| laav a întrebat:

Ce parere aveti despre pocaiti, oamenii si copii pocaiti, bisericile lor, pastori?

9 răspunsuri:
| Klara a răspuns:

Sincera sa fiu? Ii urasc!
Urasc sa-i vad cum se dau "ciumegi" ca sunt mari credinciosi si cum vin pe la noi sa le dam bani pentru biserica (sau eventual ne mai baga in posta niste brosuri de-ale lor). Ma dispera ca-l lauda in slavi pe Isus, ca isi bat joc de alte religii si ca incearca sa-si cumpere adeptii. Am avut si eu o colega pocaita, si era s-o bat de atatea ori... laughing
Deci nu-i suport straight face

| elamit a răspuns:

Daca ei cred ca prin pocainta sunt mai aproape de dumnezeu nu au decat.nu ma deranjeaza pocaiti sunt si ei oamenii la fel ca noi.

| Oxanna a răspuns:

Prietena mea cea mai buna e penticostala...si sincer au o religie muult mai apropiata de Dumenzeu, apropo de ce zice Klara, asa e, aia care vin si iti indeasa 10 brosuri prin toata buzunarele si iti cer bani luanr sunt martorii lui Iehova, care chiaar nu au legatura cu Dumezeu, aia chiar nu'mi plac, dar restul tin mult mai mult cont de,, legile'' sa le spun asa ipuse de biserica, oricum nu conteaza ce religie esti, conteaza ce relatie ai TU cu DUMNEZEU!

| ani63 a răspuns:

Si ei sunt oameni ca si altii, respect religia fiecaruia, asta nu inseamna ca sunt de acord cu credintele lor.
Sant si intre ei buni si rai.

| madutzaa19 a răspuns:

Klara pocaiti nu bag brosuri in posta si alte chestii...aia sunt martori lu Iehova... tu confunzi

| DaNeTTe_9759 a răspuns:

Ce parere sa avem, sunt mult mai ok, decat ortodocsii. altfel de oameni happy. oameni care il lauda, si nu il injura pe dumnezeu. si care nu fumeaza, nu beau si alte chestii. aici vb strict de pocaitii adevarati, ca mai sunt care mai si gresesc.

| danielbinter a răspuns:

Buna. am avut de-a face cu pocaiti, baptisti, penticostali o familie in care erau multi pastori si multi dinastia megacredinciosi, am umblat cu o tipa din familia asta si am ajuns la concluzia ca sunt : instabili emotional, comportament bipolar, mitomani(mincinosi cronici), lipsiti de caracter, au o ura fata de cei din alte religii, folosesc tehnici de manipulare la greu atat in predici cat si pocaitii in general cu ceilalti oameni "din lume", sub masca credintei se ascund niste oamnei lipsiti de scrupule si de bun simt. Feriti-va de ei! Atrag outsiderii prin comportanemt "deosebit" da atentie ca e doar de reclama. Tehnicile de manipulare sunt: pas 1 te face sa te simti pacatos vinovat si apasat spiritual, pas 2 in acest moment mintea este ocupata cu viovatia si subconstinetul este liber pentru orice mesaj
, de genul "mantuirea vine prin Domnul"etc, creierul subconstient ia o informatie asa cum e fara sa o mai filtreze si acaeasta devine principiu de viata.Dca aceasta religie este asa de buna cum sustin cei din interior de ce e nevoie de astfel de tehnici!?!
Voi trimite linkuri la cartile si studiile despre acest fenomen religios(e vb de oameni de stiinta:
Alvin toffler AL treilea val,
THE BATTLE FOR YOUR MIND, by Dick Sutphen )

| ionionel a răspuns:

Eu lucrez in domeniul webdesign, ce este drept de multe ori imi caut eu clientii, patroni de firma care le propun sa-si faca o pagina web. Ok am lucrat cu multe firme, cu multi patroni, dar astia asa zisi pocaiti sunt niste spurcati, trag tepe, nu platesc am lucrat cu vreo 10 firme al caror patroni sunt pocaiti cu 8 dintre ei am avut probleme, nu acelasi lucru am patit si cu ortodcsi cred ca din 100 patroni nu stiu daca am avut probleme cu cel putin 1, acum sunt reticent daca lucrez pentru o firma ma interesez daca e pocait patronul, imi pare rau de cee ce spun dar asta este realitatea. Nota: trebuie sa mentionez ca in copliarie am frecventat si eu biserica lor, cand imi spuneau rudele ca pocaitii la general sunt niste hoti nu-i credeam, m-am convins. AVIZ CELOR CARE LUCREAZA CU ASTFEL DE OAMENI.