| GoldandSilver a întrebat:

Ce parere aveti despre Martori lui Iehova

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Cei mai în măsură să lămurească această problemă, sunt fără discuţie evreii. Ei au textul Vechiului Testament, ei l-au tradus, ei l-au păstrat, tot ei au folosit o varietate multiplă de VARIANTE pentru numele divin, EI AU STABILIT LIMITELE FOLOSIRII ACELOR NUME!

Iată concluziile "părinţilor textului sacru al Vchiului Testament", ale cercetătorilor rabini:

"Mai folosesc evreii astazi oral Tetragrama YHWH? Care este pronuntia acesteia? Care este istoricul acestui nume divin, de cand si pentru cat timp a fost folosit, cum a fost el modificat?

Tetragrama nu este singurul nume care desemneaza Divinitatea. In conceptia multor comentatori, Tetragrama, provenind in ebraica de la literele iud-hei-vav-hei este una dintre imaginile sub care Dumnezeu le apare oamenilor. In comentariul sau asupra Torei, Rashi spre exemplu explica faptul ca Tetragrama simbolizeaza atributul milei divine, iar numele de E. lohim desemneaza atributul justitiei divine. Cele două nume fiind complementare, ca funcţie şi ca importanţă!

In conformitate cu interdictia de "a lua numele lui Dumnezeu in desert", traditia rabinica a instituit un alt mod de a citi Tetragrama si anume A.donai (in traducere literala, Stapanul meu). Motivul principal pentru care aceasta substitutie s-a produs a fost teama de a nu profana (involuntar) numele sacru al lui Dumnezeu. Restrictiile referitoare la utilizarea numelor divine au multe implicatii: spre exemplu, din punct de vedere halahic (de lege mozaica), pergamente sau chiar foi de hartie continand unul sau mai multe din numele lui Dumnezeu, chiar in transliterare, nu pot fi aruncate, ci trebuie ingropate in cadrul unei ceremonii speciale, in cazul in care nu mai pot sau nu se mai doreste a fi folosite."

80 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Religia şi gusturile personale nu se dicută!

| DeyCj a răspuns:

Proastă.Adevărata credință nu se rezumă la ceea ce fac ei, și mai mult cine se cred ei să schimbe biblia în propria lor interpretare?

| danay72 a răspuns (pentru DeyCj):

Imi poti da un exemplu de interpretare?

| DeyCj a răspuns (pentru danay72):

Dumnezeu=iehova, și asta e valabilă și alte culte religioase nu numai la ei. Încă un motiv în plus pentru care nu aparțin nici unui cult religios și nici nu am de gând(aici includ catolicii și ortodocșii)

| danay72 a răspuns (pentru DeyCj):

Conform Sfintei Scripturi din1874, numele lui Dumnezeu este Iehova si in 1874 Martorii lui Iehova nu tradusesera nici o Biblie. Apoi inclusiv in Biblia ortodoxa din 1988 apare o forma a numelui Iehova, Iahve, in cateva versete:Exod sau Iesirea33:19; 34:5, 6.Nu noi am dat acest nume lui Dumnezeu, ci el asa apare in manuscrisele vechi.Martorii lui Iehova nu au facut decat sa puna la loc de cinste acest nume asa cum a aparut in manuscrise.

| DeyCj a răspuns (pentru danay72):

și asta vă rezervă dreptul să schimbați cele scrise în cartea sfântă? Nu prea cred că asta e credința adevărată, la fel cu=m e catolicismul ortodoxismul și altele care încalcă porunca a doua susținând că se închină la ceea ce simbolizează, asta ca să prostească pe cei ce cred în așa ceva și să îi manipuleze și de fapt de către cine? o mână de 10 oamnei care fac parte din așa numitul sinod ecumenic, ei or ajuns să facă credința; la fel și la voi numa că la voi îi zice altfel.Subiect închis că nu vreau să aduc contraargummente tăioase.Succes

| alexclaudiu2003 a răspuns:

As turna benzina pe ei si le-as da foc

| roxaa15 a răspuns:

Daca nu stapanesti bine Biblia ferstete de discutiile cu ei, pentru ca te vor baga in ceata total.

| Maomau a răspuns:

Una foarte proasta, asta desi este secta cea mai indepartata de traditionala minciuna crestina.
Macar in aceasta secta se recunoaste adevarul ca Isus nu este Dumnezeu!

Răspuns utilizator avertizat
| Maomau a răspuns (pentru u2irish):

Hahaha!
Dar ce ai tu ca budist ce esti sa comentezi pozitia mea de "evreu"?
Nu ti-e bine acolo in buda?
Vrei ceva aer curat?
Ia de la Basescu!

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Iată numai două exemple de interpretări greştite şi stranii, din sutele câte există...

Secta iehoviştilor afirmă în mod fals că Dumnezeu S-a reîntors în mod invizibil(!?!) în anul 1914! - O învăţătură cât se poate de stranie din moment ce a doua venire a Mântuitorului Hristos, ca Judecător, va fi CÂT SE POATE DE VIZIBILĂ POTRIVIT SFINTEI SCRIPTURI: II Petru 3, 10 -,, Iar ziua Domnului va veni ca un fur (pe neaşteptate), când cerurile vor pieri cu vuiet mare, stihiile, arzând, se vor desface, şi pământul şi lucrurile de pe el se vor mistui."

Din acest motiv, iehoviştilor au modificat încă o dată biblia, (oare a câta oară?) pentru ca referirile la a doua venire să fie redate în acea biblie modificată ca fiind ceva împlinit(!?!).

O altă "profeţie" falsă (din linia falşilor profeţi despre care ne-a AVERTIZAT Mântuitorul Hristos) se "referă" la generaţia oamenilor care au trăit în vremea acelei presupuse "a doua venire" din 1914, generaţie despre care, spuneau liderii organizaţiei, că nu va muri niciodată!?! Ciudată "profeţie" falsă, toţi aceia deja au murit de mult! Dar organizaţia s-a bucurat de banii lor şi de încrederea stupidă în liderii ei!

| danay72 a răspuns (pentru DeyCj):

Repet,noi nu am schimbat nimic, s-a tradus din manuscrisele vechi.Mi-a facut placere sa conversam.

| DyNo a răspuns (pentru eusieu001):

Mai bine ar fi sa le desfiintam pe toate.

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Martorii lui Iehova nici unde nu au afirmat ca,, Dumnezeu s-a reintors in mod invizibil in 1914'', iar tu stii clar ca e vorba de Isus.Nu spune ceva ce nu e adevarat, fa cercetari amanuntite si apoi spune lucru in mod real, pentru ca esti de acord ca un crestin adevarat nu spune minciuni rautacioase la adresa altora, doar pentru ca nu e de acord cu ce zic.Romani112:17-21.Si aici ma refer si la ideea,, s-a bucurat de banii lor si de increderea stupida in liderii ei''.Din nou o idee eronata.

| milan9 a răspuns:

Cum poate cineva să afirme, aşa cu "nevinovăţie feciorelnică" că "nu am schimbat nimic"? Modificările successive aduse unui text tradus greşit, denaturant (cel din 1874), nu sunt oare condamnabile?

Unele învăţături ale "martorilor" nu au putut fi deduse din Biblie oricât de mult au fost răstălmăcite versiunile King James şi American Standard (traduceri ale Bibliei). Aceasta i-a determinat pe lideri, prin anii 1950, să recurgă la modificarea a sute de versete din Biblie. Aşa a apărut "Noua Traducere Mondială a Sfintelor Scripturi" (New World Translation - NWT), versiune modificată periodic (!), pentru a face faţă noilor învăţături (!) ale organizaţiei.

| milan9 a răspuns:

Una din cele mai mari modificări ale Bibliei a fost făcută prin introducerea de 237 ori, în mod forţat şi total nejustificat a numelui Iehova în Noul Testament. Inserarea acestui nume nu are nici un suport în originalul grecesc.

În cultul iehoviştilor, Biblia a fost transformată şi denaturată radical, prin schimbarea lexicală, sintactică şi morfologică a textului, prin introducerea,, punctului" şi a,, virgulei" în locuri în care textul original ebraic nu permitea gramatical acest lucru, în situaţia în care cea mai mică schimbare, modifică radical sensul textului (iar limba şi gramatica ebraică este cunoscută prin rigurozitatea ei minuţioasă care nu permite nici o eroare), etc...

| milan9 a răspuns (pentru danay72):

În calitate de membru al acelei grupări este datoria ta să-i cunoşti urzelile, să-i cunoşti ISTORIA, chiar dacă e vorba de o istorie a erorilor, a schimbărilor radicale periodice, a profeţiilor false. Ştiu că e greu, doar e vorba de o ISTORIE DE O SUTĂ DE ANI DE PROFEŢII FALSE ale organizaţiei "Turnului de Veghe" happy

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Din nou,nimic concret,doar aceleasi idei pe care le-ai mai spus,fara macar sa faci ceva cercetari in aceasta privinta. Apoi, multumesc ca de fiecare data cand spui ceva denaturat despre noi imi intaresti credinta, pentru ca vad cum se implinesc cuvintele lui Isus legat de faptul ca se vor spune multe minciuni rautacioase, din cauza numelui meu.''Oricum daca esti cu adevarat sincer, pana la urma te vei convinge singur.Matei5:11,12; 10:22

| milan9 a răspuns (pentru danay72):

Ce spui despre asta? Potrivit acestui citat din Deuteronom 18, 20-22, ce ar trebui să se întâmple cu organizaţia ta?

"Totuşi, profetul care spune în Numele Meu un cuvânt pe care nu l-am poruncit să-l spună, acel profet va trebui să moară. Poate că vei zice în inima ta: "Cum vom cunoaşte cuvântul pe care Iahve nu l-a spus?" "Când profetul vorbeşte în numele lui Iahve şi cuvântul lui nu se va adeveri, acel cuvânt nu l-a spus Iahve. Profetul l-a spus din îndrăzneală(!), să n-ai teamă de el".

| Duucu a răspuns:

Milogi.

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Asa si e, daca constientizezi ce spune acolo actionezi in consecinta.Cat despre Martori,cand au spus ceva ce nu s-a adeverit, ma refer sfarsit,ei au fost PRIMI care au spus ca au GRESIT. Dumnezeu ii iubeste pe cei ce sunt sinceri si se caiesc. Daca nu erau sinceri, musamalizau totul, dar nu au facut asta, ba din contra, in publicatile noastre a fost scris despre lucrul acesta.Dar nu uita, a fost profetit ca adevarul va fi inteles in mod treptat in ultimele zile.Proverbe4:18,Daniel12:3,4

Răspuns utilizator avertizat
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Sunt oameni buni, manieraţi şi altruşti.

| kira30 a răspuns:

Ce cred ei :

-Numele lui Dumnezeu - Iehova - este prezent in traducerea lor eretica a Bibliei (New World Translation) de 7210 ori;

-Nu cred in Sf. Treime;

-Hristos e „cel mai mare om care a trait vreodata". Anterior intruparii, dar si dupa aceasta, e confundat cu Arhanghelul Mihail;

-Duhul Sfant este o energie impersonala;

-Calculeaza neincetat parusia si sustin mileniul - imparatie pamanteasca de 1000 de ani;

-Nu cred in suflet, nici in iad si chinuri;

-Impart in clase pe cei mantuiti: 144.000 de „martori" vor guverna in cer cu Hristos, restul pe pamant;

-Nu cinstesc pe Maica Domnului, sfintii, moastele;

-Nu au sarbatori si sunt foarte ostili atat celor crestine (Paste, Craciun), cat si celor laice;

-Nu au Sf. Taine;

-Prozelitismul este o cerinta expresa; ridicat la rang de dogma;

-Interzice transfuziile, tratamentele medicale, vaccinuri, transplanturi;

-In talnim refuzul exercitarii dreptului la vot si refuzul contactelor cu „nemartorii" in afara intalnirilor prozelitiste.

Sunt niste eretici!

| danay72 a răspuns (pentru DanionM):

Nu stiu ce vrei sa spui ca nu te inteleg,dar legat de invatatura,tot se bazeaza pe Biblie, nu idei personale sau traditii omenesti. Avem privilegiu de a vorbi in numele lui Iehova, tocmai de aceea noi luam in serios cuvantul scris si ne straduim sa-l spunem si altora.Iar apoi, in afara de martori, nimeni nu are curajul sa vorbeasca in numele lui.Acest lucru nu poate sa faca decat poporul sau.Isaia43:10-12,Psalmi144:15,Romani10:13-15,; Fapte15:14,17

| danay72 a răspuns (pentru kira30):

Cand dai informatii despre alti incearca sa dai informatii care nu sunt eronate.Nu le iau pe toate la rand,dar martorii nu refuza tratamente medicale sau vaccinuri.Ei nu sunt niste eretici,ei isi pretuiesc viata si fact tot ce pot pentru a fi sanatosi,pentru ca viata e un dar de la Dumnezeu. Apoi legat de cei care nu sunt martori, noi traim in aceasta societate, nu suntem ca pusnicii, ba din contra, ne facem timp sa-i ajutam pe cei din jurul nostru fie ca sunt Martori fie ca nu.Matei22:37-39,Matei10:22