| Dumniezău a întrebat:

Ce parere aveti despre construirea catedralei mantuirii neamului? Nu vi se pare cam prostesc? Sa bagi milioane de euro intr-o biserica in loc sa bagi in spitale si scoli? Nu vi se pare ca religia este o forma de manipulare si hotie?

Răspuns Câştigător
| DarkAndDreary a răspuns:

Un singur cuvânt: România.

31 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Chiar trebuiesa apara intrebarea asta saptamanal?

| AragorN88 a răspuns:

Cum face cainele pipi ca sa marcheze teritoriul, cam asa face si BOR cu Romania.

Se tot lauda ca 90% din populatie sunt crestini ortodoxi, dar oare de ce nu isi permit sa isi finanteze mallu din donatii. Oare nu cumva ca multi dintre ei nu sunt de acord cu aceasta catedrala?

NOname
| NOname a răspuns:

Mi se pare absurd de stupid, nesimţit şi arogant.
Totul avem, numai o Catedrală-Mall ne lipsea!

| Exilee a răspuns (pentru NOname):

Eram sigur ca vei sosi aici frumusete!

" Nu pot numi moralitate ceea ce nu-si are radacina in religie"

Vizioneaza si acest filmulet:

http://www.youtube.com/......ttp?/watch

| NOname a răspuns (pentru Exilee):

Iar te bagi în seamă neîntrebat?
Nu am fost destul de clar, când am spus că părerile tale nu mă interesează?
Discută cu îndoctrinaţii de-ai tăi, poate vor fi mai receptivi la aberaţiile tale. Eu nu am chef nici de ele, nici de alte jigniri şi scuze ipocrite fără valoare.

| Exilee a răspuns (pentru NOname):

O sa te las o vreme singura. Probabil ca o sa parsesc putin acesta comunitate. Sincer, chiar imi pare rau.

| milan9 a răspuns:

Babilonul din Apocalipsă NU SE REFERĂ LA NICI O RELIGIE!

"Babilonul cel Mare", prezentat şi ca "desfrânata cea mare", "beată de sângele SFINŢILOR şi de sângele MUCENICILOR lui Iisus" (Apocalipsa 17, 6).

"Sfinţii şi mucenicii lui Iisus", în toată istoria creştinismului AU FĂCUT PARTE DOAR DIN BISERICĂ. "Babilonul cel Mare" a vărsat sângele lor, A RĂNIT BISERICA, nu are altă legătură cu Biserica!
Hristos profetic spune despre Biserică faptul că "nici Porţile Iadului nu o vor birui"! S-a păcălit oare Hristos? Să nu se ardă nimeni cu aşa ceva!

Cei interesaţi să lovească creştinătatea, Biserica, interesaţi să dezinformeze, vor să-i facă pe ceilalţi să înţeleagă greşit "Babilonul cel Mare" din cap.17-18 din Apocalipsă.
Dar "Babilonul cel Mare" nu se referă la nici o religie, ci la opusul ei, fie la o mentalitate a păcatului (la modul figurat corupţia, mirajul banului etc...), la necredinţă (curente care s-au îndreptat clar împotriva creştinismului, precum comunismul) sau chiar la vreun,, organism de conducere" de genul unui guvern mondial

| sublime89 a răspuns:

Este mai mult decat prostesc. Este o crima.

| Jardelin a răspuns:

Eu am o parere buna si nu mi se pare prostesc! Abia astept sa se termine sa ma pot inchina si eu in aceasta catedrala!

Cit despre scoli si spitale, subscriu la cea scris chitobagul!

| Jardelin a răspuns:

In completare la ce am scris mai sus:

http://www.monitorulsv.ro/......i-sase-ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prostie e putin spus, o idiotenie, eu cred in Dumnezeu si nu gasesc rostul bisericilor, ca daca vrei te rogi unde vrei...dar asta e logica lor, nu stiu ce au de gand...si nu mereu religia e de vina, desii e laughing, adica ei nu-L reprezinta deloc pe Dumnezeu dar ce putem face, ca tot ce vor ei fac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi place arhitectura unor catedrale din roma, munchen dar parerea mea nu va schimba nimic in lumea asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga Chitobagule,
Cu respect te anunt ca cuvintele ''blegule'',''prostule'' nu sunt potrivite pentru un crestin(indiferent ce religie ai avea).
Voi crestinii(adica TU -caci am intalnit si credinciosicare stiu sa nu jigneasca -uni chiar daca sunt jigniti si in acest caz RESPECT!) le raspundeti asfel ateiilor care(in acest caz se vede CLAR ca nu te-a jignit cu nimic!)
Ce fel de exemplu vrei sa dai?
Adica cum vrei ca un ateu(care nu crede sau nu vrea sa creada ) s se lase convins de tine(in orice sens care are legatura cu credinta si/sau religia) din moment ce tu ai un asemenea vocabular?
Si am mai vazut asemenea ''expresii'' in mai multe din raspunsurile tale!-caci daca ar fi prima abatere n-as comenta nimic dar se pare ca pentru tine a devenit o regula!
Uita-te prin raspunsurile/intrebarile mele -vezi o sa gasesti asemenea cuvinte?
Ok!-acuma sa nu crezi cumva ca am ceva personal cu tine-dar daca voi crestinii vorbiti asa atunci ce fel(de ce) mai aveti altfel de asteptari din partea ateiilor?

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Kasandra, chitobagul nu a intentionat sa jigneasca. Asa este modul lui de exprimare, dar nu o spune cu rautate. Lui Madalina ii spune "fă Madalino", altora "blegi", "trogloditi" dar o spune intr-un mod asa mai parintesc avind in vedere si virsta lui. Nu te supara, mai treci cu vederea si iarta si tu, ca nu e un om rau, are un suflet cald si simt ca va iubeste chiar daca uneori va ia cam tare.

| CinevaNou a răspuns (pentru Jardelin):

Deci vrei sa spui ca e cam taran de felul lui?

| Dumniezău explică:

Deviezi de la subiect...Si incearca sa vorbesti si tu mai normal cand vine vorba de religie.Ca imediat ce nu-ti convine ceva injuri ca un fraier. Eu doar incerc sa clarific un lucru...nu am venit aici sa fac scandal.In plus, de ce naiba sa dai atatia bani pe o amarata de catedrala? Crezi ca avem prea putine biserici in tara asta de rahat si mai vrei sa se construiasca? Gandeste-te putin.Cu banii aia puteam face si noi ceva util spre exemplu renovarea spitalelor si al scolilor.Da' nu, pentru voi bisericile-s pe primul loc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumniezău):

Ma? ce nu ai inteles din ce am scris eu? tu te uiti a stiri? vazut-ai ca toate spitalele inchise, le-au cerut inchise primarii din localitatile respective? fiindca plateau cadre medicale degeaba? si au spus ca le vor transforma in camine de batrani, in care sa fie tratati si ajutati batranii ramasi singuri, dupa ce tinerii au plecat la munca pe straine meleaguri? stii ce s-a ales de ele? de unde sa stii daca tu crezi ca stirile si chestiile importante pentru societate sant numa pentru cei ca mine si nu si pentru voi? pai NOI ne ducem.VOI urmati? veti fi mai vrednici? ori faeti ca ala de la reovulatie? ce ai facut in timpul reovulatiei? ce am facut? ce a facut toata lumea.AM Trrras. jaluzelele si m-am uitat la tembelizor.biserica,pentru mine ca si cladire reprezinta un locas de rugaciune.atat.ca institutie spirituala iti pot explica doua veacuri ca nu ai cum sa intalegi asa ceva.

| αndï a răspuns:

Bisericile sunt institutii care genereaza bani, nu ii "irosesc" pe cultura si sanatate. Sunt credincios, mi.am dovedit singur existenta lui Dumnezeu, acum un an eram un ateu modest care nu se lauda cu asta, dar sa bagi milioane in construirea bisericilor mi se pare o tampenie ingrozitoare, tara asta se va ridica vibrational si energetic cand oamenii vor intelege ca nu bisericile aduc "mantuirea neamului", ci noi insine prin practica, credinta si iubire neconditionata.

| Jardelin a răspuns (pentru αndï):

Spune asta si neprotestantilor din SUA care au construit biserici cit Casa Poporului de la noi!

| αndï a răspuns (pentru Jardelin):

Ei, la fel ca si crestinii care inca n.au deschis ochii o sa aiba mult de suferit cand nu se vor mai putea tine anumite secrete. Cat timp suntem incuiati cei de sus petrec.

| casablanca40 a răspuns:

Mi se pare normal ca BOR sa construiasca ce vor si unde vor, dar din banii proprii. Vi se pare normal ca 89% din costuri sa fie suportate de statul roman?

| Zamolxe777 a răspuns:

Nu stiu de ce toti oamenii cred ca religia este principala forma de manipulare si hotie, toti dau vina pe religie etc.E o parere care o formeaza mass-media pentru altii.Intr-adevar construirea catedralei este o MARE prostie dar principalul vinovat aici stii cine este? Ratiunea de stat! Ratiunea de stat este preocupata sa bage milioane de bani in biserici si nu in spitale si scoli.Si religia si stiinta, amandoua sunt aliati ai puterii.Stiinta a servit interese nationale si personale, a fost folosita pentru manipulare! La fel si religia, este folosita pentru manipulare! Trebuie sa privim lucrurile acestea in mod obiectiv si sa ne dam seama ca religia, in ciuda rahaturilor pe care le-a facut, a ajutat sa zicem asa la progresul omenirii, stiintei etc.

| Zamolxe777 a răspuns:

Stai bre ca zice dansul bine ce zice! Catedrala mantuirii neamului este o cladire imensa ma! Mai mare decat un hipermarket! Pentru ce o folosesti? De ce iti trebuie si o catedrala imensa cand ai in tara asta mai multe biserici decat spitale si scoli la un loc? Noi producem CANTITATE nu CALITATE! Trebuie sa gandim obiectiv problemele acestea! Trebuie sa ne trezim la REALITATE!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zamolxe777):

Ma baiete? catedrala neamului poate fi cea mai mare spalare de bani a bisericii impreuna cu politichia. dar ce ma enerveaza este ca se striga asupra bisericii otodoxe romane care nu ESTE catedrala.iar celelalte despre care spuneam chiar sant reale. spitalele inchise si scolile sant in zone rurale ori total nepopulate de catre bolnavi din cauze clare de; boala tratata corect, pacientii morti.de ce mai platim sanatatea daca toti fug la orasele si spitalele mari din capitala, Iasi, cluj, Austria cei mai avuti? despre scoli ce vrei sa-ti spun? ca cand eram la liceu eram trei mii numa in caminele de elevi si inca 4 mii din oras? si erau in oras vreo 15 licee? iar acuma bantuie fantomele prin ele si niste umbre de elevi care in loc sa gandeasca copie de pe net totul? sa fim seriosi.priviti societatea in ansamblu si formativa pareri proprii, si la obiect nu.pareri formate prin tembeliziuni, fiindca dati dovada de superficialitate si intrati in maturitate cu pareri proaste preconcepute si asta e de rau.

| Zamolxe777 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu daca sa te iau cu tu sau dvs.Dar nu ma baga in aceeasi oala cu generatia asta de dobitoci pe care tocmai ai descris-o.Incerc sa fiu cat se poate de bine informat, critic si obiectiv.Ai mare dreptate dar citeste si raspunsul pe care l-am dat mai sus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zamolxe777):

Zamolxe? si casa poporului, este extraordinara,maaare,frumoaaasa, o constructie megalomana, cracterizata ca atare de un turist strain.dar ala a intrebat; si la ce foloseste? crede-ma, o ridicare din umeri, nu e un raspuns.dar uite un banc; un taximetrist cara un turist prin Bucuresti; vede ala o constructie.ce este? cutare.cat a durat? 2 ani.eheee la noi in doua luni era gata.vede altaceva.cat a durat? doua luni.ehheeee la noi in doua zile era gata.vede si casa poporului.waw.da asta ce e si cat a durat constructia? soferul; nu stiu ca dimineata nu era aici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica sa inteleg ca tu afirmi ca daca nu poti sa te duci la Iasi(sau alte orase pe care tu le-ai mentionat) unde se gasesc medici specializati-pentru ca prin absurd nu ai bani(caci deh!-sa zicem esti taran sau pur si simplu orasean somer) atunci trebuie sa fi lasat sa mori?(adica tu ne spui noua ca la tara sau la orasele cu o populatie mai mica nu mai trebuie spitale?)
Pe de alta parte admiti ca trebuie sa acceptm bisericile tot mai somptuoase(desi in Biblie-tu te tot lauzi ca o citesti-scrie clar ca bogatia nu-ti asigura nimic!)
Adica e ca si cum in loc sa-i dai mancare unui copil caruia ii e foame i-ai intinde haine de firma!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti paralela cu viata.du-te si ne lasa.

| ADN30 a răspuns:

Biblia a profetit asta. In Apocalipsa 17:4-6 se spune despre Religia Falsa:,, Femeia era înveşmântată în purpură şi în haine stacojii, era împodobită cu aur, cu pietre preţioase şi cu perle şi avea în mână un pahar de aur plin de lucruri dezgustătoare şi de necurăţiile fornicaţiei sale. Pe fruntea ei era scris un nume, un mister: „Babilonul cel Mare, mama prostituatelor şi a lucrurilor dezgustătoare ale pământului". Şi am văzut că femeia era beată de sângele sfinţilor şi de sângele martorilor lui Isus.
Când am văzut-o, m-am mirat foarte mult''

Babilonul cel Mare este înveşmântat în „purpură şi în haine stacojii", adica culorile regalităţii, şi este ‘împodobit cu aur, cu pietre preţioase şi cu perle’. Ce descriere potrivită! Să ne gândim, in afara de impunătoarele clădiri - cum este si aceasta, la statuile şi picturile lor, piese rare, la icoanele de mare valoare şi la alte obiecte religioase preţioase, precum şi la sumele uriaşe de bani şi imensa valoare a bunurilor imobiliare acumulate de religiile acestei lumi. Indiferent că este vorba de Vatican ori de imperiul predicatorilor TV din Statele Unite sau de exoticele mănăstiri şi temple din Orient,,, Babilonul cel Mare'' a acumulat bogăţii fabuloase.

| ms3y a răspuns:

Biserica face asta din banii ei.E institutie separata, nu are treaba cu spitalele si scolile.Si cu catedrala nu stiu ce sa zic.dar Eminescu zicea si el ca o tara ar trebui sa aiba o catedrala patriarhala

| Dumniezău explică (pentru ms3y):

"Biserica face asta din banii ei" Serios? Atunci de ce mai cere bani de la guvern? Ha? Ia zi-mi?
Ca tot vorbeai de Eminescu...https://www.facebook.com/....../photo.php