Sfintii Apostoli, deci un popor crestin si ortodox prin nastere?
Dumnezeu merita tot ce-i mai bun si spre slava lui Dumnezeu s-a construit aceasta Catedrala! Eu, ca fost ateu, care am fost anti-catedrala, asa cred acum!

| suntserios a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Dumnezeu merita si clopotele alea mari cu mecla lui Dani?

| Jardelin a răspuns (pentru suntserios):

Asa se face la ortodocsi. Pe clopotele de la bisericile episcopale se stanteaza imaginea episcopului.

| suntserios a răspuns (pentru Jardelin):

Ce tare a fost primul popalau caruia i-a venit ideea. Stătea el și se uita la clopot și a avut revelația... BOSS, eu îmi pun mecla aici, sa fie pentru viitor

| Jardelin a răspuns (pentru suntserios):

Ok, stiu. La mistocareala suntem campioni. Leftism is a mental disorder. Atat le poate mintea: desconsiderare, relativizare, mistificarea realitatii, celsaguri, minciuni, ura, intoleranta, abuzuri, jigniri, ipocrizie si evident un urias complex de superioritate.