| Samy_9877 a întrebat:

Ce parere aveti despre evrei?

22 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Mie imi sunt simpatici.

| danay72 a răspuns:

Sunt si ei oameni ca si noi toti ceilalati, dar care in trecut au avut privilegiul sa fie poporul ales a lui Dumnezeu.

| sica2007 a răspuns:

,, Nu" le plac banii laughing

| EmaS a răspuns:

Sunt poporul ales de Dumnezeu.Sunt cei mai mari oameni de afaceri. Ei spun:,, Si ce iasa la afacerea asta?,,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt evrei.

| harciog a răspuns:

Bipezi, cu mijloc de locomotie pe membrele inferioare, cu alte doua membre superioare, cu git, cu cap, cu doi ochi, cu nas...Bai, stai asa, n-or fi tot oameni ma?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna

| mrjohanys a răspuns:

Un popor ales de Dumnezeu!

| Kramerwalt a răspuns:

Parerea mea despre ei e ca sunt ca si noi oameni in primul rand dar au fost tousi poporul ales de Dumnezeu cum au mai spus si ceilalti! Apropo misto poza de la avatar(you give love a bad name)happy

| Kramerwalt a răspuns:

Parerea mea despre evrei e ca sunt oameni ca si noi dar au fost poporul ales de Dumnezeu cum s-a mai spus! Apropo i-mi place avatarul(you give love a bad name)happysper ca sti de la ce vine "R" de la numele meu.happy

| drhotzu a răspuns:

Pai daca intrebarea ta este despre ei peresonal atunci: o parere foarte buna big grin
daca despre ei ca religie: nu imi pasa, daca e crestin, evreu, musulman, hindus sau orice, tot o parere buna am big grin

| Dumnezău a răspuns:

Sunt antisemit.Cine spune ca evreii sunt poporul ales de Dumnezeu e spart, sau vorbeste bazaconii. Daca ar exista, prin absurd un Dumnezeu, asa cum ne este descris in Biblie, si el ar fi ales ca popor al sau pe evrei, era spart si Dumnezeul asta. Evreii, cu mici exceptii, sunt niste mimoze ce cauta necontenit avantaje, mai ales financiare.Shylock e evreul arhetip, mai toti sunt ca el.Fiecare evreu e un Harpagon ipocrit si mincinos.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Oameni ca si noi.Sunt chiar de treababig grin.

| Arrum a răspuns:

Poporul evreu este ales de Dumnezeu sa fie poporul Lui chiar daca in cursul istoriei lui la neglijat si sa departat de Dumnezeu facand lucruri interzise de El. Anume s-au inchinat la idoli si au adus jertfe idolilor.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Iinteligentii, smecherii, femeile frumoase

| Samy_9877 explică (pentru Kramerwalt):

De la Richie(Zambora)?big grin Nice

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Sunt oameni ca toți oamenii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Uau. Tu chiar crezi că le știi pe toate, așa-i?
Mai ai multe de invățat, copilaș. Nu e problemă, numa' dispus să fii; pari cam rigid, așa. Loosen up.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt poporul-minune (fără hiperbole).

Am avut privilegiul și onoarea de a număra printe cunoștințele apropiate persoane de origine evreiască și a fost o plăcere să colaborez și să interacționez cu ele.

Sunt extraorinar de inteligenți, amicali, inovatori, originali, empatici. Adevărați luptători, demni, destoinici. După toate vicisitudinile surmontate, merită tot respectul pentru umanitatea de care dau dovadă vizavi de vecinii lor ostili.

De-a lungul istoriei lor milenare, incărcată de prigoniri, asupriri, povara injustă a țapului ispășitor și exil indelung, au reușit să-și conserve identitatea ca popor. Dumnezeu i-a adus in sfârșit acasă, unde mâna lui protectoare e uimitor de flagrantă.
Contribuția lor bogată in toate domeniile științifice frapează depășind cu mult numărul lor redus ca populație.

Statul Israel e un veritabil diamant intr-o mlaștină miasmatică.

Jos pălăria pentru poporul evreu.

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti,fara dubiu, filo-semita.Nu le stiu pe toate.Dar stiu cine-s marii draci pe lumea asta, si sunt trei: SUA, NATO, Israel.Si da, am cunoscut evrei.Peste 20. Oameni ce mi-au lasat un gust amar,si in crisparile lor se observa ca ei sunt rigizi, statici, un fel de soparle, in a lor raceala.N-ai cum sa impaci pe cineva care ii pupa pe evrei oriunde pot fi pupati(tu) cu cineva care doar observa, pe cat il lasa timpul, crimele si urma insangerata ce le lasa Israelul in urma.Nu neg ca mai am de invatat.Insa niciunul din noi n-a cunoscut nici macar 0, 1% din toti evreii, fie direct sau prin carti.

Apropo, vrei popor-minune? Polonia.Macar ei au suferit razboaie si genociduri din simpla ura ce le era purtata, nu ca israelitii ce imediat se victimizeaza cand pica o bomba ratacita din Gaza in batatura lor.Mai multe razboaie, cu tari mult mai puternice si mai pironite sa-i distruga.Destui oameni omorati. Oameni ce chiar au luptat(revolta din Varsovia,'44) pentru a-si recapata tara, nu un popor ce a asteptat sumedenii de tratate si diplomatii excesive pentru a avea un popor al lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Da, sunt filosemită. Sunt foarte filosemită. Sunt una dintre cele mai filosemite dintre filosemiți.

Iar noi nu mai avem ce discuta.
La revedere.

| Nila14 a răspuns (pentru sabin89):

Ultimii hoti