| MissDelevingne a întrebat:

Ce parere aveti despre pocaiti?
De ce pocaitii se imbraca naspa(mai ales femeile), de ce nu au voie sa se distreze sau alte chestii? Si zeci de copii...chiar 20!

Daca esti pocait, nu te baga!

54 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu ce sunt spalati pe creier? Ca din cate stiu eu tie iti place alcoolul si de unde stiu eu ca tu nu esti cel spalat pe creier?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti sa spui ca daca refuzi un lucru esti obsedat ci mai degraba daca esti dependent de el!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot asa ar putea spune si ei despre satanisti! Insa diferenta dintre ei si voi este ca ei au dreptate! Demonstrat stiintific!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crestinii nu merg prin cluburi, nu se destrabaleaza! Am spus crestinii deci nu altceva!

| MissDelevingne explică (pentru anonim_4396):

Nici eu nu ma duc prin clubur? ai inteles? sau poate ca nu faceai referire la mine dar am vrut sa ma asigur!

nu mai comenta despre cineva daca nu stii nimic despre viata acelei persoane!

si faza cu..."daca erai musulmana..." Ei, uite ca nu sunt si din pricina asta nu se pune problema, asa ca nu o mai discutam!

| 5a a răspuns:

Sa-ti spun eu ce parere am despre pocaiti: 1 la mana ei scriu Iisus cu un singur "i" ceea ce inseamna Isus = magar. 2 la mana femeile se imbraca ca niste maimute. 3 Au aparut la secte in ziua de azi de te doare capul, nici nu-i stiu bine numarul dar sigur ajunge la numarul de 100. 4 Sunt niste cretini deoarece au stalmacit Biblia ortodoxa si uite asa si-au facut "credinta" lor de rahat. 5 Ei cand merg la asa zis adunare spui ca merg la casa vecinului, mai bine ar merge la cotetul gainii ca le sade bine acolo sau in grajdi. 6 Ei nu au cunoscut niciodata Sfanta impartasanie, ei nu au fost Botezati, deci practic ei nu au cunoscut Duhul Sfant, in cartile ortodoxe Duhul Sfant este descris ca un porumbel ce se pogoara din ceruri de asemenea el face parte din Dumnezeu, Ce a spus Dumnezeu sunt 3 treimi dar un singur Dumnezeu, Adica Tatal, Duhul si Fiul. Cand faci Sfanta cruce ce anume spui? Cred ca m-ai inteles happy... asa ce pot sa va mai spun despre pocaiti? Pe mine unu ma dispera acesti oameni ca se leaga de credinta ortodoxa care noi o avem de mai bine de 2.000 ani apoi cu timpul a aparut catolicismul iar apoi au aparut jigodiile astea cu 400 de secte, mi-e si scarba. 2 tolomaci au talmacit Biblia si repede au facut o secta ( imi pare rau sa va spun dar asta e adevarul ) Sectele au aparut ca ciupercile dupa ploaie + ca nu e nimic bun din ele ci mai degraba mergi in fundul iadului. Am vazut ca cineva spunea ca pocaitii sunt mai linistiti si mai cu capul pe umeri ( in sens ca beau cu masura, nu viziteaza discoteca etc ) sa va spun si de ce. Dumnezeu ce a spus? Cine nu va crede in Fiul meu nimeni nu va intra in paratia cerurilor, Tu de exemplu daca nu crezi in Iisus si nu te impartasesti/spovedesti la preot nu ai cum sa crezi si in Sfintele darului, acolo unde este sangele si trupul lui Iisus pentru ati ierta pacatele. De aceea Diavolul deja le are sufletele si ii lasa in pace( nu-l mai indeamna la fumat ) deoarece stie ca sufletul este a lui si nu se mai cinuie sa-l faca sa pacatuiasca. Am sa va dau un exemplu Cineva era la credinta Ortodoxa si era depedent de alcool sau de tigari nu mai tin minte, in fine era depedent de ceva anume dintre lucrurile astea 2 si.s-a mutat la pocaiti si ghici ce s-a intamplat? S-a fost si lasat de fumat, nu mai ii venea sa fumeze si era bucuros acel om dar el nu s-a gandit ca odata ce s-a lepadat de credinta adevarata diavolul l-a si luat. De aceea Diavolul nu-l mai chinuia pentru ca deja il avea la mana. Vreau sa pun prin aceste lucruri ca Odata ce nu este Botezat in Sfanta Biserica Ortodoxa, odata ce nu ai cunoscut tainele Sfintei Treimi, odata ce nu ti-ai spus pacatele nu poate nimei sa te curete de pacate numai Domnul Nostru Iisus Hristos de aceea el si-a dat viata pe cruce pentru a salva lumea. Dar in ziua de azi vad fel si fel de mizerabili cum sunt pocaitii care vin cu niste idei inventate de ei si vin cu verseturi din biblia lor falsa. Era o vorba cu prostu sa nu te pui niciodata asa si cu pocaitii, degeba le explicit ca asta nu e bine ca ei tot o duc pe ideea lor, de ce? Pentru ca diavolul nu-i lasa sa afle adevarul si le intuneca mintile. De aceea e bine atunci cand vine un pocait la usa sa-i spui 2 cuvinte murdare, cica mai vine si mai spune hai la adunare si mai vine cu niste iconite care nu au nici o valoare. Odata ce nu sunt sfintile si MAI ALES DE LA POCAITI poti sa le arunci la gunoi indiferent cine este acolo. hmm cate v-as spune despre pocaiti despre religia lor de **** as putea sa va invat multe lucruri eu care le-am invatat pe parcursul vietii si care m-au invatat si altii mai ales cartile noastre. Citeste despre Parintele Cleopa sau despre Paisie sa vezi lucruri frumoase acolo nu despre taranoii astia. Ori cum eu ii bag pe acolo de unde au iesit de la masa. Daca autorul vrea sa afle mai multe ma poate contacta pe privat sau putem tine legatura pe massenger, iti raspund la fiecare intrebare pe care ai sa mi-o adresezi. ( of n-am vrut sa fiu atat de rau dar cand vine vorba de religie ma apuca nervii cand ii vad cum ne ataca cacaciosii astia de oameni demonizati ). V-am salutat fratii mei ortodocsi!

| Ridsy a răspuns (pentru 5a):

Vai de mine ca deja ma calcati pe nervi voi, niste indivizi gen "RussiaPower" sau "MissLopez", niste nesimtiti pusi doar pe panarama, vorbe urate, jigniri si comentarii tampite! Va credeti credinciosii de pe lume si va treziti acum sa aruncati cu noroii in asa-zisii "pocaiti" ca doar voi sunteti extrem de credinciosi si inteligenti de dati pe-afara. Iar "domnisoara" Lopez ar trebui sa-si vada de treaba si de oalele ei in continuare! Lasati-o mai usor cu a jigni celelalte culte! Cautati ceva mai constructiv de facut decat sa stati pe www.tpu.ro ca niste "ţaţe la gard", toata ziua tranca-tranca, nu va mai tace gura! Bine ca sunteti voi ortodoxi, mari credinciosi si v-ati gasit acum sa-i condamnati pe ceilalti!

PS (pentru MissLopez): SUNT ORTODOXA!

| MissDelevingne explică (pentru Ridsy):

Ortodoxa si te comporti asa de parca as fi crezut ca esti pocaita? stii ce. hai sa terminam. m-am cam saturat...mai ales de unii care nu vor sa accepte ca in tara noastra, Romania predomina religia ortodoxa, nu sectele. Punct.

Macar atata sa recunoasteti.

| 5a a răspuns (pentru MissDelevingne):

Respect Lopez de ar gandi oamenii ca tine am fi alt fel happy as vrea sa tinem legatura!

| Ridsy a răspuns (pentru MissDelevingne):

Asta nu inseamna ca restul n-au dreptul la viata si ar trebui eliminati de pe fata pamantului! Daca in Romania predomina religia ortodoxa asta nu inseamna ca e si cea mai corecta. Citeste Biblia si trage singura concluziile, cat despre certurile astea, nu-si au rostul, intelege ca nu o sa devina toti ortodocsi peste noapte pentru ca nu-i suporti tu!

| MissDelevingne explică (pentru 5a):

Vai,mersi :X ma bucur ca imi apreciezi modul liber de a gandi
da, putem tine legatura

| Irina31 a răspuns (pentru 5a):

Cum se scrie corect – Iisus sau Isus?
În urmă cu mai mulţi ani, un student din Cluj mi-a atras atenţia supărat, arătînd spre titlul unei cărţi pe care o ţineam în mână. A explodat, pur şi simplu, cu un aer de expert: „Isus se scrie cu doi I. A scrie Isus cu un I e o blasfemie. Mi-a spus mie preotul din sat că Isus cu un I înseamnă măgar." Nu-mi mai aduc exact aminte ce i-am răspuns, dar am fost cel puţin jenat de această replică. Spre surprinderea mea, problema scrierii numelui Mântuitorului este încă actuală pentru mulţi dintre cei cu care mă întâlnesc zilnic. Din această cauză m-am decis să scriu acest articol. Nu am pretenţia că el va clarifica orice dispută, dar cred că va aduce lumină măcar asupra câtorva aspecte importante ale discuţiei noastre.

Dacă discuţia despre cum se scrie corect în româneşte numele Mântuitorului este destul de complexă, răspunsul la întrebarea dacă Isus înseamnă „măgar" e foarte simplu. Astăzi, când cineva îmi spune „Isus cu un I înseamnă măgar", îi răspund cu o întrebare: „În ce limbă? În română? În greacă? În ebraică? În vietnameză?" Răspunsul e mereu acelaşi: „Nu ştiu în ce limbă, dar mi-a spus mie CINEVA că aşa e…"

De fapt, în limba ebraică, pe care Isus a vorbit-o, sunt patru cuvinte folosite de autorii biblici pentru a se referi la un „măgar": hamor, ayir, athon şi arod (se poate adăuga şi pere, care se referă la un măgar sălbatic). După cum se poate observa, niciunul dintre aceşti termeni nu are vreo legătură cu cuvântul „Isus".

De asemenea, în greaca veche (Koine), limbă în care au fost scrise cărţile Noului Testament, există patru cuvinte care au fost traduse în limba română cu „măgar": hupozugion, onarion, onos şi polos (ultimul termen se referă mai degrabă la vârsta unui animal decât la specia lui).

Nu ştiu cine a născocit această idee (cum că „Isus cu un I înseamnă măgar"), dar putem afirma cu hotărâre că este neadevărată (şi, probabil, răuvoitoare), iar cei care o propagă în continuare dau dovadă de ignoranţă.

II. Numele Mântuitorului în alte limbi

La naştere, Domnul nostru a primit de la părinţi numele ebraic Yeshua, care are înţelesul de „Mântuitor". Aşa cum se ştie, influenţa elenistă în Israel a fost substanţială în timpurile antice. Se presupune, cu bun temei, că atât Mântuitorul, cât şi ucenicii Lui vorbeau fluent limba greacă. Când a fost pusă problema adaptării numelui Yeshua în limba greacă, nu s-a tradus semnificaţia numelui (în acest caz s-ar fi folosit soteria, adică mântuire), ci numele a fost transliterat, arătându-se astfel o preocupare pentru partea fonetică. Astfel, Yeshua s-a transformat în grecescul Iesous (Ιησουζ).

Procesul de transliterare a unui nume dintr-o limbă în alta este foarte interesant. Observaţi, de exemplu, că în cazul nostru, la Iesous a fost adăugat la urmă un „s", care nu există în ebraică. De unde provine acesta? Din faptul că în limba greacă numele bărbaţilor se termină de obicei cu consoana „s". Avem astfel în Noul Testament nume precum Nicodemos, Iudas, Lazaros, Ananias etc.

Doar în treacăt câteva cuvinte despre grecescul Hristos (Χριστὸς). Acesta nu este, practic, un nume, ci un titlu (având înţelesul de „Mesia, Unsul lui Dumnezeu"). Numele Mântuitorului a fost Yeshua (sau Iesous), la care s-au adăugat alte specificaţii (fiul lui Iosif, Nazarineanul etc). Hristos deci nu a fost numele Său de familie (cum cred unii), ci un titlu care a descris slujba Sa în planul lui Dumnezeu.

Cum se scrie numele Mântuitorului în alte limbi? În limba latină este Iesus, englezii îi spun Jesus, maghiarii Iezus, francezii Jesus, spaniolii Jesu, italienii Gesu, iar musulmanii şi hinduşii Isah. O să revin puţin mai târziu asupra acestui amănunt, dar nu pot să nu remarc acum păstrarea literei „e" în majoritatea limbilor europene.

III. Numele Mântuitorului în limba română

Acum ajungem la adevărata problemă, unde ar trebui să aducem în discuţie argumente lingvistice, teologice, etimologice, fonetice etc. (din păcate, spaţiul insuficient nu ne permite o discuţie amănunţită).

Prima precizare pe care vreau să o fac este că cea mai veche grafie în limba română cu caractere latine a fost Jssus (Catehismul lui George Buitul, 1701).

Cei care folosesc numele Iisus invocă diferite motive. De exemplu, faptul că grafia Iisus este etimologică, reproducând ambele vocale din grecescul Iesous. În această situaţie, ar trebui ca numele să fie pronunţat cu două sunete înainte de primul „s". Mai mult, încă din Evul Mediu grecii au început să citească litera „eta" ca un „i". Astfel, „Ie" a devenit în pronunţia curentă un „i" lung. În plus, unii consideră că folosirea numelui Iisus este necesară pentru a face distincţie între Mântuitorul şi alţi bărbaţi pe nume Isus din acea vreme (întrucât acest nume era foarte comun în Palestina).

Cei care argumentează pentru folosirea grafiei Isus cred că numele Iisus ne-a parvenit prin intermediul slavonei, având doar în mod indirect o influenţă grecească. O influenţă slavonă se mai poate vedea, de pildă, în modul în care grecescul Paulos s-a transformat în românescul Pavel. În plus, în limba română, cuvintele ar trebui scrise aşa cum se pronunţă. Care dintre noi foloseşte doi I atunci când pronunţă numele Mântuitorului? Deci dacă îl pronunţăm cu un singur I, ar trebui să îl şi scriem cu un I.

Ca să complic puţin discuţia, există un alt grup de creştini care consideră că transliterarea cea mai potrivită din limba greacă ar fi Iesus, nu Iisus ori Isus. Adică dacă trebuie să păstrăm cele două vocale de la începutul numelui, de ce să nu le păstrăm pe cele originale (Ie), în loc de Ii? Mai ales că această pronunţie ar fi în acord atât cu greaca veche şi cu ebraica, cât şi cu limbile moderne europene.

Părerea mea

Din punctul meu de vedere, toate cele trei variante (Iisus, Isus sau Iesus) sunt acceptabile. În cele din urmă, este o problemă de opţiune personală. Numele Isus sau Iisus nu are nicio semnificaţie intrinsecă în limba română. Gândiţi-vă că o discuţie asemănătoare s-ar putea porni cu privire la modul în care să scriem corect Χριστὸς. Cum e mai bine să transliterăm litera „chi" cu care începe acest cuvânt? Care variantă e mai corectă: Cristos, Hristos sau Christos?

Deşi am putea afirma că una dintre variante ar fi superioară celorlalte, în cele din urmă, relaţia noastră cu Dumnezeu nu va fi afectată de alegerea pe care o facem în această privinţă. În final, ceea ce contează, de fapt, este respectul faţă de Persoana Mântuitorului.

Sper ca acest articol să ne motiveze să credem că Mântuitorul ne va primi rugăciunile indiferent cum Îi pronunţăm numele. Şi mai sper că de acum încolo noi toţi vom avea o atitudine mai conciliantă faţă de cei care au păreri diferite de ale noastre.

| dragos1294 a răspuns:

Pentru ca le interzice religia

| Irina31 a răspuns:

Am obosit si m-am intristat citind aici. Am obosit sa mai traiesc o viata superficiala si sa vad ca altii o traiesc. Eu nu vreau sa am nici o religie pentru ca in fiecare religie sunt obiceiuri si ritualuri cu care nu sunt de acord. Vreau sa traiesc frumos, sa am o viata de care sa nu imi fie rusine, sa pot pasi cu capul sus. Vreau sa vad in oameni mai mult decat exteriorul, sa vad potentialul lor, sa ii pretuiesc si sa ii incurajez ca sa devina si mai minunati; vreau cand intalnesc un sarac pe strada sa nu judec ce va face cu banii pe care ii cerseste ci sa ma duc sa ii cumpar un corn; vreau sa zambesc celor de la casa de marcat care au fruntea incruntata de epuizare si stress; vreau sa vorbesc politicos si respectuos si sa nu imi pierd cumpatul chiar daca cineva ridica tonul cand vorbeste cu mine; vreau sa nu raman datoare nimanui, singura datorie pe care sa o am sa fie sa ii pretuiesc mai mult ca data trecuta cand i-am intalnit. Vreau sa cresc copii si sa am atatia cati pot educa ca sa fie oameni mari si sa nu isi piarda timpul cu nimicuri si cu oameni de la care nu au ce invata si ii trag in jos; vreau sa ma imbrac frumos, elegant si decent si sa fiu feminina - cu toate culorile si machiajele care sunt necesare pentru asta. Vreau sa vizitez, sa ies cu prietenii si sa rad in hohote pana ma dor obrajii; vreau sa ma uit la televizor si pe internet la lucruri care nu ma influenteaza negativ si imi afecteaza gandirea si comportamentul fata de cei din jur. Vreau sa fiu mai buna decat ieri si sa fac ca viata mea sa conteze… pe piatra mea funerara vreau sa scrie: "Aici este trupul celei care a imbogatit viata celor din jur si a schimbat lumea in mai bine"... si cand voi ajunge in viata de dupa moarte sa fiu intampinata de Cel pe care il iubesc, il respect si il pretuiesc si vreau sa merg sa il imbratisez. Ce religie am? Nu am nevoie de o religie ca sa fiu asa. Nu vreau sa apartin niciunei religii; vreau sa merg la bisericile de unde simt ca ma intorc mai imbogatita decat am plecat, indiferent de confesiune. Vreau sa fiu eu cu El in lumea de aici si in cea de dupa moarte... si sa traiesc azi ca si cum acea intalnire ar fi deseara si acea imbratisare o voi primi imediat ce ies de la servici. happy Imi iubesc viata! e cel mai frumos dar pe care l-am primit si nu am sa o umplu cu rautati… o voi pretui pentru ca e vesnica… happy

| Irina31 a răspuns:

Cred ca e inutil ca sa condamnam sau sa injosim pe cei dintr-o secta sau alta. Cert este ca in cer vor merge ortodocsi, penticostali, baptisti, catolici etc iar in iad la fel. Poate ca ar fi mai bine in loc sa convindem pe cineva sa treaca la secta noastra religioasa considerand ca noi avem credinta adevarata, mai bine noi toti am incerca sa ii convingem pe atei ca exista un Dumnezeu caruia ii pasa si de ei. Si fiecare sa se apropie de Dumnezeu si sunt convinsa ca cel ce se aropie de Dumnezeu cu o inima sincera, Dumnezeu ii indruma pasii cum sa isi traiasca viata in toate domeniile si cum sa ii slujeasca Lui.
MissDelevingne iti propun ca urmatoarea intrebare sa fie: "Ce parere aveti despre mine?" Atunci vom intelege ca esti matura si ca vrei sa cresti si sa fii mai mult decat esti. Prea ne-am obisnuit sa ne uitam la cum sunt altii si sa aratam spre ei cu un deget acuzator si am uitat sa mai privim la noi. Oare biserica ortodoxa nu e responsabila de acest comportament necrestinesc, daca spuneti ca e cea mai veche religie?

| krazzy a răspuns:

Femeie, eu nu sunt pocait ci pacatos, parerea mea despre pacaliti este care le e si numele, dar ce ma deranjeaza este faptul ca nu cunosti de fel ce e aia ortodoxie, traire in adevar si pocainta si lacrimi si ispite, tu crezi ca viata asta e asa si ca esti aproape de Dumnezeu, dar din moment ce tu ca femeie nu te imbraci decent, mergi in casa diavolului in fiecare sambata seara ca sa nu te mai trezesti dimineata sa mergi la liturghie sa stai 2 ore cu Hristos caci cu diavolul stai 8 zile din 7. Ne jignesti credinta, stii de ce nu se impune nimic in ortodoxie? Pentru ca noi nu suntem Hristos sa judecam si obligam, fiecare va da raspuns cat de strict a fost cu viata sa. Tu trebuie sa traiesti dupa Sfanta Scriptura ca ortodox nu dupa sfanta placere a trupuiui. Iarta-ma ca am fost asa dur, dar nu vorbi daca nu esti documentata bine mai ales de Ortodoxie care este mireasa Lui Hristos, Calea Adevarul si Viata.

http://www.crestinortodox.ro/

daca te intereseaza ortodoxia o gasesti oriunde chiar si aici.

| NoNameNoName a răspuns:

La întrebarea asta vă lămuresc eu. nu mai ziceţi aberaţii! Vorbesc despre cei care au zis numai prostii despre pocăiţi, care nici măcar nu sunt adevărate! Uitaţivă la voi, şi după vorbiţi de alţii ok?
De fapt voi despre ce religie vorbiţi aici? Pocăiţi? Pocăiţi putem fii toţi.Indiferent de religie.Cu siguranţă nuştiţi care-i diferenţa dintre POCĂIT sau BAPTIST, PENTICOSTAL. Şi mai şi vorbiţi tâmpenii, unii!
Cine a zis că baptiştii nu au voie să se uite la televizor, calculator? Nu se îmbracă decent? ABERAŢII
Cu siguranţă sunt mult mai uniţi şi mai de treabă ca unii ortodoxi!

| Crysis21 a răspuns:

Sincer mi se par si mie anumite chestii aiurea dar hai sa privim lucrurile altcumva: ei aleg in ce se baga si cum se incatuseaza. Pur si simplu nu ar trebui sa intereseze pe nimeni modul lor de viata, pentru simplul fapt ca daca nu se uita la TV nu inseamna ca tu nu ai cablu...wtf?

Nu sunt in schimb de acord cu turnatul a 20 de copii, mai ales daca nu au resurse sa ii creasca, deoarece au sanse sa creasca niste retardati care nu vor face nimic in viata, eventual se vor apuca de tampenii si in final toata pocaiala lor va fi in zadar.

| Irina31 a răspuns (pentru Crysis21):

Te contrazic putin... nu incurajez pe nimeni sa isi faca multi copii, dar nici nu ii condamn... si, despre toate familiile cu multi copii de care am auzit, sa stii ca toti, TOTI au ajuns oameni mari - medici, afaceristi etc si nici unu nu e retardat si nici nu moare de foame, dimpotriva, multi ar vrea sa fie ca ei - si chiar au o educatie buna. As putea sa iti dau si exemple, dar cei ce si-au propus sa ramana fixati pe o anumita idee, nu ii poate convinge nimeni, prin urmare nu ma voi obosi.

| silvya1 a răspuns:

MissDelevingne, pocaitii nu sunt ciudati. Ei spun anumite lucruri pentru ca ei citesc Biblia asa cum ar trebui sa o faca si ortodocsii. 2. Daca injuri si mergi prin cluburi etc nu te poti numi creștin. 3. Scrie in Biblie ca daca nu te pocaiesti si nu te intorcia Dumnezeu, nu intrii in rai, deci, de asta spunem ca voi ortodocsii nu o sa ajungeti in rai.4. Nu ne impune nimeni nimic, odata ce te-ai intors la Dumnezeu viata ta se schimba si nu mai poti face toate prostiile pe care le faceai inainte. Citeste Biblia si o sa aflii muuulte lucruri care te vor surpride, si vei afla si de ce ortodoxia nu este adevarata si nu este dupa voia lui Dumnezeu.
Domnul sa te binecuvinteze!

| CandyWorld a răspuns:

Buna tuturor! happy Parerea mea e ca exagereaza, adica avem un coleg care e pocait cand dam teste de jur imprejur pune penare sa nu vedem la el in test. Mai demult spunea ca noi, cei de religie ortodoxa suntem diavoli. P.S : Are un coleg de banca a reusit sa ii spele creierul! straight face

| strem a răspuns:

Buna! in toata discutia voastra ffff lunga, am o singura dorinta de la voi, in primul rand:cititi Biblia(acolo veti vedea tot tot adevarul)...in al doilea rand trebuie sa fiti ca fratii chiar daca aveti religii diferite.....nu imi place sa vd ca va certati cand puteti doar sa luati Biblia si sa o cititi, va rog din suflet nu va mai certati..Domnul sa va binecuvinteze

| strem a răspuns:

Offff,câtă ceartă fără rost:citiți Biblia va roooog frumos...

| lupitamary5 a răspuns:

Si nu exagera.serios.nu am vazut nici un pocait sa aiba 20 de copii.si nu e onligatoriu dar copii sunt o binecuvantare de la dumnezeu.si nu se imbraca naspa ci decent.

| lupitamary5 a răspuns:

Si serios citeste in biblie si afla totul despre adevaratii crestini.nu ca tine.esti doar cu numele.sa zicem ca noi pocaiti ne imbracam naspa. daca spui tu.dar vom avea o rasplata sus

| Mari7ever a răspuns:

Stii cv? Eu sunt pocait si ma mandresc cu asta si chiar daca sunt pocait am si calculator si laptop si internet si televizor si telefon si console de jocuri si nu imi interzice nimeni asta.Si cu imbracamintea e normala si u cum vrei sa ne imbracam ca rockarii,ca emo, ca depravatii?, ca cine ai vrea sa ne imbracam. Pocaitiva voi si o sa vedeti ca o sa aveti o viata super super tare si frumoasa

| tdscristina96 a răspuns:

Există două feluri de oameni: cei care îi spun lui Dumnezeu "Facă-se voia Ta" şi cei cărora Dumnezeu le spune "Bine, acţionează după cum crezi".

citat din C.S. Lewis

| Dora_Oana_1992 a răspuns:

Poate se inbraca mi frumos de cat voi cu spatele afara si despre copi e treaba lor ce va doare pe voi cati copi au sau nu au!

| yonu93 a răspuns:

Salut MissLopez sunt ortodox deci pot sa ma "bag" big grin. Treaba este urmatoarea. ca si altii care au comentat vreau sa iti spun ca pocainta este decizia ta de intoarcere la Dumnezeu nu o religiewinking. am vazut ce polemica s-a iscat in urma intrebarii lasate de tine...nu cred ca expunerea tuturor doctrinelor religioase era intentia ta.in fine. Ceea ce vreau sa mai completez este ca de-a lungul istoriei cei ce s-au desprins din credinta mama (cea ortodoxa).au stabilit fel de fel de reguli interioare si specifice sectei din care fac parte. daca cerceteazi istoria cumva vei vedea ca si la noi la ortodoxi au fost multe evenimente controversate pentru unii. cu Duh Sfant pentru altii.acuma Dumnezeu a sa hotarasca care si cum. oricum esenta este ca Pomul Vietii este unul si ramurile ce s-au desprins de la El s-au uscat (nu m-ai rodesc ) asa ca sa nu te miri de felul lor poate oarecum ciudat de comportament nici sa le intri prea mult in gratii ca te "vrajesc" big grin. tot respectul pentru bunatatea lumeasca de care dau dovada uneori.eu unul raman sceptic la ea uneori.in fine. sa zicem ca nu toti suntem la fel. Dumnezeu sa ne lumineze pe toti la urma urmei tot ce trebuie este un pic de intelepciune si sa dispara ipocrizia indolenta si da... necredinta. scuze pentru caracterul religios al comentului. dar comentariile anterioare m-au determinat s-o fac.succes in viatawinking

| Beniamin00 a răspuns:

Daca vrei sa afli vreun raspuns citeste Biblia. Voi ne vorbiti de rau cand voi umblati vopsite in 5 culori si unblati cu 10 baieti pe cand fetele pocaite sunt cum se cade si imbracate dupa imbracamintea pe care o cere Scriptura. Si va mai si inchinati la icoane "Sunt rusinati toti cei ce slujesc icoanelor " Psalmul 97 versetul 7. Si mai faceti si crucea care este lemnul pe care a fost jertfit Isus si astfel voi onorati modul in care a fost jertfit Isus.

| George_Andrei_Stoican_1986 a răspuns:

Ce ai scris tu nu are nici o treba cu dogma religioasa.pe sectari si pe pocaiti nici dracii nu ii mai lupta ca asa se spune. acolo unde nu mai este pacat diavolul a castigat deja. nici sfintii saracii nu ziceau despre ei ca sau pocait si se vedeau pururea pacatosi. pocainta nu este un statut este un proces ce tine toata viata si pana la ultima suflare. cine spune despre el ca sa pocait este in inselare. pocainta este o lupta continua in viata asta. pocaitii nu cred in Sfinti in ingeri si in Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu fecioara Maria. tocmai de asta o sa intre in iad cu biblia in mana. parere personala. sunt mandru ca sunt crestin ortodox si un pacatos pe calea pocaintei pe care nu am sa stiu niciodata daca am sa zgarai macar putin din pocainta. doar Dumnezeu stie.

| Emanuel_Beu_1994 a răspuns:

Bun...eu sunt pocait..si traiesc printre voi(ortodocsii)..si uneori ma fascinati despre cunoasterea voastra atat de buna a Scripturii (adica deloc). vorbiti fara sa aduceti argumente puternice..doar din auzite si pareri personale! Eu ma imbrac ca un baiat de 19 ani normal, numai ca sunt diferit fata de voi din punct de vedere spiritual! Si iti zic eu femeile pocaite nu se imbraca naspa din potriva am vazut fete pcaite care se imbraca mai bine decat voi si sunt mai cizelate si ordonate( nu laud pe nimeni..eu zic ce am vazut.)...bineinteles am vazut si domnisare ortodoxe care se imbraca f frumos si sunt cizelate! Deci prin urmare MissLopez toti suntem egali in fata lui Dumnezeu! Si cand o sa ajungi in fata Domnului la judecata de apoi atunci o sa vezi ce inseamna Dumnezeu!