| IoanieCriminalul a întrebat:

Ce parere aveti despre cele 11 legi sataniste? Mie mi se par mult mai omenesti decat cele 10 porunci!

P.S:Cei care nu stiti legile dati o cautare pe google

34 răspunsuri:
| Exilee a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa te intereseze satanismul. Mai bine fereste-te!
Nu inteleg la ce l-ar interesa pe "un simplu ateu" acest domeniu.De fapt stii ce? Poate esti o persoana introvertita, aflata la un rang inferior, stiu ca societatea este dura si poate din pricina mentalitatilor acesteia ti-au provocat mari frustrari. Ai citit toata Biblia? Detii intelepciunea absoluta pentru a trage concluzia cu usurina ca NU exista Dumnezeu? Nu cred ca esti ateu. Dupa modul cum scrii, esti doar un ratacit.

| IoanieCriminalul explică (pentru Exilee):

Vai de capul tau laughing. Habar nai ce e ala satanismul si vorbesti.

| Exilee a răspuns (pentru IoanieCriminalul):

O seara frumoasa iti doresc!

| IoanieCriminalul explică (pentru Exilee):

Sa ai si tu parte de o seara frumoasa!

| Maxim96 a răspuns:

Unde a mai ajuns lumea! Li se pare legile sataniste mai bune decat cele dumnezeiesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru IoanieCriminalul):

Ma spune-mi tu mie ce este ala satanism sa vad daca am de ce sa te fac dobitoc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt vreo 3 legi tampite partial, serios.
4. Daca un invitat in lacasul tau te enerveaza, trateaza-l cu cruzime si fara mila.
In cazul asta as aplica tot ultima lege dar cu o limita fara sa ajung la distrugere totala.
7. Recunoaste puterea magiei daca ai folosit-o cu succes pentru ati indeplini dorintele. Daca negi puterea magiei dupa ce ai chemat-o cu succes, vei pierde tot ce ai obtinut. - BULLSHIT.
Deci sunt 4.7.11 cu care nu sunt de acord.
Iar la crestinism 5, 6, 8 si 9 sunt cele care sunt ok. laughing
5.Sa iti respecti parintii care te-au indoctrinat in crestinism. XD
6.Sa nu ucizi.
8.Sa nu furi desi si a 10 a porunca tot aia este.
9.Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.

| BlackSulphur a răspuns:

Nu a mai fost pusa intrebarea asta de vreo... 3 ori?

| IoanieCriminalul explică (pentru Maxim96):

Macar leai citit?

Răspuns utilizator avertizat
| NGheorghe a răspuns:

Cam zilnic este cate unu care intreaba acest lucru...
Daca ti se par "omenesti" este pentru ca chiar au fost "debitate" de catre un om si nicidecum de vreun satană;
Oricum, faptul ca un "ateu" simpatizeaza "o creatie" a zeitati pe care o neaga... nu se numeste paradox ci tampenie.
Tu ca si ateu ar trebui sa cauti "verigile" pierdute din evolutia lui Darwin, altfel o sa credem ca cineva te plateste sa faci reclama la "11 legi"

| Inferno a răspuns:

Toate legile au ca autor omul cu exceptia celo fizice, iar toate legile ce au ca autor omul sunt efemere si failibile.

| Maxim96 a răspuns (pentru IoanieCriminalul):

Ce cu satanismul e mai bine decat cu Dumnezeu?
Ce-ti da tie Satan?

| IoanieCriminalul explică (pentru anonim_4396):

In primul rand satanismul nu inseamna venerarea lui Satana! Satanismul inseamna venerarea ta sau a naturii.Satanismul nici macar nu iti cere sa crezi intr-o zeitate. Daca vrei mai multe detalii iti las acest video in care ti se explica pe scurt ce trebuie sa stii despre satanism

http://www.youtube.com/......ttp?/watch

| IoanieCriminalul explică (pentru Maxim96):

In primul rand stanismul NU inseamna VENERAREA lu Satan. Daca crezi asta ai probleme grave! Si in al doilea rand aceste legi nu sunt exagerate si mi se par mai bune.

P.S Nu sunt satanist dar respect unele legi din crestinism si din satanism

| Maxim96 a răspuns (pentru IoanieCriminalul):

Pai da nu poti sluji la doi domni odata.

| IoanieCriminalul explică (pentru Maxim96):

Vad ca nu ai inteles! Sunt ateu dar unele legi se aplica in viata de zi cu zi.Ti-am explicat clar satanismul nu are legatura cu satana, dar multi crestini nu fac aceasta diferenta.

| Lizzu a răspuns (pentru Maxim96):

"Pai da nu poti sluji la doi domni odata. "

Dar cine te vrea sclav in lume?
Te faci singur sclav.

| Maxim96 a răspuns (pentru Lizzu):

Eu slujesc lui Dumnezeu!

| Lizzu a răspuns (pentru Maxim96):

Si cu ce-i slujesti?

De ce vorbiti vorbe mari?
Nici macar sfintii nu slujeau cu adevarat lui dzeu.
Suntem oameni, nu trebuie sa ne credem asa de puri pentru ca nu suntem pe deplin, asa cum am vrea.

Mai avem cale lunga pentru a ajunge in punctul acela.
Daca exista vreo fiinta suprema, nu vrea slujit si sclavagism de la noi.
Asta e sigur.

| IoanieCriminalul explică:

Recunosc ca nu stiu multe despre satanism dar am pus o intrebare simpla.

| Maxim96 a răspuns (pentru Lizzu):

Pentru Dumnezeu e bineplacuta orice fapta buna, orice rugaciune, orice gest de binefacere.
Suntem pacatosi si nu suntem vrednici de mila Lui, dar oricum El este mult milostiv si indurat si nu ne lasa sa pierim in marea pacatelor!

| Scarbo a răspuns:

Prea blande pentru oameni.

| Scarbo a răspuns (pentru IoanieCriminalul):

Cine este Satan in satanismul traditional?

| Lizzu a răspuns (pentru Maxim96):

Orice fapta buna facuta catre cineva si orice gest de binefacere iti umple sufletul tie si acelei persoane.

Orice bine facut cuiva te ajuta pe tine insuti.
Faci binele pentru ca asa iti dicteaza inima, pentru ca asa e normal sa faci bine si sa ajuti cand e cazul si poti s-o faci, si nu pentru ca iti sta gandul ca daca cumva nu ajuti ajungi in iad...

| Scarbo a răspuns (pentru IoanieCriminalul):

Ala nu e satanism despre care vorbesti tu, este crestinism combinat cu ateism, asta a facut lavey.

| Maxim96 a răspuns (pentru Lizzu):

Adevarat,asa e uman sa facem. Dumnezeu este iubire si dreptate si ne indeamna sa avem si noi dragoste catre aproapele nostru, sa ne iubim si vrajmasii!

| M25M a răspuns (pentru Maxim96):

Satanismul nu se refera la slujirea unui zeu, mai bine cauta legile respetive sa iti faci o parere si apoi vorbeste...

| ErrorFound a răspuns:

Imediat ce a aparut Codrin cu vlog-ul ala si am postat si eu despre satanism ati inceput si voi...
Nu neaparat mai umane...
Probabil mai bune.
Totusi, nici una din ele nu-i buna. Fereste-te de crestinism ca o sa te arda la portofel si la minte si de satanism ca te arde alt undeva...

| IoanieCriminalul explică (pentru ErrorFound):

Mai precis unde?