| GoldandSilver a întrebat:

Ce parere aveti despre Martori lui Iehova

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Cei mai în măsură să lămurească această problemă, sunt fără discuţie evreii. Ei au textul Vechiului Testament, ei l-au tradus, ei l-au păstrat, tot ei au folosit o varietate multiplă de VARIANTE pentru numele divin, EI AU STABILIT LIMITELE FOLOSIRII ACELOR NUME!

Iată concluziile "părinţilor textului sacru al Vchiului Testament", ale cercetătorilor rabini:

"Mai folosesc evreii astazi oral Tetragrama YHWH? Care este pronuntia acesteia? Care este istoricul acestui nume divin, de cand si pentru cat timp a fost folosit, cum a fost el modificat?

Tetragrama nu este singurul nume care desemneaza Divinitatea. In conceptia multor comentatori, Tetragrama, provenind in ebraica de la literele iud-hei-vav-hei este una dintre imaginile sub care Dumnezeu le apare oamenilor. In comentariul sau asupra Torei, Rashi spre exemplu explica faptul ca Tetragrama simbolizeaza atributul milei divine, iar numele de E. lohim desemneaza atributul justitiei divine. Cele două nume fiind complementare, ca funcţie şi ca importanţă!

In conformitate cu interdictia de "a lua numele lui Dumnezeu in desert", traditia rabinica a instituit un alt mod de a citi Tetragrama si anume A.donai (in traducere literala, Stapanul meu). Motivul principal pentru care aceasta substitutie s-a produs a fost teama de a nu profana (involuntar) numele sacru al lui Dumnezeu. Restrictiile referitoare la utilizarea numelor divine au multe implicatii: spre exemplu, din punct de vedere halahic (de lege mozaica), pergamente sau chiar foi de hartie continand unul sau mai multe din numele lui Dumnezeu, chiar in transliterare, nu pot fi aruncate, ci trebuie ingropate in cadrul unei ceremonii speciale, in cazul in care nu mai pot sau nu se mai doreste a fi folosite."

80 răspunsuri:
| kira30 a răspuns (pentru danay72):

La mine in sat sunt : Ortodocsii, Adventisti
si in satul vecin este si secta martorilor lui Iehova dar si Ortodocsi.

Eu am spus ce am stiut din doctrina lor.Au venit din satul vecin 2 misionari cu multe reviste si cu doctrina lor. Daca aceste informatii sunt eronate atunci inseamna ca nici ei nu stiu in ce sa mai creada cu privire la cultul lor?

| danay72 a răspuns (pentru kira30):

Deci,revistele pe care tu le-ai primit,le are orice Martor a lui Iehova si om care vrea sa afle mai multe, iar acele idei spuse de tine, ma refer la ce ti-am scris cu vaccinul, tratamente medicale, nu sunt idei pe care sa le gasesti in invatatura noastra.Deci ori nu ai citit, ori te-ai luat dupa alti.In schimb ce spui de doctrina,daca citesti din Biblie,vei vedea ca asa scrie,nu e doctrina,noastra, ci a Bibliei, legat de sfinti, moaste, suflet etc.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cea mai tare religie asa sustin ei!
Daca faci greseala sa intri in vorba cu unul deja mai aduce 10 ca sa te convinga ca esti deal lor

| milan9 a răspuns:

Ce tot spui tu, că la tine "tot se bazeaza pe Biblie"! Şi „profeţiile" false şi zecile de învăţături stranii, bizare, dintre care unele au fost enumerate de "kira30", toate astea îţi imaginezi că se bazează pe Biblie?

Altceva se bazează pe biblie!
Biserica lui Hristos (cea Una Singură ) SE BAZEAZĂ PE BIBLIE, unicitatea sensului învăţăturilor creştine creştine, ce s-au transmis de 2000 de ani, neinterpretate, nedenaturate de interpretări fanteziste, de încercări sau greşeli precum cele pe care le recunoşti chiar şi tu!

Integritatea şi neschimbabilitatea Bisericii SE BAZEAZĂ PE BIBLIE! După PROFEŢIA Mântuitorului:
"Şi Eu îţi zic ţie, că tu eşti Petru şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea şi porţile iadului nu o vor birui.- Matei 16, 18"- Biserica (cea Una Singură ) nu a fost lovită de erezie şi "nu o vor birui" ereziile, nici una din cele ale falşilor profeţi, recunoscute chiar de tine...

| milan9 a răspuns:

"Hristos a iubit Biserica, şi S-a dat pe Sine pentru ea, ca s-o sfinţească, (...) ca s-o înfăţişeze Sieşi, Biserică slăvită, neavând pată sau zbârcitură, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană." - Efeseni 5, 25-27
Biserica nu a fost şi nu va fi afectată de vreo "pată sau zbârcitură, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."

,, Să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său."- Fapte 20, 28. Iată valoarea Bisericii şi a Atotştiinţei lui Dumnezeu care a ştiut că Biserica Sa n va cădea în veac(învăţătura ei dreaptă, harul mântuirii încredinţat doar ei)!

| unul1 a răspuns (pentru danay72):

"Avem privilegiu de a vorbi in numele lui Iehova" WTF?! Scrie asta in biblie? laughing

| William a răspuns:

E mai bine sa nu vorbesti cu ei. Dar sa nu ii urasi. https://www.youtube.com/watch?v=iz2_9PxLZ60

| danay72 a răspuns (pentru unul1):

Isaia43:10-12,Romani10:13-15,Psalmi144:15

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Dar din ce spui nu e nici un argument cum ca noi nu ne bazam pe Biblie. Orice argument aducem este bazat pe Biblie, legat de orice.Tot ce spui tu sunt doar niste interpretari, dar nu spui concret in ce fel noi nu ne bazam pe Biblie. Apoi, noi am mai discutat, inclusiv de Craciun si nu ai gasit argumente biblice cu privire la acest termen, ba ai recunoscut ca originile sunt pagane.Pentru noi Biblia este foarte importanta si nu ne permitem s-o interpretam. Oricum eu sper ca dupa toate discutile pe care noi le-am tot avut, sa fi sincer si sa meditezi mai bine daca religia in care te afli se bazeaza 100% pe Biblie, pentru ca zel ai, dar nu e suficient.Mi-a facut placere sa discutam.

| milan9 a răspuns:

Iehoviştii, în scurta istorie a lor, au făcut SUTE DE MODIFICĂRI ale sensurilor originale. Chiar şi prima modificare a denaturant sensurile originale dorite de apostolic, cu atât mai mult sutele de modificări care au venit ulterior! Toate acele variante luate separat, SE CONTRAZIC ÎNTRE ELE.

Există deci, SUTE DE VARIANTE CONTRADICTORII, făcute după inspiraţie proprie, în nici un caz după vreo biblie, nici măcar după cea satanica... Sute de variante contradictorii! Îşi poate imagina cineva că Biblia îngăduie "sute de variante CONTRADICTORII?"

Într-un caz general, statistic, când există "sute de variante contradictorii", POATE SĂ NU FIE NICI UNA ADEVĂRATĂ sau CEL MULT una! Doar ATÂT! Nimic mai mult! NICI UNA sau CEL MULT UNA! Dar în cazul organizaţiei iehoviste, NU EXISTĂ NICI UNA CORECTĂ, asta prin comparaţie cu adevărurile neschimbate ale Bisericii lui Hristos! Ei au ajuns să se folosească de cuvintele din Biblie cum se folosesc oamenii de literele din alfabet: pentru a le da interpretarea dorită de ei! ASTA NU ÎNSEAMNĂ CĂ RESPECTĂ SENSUL BIBLIEI, ci sensurile pe care le doresc ei!

| milan9 a răspuns:

Cine îşi imaginează că există "mai multe adevăruri" care să se contrazică între ele pe baza bibliei? Unde este logica celor care gândesc atât de absurd?

În credinţa adevărată, în Biserica lui Hristos, nu există "variante", nu există păreri şi interpretări libere, nu există greşeli, nu există nici una!

Biblia nu poate fi confiscată de nici un grup mafiot, de nici o sectă! Ea aparţine Bisericii lui Hristos, PENTRU CĂ BISERICA A scris-o (după riguroase, stricte şi transparente criterii), BISERICA I-A APĂRAT INTEGRITATEA părţilor componente, BISERICA I-A SALVAT UNITATEA DE ÎNŢELEGERE faţă de cei care au venit cu variante de interpretare an de an...

| GoldandSilver explică:

Eu sunt ortodix si stiu ca i se mai zice Iehova Lui Dumnezeu.

| CryChristiAN a răspuns (pentru GoldandSilver):

Alaturi, i se mai spune si : Elohim, Adonai, Yahwveh ( sau Iahve sau Iahveh), El-Shadai, Savaot, El-Roi.

| sabin89 a răspuns (pentru danay72):

Si totusi, cum e cu generatia aia "care nu va trece"? Am inteles ca ani de-a randul ati sustinut ca generatia care a vazut evenimentele din 1914 va fi inca in viata cand va veni sfarsitul. Si uite, azi-maine se implinesc o suta de ani de la 1914. Ce zici de asta?

| ManStrong a răspuns:

Depinde din ce punct de vedere te intereseaza.Sint oameni cumsecade si silitori la serviciu.Nu vei gasi sa le bagi de vina.Pe de alta parte daca te vor deranja la usa stiu eu ce vei spune?

| unul1 a răspuns (pentru danay72):

Daca imi raspunzi mie ceva, imi raspunzi in propozitii cu argumente. Am citit versetele acelea si... de unde pana unde sunteti voi martori in adevarat sens al cuvantului. Ce ai facut tu ca sa fii mai martor ca mine, sa mai martor ca milan9 sau ca altcineva?

| ClausBBC a răspuns:

NU am nimic cu ei. Dar cum spunea cineva. Vin si intra peste tine in casalaughing

| danay72 a răspuns (pentru sabin89):

Dupa cat se pare, Isus a vrut sa spuna ca cei unsi(adica cei care fac parte din cei144000, care vor merge la cer) care aveau sa fie de fata cand semnul incepea sa se implineasca in 1914, urmau sa fie contemporani o anumita perioada din viata lor cu cei unsi care aveau sa vada inceputul marelui necaz.Nu stim exact durata acestei generatii.Stim doar ca este alcatuita din membrii acestor doua grupuri ale caror vieti se suprapun.Desi cei unsi au varste diferite, membri celor 2 grupuri care alcatuiesc generatia sunt contemporani intr-o anumita perioada a zilelor din urma.

| danay72 a răspuns (pentru unul1):

Intotdeauna Dumnezeu a avut martori in sensul ca a avut slujitori care au marturisit public numele lui.In Evrei12:1,2 vorbeste de un nor mare de martori si de fapt tot capitolu arata cum s-au dovedit ei niste martori. Apoi cel mai mare martor care a trait pe pamant a fost Isus si Biblia il identifica sub acest nume. Apocalipsa1:5.Conform Bibliei, Dumnezeu a ales un popor care sa-i marturiseasca numele. Fapte 15:14, 17.Singura conditie ca oamenii sa fie salvati e sa-l cunoasca pe Iehova, sa faca vointa sa care este aratata in Biblie si sa marturiseasca numele sau, pentru ca oamenii au scos din Biblii acest nume si nu-l mai folosesc.Romani10:13-15.Si pentru ca in Biblia ta apare numele Domnul in versetu 13, acest verset Pavel l-a citat din Ioel2:32 unde in Biblile vechi apare Iehova.Deci doar inchinarea la Dumnezeul Bibliei poate sa te faca sa devi un martor.Pentru ca nu poti fi un martor daca nu te identifici cu cei care se inchina lui Iehova si marturisesc in public despre numele sau.Isaia43:10-12.Tocmai de aceea e un privilegiu sa fiu o Martora a lui Iehova, cum ai observat, nu noi am inventat acest nume, ci chiar Dumnezeu l-a dat pentru cei care aleg sa fie inchinatorii sai si marturisesc public numele sau.Dar pentru ca sa cunosti mai multe despre noi poti sa te uiti se site-ul organizatiei Martorii lui Iehova care e www.jw.org si vei intelege mai bine acest lucru. Oricum, eu ma bucur ca vrei sa te identifici ca un martor.

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Si tot Biserica a inlocuit numele lui Dumnezeu IEHOVA cu DOMNUL si de asemenea a ars pe rug pe cei care indrazneau sa citeasca din aceasta carte.Dar cred ca nu mai e necesar sa intru in acest subiect, pentru ca ma gandesc ca-l cunosti.

| unul1 a răspuns (pentru danay72):

Eu nu observ acolo cum au dovedit norul de persoane ca este martor. In fine sa iti zic parerea mea despre societatea vostra. Ca multe alte secte incercati sa va atrageti adepti si sa va fidelizati membrii printr-o "izolare" de o societate considerata a "diavolului". Voi nu sarbatoriti nimic, spuneti ca oameni trebuie sa traiasca "in depresie" fara sa se bucure de viata. Nu sarbatoriti o zi de nastere pentru ca nu scrie in biblie ca trebuie sa faceti asta, evitati petrecerile. Rai=bucurie, Iad= tristete. Cand te duci la o petrecere te duci sa te distrezi, sa te bucuri. Daca bei nu este un pacat. Fumatul?! Tragi destul fum si de la fabrici. Ca da dependenta? Si ciocolata si mancarea fast food da foarte mare dependenta. Daca dansezi asta nu inseamna ca faci un pacat. Si sa continui cu izolarea voastra de societate. Voi va folositi de acest "Iehova" ca sa va evidentiati. Eu nu vad ce importanta are daca ii zici Dumnezeu sau Iehova pentru ca tot aceeasi entitate este. Eu nu vad unde este pacatul daca faci sex (sau dragoste, zi-i cu vrei) cu o persoane pe care chiar o iubesti si simti ca este momentul. Bine, nu e cazul sa iubesti din suflet 100 de persoane. Si cu masturbarea, mai bine te masturbezi mai ales ca barbat decat sa o "comiti". Voi nu sunteti de acord cu transfuziile desi eu nu vad nimic rau in asta, cu transplanturile. Voi asa puteti omori oameni refuzand sa dati o semnatura la spital. Multe "martore" au adus copii cu malformatii pe lume refuzand sa faca o cezariana. Asta nu-i pacat sa aduci pe lume un copil cu malformatii cand il puteai aduce sanatos?

Si cu norul acela de persoane. Eu daca respect cele 10 porunci si nu sunt un martor asta inseamna ca ma duc in iad? Frumos site, se vede ca au lucrati ceva experti in marketing la el. De unde au avut ei atatia bani mai ales ca voi promovati "saracia"? Intr-o economie de piata daca nu ar exista bogati, saracii ar fi foarte saraci.

| milan9 a răspuns:

După calculele specialiştilor, în Vechiul Testament existau aproape 5000 de nume sau adresări referitoare la Dumnezeu. Pentru a da unitate de sens diferitelor adresări către divinitate, Apostolii, sub inspiraţie divină, căci altfel nu văd cum, au folosit în tot Noul Testament numele de Dumnezeu. Este alegerea lor aceasta, şi nu a Bisericii lăsate de ei...

| milan9 a răspuns (pentru danay72):

De unde ai cutezanţa de a spune astfel de minciuni: "a ars pe rug pe cei care indrazneau sa citeasca din aceasta carte". Ştiu că te referi la acatolici, dar nu ai voie să minţi fără simţ de răspundere... Niciodată nu s-a întâmplat aşa ceva în istoria catolicilor referitor la citirea Bibliei!

| LegionarulRoman a răspuns (pentru kira30):

E corect tot, insa sunt de acord cu martorii lui iehova doar intr-un caz(daca e adevarat) :vaccinurile.Eu le-as interzice pentru totdeuna, dupa ce am aflat despre ele.

| milan9 a răspuns (pentru unul1):

Isaia 43,10-11: "Voi sunteţi martorii Mei, zice Domnul, şi Sluga pe care am ales-o, ca să ştiţi, să credeţi şi să pricepeţi că Eu sunt: înainte de Mine n-a fost Dumnezeu şi nici după Mine nu va mai fi! Eu, Eu sunt Domnul şi nu este izbăvitor afară de Mine!" Profetul Isaia se referă la Evrei! Este vreunul dintre iehovoşti evreu? Sau se afla vreunul dintre ei printre evreii cărora Isaia li s-a adresat acum 3000 de ani? Nu prea cred.

Isaia 43, 11: "Eu, Eu sunt Domnul şi nu este izbăvitor afară de Mine!" iar Noul Testament ne arată cine este acesta, IZBĂVITORUL = MÎNTUITORUL. Cel numit de sute de ori "Mântuitorul", unicul Mântuitor, este Fiul lui Dumnezeu, Mântuitorul Iisus Hristos!

Romani 10, 15: "Şi cum vor propovădui, de nu vor fi trimişi? Precum este scris: "Cât de frumoase sunt picioarele celor ce vestesc pacea, ale celor ce vestesc cele bune!" Hristos i-a trimis în lume doar pe apostolii săi pentru propovăduirea învăţăturilor sale şi pentru "A AŞEZA PREOŢI PRIN CETĂŢI"

| FuckSchool a răspuns:

O religie ca toate celelalte presupun.

| alexclaudiu2003 a răspuns:

Eu tot foc le-as da! cu prima ocazie am sa calc pe cap unu si pun poza pe Facebook si video pe youtube

| LNK a răspuns:

Nu pot sa zic ca am o parere buna, dar... fiecare e liber sa creada in ce vrea.

| danay72 a răspuns (pentru unul1):

Biblia nu vorbeste ca oamenii vor fi chinuiti vesnic, cum spui de iad. Apocalipsa21:8.Apoi,ai informatii gresite despre noi,pentru ca tinem la sanatatea noastra si a copiilor nostri si noi daca e necesar si viata copilului nostru e in pericol facem cezariana. Apoi despre site-ul nostru,acesta e facut doar de voluntari, de fapt daca vei citi la,, Despre noi'' vei vedea ca intreaga noastra activitate este sustinuta doar prin donatii benevole, nu prin impunera unei anumite sume si aceasta se pune intr-o cutie cu donatii, nu intr-o farfurie care trece din mana in mana. 2Corinteni9:7,Matei6:3.Apoi Biblia indeamna, nu la saracie, ci la echilibru, punand pe primul loc lucrurile spirituale.Matei6:33.Desptre transfuzii, daca citesti pe site-u vei intelege mai multe.Pentru noi viata e foarte pretioasa si asa cum am mai spus, noi cautam cele mai bune tratamente pentru noi si familia noastra, nu ne culcam pe o ureche.Dar Biblia vorbeste categoric cu privire la faptul de a ne,, abtine de la sange''. Geneza9:3,4,Faptele15:28,29.Dar Martorii lui iehova colaboreaza cu medici care sunt dispusi sa opereze fara sange si noi apelam la ei.Insa sunt foarte multi inlocuitori ai sangelui ca eritropoetina,dextran,solutii saline,hemodilutia,cell salvage etc.Din moment ce Dumnezeu e categoric cu privire la sange,dar numai Martorii pun in aplicare aceaste versete,nu ti se pare interesant? De fapt,Dumnezeu stie cate boli poti lua prin transfuzii, de exemplu hepatita c si hiv, le-am mentionat doar pe cateva si apoi de obicei cinde doneaza sange, oamenii perfect sanatosi sau cei fara bani, care e clar ca sanatatea lor e cu probleme.Vad ca ai multe intrebari, daca vrei sa intelegi raspunsul Bibliei, acolo pe site-u iti arata ca daca vrei poti solicita un studiu biblic gratuit la domiciliu, care te va ajuta sa intelegi raspunsul la multe intrebari, si acesta este fara nici o obligatie.Si legat de asta, martorii lui Iehova vin la usile oamenilor din timpul lor liber, nimeni nu e platit pentru asta.Fiecare is castiga existenta din ceea ce lucreaza fiecare, noi predicam din iubire pentru oameni.Matei28:19,20,Matei24:14

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Fa mai multe cercetari in domeniul acesta si vei vedea cum stau lucrurirle.