| Ateistu a întrebat:

Martori lui Iehova
Ce părere aveți despre acești oameni
Am avut un vecin Iehova sa care nu credea în iad și era un om cu probleme fizice și care era martor al lui Iehova cu credință în iehova
Păcat ca a murit
Ce părere aveți despre acest cult creștin martori lui iehova
Fără comentarii stupide

10 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Citez.
" "Consideram ca este potrivit sa auzim de la tine care-ti sunt gandurile, caci in ce priveste aceasta secta, stim ca pretutindeni se vorbeste imptriva ei" (Faptele 28:22). Prin aceste cuvinte, conducatorii comunitatii iudeilor din Roma secolului I au dat exemplu excelent : ei doreau sa afle informatii direct de la sursa, nu sa dea crezare unor critici.
Si astazi se vorbeste impotriva Martorilor si ar fi o greseala sa credem ca vom afla adevarul despre ei de la oamenii intoleranti "

Totul este adevarat si corect, daca privesti cu aceeasi ochii cu care privesc sustinatori acelui adevar.

| milan9 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Si exista, cate? Sute de mii de "adevaruri", nu? Tot la fel dupa numarul religiilor care exista... Fiecare in contradictoriu cu celelalte. sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

"Sute de mii de "adevaruri""... o intrebare la care nu poate nimeni sa raspunda : din toate aceste "adevaruri", tu de unde stii ca "adevarul" propus de ramura ta religioasa este cel corect?

"Fiecare in contradictoriu cu celelalte"... corect. Vezi intrebarea de mai sus.

Pe ce te bazezi cand zici ca "adevarul" tau este cel corect iar "adevarul" altor ramuri / religii nu este corect?

* apropo, sa nu-mi zici chestii gen "pai eu am o carte", "am experiente personale" sau alte absurditati de genul acesta.

"Daca ai murit eroic in lupta si esti ales, ajungi alaturi de Odin"

Accepti acest "adevar" ca fiind valid? Daca nu (si o sa zici ca nu), de ce?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru milan9):

Da?!? Te deranjeata ca altcineva isi traieste viata cu o perceptie diferita de a ta?

| danay72 a răspuns:

Ca tu sa ne cunosti cu adevarat, poti intra pe situl jw.org.Vei gasi toate informatiile utile.Cat despre faptul ca nu credea in iad, in Biblie arata clar ca nu exista chin vesnic, se refera la moarte. Apocalipsa21:8

| milan9 a răspuns:

Sunt persoane care distorsioneaza biblia pentru a se potrivi unor teorii stranii pe care le au ei.
Au ajuns sa inventeze reguli şi interpretări noi, în contradicţie cu Scriptura.
Un simplu exemplu îl constituie ÎNDRĂZNEALA "întemeietorului" gruparii iehoviste, Charles Taze Russel, cel care ajunsese să pretindă că inventatorii cultului ar fi mai presus de Scriptură, că "ORICINE CITESTE NUMAI Biblia AJUNGE IN INTUNERIC (!?!), pe cand cine citeste NUMAI scrierile lui Russel ajunge la adevar (!?!).

Din păcate, acest lucru nu s-a schimbat deloc pentru bieţii oameni prinşi în mrejele acestui cult. Doctrina lor SE MODIFICĂ PERIODIC prin broşurile care vin de la cartierul lor general din SUA!

Ai grijă cu ei pentru că specialitatea lor este să "pescuiască în ape tulburi", să se folosească de slăbiciunile oamenilor, de necazurile lor, pentru a-şi apropia acei oameni aflaţi în derută, care din cauza necazurilor lor sunt uşor influenţabili, uşor de manipulat afectiv prin simularea compasiunii. Scopul este unul singur: racolarea... sad

| Alphawolf a răspuns (pentru milan9):

"Sunt persoane care distorsioneaza biblia pentru a se potrivi unor teorii stranii pe care le au ei."

De acord, dar la fel se poate spune si despre varianta ta, ortodoxa. Nici tu nu ai suport pentru varianta ta, nu poti demontra argumentarea ta privind Biblia. Ei cred, voi credeti, sunteti in aceeasi oala, doar credeti, nu stiti. In cazul asta, de ce varianta ta este mai buna decat al lor? Favoritism? Eu nu ofer!

Eu cred ca varianta mea este mai realista decat orice varianta religioasa, si anume: toate religiile/cultele distorsioneaza Biblia, ea cuprinde altceva decat cred credinciosii(prejudecand).

| milan9 a răspuns (pentru Alphawolf):

Pastrarea autentica a acestei scrieri realizate de Biserica este dovedita de comparatia cu cei mai vechi codecsi ai Scripturii...

| milan9 a răspuns:

Trebuie sa ai in vedere faptul ca un "studiu" oferit de o sectă nu este altceva decât un curs de "initiere" in secta respectiva, de manipulare prin nuante si sensuri alterate, de orientare si formare însuşi a modului de a privi lucrurile într-un anumit fel, dorit de ei, viciat...
Si..., o dată ce modul de gândire este viciat, toate ideile vor fi forţat interpretate în acea direcţie.
Sute de secte oferă pe la noi "Studiile biblice" şi tot atâtea moduri de interpretare diferite vor exista, pentru a se crea impresia că Scriptura susţine fix gruparea lor.
De aceea există astăzi aproape 40000 de secte rupte de Biserică…

| Andrei1811 a răspuns:

In primul rand vecinu tau si-a facut o impresie gresita, daca nu crezi in iad nu crezi din in dzeu, adica rau-bine, lumina-intuneric, ai prins ideea.
Dupa parerea mea ar trebui sa renunti la religie, este creata pentru manipulare oamenilor in masa, da nu toti au ajuns sa poata sa constientize acest lucru. S-a dovedit stiintif ca oamenii fara credinta in dzeu sunt mai liberi si mai destepti da in acelasi timp tristi si depresivi (Prosite=Fericiere, Cunoastere=Depresie) sper ca te-am ajutat!