| GoldandSilver a întrebat:

Ce parere aveti despre Martori lui Iehova

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Cei mai în măsură să lămurească această problemă, sunt fără discuţie evreii. Ei au textul Vechiului Testament, ei l-au tradus, ei l-au păstrat, tot ei au folosit o varietate multiplă de VARIANTE pentru numele divin, EI AU STABILIT LIMITELE FOLOSIRII ACELOR NUME!

Iată concluziile "părinţilor textului sacru al Vchiului Testament", ale cercetătorilor rabini:

"Mai folosesc evreii astazi oral Tetragrama YHWH? Care este pronuntia acesteia? Care este istoricul acestui nume divin, de cand si pentru cat timp a fost folosit, cum a fost el modificat?

Tetragrama nu este singurul nume care desemneaza Divinitatea. In conceptia multor comentatori, Tetragrama, provenind in ebraica de la literele iud-hei-vav-hei este una dintre imaginile sub care Dumnezeu le apare oamenilor. In comentariul sau asupra Torei, Rashi spre exemplu explica faptul ca Tetragrama simbolizeaza atributul milei divine, iar numele de E. lohim desemneaza atributul justitiei divine. Cele două nume fiind complementare, ca funcţie şi ca importanţă!

In conformitate cu interdictia de "a lua numele lui Dumnezeu in desert", traditia rabinica a instituit un alt mod de a citi Tetragrama si anume A.donai (in traducere literala, Stapanul meu). Motivul principal pentru care aceasta substitutie s-a produs a fost teama de a nu profana (involuntar) numele sacru al lui Dumnezeu. Restrictiile referitoare la utilizarea numelor divine au multe implicatii: spre exemplu, din punct de vedere halahic (de lege mozaica), pergamente sau chiar foi de hartie continand unul sau mai multe din numele lui Dumnezeu, chiar in transliterare, nu pot fi aruncate, ci trebuie ingropate in cadrul unei ceremonii speciale, in cazul in care nu mai pot sau nu se mai doreste a fi folosite."

80 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Religia şi gusturile personale nu se dicută!

| William a răspuns:

E mai bine sa nu vorbesti cu ei. Dar sa nu ii urasi. https://www.youtube.com/watch?v=iz2_9PxLZ60

| LNK a răspuns:

Nu pot sa zic ca am o parere buna, dar... fiecare e liber sa creada in ce vrea.

| Duucu a răspuns:

Milogi.

| milan9 a răspuns:

Iată numai două exemple de interpretări greştite şi stranii, din sutele câte există...

Secta iehoviştilor afirmă în mod fals că Dumnezeu S-a reîntors în mod invizibil(!?!) în anul 1914! - O învăţătură cât se poate de stranie din moment ce a doua venire a Mântuitorului Hristos, ca Judecător, va fi CÂT SE POATE DE VIZIBILĂ POTRIVIT SFINTEI SCRIPTURI: II Petru 3, 10 -,, Iar ziua Domnului va veni ca un fur (pe neaşteptate), când cerurile vor pieri cu vuiet mare, stihiile, arzând, se vor desface, şi pământul şi lucrurile de pe el se vor mistui."

Din acest motiv, iehoviştilor au modificat încă o dată biblia, (oare a câta oară?) pentru ca referirile la a doua venire să fie redate în acea biblie modificată ca fiind ceva împlinit(!?!).

O altă "profeţie" falsă (din linia falşilor profeţi despre care ne-a AVERTIZAT Mântuitorul Hristos) se "referă" la generaţia oamenilor care au trăit în vremea acelei presupuse "a doua venire" din 1914, generaţie despre care, spuneau liderii organizaţiei, că nu va muri niciodată!?! Ciudată "profeţie" falsă, toţi aceia deja au murit de mult! Dar organizaţia s-a bucurat de banii lor şi de încrederea stupidă în liderii ei!

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Martorii lui Iehova nici unde nu au afirmat ca,, Dumnezeu s-a reintors in mod invizibil in 1914'', iar tu stii clar ca e vorba de Isus.Nu spune ceva ce nu e adevarat, fa cercetari amanuntite si apoi spune lucru in mod real, pentru ca esti de acord ca un crestin adevarat nu spune minciuni rautacioase la adresa altora, doar pentru ca nu e de acord cu ce zic.Romani112:17-21.Si aici ma refer si la ideea,, s-a bucurat de banii lor si de increderea stupida in liderii ei''.Din nou o idee eronata.

| milan9 a răspuns (pentru danay72):

În calitate de membru al acelei grupări este datoria ta să-i cunoşti urzelile, să-i cunoşti ISTORIA, chiar dacă e vorba de o istorie a erorilor, a schimbărilor radicale periodice, a profeţiilor false. Ştiu că e greu, doar e vorba de o ISTORIE DE O SUTĂ DE ANI DE PROFEŢII FALSE ale organizaţiei "Turnului de Veghe" happy

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Din nou,nimic concret,doar aceleasi idei pe care le-ai mai spus,fara macar sa faci ceva cercetari in aceasta privinta. Apoi, multumesc ca de fiecare data cand spui ceva denaturat despre noi imi intaresti credinta, pentru ca vad cum se implinesc cuvintele lui Isus legat de faptul ca se vor spune multe minciuni rautacioase, din cauza numelui meu.''Oricum daca esti cu adevarat sincer, pana la urma te vei convinge singur.Matei5:11,12; 10:22

| milan9 a răspuns (pentru danay72):

Ce spui despre asta? Potrivit acestui citat din Deuteronom 18, 20-22, ce ar trebui să se întâmple cu organizaţia ta?

"Totuşi, profetul care spune în Numele Meu un cuvânt pe care nu l-am poruncit să-l spună, acel profet va trebui să moară. Poate că vei zice în inima ta: "Cum vom cunoaşte cuvântul pe care Iahve nu l-a spus?" "Când profetul vorbeşte în numele lui Iahve şi cuvântul lui nu se va adeveri, acel cuvânt nu l-a spus Iahve. Profetul l-a spus din îndrăzneală(!), să n-ai teamă de el".

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Asa si e, daca constientizezi ce spune acolo actionezi in consecinta.Cat despre Martori,cand au spus ceva ce nu s-a adeverit, ma refer sfarsit,ei au fost PRIMI care au spus ca au GRESIT. Dumnezeu ii iubeste pe cei ce sunt sinceri si se caiesc. Daca nu erau sinceri, musamalizau totul, dar nu au facut asta, ba din contra, in publicatile noastre a fost scris despre lucrul acesta.Dar nu uita, a fost profetit ca adevarul va fi inteles in mod treptat in ultimele zile.Proverbe4:18,Daniel12:3,4

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns (pentru DanionM):

Nu stiu ce vrei sa spui ca nu te inteleg,dar legat de invatatura,tot se bazeaza pe Biblie, nu idei personale sau traditii omenesti. Avem privilegiu de a vorbi in numele lui Iehova, tocmai de aceea noi luam in serios cuvantul scris si ne straduim sa-l spunem si altora.Iar apoi, in afara de martori, nimeni nu are curajul sa vorbeasca in numele lui.Acest lucru nu poate sa faca decat poporul sau.Isaia43:10-12,Psalmi144:15,Romani10:13-15,; Fapte15:14,17

| unul1 a răspuns (pentru danay72):

"Avem privilegiu de a vorbi in numele lui Iehova" WTF?! Scrie asta in biblie? laughing

| danay72 a răspuns (pentru unul1):

Isaia43:10-12,Romani10:13-15,Psalmi144:15

| sabin89 a răspuns (pentru danay72):

Si totusi, cum e cu generatia aia "care nu va trece"? Am inteles ca ani de-a randul ati sustinut ca generatia care a vazut evenimentele din 1914 va fi inca in viata cand va veni sfarsitul. Si uite, azi-maine se implinesc o suta de ani de la 1914. Ce zici de asta?

| unul1 a răspuns (pentru danay72):

Daca imi raspunzi mie ceva, imi raspunzi in propozitii cu argumente. Am citit versetele acelea si... de unde pana unde sunteti voi martori in adevarat sens al cuvantului. Ce ai facut tu ca sa fii mai martor ca mine, sa mai martor ca milan9 sau ca altcineva?

| danay72 a răspuns (pentru sabin89):

Dupa cat se pare, Isus a vrut sa spuna ca cei unsi(adica cei care fac parte din cei144000, care vor merge la cer) care aveau sa fie de fata cand semnul incepea sa se implineasca in 1914, urmau sa fie contemporani o anumita perioada din viata lor cu cei unsi care aveau sa vada inceputul marelui necaz.Nu stim exact durata acestei generatii.Stim doar ca este alcatuita din membrii acestor doua grupuri ale caror vieti se suprapun.Desi cei unsi au varste diferite, membri celor 2 grupuri care alcatuiesc generatia sunt contemporani intr-o anumita perioada a zilelor din urma.

| danay72 a răspuns (pentru unul1):

Intotdeauna Dumnezeu a avut martori in sensul ca a avut slujitori care au marturisit public numele lui.In Evrei12:1,2 vorbeste de un nor mare de martori si de fapt tot capitolu arata cum s-au dovedit ei niste martori. Apoi cel mai mare martor care a trait pe pamant a fost Isus si Biblia il identifica sub acest nume. Apocalipsa1:5.Conform Bibliei, Dumnezeu a ales un popor care sa-i marturiseasca numele. Fapte 15:14, 17.Singura conditie ca oamenii sa fie salvati e sa-l cunoasca pe Iehova, sa faca vointa sa care este aratata in Biblie si sa marturiseasca numele sau, pentru ca oamenii au scos din Biblii acest nume si nu-l mai folosesc.Romani10:13-15.Si pentru ca in Biblia ta apare numele Domnul in versetu 13, acest verset Pavel l-a citat din Ioel2:32 unde in Biblile vechi apare Iehova.Deci doar inchinarea la Dumnezeul Bibliei poate sa te faca sa devi un martor.Pentru ca nu poti fi un martor daca nu te identifici cu cei care se inchina lui Iehova si marturisesc in public despre numele sau.Isaia43:10-12.Tocmai de aceea e un privilegiu sa fiu o Martora a lui Iehova, cum ai observat, nu noi am inventat acest nume, ci chiar Dumnezeu l-a dat pentru cei care aleg sa fie inchinatorii sai si marturisesc public numele sau.Dar pentru ca sa cunosti mai multe despre noi poti sa te uiti se site-ul organizatiei Martorii lui Iehova care e www.jw.org si vei intelege mai bine acest lucru. Oricum, eu ma bucur ca vrei sa te identifici ca un martor.

| unul1 a răspuns (pentru danay72):

Eu nu observ acolo cum au dovedit norul de persoane ca este martor. In fine sa iti zic parerea mea despre societatea vostra. Ca multe alte secte incercati sa va atrageti adepti si sa va fidelizati membrii printr-o "izolare" de o societate considerata a "diavolului". Voi nu sarbatoriti nimic, spuneti ca oameni trebuie sa traiasca "in depresie" fara sa se bucure de viata. Nu sarbatoriti o zi de nastere pentru ca nu scrie in biblie ca trebuie sa faceti asta, evitati petrecerile. Rai=bucurie, Iad= tristete. Cand te duci la o petrecere te duci sa te distrezi, sa te bucuri. Daca bei nu este un pacat. Fumatul?! Tragi destul fum si de la fabrici. Ca da dependenta? Si ciocolata si mancarea fast food da foarte mare dependenta. Daca dansezi asta nu inseamna ca faci un pacat. Si sa continui cu izolarea voastra de societate. Voi va folositi de acest "Iehova" ca sa va evidentiati. Eu nu vad ce importanta are daca ii zici Dumnezeu sau Iehova pentru ca tot aceeasi entitate este. Eu nu vad unde este pacatul daca faci sex (sau dragoste, zi-i cu vrei) cu o persoane pe care chiar o iubesti si simti ca este momentul. Bine, nu e cazul sa iubesti din suflet 100 de persoane. Si cu masturbarea, mai bine te masturbezi mai ales ca barbat decat sa o "comiti". Voi nu sunteti de acord cu transfuziile desi eu nu vad nimic rau in asta, cu transplanturile. Voi asa puteti omori oameni refuzand sa dati o semnatura la spital. Multe "martore" au adus copii cu malformatii pe lume refuzand sa faca o cezariana. Asta nu-i pacat sa aduci pe lume un copil cu malformatii cand il puteai aduce sanatos?

Si cu norul acela de persoane. Eu daca respect cele 10 porunci si nu sunt un martor asta inseamna ca ma duc in iad? Frumos site, se vede ca au lucrati ceva experti in marketing la el. De unde au avut ei atatia bani mai ales ca voi promovati "saracia"? Intr-o economie de piata daca nu ar exista bogati, saracii ar fi foarte saraci.

| milan9 a răspuns (pentru unul1):

Isaia 43,10-11: "Voi sunteţi martorii Mei, zice Domnul, şi Sluga pe care am ales-o, ca să ştiţi, să credeţi şi să pricepeţi că Eu sunt: înainte de Mine n-a fost Dumnezeu şi nici după Mine nu va mai fi! Eu, Eu sunt Domnul şi nu este izbăvitor afară de Mine!" Profetul Isaia se referă la Evrei! Este vreunul dintre iehovoşti evreu? Sau se afla vreunul dintre ei printre evreii cărora Isaia li s-a adresat acum 3000 de ani? Nu prea cred.

Isaia 43, 11: "Eu, Eu sunt Domnul şi nu este izbăvitor afară de Mine!" iar Noul Testament ne arată cine este acesta, IZBĂVITORUL = MÎNTUITORUL. Cel numit de sute de ori "Mântuitorul", unicul Mântuitor, este Fiul lui Dumnezeu, Mântuitorul Iisus Hristos!

Romani 10, 15: "Şi cum vor propovădui, de nu vor fi trimişi? Precum este scris: "Cât de frumoase sunt picioarele celor ce vestesc pacea, ale celor ce vestesc cele bune!" Hristos i-a trimis în lume doar pe apostolii săi pentru propovăduirea învăţăturilor sale şi pentru "A AŞEZA PREOŢI PRIN CETĂŢI"

| danay72 a răspuns (pentru unul1):

Biblia nu vorbeste ca oamenii vor fi chinuiti vesnic, cum spui de iad. Apocalipsa21:8.Apoi,ai informatii gresite despre noi,pentru ca tinem la sanatatea noastra si a copiilor nostri si noi daca e necesar si viata copilului nostru e in pericol facem cezariana. Apoi despre site-ul nostru,acesta e facut doar de voluntari, de fapt daca vei citi la,, Despre noi'' vei vedea ca intreaga noastra activitate este sustinuta doar prin donatii benevole, nu prin impunera unei anumite sume si aceasta se pune intr-o cutie cu donatii, nu intr-o farfurie care trece din mana in mana. 2Corinteni9:7,Matei6:3.Apoi Biblia indeamna, nu la saracie, ci la echilibru, punand pe primul loc lucrurile spirituale.Matei6:33.Desptre transfuzii, daca citesti pe site-u vei intelege mai multe.Pentru noi viata e foarte pretioasa si asa cum am mai spus, noi cautam cele mai bune tratamente pentru noi si familia noastra, nu ne culcam pe o ureche.Dar Biblia vorbeste categoric cu privire la faptul de a ne,, abtine de la sange''. Geneza9:3,4,Faptele15:28,29.Dar Martorii lui iehova colaboreaza cu medici care sunt dispusi sa opereze fara sange si noi apelam la ei.Insa sunt foarte multi inlocuitori ai sangelui ca eritropoetina,dextran,solutii saline,hemodilutia,cell salvage etc.Din moment ce Dumnezeu e categoric cu privire la sange,dar numai Martorii pun in aplicare aceaste versete,nu ti se pare interesant? De fapt,Dumnezeu stie cate boli poti lua prin transfuzii, de exemplu hepatita c si hiv, le-am mentionat doar pe cateva si apoi de obicei cinde doneaza sange, oamenii perfect sanatosi sau cei fara bani, care e clar ca sanatatea lor e cu probleme.Vad ca ai multe intrebari, daca vrei sa intelegi raspunsul Bibliei, acolo pe site-u iti arata ca daca vrei poti solicita un studiu biblic gratuit la domiciliu, care te va ajuta sa intelegi raspunsul la multe intrebari, si acesta este fara nici o obligatie.Si legat de asta, martorii lui Iehova vin la usile oamenilor din timpul lor liber, nimeni nu e platit pentru asta.Fiecare is castiga existenta din ceea ce lucreaza fiecare, noi predicam din iubire pentru oameni.Matei28:19,20,Matei24:14

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Luca10:1,8,9 arata ca a trimis alti 70 sa predice nu numai cei 12 apostoli, apoi in Faptele1:8 arata ca trebuiau sa predice pana la marginile pamantului si nu numai ei. Fapte20:20.Apoi Isus a spus ca va fi cu cei ce predica, pana la incheierea veacului acestuia.Matei28:18-20

| unul1 a răspuns (pentru danay72):

Se pare ca fondatorul vostru a fost mason pana si in cimitir https://saccsiv.wordpress.com/......-piramida/

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

În Luca 10, 1, atunci când au fost trimişi cei 70 de ucenici, Biserica NU FUSESE ÎNTEMEIATĂ ÎNCĂ! Cei 70 de ucenici nu aveau decât scopul de a anunţa venirea Mântuitorului (ei mergeau doar "în fiecare cetate şi loc, unde Însuşi (Iisus) avea să vină"- Luca 10, 8; ei doar aduceau vestea: "S-a apropiat de voi împărăţia lui Dumnezeu"- Luca 10, 9);

Din momentul întemeierii ei, misiunea răspândirii Bisericii, a botezului, a transmiterii harului iertării, a conducerii ei, au revenit DOAR APOSTOLILOR şi celor cărora ei le-au transmis harul: episcopi, preoţi şi diaconi…

Din cele patru Evanghelii aflăm că în momentul înălţării Mântuitorului Hristos la cer (moment prezentat şi în Fapte 1, 1-11), Apostolii au fost singurii martori! Asta înseamnă că trimiterea în lume pentru predicarea Evangheliei, li s-a adresat DOAR APOSTOLILOR: "şi Îmi veţi fi Mie martori în Ierusalim şi în toată Iudeea şi în Samaria şi până la marginea pământului."(de fiecare dată în Noul Testament, doar apostolii au fost vizaţi);

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Faptele1, 8 nu se referea nicidecum la momentul prezent, ci la momentul întemeierii Bisericii, care urma să aibă loc peste câteva zile prin coborârea Duhului Sfânt peste CEI DOISPREZECE APOSTOLI:

Fapte2, 2 - "Şi din cer, fără de veste, s-a făcut un vuiet, ca de suflare de vânt ce vine repede, şi a umplut toată casa unde şedeau ei."
Fapte 2, 3 - "Şi li s-au arătat, împărţite, limbi ca de foc şi au şezut pe fiecare dintre ei (doar peste apostoli)."
Fapte 2, 4 - "Şi s-au umplut toţi de Duhul Sfânt şi au început să vorbească în alte limbi, precum le dădea lor Duhul a grăi."

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

În Matei 28, 18-20, singurii martori ai evenimentului, şi singurii destinatari ai promisiunii divine au fost
DOAR APOSTOLII! Cuvintele "iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârşitul veacului" se referă DOAR LA ISTORIA BISERICII peste veacuri! De ce doar la ea? Pentru că de la începutul până la sfârşitul Noului Testament, Hristos confirmă întemeierea şi importanţa BISERICII şi a ierarhiei bisericeşti:

Mântuitorul Hristos a întemeiat-o, şi, în tot Noul Testament a conferit şi a suprapus prestigiul, sfinţenia şi puterea Sa peste aceea a Bisericii (prezentată la singular în toată Scriptura). El s-a identificat cu ea şi s-a numit pe Sine în repetate rânduri,, Cap al Bisericii".

- Efeseni 5, 25-27,, Bărbaţilor, iubiţi pe femeile voastre, după cum şi Hristos a iubit Biserica, şi S-a dat pe Sine pentru ea, ca s-o sfinţească, curăţind-o cu baia apei prin cuvânt, şi ca s-o înfăţişeze Sieşi, Biserică slăvită, neavând pată sau zbârcitură, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."

- Fapte 20, 28,, să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său."

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Am mai spus, textul original al Scripturii, păstrat de Biserică neschimbat, a fost alegerea apostolilor şi nu a Bisericii lăsate de ei. Nimeni nu a mai îndrăznit să schimbe o literă după apostolic! Atunci nu exista sportul acesta, practicat de "unii" astăzi, de a modifica biblia după învăţăturile lor! Dacă în vechile traduceri latine, vechile codexuri, Pavel, sau Luca dacă ne referim la Cartea Fapte, l-au parafrazat pe Ioel aşa cum putea fi înţeles de comunitatea creştină de atunci. Eu nu îmi permit să comentez de ce apostolul a făcut această alegere (renunţând la un simbol incomplete, iahve – incomplet pentru. că pronunţia originală fusese demult pierdută de evrei!)

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Cunosc faptul că pentru evitarea unei interpretări greşite a Bibliei (vezi cele 39.000 de secte apărute din această cauză, am scris corect, cele 39.000!), catolicii au avut şi astfel de prevederi mai puţin inspirate, de a interzice traducerea bibliei, dar de aici, nu are nimeni voie să vină cu ABERAŢII de genul celor de mai sus, cum că ar fi fost persecutaţi, sau că "a ars pe rug pe cei care indrazneau sa citeasca". Oricât de mult ar urâ unii creştinismul, nu au voie să aducă astfel de calomnii mincinoase la adresa cuiva, indiferent din ce confesiune este, în cazul de faţă, Biserica Romano-Catolică.

| danay72 a răspuns (pentru unul1):

Nu a fost nici un mason.Au fost persoane care n-au mai vrut sa fie martori si au inceput sa-l elogieze pe Russel, dupa ce acesta a murit.Dar Russel cat a trait niciodata nu a vrut sa fie elogiat de oameni, ba din contra si-a folosit timpul si banii pentru a predica si sa faca publicatii pentru intelegerea Bibliei.Iar el nu este considerat un fondator al religiei si nici el nu s-a considerat asa.De fapt, pentru noi capul congragatiei este Isus Cristos, nu un om. 1Corinteni11:3

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Fapte2:1-21 arata ca toti, barbati si femei au primit spiritul sfant ca sa vorbeasca si cu totii participau la lucrarea de predicare.De fapt cand unii au inceput sa se mire, Petru chiar le-a spus ca se implineste o profetie cu privire la ceea ce a zis Ioel.Ioel2:28,29 spune fii si fiicele, sclavi si sclavele. Când, din cauza persecuţiei, mulţi creştini au trebuit să fugă din Ierusalim, „cei care fuseseră împrăştiaţi străbăteau ţara, anunţând vestea bună a cuvântului" (Faptele 8:4). Toţi „cei care fuseseră împrăştiaţi" depuneau mărturie, nu doar câteva persoane desemnate în acest scop.Galateni3:28. Isus a profeţit: „Această veste bună a regatului va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate naţiunile; şi atunci va veni sfârşitul" (Matei 24:14). Ca o împlinire a acestor cuvinte, în secolul I vestea bună a fost predicată pe scară largă înainte ca armatele romane să distrugă sistemul politic şi religios iudaic (Coloseni 1:23). De asemenea, toţi continuatorii lui Isus au dat ascultare poruncii sale: „Duceţi-vă deci şi faceţi discipoli din oameni ai tuturor naţiunilor, botezându-i în numele Tatălui şi al Fiului şi al spiritului sfânt, învăţându-i să respecte tot ce v-am poruncit" (Matei 28:19, 20). Creştinii din secolul I nu s-au mulţumit cu faptul de a-i îndemna pe cei blânzi să creadă în Isus, lăsându-i apoi să-i slujească lui Dumnezeu cum găseau ei de cuviinţă, aşa cum fac unii predicatori din zilele noastre. Dimpotrivă, creştinii i-au învăţat cum să devină discipoli ai lui Isus, i-au organizat în congregaţii şi i-au instruit pentru ca, la rândul lor, să poată predica vestea bună şi să poată face discipoli (Faptele 14:21–23).

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Unele fragmente foarte vechi ale versiunii Septuaginta care exista în zilele lui Isus, au supravieţuit pînă în zilele noastre şi este demn de reţinut că în ele apare numele personal al lui Dumnezeu. The New International Dictionary of New Testament Theology, volumul 2‚ p. 512‚ spune: „Descoperirile recente de texte pun la îndoială ideea că cei care au compilat LXX [Septuaginta] ar fi tradus tetragrama YHWH prin kyrios. Cele mai vechi (fragmente de) MSS LXX de care dispunem acum conţin tetragrama scrisă cu caractere eb[raice] în textul g[re]c. Acest obicei a fost păstrat de traducătorii iudei ai V[echiului] T[estament] de mai tîrziu, pe parcursul primelor secole A.D." Aşadar, ori de cîte ori Isus şi discipolii săi citeau Scripturile, fie în ebraică fie în greceşte, ei întîlneau numele divin.
Numele lui Dumnezeu a rămas în traducerile greceşti ale „Vechiului Testament" o perioadă destul de lungă. În prima jumătate a secolului al II-lea e.n. prozelitul iudeu Aquila a făcut o nouă traducere a Scripturilor ebraice în greceşte şi el a reprezentat aici numele lui Dumnezeu prin tetragama scrisă cu vechile caractere ebraice. În secolul al III-lea Origene scria: „În cele mai exacte manuscrise, NUMELE apare în caractere ebraice, dar nu în [caracterele] ebraice din prezent, ci în cele foarte vechi."
Chiar în secolul al IV-lea Ieronim scria în prologul său la cărţile lui Samuel şi Regi: „Şi am găsit numele lui Dumnezeu, tetragrama [יהוה] în unele volume greceşti, exprimată chiar pînă în acest timp cu litere vechi."
Între timp însă apostazia prezisă de Isus a început să prindă contur iar numele divin, deşi apărea în manuscrise, era utilizat din ce în ce mai puţin (Matei 13:24–30; Fapte 20:29, 30). În cele din urmă, mulţi cititori nici nu mai ştiau ce reprezenta, iar Ieronim relata că în timpul său „unii ignoranţi, datorită asemănării caracterelor grafice, cînd găseau [tetragrama] în cărţile greceşti erau obişnuiţi s-o citească ΠΙΠΙ [pi.i.pi.i]".
În copiile de mai tîrziu ale Septuagintei, numele lui Dumnezeu a fost scos şi a fost înlocuit prin cuvinte cum ar fi „Dumnezeu" (The·os′) şi „Domnul" (Ky′ri·os). Ştim că aşa s-au petrecut lucrurile deoarece avem fragmente timpurii ale Septuagintei, în care era inclus numele lui Dumnezeu, şi copii de mai tîrziu ale aceloraşi pasaje ale Septuagintei, din care numele lui Dumnezeu a fost înlăturat.Deci,nu scriitorii Noului Testament au inlocuit numele de Iehova, cu Domnul.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"Sub forma sa initiala, Tetragrama a fost utilizata din timpurile lui Moshe /Moise (patriarhii L-au cunoscut pe Dumnezeu prin alte nume, cum ar fi acela de E. lohim sau E.l Shadai) si pana dupa Distrugerea Primului Templu din Ierusalim (586 i.e.a.). Numele era utilizat cu precadere in cadrul ritualului Templului, cum ar fi de exemplu serviciile divine zilnice insotite sau nu de sacrificii animale. Dupa intoarcerea evreilor din exilul babilonian, pronuntia Tetragramei a "migrat" incet dar sigur catre numele de A.donai!

Apoi, in decursul istoriei, chiar si acest nume a fost inlocuit cu Hasem (literal, Numele), care este utilizat si in ziua de astazi. Cam tot in perioada de sfarsit a exilului si de inceput a Primului Templu (cca. sec. 4-3 i.e.a.), pronuntia exacta a Tetragramei s-a pierdut. Ceea ce se stie cu certitudine este ca nici una dintre transliterarile uzuale nu reflecta pronuntia initiala, cea adevarata. Practic, modul exact de a pronunta iud-hei-vav-hei nu mai este cunoscut!"

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"In forma scrisa, Tetragrama iud-hei-vav-hei a fost inlocuita treptat, incepand cu scrieri din secolul 3 e.a., cu o contractie sub forma iud-iud. In multe din scrierile ulterioare, precum si in utilizarea de astazi din cartile de rugaciuni, numele de iud-iud (pronuntat de asemenea A.donai sau Hashem) este omni-prezent, cu exceptii aproape nesemnificative.

O atentie speciala trebuie acordata unei distinctii care adesea "scapa" necunoscatorilor de ebraica. In Tora si de asemenea si in scrierile profetilor, exista si un alt nume al lui Dumnezeu, o alta Tetragrama, compusa din aceleasi patru litere ebraice iud-hei-vav-hei. Acest nume, vocalizat insa diferit conform traditiei iudaice, este citit E. lohim.

In diverse alte confesiuni, in marea lor majoritate crestine, Tetragrama a fost vocalizata diferit, cu pronuntii variind de la Iehova la Iahve, YHWH (transliterare aproximativa a literelor ebraice iud-hei-vav-hei) sau chiar Iabe. Aceste pronuntii sunt insa straine iudaismului si traditiei mozaice…"

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Pardon dar, Dannay, nu trebuie să dezinformezi pe nimeni! Fapte 2, 1-21 NU arată că "toţi, bărbaţii şi toate femeile au primit Duhul Sfânt"! CI DOAR CEI 12 APOSTOLI!

1). Se spune: Fapte 2, 1 - "Şi când a sosit ziua Cincizecimii, erau toţi (doar apostolii) împreună în acelaşi loc."
Fapte 2, 4 "Şi s-au umplut toţi (doar apostolii) de Duhul Sfânt şi au început să vorbească în alte limbi, precum le dădea lor Duhul a grăi." Dar aceste citate se referă doar la apostoli! Rezultă acest lucru din contextual întregului capitol în care întâlnim exprimări perfect lămuritoare:

- Fapte 8, 18 "Şi Simon văzând că prin punerea mâinilor apostolilor se dă Duhul Sfânt, le-a adus bani" – se referă DOAR la APOSTOLI!
- Fapte 2, 2: "Şi erau uimiţi toţi şi se minunau zicând: Iată, nu sunt aceştia care vorbesc toţi galileieni?" – se referă DOAR la APOSTOLI!
- Fapte 2, 14: "Şi stând Petru CU CEI UNSPREZECE (doar despre ei era vorba, doar ei primise-ră Duhul Sfânt!), a ridicat glasul şi le-a vorbit: Bărbaţi iudei, şi toţi care locuiţi în Ierusalim, aceasta să vă fie cunoscută şi luaţi în urechi cuvintele mele;" + următoarele…

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

2). Doar o "minoritate" care a primit harul Duhului Sfânt(!), ceilalţi nu(au fost botezaţi de apostoli ulterior):

Fapte2, 7 "Şi erau uimiţi toţi şi se minunau zicând: Iată, nu sunt aceştia care vorbesc toţi galileieni?"
Fapte2, 8 "Şi cum auzim noi fiecare limba noastră, în care ne-am născut?"
- Fapte 2, 9-11 "Cretani şi arabi, îi auzim pe ei vorbind în limbile noastre despre faptele minunate ale lui Dumnezeu!" – se înşiră o mulţime de neamuri care ATENŢIE(!), nu vorbesc sub influenţa duhului ci toţi (din toate acele neamuri enumerate) doar ASCULTĂ pe ALŢII, şi se miră de darul şi de harul primit DE ALŢII, în acest caz, doar de APOSTOLI! Dacă ar fi primit toţi nu s-ar fi mirat de acea "minoritate" care a primit harul Duhului Sfânt!

- Nicăieri nu rezultă negru pe alb că toţi au primit Duhul Sfânt!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

3). Cine au fost primitorii Duhului Sfânt? DOAR MARTORII ÎNVIERII LUI HRISTOS: CEI 12 APOSTOLI!
Petru când a luat cuvântul, şi a vorbit în numele celor care primiseră Duhul, i-a numit pe aceştia MARTORI AI ÎNVIERII LUI HRISTOS: "Dumnezeu a înviat pe Acest Iisus, Căruia noi toţi suntem martori" - Fapte 2, 32.

4). Cine au fost martorii Învierii lui Hristos? DOAR CEI DOISPREZECE APOSTOLI! Reiese clar acest lucru din episodul alegerii lui Matia (al XX-lea apostol în locul lui Iuda):
Fapte2, 21 "Deci trebuie ca unul din aceşti bărbaţi, care s-au adunat cu noi în timpul cât a petrecut între noi Domnul Iisus,"
Fapte 2, 22 "Începând de la botezul lui Ioan, până în ziua în care S-a înălţat de la noi, să fie împreună cu noi MARTOR AL ÎNVIERII LUI."
Fapte 2, 23 "Şi au pus înainte pe doi: pe Iosif, numit Barsaba, zis şi Iustus, şi pe Matia."

5). Cine sunt cei ce au primit Duhul Sfânt, ulterior predicând, botezând şi făcând minuni în Ierusalim? "multe minuni şi semne se făceau în Ierusalim PRIN APOSTOLI"! - Fapte 2, 43

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

6). La coborârea şi primirea Duhului Sfânt se "confruntă două grupuri": cei care predicau "în limbi" sub influenţa Duhului Sfânt, şi, al doilea grup, cei care ascultau (dar nu primise-ră Duhul Sfânt, reiese foarte clar că acea parte nu a primit încă!). Al doilea grup, cei care ascultau, era format din: "parţi şi mezi şi elamiţi şi cei ce locuiesc în Mesopotamia, în Iudeea şi în Capadocia, în Pont şi în Asia", "în Frigia şi în Pamfilia, în Egipt şi în părţile Libiei cea de lângă Cirene, şi romani în treacăt, iudei şi prozeliţi", "cretani şi arabi". (Fapte 2, 9-11)

- Dovada SUPREMĂ că se "confruntă două grupuri": cei care predicau sub influenţa Duhului Sfânt, şi, al doilea grup, cei care ascultau, o reprezintă Fapte 2, 37:

"Ei (mulţimea) auzind acestea (după "pledoaria" apostolilor sub influenţa Duhului primit), au fost pătrunşi la inimă şi au zis către PETRU ŞI CEILALŢI APOSTOLI: Bărbaţi fraţi, ce să facem?" Fapte 2, 37

Grupul al doilea, al ascultătorilor ("ca la trei mii de suflete"), au primit botezul! De la cine? De la cei care au primit Duhul Sfânt în Fapte 2, 3-4 ("Şi li s-au arătat, împărţite, limbi ca de foc şi au şezut pe fiecare dintre ei. Şi s-au umplut toţi de Duhul Sfânt şi au început să vorbească în alte limbi, precum le dădea lor Duhul a grăi.")

"Deci cei ce au primit cuvântul lui s-au botezat şi în ziua aceea s-au adăugat ca la trei mii de suflete." Fapte 2, 41

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

7). „Cei care fuseseră împrăştiaţi" depuneau mărturie, şi Filip era unul dintre ei. Dar Filip fusese deja ales diacon (Fapte 6, 5), fusese desemnat în acest scop, de a mărturisi cuvântul! La fel deducem şi pentru ceilalţi din Faptele 8, 4 -"cei care fuseseră împrăştiaţi"

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

8). Cu ce scop s-a adus în discuţie profeţia Ioil 2, 28-29? Nu pentru a arăta cumva că toţi ar fi primit Duhul Sfânt sau pentru a demonstra cumva că pot participa cu toţi la predicare! NICIDECUM! Pentru asta au fost aleşi cei doisprezece apostolic. Acesta era rolul lor, nu altul (nu acela de a rotunji o cifră!)

Ioil 2, 28-29 avea rolul de a convinge mulţimea că apostolii care se comportau într-un mod special pentru că AU PUTUT PRIMI DUHUL SFÂNT, CĂ PRIMIREA DUHULUI SFÂNT ERA POSIBILĂ! Asta spunea Ioil!

Era nevoie să se demonstreze asta din moment ce apostolii se comportau inedit (vorbeau şi erau înţeleşi de toate neamurile diferite, multe la număr ce erau prezente, toţi înţelegându-i în limba în care s-au născut!) iar unii din cei prezenţi nu ştiau ce să creadă. Unii "batjocorindu-i, ziceau că sunt plini de must." Şi atunci Petru, folosind Ioil 2, 28-29, le- a explicat că Duhul îi poate face să se comporte aşa, (să profeţească, etc...). Nu a folosit Ioil pentru. altceva. Altfel, nu ar fi existat dialogul respective!

Etc…

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Cei mai în măsură să lămurească această problemă, sunt fără discuţie evreii. Ei au textul Vechiului Testament, ei l-au tradus, ei l-au păstrat, tot ei au folosit o varietate multiplă de VARIANTE pentru numele divin, EI AU STABILIT LIMITELE FOLOSIRII ACELOR NUME!

Iată concluziile "părinţilor textului sacru al Vchiului Testament", ale cercetătorilor rabini:

"Mai folosesc evreii astazi oral Tetragrama YHWH? Care este pronuntia acesteia? Care este istoricul acestui nume divin, de cand si pentru cat timp a fost folosit, cum a fost el modificat?

Tetragrama nu este singurul nume care desemneaza Divinitatea. In conceptia multor comentatori, Tetragrama, provenind in ebraica de la literele iud-hei-vav-hei este una dintre imaginile sub care Dumnezeu le apare oamenilor. In comentariul sau asupra Torei, Rashi spre exemplu explica faptul ca Tetragrama simbolizeaza atributul milei divine, iar numele de E. lohim desemneaza atributul justitiei divine. Cele două nume fiind complementare, ca funcţie şi ca importanţă!

In conformitate cu interdictia de "a lua numele lui Dumnezeu in desert", traditia rabinica a instituit un alt mod de a citi Tetragrama si anume A.donai (in traducere literala, Stapanul meu). Motivul principal pentru care aceasta substitutie s-a produs a fost teama de a nu profana (involuntar) numele sacru al lui Dumnezeu. Restrictiile referitoare la utilizarea numelor divine au multe implicatii: spre exemplu, din punct de vedere halahic (de lege mozaica), pergamente sau chiar foi de hartie continand unul sau mai multe din numele lui Dumnezeu, chiar in transliterare, nu pot fi aruncate, ci trebuie ingropate in cadrul unei ceremonii speciale, in cazul in care nu mai pot sau nu se mai doreste a fi folosite."

| milan9 a răspuns:

Cum poate cineva să afirme, aşa cu "nevinovăţie feciorelnică" că "nu am schimbat nimic"? Modificările successive aduse unui text tradus greşit, denaturant (cel din 1874), nu sunt oare condamnabile?

Unele învăţături ale "martorilor" nu au putut fi deduse din Biblie oricât de mult au fost răstălmăcite versiunile King James şi American Standard (traduceri ale Bibliei). Aceasta i-a determinat pe lideri, prin anii 1950, să recurgă la modificarea a sute de versete din Biblie. Aşa a apărut "Noua Traducere Mondială a Sfintelor Scripturi" (New World Translation - NWT), versiune modificată periodic (!), pentru a face faţă noilor învăţături (!) ale organizaţiei.

| milan9 a răspuns:

Una din cele mai mari modificări ale Bibliei a fost făcută prin introducerea de 237 ori, în mod forţat şi total nejustificat a numelui Iehova în Noul Testament. Inserarea acestui nume nu are nici un suport în originalul grecesc.

În cultul iehoviştilor, Biblia a fost transformată şi denaturată radical, prin schimbarea lexicală, sintactică şi morfologică a textului, prin introducerea,, punctului" şi a,, virgulei" în locuri în care textul original ebraic nu permitea gramatical acest lucru, în situaţia în care cea mai mică schimbare, modifică radical sensul textului (iar limba şi gramatica ebraică este cunoscută prin rigurozitatea ei minuţioasă care nu permite nici o eroare), etc...

| milan9 a răspuns:

Ce tot spui tu, că la tine "tot se bazeaza pe Biblie"! Şi „profeţiile" false şi zecile de învăţături stranii, bizare, dintre care unele au fost enumerate de "kira30", toate astea îţi imaginezi că se bazează pe Biblie?

Altceva se bazează pe biblie!
Biserica lui Hristos (cea Una Singură ) SE BAZEAZĂ PE BIBLIE, unicitatea sensului învăţăturilor creştine creştine, ce s-au transmis de 2000 de ani, neinterpretate, nedenaturate de interpretări fanteziste, de încercări sau greşeli precum cele pe care le recunoşti chiar şi tu!

Integritatea şi neschimbabilitatea Bisericii SE BAZEAZĂ PE BIBLIE! După PROFEŢIA Mântuitorului:
"Şi Eu îţi zic ţie, că tu eşti Petru şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea şi porţile iadului nu o vor birui.- Matei 16, 18"- Biserica (cea Una Singură ) nu a fost lovită de erezie şi "nu o vor birui" ereziile, nici una din cele ale falşilor profeţi, recunoscute chiar de tine...

| milan9 a răspuns:

"Hristos a iubit Biserica, şi S-a dat pe Sine pentru ea, ca s-o sfinţească, (...) ca s-o înfăţişeze Sieşi, Biserică slăvită, neavând pată sau zbârcitură, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană." - Efeseni 5, 25-27
Biserica nu a fost şi nu va fi afectată de vreo "pată sau zbârcitură, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."

,, Să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său."- Fapte 20, 28. Iată valoarea Bisericii şi a Atotştiinţei lui Dumnezeu care a ştiut că Biserica Sa n va cădea în veac(învăţătura ei dreaptă, harul mântuirii încredinţat doar ei)!

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Dar din ce spui nu e nici un argument cum ca noi nu ne bazam pe Biblie. Orice argument aducem este bazat pe Biblie, legat de orice.Tot ce spui tu sunt doar niste interpretari, dar nu spui concret in ce fel noi nu ne bazam pe Biblie. Apoi, noi am mai discutat, inclusiv de Craciun si nu ai gasit argumente biblice cu privire la acest termen, ba ai recunoscut ca originile sunt pagane.Pentru noi Biblia este foarte importanta si nu ne permitem s-o interpretam. Oricum eu sper ca dupa toate discutile pe care noi le-am tot avut, sa fi sincer si sa meditezi mai bine daca religia in care te afli se bazeaza 100% pe Biblie, pentru ca zel ai, dar nu e suficient.Mi-a facut placere sa discutam.

| milan9 a răspuns:

Iehoviştii, în scurta istorie a lor, au făcut SUTE DE MODIFICĂRI ale sensurilor originale. Chiar şi prima modificare a denaturant sensurile originale dorite de apostolic, cu atât mai mult sutele de modificări care au venit ulterior! Toate acele variante luate separat, SE CONTRAZIC ÎNTRE ELE.

Există deci, SUTE DE VARIANTE CONTRADICTORII, făcute după inspiraţie proprie, în nici un caz după vreo biblie, nici măcar după cea satanica... Sute de variante contradictorii! Îşi poate imagina cineva că Biblia îngăduie "sute de variante CONTRADICTORII?"

Într-un caz general, statistic, când există "sute de variante contradictorii", POATE SĂ NU FIE NICI UNA ADEVĂRATĂ sau CEL MULT una! Doar ATÂT! Nimic mai mult! NICI UNA sau CEL MULT UNA! Dar în cazul organizaţiei iehoviste, NU EXISTĂ NICI UNA CORECTĂ, asta prin comparaţie cu adevărurile neschimbate ale Bisericii lui Hristos! Ei au ajuns să se folosească de cuvintele din Biblie cum se folosesc oamenii de literele din alfabet: pentru a le da interpretarea dorită de ei! ASTA NU ÎNSEAMNĂ CĂ RESPECTĂ SENSUL BIBLIEI, ci sensurile pe care le doresc ei!

| milan9 a răspuns:

Cine îşi imaginează că există "mai multe adevăruri" care să se contrazică între ele pe baza bibliei? Unde este logica celor care gândesc atât de absurd?

În credinţa adevărată, în Biserica lui Hristos, nu există "variante", nu există păreri şi interpretări libere, nu există greşeli, nu există nici una!

Biblia nu poate fi confiscată de nici un grup mafiot, de nici o sectă! Ea aparţine Bisericii lui Hristos, PENTRU CĂ BISERICA A scris-o (după riguroase, stricte şi transparente criterii), BISERICA I-A APĂRAT INTEGRITATEA părţilor componente, BISERICA I-A SALVAT UNITATEA DE ÎNŢELEGERE faţă de cei care au venit cu variante de interpretare an de an...

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Si tot Biserica a inlocuit numele lui Dumnezeu IEHOVA cu DOMNUL si de asemenea a ars pe rug pe cei care indrazneau sa citeasca din aceasta carte.Dar cred ca nu mai e necesar sa intru in acest subiect, pentru ca ma gandesc ca-l cunosti.

| milan9 a răspuns (pentru danay72):

De unde ai cutezanţa de a spune astfel de minciuni: "a ars pe rug pe cei care indrazneau sa citeasca din aceasta carte". Ştiu că te referi la acatolici, dar nu ai voie să minţi fără simţ de răspundere... Niciodată nu s-a întâmplat aşa ceva în istoria catolicilor referitor la citirea Bibliei!

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Presupun ca sti despre ichizitia catolica si te rog fa mai multe cercetari si nu mai spune,, niciodata'' ca poti fi dezamagit de rezultatele din urma cercetarii.Ca punct de plecare vezi prevederile unui sinod tinut la Oxford in1408, cunoscute sub denumirea de Constitutile de la Oxford, care continea interdictia de a traduce sau citi Biblia in limba vorbita. Apoi legat de Numele divin in Noul Testament, crezi ca Pavel cand l-a citat pe Ioel, ar fi avut curajul sa spuna Domnul in loc de Iehova? Eu sunt convinsa ca nu.

| milan9 a răspuns:

După calculele specialiştilor, în Vechiul Testament existau aproape 5000 de nume sau adresări referitoare la Dumnezeu. Pentru a da unitate de sens diferitelor adresări către divinitate, Apostolii, sub inspiraţie divină, căci altfel nu văd cum, au folosit în tot Noul Testament numele de Dumnezeu. Este alegerea lor aceasta, şi nu a Bisericii lăsate de ei...

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Fa mai multe cercetari in domeniul acesta si vei vedea cum stau lucrurirle.

| DeyCj a răspuns:

Proastă.Adevărata credință nu se rezumă la ceea ce fac ei, și mai mult cine se cred ei să schimbe biblia în propria lor interpretare?

| danay72 a răspuns (pentru DeyCj):

Imi poti da un exemplu de interpretare?

| DeyCj a răspuns (pentru danay72):

Dumnezeu=iehova, și asta e valabilă și alte culte religioase nu numai la ei. Încă un motiv în plus pentru care nu aparțin nici unui cult religios și nici nu am de gând(aici includ catolicii și ortodocșii)

| danay72 a răspuns (pentru DeyCj):

Conform Sfintei Scripturi din1874, numele lui Dumnezeu este Iehova si in 1874 Martorii lui Iehova nu tradusesera nici o Biblie. Apoi inclusiv in Biblia ortodoxa din 1988 apare o forma a numelui Iehova, Iahve, in cateva versete:Exod sau Iesirea33:19; 34:5, 6.Nu noi am dat acest nume lui Dumnezeu, ci el asa apare in manuscrisele vechi.Martorii lui Iehova nu au facut decat sa puna la loc de cinste acest nume asa cum a aparut in manuscrise.

| DeyCj a răspuns (pentru danay72):

și asta vă rezervă dreptul să schimbați cele scrise în cartea sfântă? Nu prea cred că asta e credința adevărată, la fel cu=m e catolicismul ortodoxismul și altele care încalcă porunca a doua susținând că se închină la ceea ce simbolizează, asta ca să prostească pe cei ce cred în așa ceva și să îi manipuleze și de fapt de către cine? o mână de 10 oamnei care fac parte din așa numitul sinod ecumenic, ei or ajuns să facă credința; la fel și la voi numa că la voi îi zice altfel.Subiect închis că nu vreau să aduc contraargummente tăioase.Succes

| danay72 a răspuns (pentru DeyCj):

Repet,noi nu am schimbat nimic, s-a tradus din manuscrisele vechi.Mi-a facut placere sa conversam.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cea mai tare religie asa sustin ei!
Daca faci greseala sa intri in vorba cu unul deja mai aduce 10 ca sa te convinga ca esti deal lor

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Sunt oameni buni, manieraţi şi altruşti.

| Maomau a răspuns:

Una foarte proasta, asta desi este secta cea mai indepartata de traditionala minciuna crestina.
Macar in aceasta secta se recunoaste adevarul ca Isus nu este Dumnezeu!

Răspuns utilizator avertizat
| Maomau a răspuns (pentru u2irish):

Hahaha!
Dar ce ai tu ca budist ce esti sa comentezi pozitia mea de "evreu"?
Nu ti-e bine acolo in buda?
Vrei ceva aer curat?
Ia de la Basescu!

| ManStrong a răspuns:

Depinde din ce punct de vedere te intereseaza.Sint oameni cumsecade si silitori la serviciu.Nu vei gasi sa le bagi de vina.Pe de alta parte daca te vor deranja la usa stiu eu ce vei spune?

| GoldandSilver explică:

Eu sunt ortodix si stiu ca i se mai zice Iehova Lui Dumnezeu.

| CryChristiAN a răspuns (pentru GoldandSilver):

Alaturi, i se mai spune si : Elohim, Adonai, Yahwveh ( sau Iahve sau Iahveh), El-Shadai, Savaot, El-Roi.

| roxaa15 a răspuns:

Daca nu stapanesti bine Biblia ferstete de discutiile cu ei, pentru ca te vor baga in ceata total.

| kira30 a răspuns:

Ce cred ei :

-Numele lui Dumnezeu - Iehova - este prezent in traducerea lor eretica a Bibliei (New World Translation) de 7210 ori;

-Nu cred in Sf. Treime;

-Hristos e „cel mai mare om care a trait vreodata". Anterior intruparii, dar si dupa aceasta, e confundat cu Arhanghelul Mihail;

-Duhul Sfant este o energie impersonala;

-Calculeaza neincetat parusia si sustin mileniul - imparatie pamanteasca de 1000 de ani;

-Nu cred in suflet, nici in iad si chinuri;

-Impart in clase pe cei mantuiti: 144.000 de „martori" vor guverna in cer cu Hristos, restul pe pamant;

-Nu cinstesc pe Maica Domnului, sfintii, moastele;

-Nu au sarbatori si sunt foarte ostili atat celor crestine (Paste, Craciun), cat si celor laice;

-Nu au Sf. Taine;

-Prozelitismul este o cerinta expresa; ridicat la rang de dogma;

-Interzice transfuziile, tratamentele medicale, vaccinuri, transplanturi;

-In talnim refuzul exercitarii dreptului la vot si refuzul contactelor cu „nemartorii" in afara intalnirilor prozelitiste.

Sunt niste eretici!

| danay72 a răspuns (pentru kira30):

Cand dai informatii despre alti incearca sa dai informatii care nu sunt eronate.Nu le iau pe toate la rand,dar martorii nu refuza tratamente medicale sau vaccinuri.Ei nu sunt niste eretici,ei isi pretuiesc viata si fact tot ce pot pentru a fi sanatosi,pentru ca viata e un dar de la Dumnezeu. Apoi legat de cei care nu sunt martori, noi traim in aceasta societate, nu suntem ca pusnicii, ba din contra, ne facem timp sa-i ajutam pe cei din jurul nostru fie ca sunt Martori fie ca nu.Matei22:37-39,Matei10:22

| kira30 a răspuns (pentru danay72):

La mine in sat sunt : Ortodocsii, Adventisti
si in satul vecin este si secta martorilor lui Iehova dar si Ortodocsi.

Eu am spus ce am stiut din doctrina lor.Au venit din satul vecin 2 misionari cu multe reviste si cu doctrina lor. Daca aceste informatii sunt eronate atunci inseamna ca nici ei nu stiu in ce sa mai creada cu privire la cultul lor?

| danay72 a răspuns (pentru kira30):

Deci,revistele pe care tu le-ai primit,le are orice Martor a lui Iehova si om care vrea sa afle mai multe, iar acele idei spuse de tine, ma refer la ce ti-am scris cu vaccinul, tratamente medicale, nu sunt idei pe care sa le gasesti in invatatura noastra.Deci ori nu ai citit, ori te-ai luat dupa alti.In schimb ce spui de doctrina,daca citesti din Biblie,vei vedea ca asa scrie,nu e doctrina,noastra, ci a Bibliei, legat de sfinti, moaste, suflet etc.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru kira30):

E corect tot, insa sunt de acord cu martorii lui iehova doar intr-un caz(daca e adevarat) :vaccinurile.Eu le-as interzice pentru totdeuna, dupa ce am aflat despre ele.

| FuckSchool a răspuns:

O religie ca toate celelalte presupun.

| alexclaudiu2003 a răspuns:

As turna benzina pe ei si le-as da foc

| alexclaudiu2003 a răspuns:

Eu tot foc le-as da! cu prima ocazie am sa calc pe cap unu si pun poza pe Facebook si video pe youtube

Răspuns utilizator avertizat
| Petre_Alexandru_1995 a răspuns:

Păziţi-vă de secta "Martorii lui Iehova"
Secta Martorilor lui Iehova, a apărut la anul 1884, fiind întemeiată de către Charles Russell, venind cu pretenţia de a fi singurul grup creştin adevărat din întreaga lume. Ei susţin că Biserica Ortodoxă învaţă erori şi că toţi cei ce nu sunt Martori ai lui Iehova vor fi nimiciţi de către Dumnezeu. Cu toate acestea, realitatea ne demonstrează că acest grup reprezintă o sectă amăgitoare. Fiecare creştin care discută sau participă la adunările acestei secte riscă să piardă:
Comuniunea cu Sfânta Sobornicească şi Apostolească Biserică, singura păstrătoare a adevărului, de 2000 de ani încoace;
Pierde Sfântul Botez, cu care au avut grijă să-l încreştineze părinţii încă din fragedă copilărie cât şi celelalte Taine ca Cununia, Sfântul Maslu, Impărtăşania, Spovedania, etc.;
Pierde viaţa de veci, nădejdea în învierea morţilor, rugăciunile pentru cei adormiţi, părinţi, fraţi, moşi şi strămoşi ai noştri;
Pierde ajutorul Crucii, care este armă îmotriva Diavolului, negând puterea icoanelor, multe dintre care sunt făcătoare de minuni, cât şi rugăciunile sfinţilor, mulţi dintre care au suferit martiriul pentru numele lui Hristos.
Pierde pe Iisus Hristos, care este Fiul lui Dumnezeu şi Dumnezeu adevărat (Ioan 1; 1), prin afirmaţia că Iisus Hristos este o creatură.
Pierde toate sărbătorile creştine, ca Paştele, Crăciunul, Boteaza, Bunavestire, de fapt, absolut toate sărbătorile creştin-ortodoxe;
Pierde posibilitatea de a se ruga Maicii Domnului nostru Iisus Hristos, care este veşnică rugătoare către Fiul Său iubit, pentru noi cei ce ne chinuim;
Acestea sunt doar câteva momente, din învăţătura de Credinţă Ortodoxă, în care Secta Martorii lui Iehova nu cred, luptând aprins împotriva adevărului de credinţă, care este mărturisit doar de către Biserica Ortodoxă.

Martorii lui Iehova neagă principalele învăţături ale Bibliei. După cum am spus mai sus, este vorba despre Iisus Hristos, pe care ei îl consideră doar un înger, care nu este decât mai mare decât ei, dar de fapt, arhanghelul Mihail. Neagă dogma Sfintei Treimi, învierea trupească, existenţa sufletului, pedeapsa pentru cei păcătoşi, existenţa raiului şi a iadului, etc. Ba mai mult, prin traducerea care au făcut-o la 1961, ei au modificat o serie de versete în interesul lor, prin acestea înşelând lumea. Nu este oare primejdios să aparţii unei organizaţii ce neagă principalele învăţături ale Bibliei?
Martorii lui Iehova au un trecut de profeţii false neâmplinite. Liderii Martorilor lui Iehova pretind să vorbească cu autoritate profetică în Numele lui Iehova Dumnezeu, însă au emis mai multe profeţii care nu s-au adeverit. De exemplu, ei au prezis ca Armaghedonul şi sfârşitul lumii vor veni in anul 1975. Pentru a acoperi aceasta profeţie neadeverită, majoritatea Martorilor din zilele noastre neagă ca această prezicere s-ar fi făcut vreodată, deşi acest fapt se poate dovedi cu uşurinţă în propria lor literatură. Organizaţia Martorilor lui Iehova a mai prezis că sfârşitul lumii va veni şi în anii 1914, 1915, 1918, 1925 si 1942. Martorii au profeţit că Avraam, Isaac şi Iacov trebuiau să învieze şi să revină pe pământ în anul 1925. Au greşit în fiecare dintre preziceri. Biblia declară ca profetia neimplinită este caracteristica de bază a unui profet fals (vezi, Deuteronomul 18:21-22). Nu este oare primejdios sa urmezi o organizatie ce are un trecut plin de profetii false?
Organizatia Martorilor lui Iehova isi foloseste autoritatea abuziv. In ciuda numeroaselor ei profeţii false, organizatia Martorilor lui Iehova pretinde ca ea este singura religie adevarată şi că doar membrii ei sunt singurii creştini adevaraţi. Organizaţia afirmă că nimeni nu poate afla adevăruri spirituale dacă nu face parte din ea. De asemenea, mai susţine că mântuirea se obţine doar intrând în organizaţie şi că toţi ceilalţi, cu exceptia Martorilor lui Iehova, vor fi distruşi la Armaghedon. Organizatia Martorilor lui Iehova pretinde ca membrii ei să asculte şi să accepte fără discuţie orice poruncă şi interpretare oferită de către organizaţie.
Prin prezenta, vreau să afirm că membrii acestei secte sunt periculoşi pentru fiecare dintre noi. Ţin să vă îndemn să nu-i ascultaţi, să nu primiţi literatura lor şi cu atât mai mult, să nu-i primiţi în casele Dumneavoastră. Ei nu vor aduce decât lepădarea de adevăratul Dumnezeu, dezbinare şi ură, depărtare de tot ce are mai sfânt în sufletul său fiecare dintre noi. Să ne ajute Dumnezeu să înfruntăm şi această ispită, ferindu-ne de toată învăţătura eretică, venită din partea lor!

| ClausBBC a răspuns:

NU am nimic cu ei. Dar cum spunea cineva. Vin si intra peste tine in casalaughing