| nesuferit a întrebat:

STie cineva care sunt cele 10 porunci sataniste?

Răspuns Câştigător
| Laura a răspuns:

Mie mi se par mai degrabă reguli de bun simț, nu sataniste. http://www.bisericasatanista.org/......tului.html

24 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Stiu cele 10 porunci care imi asigura un viitor frumos in cer cu Dumnezeu.Nu ma intereseaza sa ajung in iad sa ard in iazul de foc.Mersi.

| TeoPT a răspuns (pentru EmaS):

Țin să te anunț, ca și ceilalți de aici, că cele 10 porunci sataniste n-au nici cea mai mică legătură cu iadul, focul, suferința veșnică bla bla bla. Cele 10 porunci creștine mi se par singura chestie care merită respectată din cartea SF numită Biblie, iar cele 10 porunci sataniste sunt reguli logice și de bun simț, care la rândul lor merită respectate.

| EmaS a răspuns (pentru TeoPT):

Fiecare cu stapanul lui.Eu il am ca Domn si mantuitor pe Domnul Isus. Vreau sa fac voia Lui toata viata mea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Aoleo, dar suntem caini?

| nesuferit explică (pentru EmaS):

Romanii lau tratat pe isus ca pe un sclav, ca pe un animal, iar tu il divinizezi? El n-a fost in stare sa se apere pe el insusi si vrei sa te apere pe tine? ironic

| EmaS a răspuns (pentru nesuferit):

Isus a venit pe acest pamant, cu scopul de a muri pentru noi pacatosii.De buna voie a acceptat sa moara,ca noi sa avem iertare prin sangele Sau.El este atotputernic, suveran, dar nu se implica decat atunci cand noi il chemam sa vina in ajutor.A lasat pe om sa aleaga.

| nesuferit explică (pentru EmaS):

E una sa mori pentru a mantui omu. Dar e altceva sa mori umilit de om, care pana la urma urmei e supusul lui dumnezeu.Nu sesizezi ca stapanul tau nu are nici o putere fata de noi oamenii? sau nu vrei sa sesizezi Eu incerc sa te aduc pe drumul cel bun Ema, dumnezeul tau esti Tu!

| EmaS a răspuns (pentru nesuferit):

Pe acest drum am fost 25 de ani,pana am realizat ca Dumnezeu ma iubeste,ca El exista,a dat ce a avut mai scump pentru rascumpararea noastra,Em m-a transformat intr-un copil de Dumnezeu,recunosc autoritatea Lui in viata mea,Il iubesc, si doresc sa imi petrec vesnicia impreuna cu El, in rai.

| EmaS a răspuns:

De exemplu?

| EmaS a răspuns:

Ai curajul sa le prezinti pe toate cele 10?

| RXN a răspuns (pentru EmaS):

1. Nu-ti da opiniile sau sfatul decat daca esti rugat.

2. Nu-ti povesti necazurile altora decat daca esti sigur ca acestia vor sa le auda.

3. Cand te afli in lacasul altuia arata-i respect, altfel nu te duce acolo.

4. Daca un invitat in lacasul tau te enerveaza, trateaza-l cu cruzime si fara mila.

5. Nu face avansuri sexuale decat daca ai primit semnalul de imperechere.

6. Nu lua ceea ce nu-ti apartine decat daca este o povara pentru cealalta persoana si aceasta cere sa fie eliberat de povara.

7. Recunoaste puterea magiei daca ai folosit-o cu succes pentru ati indeplini dorintele. Daca negi puterea magiei dupa ce ai chemat-o cu succes, vei pierde tot ce ai obtinut.

8. Nu te plange de nimic din ceea ce nu esti implicat direct.

9. Nu face rau copiilor mici.

10. Nu ucide animale neumane decat daca esti atacat sau pentru mancarea ta.

11. Cand mergi pe teritoriu deschis, nu deranja pe nimeni. Daca cineva te deranjeaza, roaga-l sa se opreasca. Daca nu se opreste, distruge-l.

Vai de mine, mare chestie, o sa ard in flacarile iadului ca am dat copy-paste la asa ceva.Si da,cu siguranta Woodenpints avea 'curaj',de parca nu a demonstrat suficiente pana acum...[Nu inteleg de ce ar fi nevoie de curaj sa faci asa ceva...]Si, draga tanti Ema, exagerati in stil barbar.

| EmaS a răspuns (pentru RXN):

Daca a crede in Dumnezeu inseamna a exagera, nu mai am cuvinte!

| RXN a răspuns (pentru EmaS):

Nu ma refeream la faptul ca a crede in ceva este o exagerare, ci la modul in care priviti oamenii care cred in altceva decat dumneavoastra.

| nesuferit explică (pentru EmaS):

Ce pareri ai tu despre porunca ortodoxa, aceea cu nu adera la sclavul, cred ca stii la care ma refer. Nu observi cat de invechite sunt, si ca nu mai ai pic de logica in contextul actual. sa nu mai zic ca pot sal acuz pe zeul vostru, dumnezeu de rasism, si sclavagism. Astept pareri.

| OmletteDuFromage a răspuns (pentru EmaS):

Ema, trebuie sa recunosti ca sunt totusi destul de bune. Chestia cu trateaza-i cu cruzime si fara mila mi se pare rea, dar restul totusi sunt de bun simt. Cele crestine :. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
4. Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.
5. Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.
6. Sa nu ucizi.
7. Sa nu fii desfranat.
8. Sa nu furi.
9. Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
10. Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.
Uite. aici spune sa nu iti faci chip cioplit, etc, etc. Atunci de ce exista atatea icoane/statui ale lui Iisus/Dumnezeu/mai stiu eu ce sfinti. Eu acum, sincer, fara panarama, am inceput sa cred ca totusi religia nu e asa de rea. Intr-adevar, cred in continuare ca este facuta pentru manipularea oamenilor, dar totusi, decat sa se omoare intre ei, mai bine manipulati. Sincer, cred ca cele sataniste sunt facute pentru bine aproapelui tau (din nou, cu exceptia celei cu fai rau daca te enerveaza) iar cele ortodoxe sunt facute pentru tine (adica pentru a ajunge in Rai). Si te rog sa observi ca, cateva din cele sataniste sunt asemanatoare cu cele crestine. Ex: Nu lua ceea ce nu-ti apartine decat daca este o povara pentru cealalta persoana si aceasta cere sa fie eliberat de povara. cu 8.Sa nu furi. [sunt aproximativ la fel].
sau: Sa nu ucizi. cu 10. Nu ucide animale neumane decat daca esti atacat sau pentru mancarea ta. sau Sa nu fii desfranat cu Nu face avansuri sexuale decat daca ai primit semnalul de imperechere. Ce zici, am si eu dreptate?

Răspuns utilizator avertizat
| MoonLight a răspuns:

11. Cand mergi pe teritoriu deschis, nu deranja pe nimeni. Daca cineva te deranjeaza, roaga-l sa se opreasca. Daca nu se opreste, DISTRUGE-L.
Super!

| nesuferit explică (pentru MoonLight):

Si vrei sa insinuezi ca nu este adevarata porunca asta? Asa e si in viata, te avertizez, te mai avertizez odata "ca sari calu" si a treia oara iti iei somn

| MoonLight a răspuns (pentru nesuferit):

Te-ai cam bagat in seama aiurea aici. Eu am sups doar ca este buna (super) prounca asta. Nu inteleg ce cauta "vrei sa insinuezi ca nu este adevarata". Si cu ce am sarit eu calul?hee hee Probabil ai gresit persoana, dar daca te-ai referit la mine iti zic de pe acum, mai bine taceai!

| nesuferit explică (pentru MoonLight):

Era un exemplu practic din viata de zi cu zi, nu trebuie sa fii tu acea persoana care sare calu. Am avut inpresia ca acel "super!" l-ai folosit la modul ironic. Scuza-ma daca am interpretat prost mesajul tau

| Astaroth a răspuns:

Le stiu pe dinafara.

| GuessWhoIAm a răspuns:

1.Esti un mare tampit si de la 2 pana la 10 si un mare fraier!

| TeoPT a răspuns (pentru GuessWhoIAm):

Felicitări, tocmai te-ai autocaracterizat cu succes!

| Hawks a răspuns:

Daca le repect pe toate ce inseamna? adica pana acum l-eam respectat fara sa imi dau seama