| alinutzaap a întrebat:

Ce parere aveti despre religia penticostala? (sunt penticostala) happy

48 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aveti piese frumoase pe care le-am ascultat in copilarie si cand merg la voi la biserica ca am vecini care sunt pocaiti si cand au vreun botez ma duc ca neau ajutat mult, ce sa mai zic sincer nu-mi pasa de ce religie are omul si ce are in creier, nu inteleg faza ca nu faceti parte din lume, ca vreti bogati in rai dar voi majoritatea iubiti banul mult asta suna a ipocrizie eu isi garantez fac pariu pe viata mea ca fetele pocaite sunt mai materisliste ca cele ortodoxe, catolice, atee desi voi ar trebui sa fiti diferite in fine am cunoscut pers atee care mai uimit sincer

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana omul nu va intelege ca Iisus nu a venit sa faca religi va vi mereu ura intre pers de religi diferite cel mai importanta e credinta nu religia si sa rescpecti cele 2 porunci care le-a dat Iisus sasi iubesti aproapele si pe dumnezeul tau, daca as merge la un pocait si i-as da o palma ar intoarce obrazul? daca as spune unui pastor cu masini sa-si lase averea sal urmeze in desert pe Iisus ar accpeta? degeaba te rogi vi la biserica cand cu aproapele tau te comporti urat, alina ca pocaita care e scopul vieti tale?

| Filip23 a răspuns (pentru EmaS):

Si de ce nu-L pot cunoaste si la ortodocsi? De ce numai la penticostali?

| Filip23 a răspuns:

Parerea mea e ca inainte de 1870 nu prea gasesti penticostali. Unde au fost?

| sandra2012 a răspuns:

Am auzit lucruri bune si rele despre toate religiile. Fiecare religie vorbeste despre Dumnezeu dar nu toti oamenii asculta. Eu nu am nici o parere, nici buna nici rea. Sunt doar ortodoxa ( pocaita as vrea in curand) si ortodoxa o sa raman.

| morningstar a răspuns (pentru Purec):

Eu zic sa nu mai scrii daca nu stii sigur. Pentru ca ceea ce scrii e chiar aiurea. Penticostalii nu permit relatiile sexuale si casatoriile intre frati! Nu stiu unde ai auzit tu asa ceva dar te asigur ca e fals.

| eugeniu_6685 a răspuns:

Nu este o religie. Religii sunt : mozaismul, creştinismul, islamismul, budismul, hinduismul. Religia majorităţii românilor este creştinismul de rit ortodox. Celelalte "culte" sunt toate de import. Ecoul luteranismului s-a apart în America în sute de mici grupări religioase a căror fondatori au "lucrat" după capul lor croind "adunări" nu biserici.

| Catalinnna a răspuns (pentru anonim4565):

Nu am spus ca un ortodox are sufletul matuit intr-un mod firesc, obligatoriu, caci si el va avea parte de o judecata particulara. Insa, Biserica Ortodoxa este singura ce il poate ajuta pe om sa isi mantuiasca sufletul, restul religiilor sunt date anatema de catre Biserica Ortodoxa, deci sunt excluse si din Imparatia Domnului.
Apropo, nu trebuie sa traiesti cum vrea Dumnezeu, caci nu suntem niste marionete lipsite de ratiune, avem libertatea de a alegere ceea ce vrem sa facem si pe cine sa urmam.

| Catalinnna a răspuns (pentru valiion):

In Crez (Simbolul Credintei) se spune clar : Cred Intr-unul Dumnezeu... si-ntr-una sfanta, soborniceasca si apostoleasca Biserica"! O singura Biserica, nu 100, ci doar Biserica Soborniceasca Ortodoxa!
"Biserica este stalp si intarire a adevarului. Biserica este Trupul lui Hristos, al carui cap este in ceruri"

| anonim4565 a răspuns (pentru Catalinnna):

Prin biserica nu se refera la o anumita biserica ca cea ortodoxa se refera la toata mireasa Lui Isus.
Prin a face ce vrea Dz ma referam la faptul ca trebuie sa respectam Cuvantul si nu suntem obligati
asta e alegerea noastra
daca vrem mantuire trebuie trait cum spune Biblia nu cum spune biserica sau religia
dar da-mi id tau! pls sa vb.

| anonim4565 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce parere ai despre acei vecini?
vezi ceva diferit de restul in ei?
prin faza ca nu facem parte din lume inseamna ca nu facem ce face lumeasi anume prin lume ne referim la ce este rau nu oamenii
nu stiu cum sa ma exprim
si nu cred ca toate fetele pocaite sunt cum zici tu si nu toti iubesc banul
de fapt a fi penticostal nu sta in numele de penticostal ci in viata traita in cum traieste viata
deci stii acei in care unii gasesc pricina de poticnire care nu dau dovada de crestini fac un pacat
e o vorba nu fa ce face popa fa ce zice popa

| Catalinnna a răspuns (pentru anonim4565):

Ba da, se refera doar la Biserica Ortodoxa! Biserica cea Adevarata!

| DianaaSykes a răspuns:

E o secta, si voi va bateti joc practic de icoane, cel putin eu am colege penticostale si tot timpul rad de chesiile astea si se considera mai presus si nepacatoase, cand de fapt sunteti mai pacatosi decat ortodocsii. voi nu aveti nimic in biserica aia ( daca se poate numi biserica ). thinking

| MishuD a răspuns:

Religia penticostala?
Pfff... am exact aceeasi parere pe care o am si despre restul religiilor inventate pentru a supune si indobitoci gloata.
Si anume ca is toate facute spre beneficiul "conducatorilor" de secta (si prin secta inteleg orice grupare religioasa, fie ca`i ortodoxa, catolica, penticostala etc.) si nu fac decat sa limiteze evolutia umana.
O gloata docila si cu "frica lu` dumnezo" este mult mai usor de supus decat oamenii liberi cu principii reale care stiu sa se respecte unii pe ceilalti fara sa fie speriati cu "focurile iadului".

| anonim4565 a răspuns (pentru DianaaSykes):

Nu suntem mai sfinti ca voi caci daca nu ar fi murit El pentru noi n-ar fi nimiic de capul meu si nici al tau si degeaba am traii
caci nu suntem mantuiti dupa faptele noastre caci daca ar fi asa nimeni nu ar ajunge in Rai
caci nimic nu e meritul nostru n-avem merite niciunul caci suntem oameni de multe ori pacatuim si nu putem si nimeni nu poate sa spuna ca "eu is mai bun ca ila.ila se drogheaza fumeaza etc"
suntem tooti la fel!
daca spun cas mai sfinte ca tine spune-le ca n-au nici un merit

| vasilicalambru a răspuns:

La fel de inutila ca oricare alta religie

| DianaaSykes a răspuns (pentru anonim4565):

Aha. sigur. religia te ajuta la ce? la nimic. ^^

| anonim4565 a răspuns (pentru DianaaSykes):

Religia ajuta dar nu mantuieste
ea te invata ce sa faci ca sa fi mantuit