| MissDelevingne a întrebat:

Ce parere aveti despre pocaiti?
De ce pocaitii se imbraca naspa(mai ales femeile), de ce nu au voie sa se distreze sau alte chestii? Si zeci de copii...chiar 20!

Daca esti pocait, nu te baga!

123 răspunsuri:
| Anestezia a răspuns:

Nu știu, pur și simplu asta e religia lor,și cred că trebuie respectată.
Nu se îmbracă "nașpa" doar decent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum drecu, om in 2012 sa traiesti dupa asa criterii:fara tv, net -entertainment- in general frate eu asa ceva nu am mai pomenit...
Whatever e o parere personala.

| AlexCrb a răspuns:

Asa spune religia lor. Cum tu ti post, ei renunta la niste chestii (alcool, tutun, etc.). Dar diferenta e ca ei sunt foarte muncitori si corecti. (Cunosc foarte multi)

| dragos1294 a răspuns:

Pentru ca le interzice religia

| IMC90 a răspuns:

Scuza-ma ca-ti zic dar si-au facut-o cu mana lor. Absolut nimeni nu ii obliga.

| MissDelevingne explică:

Lol

| MissDelevingne explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate! numai pocait sa nu fii! asta inseamna sa nu gusti din viata! big grin

| Kitty20 a răspuns (pentru MissDelevingne):

Eu stiu ca au voie cu televizor net...

| MissDelevingne explică:

Apai ce biserica au...ioi Domne ...parca se duc acasa la cineva, nu la biserica

| MissDelevingne explică (pentru Kitty20):

Macar atat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru MissDelevingne):

Chiar ca.

| MissDelevingne explică:

Si va dati seama ca fac 100 de copii ca sa aiba urmasi.lol laughing

| AlexCrb a răspuns (pentru anonim_4396):

Da' nu traiesc fara tv, net sau distractie. laughing Cunosc pocaiti care se duc in cluburi, lucreaza pe internet, se imbraca decent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru MissDelevingne):

Pai ma fata is si eu crestin ce mama naibii da `asta nu inseamna ca gata imi inchid ochii la toate din jur si-m`dedic viata pentru biserica ce doar nu am tampithee hee

| EmaS a răspuns:

Este doar o parere de-a ta.Afla ca ma imbrac elegant, cu bun gust dar in limita decentei.Adica nu ma imbrac provocator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexCrb):

Da.sti care e treaba cu acei pocaiti? Ca sunt si mai nebuni decat pocaitii normalihee heede ce? pai frate in primul`rand isi incalca toate principiile asta estraight facemersu`in cluburi spune tot oh go on

| Lanaa a răspuns:

Pentru ca religia le intezice. adica biserica de la bai, destul de multi, si ei in schimb n`au voie sa se diistreze sau sa se imbrace calumea.
Majoritatea sunt pocaiti pentru ca primesc bani.

| sandra2012 a răspuns:

Fiecare merge pe drumul lui pe care si l-a ales. Ei zic ca au parasit Biserica si nu s-au facut rai, ba dimpotriva sunt mai buni decat atunci cand umblau la Biserica. Dar se inseala. Tocmai prin lepadarea de Biserica au facut raul cel mai mare. Faptele lor bune ar fi avut pret daca le-ar fi facut fara lepadarea de Biserica. Sf Scriptura spune: "Este cale care se pare oamenilor dreapta, iar sfarsitul ei duce in fundul iadului".

| Esperança a răspuns:

1.Tu deja generalizezi. Tu ori vorbesti din vise ori ai ramas blocata undeva in trecut! Atat eu cat si alti crestini pe care ii cunosc, din religia mea, se imbraca foarte frumos, cu bun gust si decent! Ca sa arati bine nu trebuie neaparat sa umbli cu fundu gol.
2.Nu stiu ce inseamna pentru tine distractie,probabil zbenguieli prin cluburi,bautura,droguri etc. pentru mine asta nu inseamna distractie,ci robie/sclavie a pacatului. Eu una nu ma simt bine in locurile unde tinerii din ziua de azi zic ca se "distreaza" din moment ce l-ai primit pe Hristos in viata ta aceste "distractii" sunt nimicuri pe langa bucuria care ti-o da El! Bucuria de a-l avea pe Hristos in viata ta nu se compara cu nimic de pe lumea aceasta. Aceasta lume iti da doar clipe de fericire,care dureaza putin, pe cand fericirea care ti-o da Dumnezeu dureaza o eternitate! Iar cat despre copii, din cate am vazut si la ortodocsi se interzice folosirea protectiei, deci nu mai spune aberatii.Este problema fiecaruia cum pune problema! Dumnezeu stie situatia fiecaruia si stie cand poti avea copii si cand nu! Eu ma incred in Domnul, El ma ocroteste si ma protejeaza in orice situatie!

PS: Inainte de a mai scrie astfel de aberatii mai cerceteaza lucrurile!

| Wehrmacht a răspuns:

Dar ei de ce sa nu se bage? Nu au voie sa se "apere"? Trebuie sa fie niste sclavi care accepta tot ce se spune despre ei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fi serioasa tu crezi ca pocaitele nu sunt cwrve unele? sunt si alea in propotie mare doar dupa banii, aparentele insala sunt infometati dupa banii, nu au voie da le vezi cu ipod, cei mai mari ipocriti sunt cei care nu se dau nu stai? eu sunt ipocrit, mincinos dar recunosc de ce sa mint sinceritatea nu e buna cateodata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Habar nu ai ce e cu tine, si barfesti pe altii? ia uita-te in oglinda si spune ce vezi?

| MissDelevingne explică (pentru Lanaa):

Asta asa e! li se da bani! sad

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai asa vorbesti tu despre mama ta? Am inteles ca si ea este pocaita!

| MissDelevingne explică (pentru Esperança):

1.Am zis ca pocaitii nu trebuie sa intre!
2.Nu m-am referit la haine cu fundul gol, dar la haine elegante. Sa-ti fie rusine ca nu recunosti ca va imbracati de parca au diparut hainele de pe pamant, purtati batic oricand( femeile).
3.Nu am fost in cluburi, nu ma droghez.
4. Ortodocsii sunt liberi, nu li se interzice nu stiu ce protectie de care vorbesti tu.
5.Religia ortodoxa este una dintre cele mai vechi religii din toate timpurile si nu a aparut cum a aparut pocainta, ca ciupercile dupa ploaie!

Intrebari?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia uite surpriza este ca le avem pe toate. Daca stim sa le folosim in mod constructiv!

| EmaS a răspuns (pentru MissDelevingne):

Nu este site-ul tau, proprietatea ta personala, asa ca nu ai nici un drept sa pui conditii.Si noi nu trebuie sa iti ascultam toate ineptiile tale.Mai ai de lucrat la caracterul si personalitatea ta.Mult!

| CandyTetris a răspuns:

So, first of all.Am fost crescuta intre pocaiti si chiar daca azi nu mai respect o anumita religie voi avea mereu un respect deosebit pentru pocaiti.E JENANT felul in care poti sa judeci atat de usor un intreg grup de oameni(pe care apropo, l-ai definit gresit).
Second of all, nu pot sa te judec pentru greseala facuta pentru ca e destul de comuna, insa de-acum vei stiihappy. Ce descrii tu aici(si multi in comentarii) se cheama penticostali. A fi pocait nu e o religie la fel cum a fi crestin nu e o religie. Pocaiti sunt de foarte multe feluri si in general singura deosebire fata de ortodoxi e ca ei nu au la fel de multe ritualuri, citesc mai mult, nu se inchina la oase sau icoane si se marturisesc in fata lui Dumnezeu, nu in fata unui popa.
Pocaitii nu se imbraca diferit, nu au mai multi sau mai putin copii si au voie sa se distreze.Intradevar nu au voie sa danseze prea senzual in public si se imbete, dar cred ca majoritatea oamenilor de bun simt sunt de acord cand spun ca nu astea sunt adevaratele distractii ale vietii.Hope I helped.happy

| MissDelevingne explică:

Si ce? Sunt libera sa pun ce fel de intrebari vreau! Daca am chef sa aflu,de ce nu?

Si sa nu-ti mai zic ac religia ortodoxa este una dintre cele mai vechi religi ale lumii, daca nu cea mai veche! Nu a aparut ca pocainta asta, asa ca ciupercile dupa ploaie! Am mai zis-o si am s-o mai repet daca trebuie.

| EmaS a răspuns (pentru MissDelevingne):

Nu cred ca ai tu o garderoba mai aleasa ca unele din noi! Doar mai decenta.